kategoria: A1200
[#1] zamiana CPU z 040 na 060 i problem z uruchamianiem WB
Witam
Wymieniłem procesor w Blizzard PPC jak w temacie, wszystko poszło OK, WhichAmiga poprawnie wykrywa. W Shellu normalnie oglądam filmy i gram w gry z pełną wydajnościa 060, ale..
nie mogę uruchomić żadnego Workbencha z użyciem s-sequence
( działa tylko bootowanie without )
Workbench 2.1 włącza się po wpisaniu loadwb w shellu. Natomiast OS 3.1 i 3.9 nie uruchamiają się ani przez LoadWB ani normalnie
Biblioteki z adresu : tekst pod linkiem
nie pomagają. Również instalacja z oryginalnej dyskietki Phase 5 też nic nie daje.
Może mam jakąś niedozwoloną komendę dla 060 w Startup-sequence ?
Procesor ma oznaczenie :
XC68 060RC60 , 01F43G
Nawet nie mam pewności czy problem jest hardwareowy czy softowy
z 040 25 wszystko działa normalnie.
pomocy
[#2] Re: zamiana CPU z 040 na 060 i problem z uruchamianiem WB

@Blizzard, post #1

Zamieniłeś 040.library na zestaw dla 060 ?


Pozdrawiam
[#3] Re: zamiana CPU z 040 na 060 i problem z uruchamianiem WB

@RadoslawF, post #2

tak, z dysku instalacyjnego 060
a może mam skasować teraz wszelkie pliki 040 ( old, new itp ) library i ma zostać tylko 060library?
[#4] Re: zamiana CPU z 040 na 060 i problem z uruchamianiem WB

@Blizzard, post #3

Proponuje najpierw zastanowić się, czy rozumiesz co robisz, zanim zaczniesz to robić. W przypadku BlizzardPPC biblioteki 68040/68060 są w Flash ROMie. Jeżeli karta oryginalnie miała proc 68040, to dalej pewnie firmware instaluje procedury obsługi tego procesora, a nie 68060...

MUSISZ zrobić upgrade firmware. Pewnie Staszek ma odpowiedni wsad ;).

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2012 16:56:26 przez strim
[#5] Re: zamiana CPU z 040 na 060 i problem z uruchamianiem WB

@strim, post #4

A może lipny setpatch
[#6] Re: zamiana CPU z 040 na 060 i problem z uruchamianiem WB

@Blizzard, post #3

Jak zostanie tylko 060.library to efekt będzie identyczny, w pakiecie dla 060 jest biblioteka 060 i specjalna 040 która przekierowuje odwołania, jest ona nienaturalnie mała, muszą być obie aby zadziałało.
Kolejna sprawa to sprawdź jak to jest z zawartością ROMu karty, nie miałem nigdy PPC więc nie wypowiem się, ale nie widzę powodu aby nie wierzyć komuś kto pisze że tam jest wersja 040 lub 060 library.


Pozdrawiam
[#7] Re: zamiana CPU z 040 na 060 i problem z uruchamianiem WB

@RadoslawF, post #6

tak Flash zrobiłem
plik jakoś tak się zwał blizzppc060update
po upgrade Flashu whichamiga zaczął rozpoznawać że jest w ogóle procesor 060 a nie 040, ale przestal się włącząc WB
[#8] Re: zamiana CPU z 040 na 060 i problem z uruchamianiem WB

@Blizzard, post #7

Jeśli zrobiłeś update,to usuń biblioteki z libs,albo wyłącz te z flaszki programikiem BPPCFix,bo będą się gryzły.
[#9] Re: zamiana CPU z 040 na 060 i problem z uruchamianiem WB

@Shredder, post #5

niestety wywalenie wszystkich bibliotek 040 i 060 nie pomogło żadnego z systemów
o co chodzi z tym setpatch ?
czy ktoś kto ma 060 a najlepiej BPPC mógłby udostępnić zawartość swojego startup sequence?
[#10] Re: zamiana CPU z 040 na 060 i problem z uruchamianiem WB

@Blizzard, post #9

Sprawdź jeszcze testowo na gołym WB3.0 lub 3.1, bo 3.9 to jednak jedno wielkie zbiorowisko łat.
Tylko na gołym bez upiększajek, więc odpadają wszelkie gotowce z cieci, najlepiej ręcznie przekopiuj sobie 3.1 z płytki z 3.9.


Pozdrawiam
[#11] Re: zamiana CPU z 040 na 060 i problem z uruchamianiem WB

@Blizzard, post #9

Pamiętam, że też miałem z tym kłopoty. Właśnie na WB3.1. Jak zainstalowałem świeżą kopię WB3.9, to nie było żadnego problemu z działaniem systemu.
[#12] Re: zamiana CPU z 040 na 060 i problem z uruchamianiem WB

@RadoslawF, post #10

dzięki za podpowiedzi
a wiec odpaliłem dyskietke emergency disk z OS3.9 która odczytała CD z OS3.9 i zaczęła dalej bootować
bez BPPC odpalał się z niej i CD workbench do instalacji OS 3.9
niestety z BPPC nadal to samo , czyli without starup jest OK, a normalnie czarny ekran i resety po czasie

czy jest możliwe że plik z Flashem był uszkodzony, a mimo to podczas flashowania nie było żadnych dziwnych komunikatów ?
może to wina odczytu pliku dyskietki,? choć sam plik odczytywał się z niej bez komunikatów o bad blockach, a samo flashowanie wygladalo na udane
[#13] Re: zamiana CPU z 040 na 060 i problem z uruchamianiem WB

@Blizzard, post #12

Zmień w Prefs/WarpUP terminacje na 2 i odpal WB z BPPC.
[#14] Re: zamiana CPU z 040 na 060 i problem z uruchamianiem WB

@Blizzard, post #12

czy jest możliwe że plik z Flashem był uszkodzony, a mimo to podczas flashowania nie było żadnych dziwnych komunikatów ?

To raczej niemożliwe - program sprawdza sumę kontrolną przed rozpoczęciem procesu flashowania.

A teraz najważniejszy test:
Odepnij prawie wszystko z Amigi (musisz mieć KS3.1) - zostaw jedynie wewnętrzną stację dysków i BPPC z zainstalowaną pamięcią.
Następnie włóż dyskietkę z Workbench3.1 ale oryginał - bez żadnych modyfikacji.
I włącz Amigę. Jak wszystko jest w porządku to uruchomi Ci się normalnie Workbench 3.1. Na belce musisz mieć tyle pamięci FAST ile faktycznie włożyłeś.
Jeżeli jest tak - masz problem programowy przy instalacji AOS3.9.

Jeżeli tak nie jest i Workbench3.1 Ci się nie uruchamia (resety w kółko lub inne nietypowe zjawiska) lub nie widzisz FAST-u lub widzisz inną ilość niż powinno być - no to masz spory problem...
[#15] Re: zamiana CPU z 040 na 060 i problem z uruchamianiem WB

@stachu100, post #14

Odpaliłem sprzęt bez włożonego Fastu i tym razem wszystkie OS zaczęły wstawać.
Stachu dzięki za podpowiedź, problem jednak jest Hardwareowy, choć nie wyglądał na taki.
po świętach wracam do proca 040 i zobaczę co to da
dzięki za zainteresowanie tym tematem
[#16] Re: zamiana CPU z 040 na 060 i problem z uruchamianiem WB

@Blizzard, post #15

Proszę bardzo.
Raz miałem podobny objaw jak opisujesz - po upgrade i wgraniu nowego flashu kara nie widziała FAST-u.
Problemem okazała się pamięć flash - nawet jak flashowanie przebiegło bez problemu...
Po wymianie pamięci flash na nową zaprogramowaną - karta została cudownie "wyleczona".
[#17] Re: zamiana CPU z 040 na 060 i problem z uruchamianiem WB

@stachu100, post #16

to może być problem dotyczący i mojej karty
a czy dysponujesz wsadem do programatora?
czy może wsad da się jakoś wydobyć z wykonalnego pliku blizzppc060update ?
[#18] Re: zamiana CPU z 040 na 060 i problem z uruchamianiem WB

@stachu100, post #16

Zastanawia mnie to, czy narzędzie do programowego update'u flasha nadpisuje całą zawartość tej pamięci, czy jedynie jej część. Być może jest tak, że pewien obszar pamięci można zaprogramować jedynie po wyjęciu kości (w zewnętrznym programatorze) ?
[#19] Re: zamiana CPU z 040 na 060 i problem z uruchamianiem WB

@Blizzard, post #17

Wsad mam, podeślę jutro mailem.
Ale lepiej użyj nowej pamięci flash - tak na wszelki wypadek. Stara może płatać figle.
[#20] Re: zamiana CPU z 040 na 060 i problem z uruchamianiem WB

@strim, post #18

Stachu dzięki za wsad.
nowego flasha już kupiłem, nawet wraz z usługą zaprogramowania nie było problemu, czekam tylko na przesyłkę już
Strim jest tak jak podejrzewasz wsad ma 512 kb a plik blizzard060update... tylko 300kb z groszami
więc programatorem nagrywamy cały flash a w komputerze tylko część..... tyle ile ma plik
wygląda na to że jest miejsce w pamięci flash karty na dogranie ewentualnych upgrade, bibliotek itp


Ostatnia aktualizacja: 19.04.2012 08:52:55 przez Blizzard
[#21] Re: zamiana CPU z 040 na 060 i problem z uruchamianiem WB

@Blizzard, post #20

[#22] Re: zamiana CPU z 040 na 060 i problem z uruchamianiem WB

@Blizzard, post #1

Próbowałeś innych ustawień pamięci w menu karty? U mnie przy tych samych ustawieniach z 060, które miałem dla 040 nawet nie wczytuje się MorphOS. :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem