kategoria: A1200
[#1] Największy dysk IDE lub SCSI do A1200 jaki udało się Wam podłączyć i działa ...
Szukam rozwiązania na jak największą przestrzeń dyskową jaką da się podłączyć do rozbudowanej Amigi 1200. Poproszę o Wasze rozwiązania: jaki config, jakie peryferia i jakie największe dyski IDE lub SCSI udało Wam się do Amiśki podłączyć...
[#2] Re: Największy dysk IDE lub SCSI do A1200 jaki udało się Wam podłączyć i działa ...

@mccnex, post #1

160GB żaden kłopot na IDE.
[#3] Re: Największy dysk IDE lub SCSI do A1200 jaki udało się Wam podłączyć i działa ...

@altcomputing, post #2

pod co?

mam fast ata mk1 i np. samsung 20gb nie da sie ugryzc w trybie nosplit, czyli mam podzielone 20g na 4g partycje
[#4] Re: Największy dysk IDE lub SCSI do A1200 jaki udało się Wam podłączyć i działa ...

@mccnex, post #3

Pod IDE. :)
http://www.apc74.ppa.pl/PPA/4GB/Amiga1200_ROM_3.0_i_SFS.html
Ja mam jakiegoś Seagate'a 20 GB. Podzielony na partycje systemową 512 mega i drugą dużą partycje na wszystko inne.
Pozdrawiam
[#5] Re: Największy dysk IDE lub SCSI do A1200 jaki udało się Wam podłączyć i działa ...

@mccnex, post #3

Ja mam u siebie Seagate 40GB w FastATA i jest NOSPLIT.
[#6] Re: Największy dysk IDE lub SCSI do A1200 jaki udało się Wam podłączyć i działa ...

@mccnex, post #1

250 GB PATA podłączony do FastAta. Był z nim jeden problem. Amiga nie chciała z niego startować. Ale Elbox sprzedaje teraz FastAta z obługą dysków PATA.
[#7] Re: Największy dysk IDE lub SCSI do A1200 jaki udało się Wam podłączyć i działa ...

@mccnex, post #1

U mnie śmigają bez problemów na Fast ATA dysk120GB, CF 2GB i DVDRW. Podłączona jest tam jeszcze szuflada HDD 3,5", ale w tej chwili jest pusta.
[#8] Re: Największy dysk IDE lub SCSI do A1200 jaki udało się Wam podłączyć i działa ...

@mccnex, post #3

A na jakiej podstawie stwierdzasz ze dysk jest w SPLIT i NOSPLIT?
Na podstawie programu konfiguracyjnego czy hdtoolbox ?

Ustaw NOSPLIT daj USE i sprawdz HDtoolbox czy widzi caly dysk.

Program konfiguracyjny elboxu pokazywal SPLIT a faktycznie dysk byl NOSPLIT
[#9] Re: Największy dysk IDE lub SCSI do A1200 jaki udało się Wam podłączyć i działa ...

@Norbert, post #8

OK, wieczorem sprawdze dokladnie jak to jest, ale z tego co pamietam, to hdtoolbox w ogole swirowal, nie dalo sie w zadnym trybie zrobic low-level formatu, a w trybie nosplit widzial tylko pierwsze 4g... Mam jeszcze hdinsttools, który lepiej sobie radzi z dyskami powyżej 4g....

Tak dla podsumowania, mówimy wszyscy o Fast ATA MK1 (s/n 08XXXXXX), na ktorej Wam te dyski tak pięknie śmigają? Oczywiście na najnowszych sterach przeznaczonych do MK1? Bez jakiejś cwanej łatki na system?

Dziękuję Wam za odpowiedziOK
[#10] Re: Największy dysk IDE lub SCSI do A1200 jaki udało się Wam podłączyć i działa ...

@mccnex, post #9

Nie uzywa się już low level format.
Po włączeniu nosplit trzeba jeszcze raz odczytać parametry dysku w hdtb.
[#11] Re: Największy dysk IDE lub SCSI do A1200 jaki udało się Wam podłączyć i działa ...

@Norbert, post #10

Mam obok odpaloną Amigę. Zrobiłem jak piszesz. Włączyłem No-Split, dałem Use i polazłem do HDTB. Odczytałem parametry i dysk zdaje się być duży, ale nie chce zapisać zmian na nim. Wywala Error 28 on write i adios amigos.


Podłączyłem do drugiego kanału IDE, a tu w ogóle zadnych zmian w partycjach nie da się zapisać na jakikolwiek dysk!!! Co jest grane? Jakieś pomysły?


Ostatnia aktualizacja: 09.04.2012 19:52:50 przez mccnex
[#12] Re: Największy dysk IDE lub SCSI do A1200 jaki udało się Wam podłączyć i działa ...

@mccnex, post #11

dobra, przyczyną był ... MCP i któreś z jego ustawien...
[#13] Re: Największy dysk IDE lub SCSI do A1200 jaki udało się Wam podłączyć i działa ...

@mccnex, post #12

Zapis zmian dysku działa dobrze. Mieszało MCP. Natomiast nie mam pojęcia jak to bydlę zmusić do pokazania się w trybie NO-SPLIT. Robie tak:

Odpalam system z ata3.driver - widzi mi dysk w trybie split, pod hdtoolboxem jest 5 samsungów po 4gb. Wchodze w ata3prefs, pokazuje disk: no-split driver:split, zmieniam wiec driver na no-split i jak dam save to po ponownym odpaleniu prefsów znowu jest split, jak dam use to po ponownym odpaleniu jest no-split. Dziwne zachowanie...

Jak zmienie juz na no-split, w hdtb/hdinsttools widzi mi jeden dysk, robie wiec partycje 2 x 10gb (dysk ma 20g), zmieniam sobie filesystem na SFS, save changes.... i w momencie kiedy program chce - rebootujemy system i: mamy znowu driver na splicie.

Nowe partycje coprawda po restarcie widzi, ale razem ze starymi, i na tych nowych nie mozna nic zapisac, bo krzyczy ze brak walidacji. Stare dzialaja ... I tak w kolko. Odczytywalem parametry dysku po ustawieniu drivera na no-split jak pisal Norbert i to samo, za kazdym razem to g**** wlacza sie w trybie split i szlag mnie trafiac zaczyna, bo niewiem o co moze tu chodzic....
[#14] Re: Największy dysk IDE lub SCSI do A1200 jaki udało się Wam podłączyć i działa ...

@mccnex, post #13

Nie zwracaj uwagi co wypisuje ata3prefs.
Jesli ustawiles na NOSPLIT to tak jest.
Nie rob resetu po zmianie na NOSPLIT
Sprobuj raz uzyc SAVE a jesli nie zadziala to USE.
Najwazniejsze ze HDTB widzi caly dysk 20GB.

Jakie widac partycje w bootmenu po "save changes" (nowe czy stare)
[#15] Re: Największy dysk IDE lub SCSI do A1200 jaki udało się Wam podłączyć i działa ...

@Norbert, post #14

W bootmenu Amiga widzi wszystkie partycje w trybie split, tj osobne dyski. No-split wydaje się być "aktywny" tylko do momentu restartu systemu, a zrobione w tym trybie partycje po sformatowaniu nie dają się zapisać. Cały czas widać partycje "splitowe" również na Workbenchu.

HDTB widzi dysk w całości ale nie rozpoznaje prawidłowo jego wielkości. HDInstTools widzi wszystko dobrze. Partycje robiłem wpisując ręcznie Start/End Cylinder....

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2012 00:03:01 przez mccnex
[#16] Re: Największy dysk IDE lub SCSI do A1200 jaki udało się Wam podłączyć i działa ...

@mccnex, post #15

Masz wb 3.1? jeśli tak to hdtb będzie pokazywał pierdoły przy dyskach bodajże 8gb. Najlepiej nie używaj tego programu do partycjonowania większych hdd.


Benedykt Dziubałtowski
[#17] Re: Największy dysk IDE lub SCSI do A1200 jaki udało się Wam podłączyć i działa ...

@Benedykt Dziubałtowski, post #16

Hmmm.... Moim problemem jest to, że nie mogę się pozbyć "posplitowanych" partycji, one jak bumerang wracają. A partycje zakładam też HDInsttoolsem, który widzi dysk z prawidłowymi wielkościami, efekt taki sam, czyli lipa...
[#18] Re: Największy dysk IDE lub SCSI do A1200 jaki udało się Wam podłączyć i działa ...

@mccnex, post #17

A partycje zakładam też HDInsttoolsem

HDToolbox wyrzuć do kosza, ponieważ nadaje się tylko do dysków 4GB i mniejszych.
Odpal Ami, przytrzymaj dwa klawisze myszki, odpal Boot No-Startup Sequence i odpal ręcznie ATA3prefs.
Ustaw No Split i kliknij na USE.
Save sobie podaruj, użyj tylko USE. Póżniej zresetuj Ami i przytrzymaj jeden klawisz myszki (zdaje się że lewy), wtedy kolejny raz odpali się ATA3Prefs, sprawdź czy jest No Split i profilaktycznie jeszcze raz kliknji na USE. Odpal system oraz HDInsTools. Wielkość partycji wpisz ręcznie, ponieważ HDInstTools niepoprawnie może pokazywać wielkość za pomocą suwaków. Ustaw partycje, zapisz i...już :)
Następnie sformatuj partycje.

Dodane: Pamiętaj aby partycje startowe znajdowały się w obszarze poniżej 4GB. Nie rób tak, że np. startową ustawisz na początku, a kolejną od np. obszaru 1GB do 20 GB. Tylko zacznij ją powyżej obszaru 4GB do 20GB. Partycje startowe trzymaj tylko w obszarze poniżej 4GB, a obszar od np. 3,9 GB do 4,1 GB zostaw odłogiem i nic tam nie zakładaj. Tak będzie najbezpieczniej, ponieważ obszar powyżej 4GB jest widoczny dla systemu tylko po odpaleniu sterownika ata3.driver (ręcznie lub gdy załaduje się z s-s).

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2012 01:40:54 przez Andrzej Drozd
[#19] Re: Największy dysk IDE lub SCSI do A1200 jaki udało się Wam podłączyć i działa ...

@Andrzej Drozd, post #18

Andrzej, dysk jest na drugim kanale i ma służyć jako storage. Nie chcę na nim mieć żadnych partycji startowych. W HDInstTools nie ma możliwości zostawienia "odłogiem" obszaru między partycjami, poprostu program automatycznie ustawia startcyl na pierwszy wolny z brzegu. No i ten lewy mouse button, co piszesz nie działa 'solo'... chyba, że tam jakiś wpis w s-s powinien być. U mnie jest na samym początku (tj. Setpatch wchodzi później...):

C:ATA3.driver RESIDENT QUIET
C:Stack 8192

są to linie oryginalnie dodane przez installera FastATA...

---

Ale jest progress. Do działania większych niż 4G partycji potrzebny jest customowy filestem, ja używam SFS. No i oczywiście HDInsttools. Usunąłem wszystkie partycje na splitowych dyskach. Zmieniłem w ATA3Prefs na No-split, dalem 'Use' (czysto kosmetyczny ruch...). Założyłem 2 partycje w SFS, 2GB i 8GB, po reboocie HDInst dalej widzi wszystko w splicie, ALE... udalo mi sie te partycje sformatować SFSFormatem i o dziwo działają :) pod systemem jednak w okienkach pokazują się głupoty, np. dysk jest czysty w 100% a pisze, że 3,2GB wolne, 4,2 zajęte ...

Da się na nie zapisywać i czytać pliki. Sysinfo pokazuje transfery rzędu 5,6MB/s bez zwiechy (Goła A1200+Fast RAM, karta turbo jest w trakcie upgrade)...

DOpus4 też pokazuje lipe, a konkretniej nie wyświetla żadnych danych o przestrzeni dysku wolne/zajęte.

Pomimo, że system widzi dysk w trybie SPLIT (dokladniej: disk - no-split, driver - split) można dalej zakładać i zmieniać partycje ALE tylko na tym pierwszym z brzegu dysku...

Jest więc rozwiązanie, ale jeszcze przydałoby się jakoś nauczyć Amigę widzieć prawidłowe dane o zajętości partycji ...

Jak macie jakieś pomysły to nie krępujcie się :)

Dzięki za wskazówki

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2012 11:51:02 przez mccnex
[#20] Re: Największy dysk IDE lub SCSI do A1200 jaki udało się Wam podłączyć i działa ...

@mccnex, post #19

dysk jest na drugim kanale i ma służyć jako storage. Nie chcę na nim mieć żadnych partycji startowych.

Nieszkodzi. Dla bezpieczeństwa pierwszą partycję stworz do obszaru 3.9 GB, a kolejne od 4.1 GB.


W HDInstTools nie ma możliwości zostawienia "odłogiem" obszaru między partycjami

Jest. Na kilka sposobów. Np. zakładasz w tym miejscu partycję od 3.9 GB do 4.1 GB, później zakładasz następną i wykasowujesz partycję od 3.9 do 4.1. Równie dobrze możesz tej partycji nie kasować, tylko w Edit Partition wyłącz "Automount" (partycja będzie wtedy niewidoczna) i nigdy jej nie formatuj.
HDInstTools oferuje także przesuwanie partycjami za pomocą myszki, o ile nie zapełniają one jeszcze całego HD. Takie rzeczy robimy zawsze na samym początku.
Jeżeli już założyłeś wszystkie partycje, to rzeczywiście nic nie zostawisz odłogiem, ani nie przesuniesz. Wtedy jedynym wyjściem jest wykasowanie partycji która nachodzi na ten niebezpieczny obszar i w tym miejscu musisz stworzyć to co opisałem powyżej. :)

pod systemem jednak w okienkach pokazują się głupoty, np. dysk jest czysty w 100% a pisze, że 3,2GB wolne, 4,2 zajęte ...

Nie przejmuj się tym, WB3.1 i chyba też 3.5 będą pokazywać głupoty na okienkach. Jak jest w przypadku 3.9, to nie wiem. Ale jest na to proste rozwiązanie poniżej.

DOpus4 też pokazuje lipe

Nie wiem jak starsze wersje, ale najnowsza jest OK. Na górnej belce pokazuje rzeczywistą wielkość dostępną. Natomiast po wejściu na partycje i kliknięcie w menu na DiskInfo, DOpus pokazuję procentową i liczbową wielkość partycji, część wolną i część używaną. - http://dopus.free.fr
http://dopus.free.fr/betas/DOpus417pre21.lzx

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2012 12:26:29 przez Andrzej Drozd
[#21] Re: Największy dysk IDE lub SCSI do A1200 jaki udało się Wam podłączyć i działa ...

@Andrzej Drozd, post #20

Działa

Kilka uwag. Do partycji powyżej 4GB pod OS3.1 można używać tylko HDInstTools (ewentualnie inny program zastępujący starego HDTB). Potrzebny jest też customowy file system. W moim przypadku SFS (dokumentacja to nawet zaleca). Na SPLIT/NOSPLIT w zasadzie nie powinno się zwracać uwagi, byleby na pozostałych (tj. dalszych niż pierwszy) dyskach logicznych zrobionych przez sterownik FastATA nie było żadnych partycji. Wszystko zakładamy zawsze na pierwszej. W/g instrukcji dyski powyżej 64GB będą działać wyłącznie w trybie NOSPLIT, bo sterownik jest tak zaprogramowany, że może tych posplitowanych dysków zrobić maksymalnie 16, z tym, że dla mnie to teoria bo bawiłem się dyskiem 20GB, może inni forumowicze potwierdzą... Na dysku postawiłem system ClassicWB z z Dopusem 4.16, który widzi prawidłowo przestrzenie na partycjach (jak pisał Andrzej). Pod systemem jest kaszanka, tj, pokazuje bzdury i nie wiem czy i jak można to poprawić.

No i to tyle. Jakby ktoś chciał coś więcej w temacie się dowiedzieć to chętnie odpowiem tu lub na PM.

Dzięki za odpowiedzi i wskazówki, bez nich dłużej bym się musiał z tym użerać, zapewne

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2012 21:20:23 przez mccnex
[#22] Re: Największy dysk IDE lub SCSI do A1200 jaki udało się Wam podłączyć i działa ...

@mccnex, post #21

Co do FFS, to możliwe że też można założyć wielkie partycje, ale trzeba ściągnąć najnowszą wersję z Aminetu i updejtnąć. Robi się to tak jak w przypadku SFS. Tak czy inaczej ja mam tylko jedną partycję FFS i jest nią partycja systemowa dla AOS3.1. W obszarze do 3.9 GB mam też partycję dla AOS4 Classic i MOS PUP, dodatkowo mam partycję o nazwie Roboczy (SFS) i tam mam przypisany T:, śmieci z IBrowse, itd. Partycje systemowe mam w wielkości 650 MB, aby łatwo zrobić backup na CD. :)
Mam HDD 128GB na FastATA i powyżej obszaru 4.1 mam 3 partycje po 50 GB oraz czwartą, jakoś 20 pare GB.
Ogólnie nie wyobrażam sobie 50 GB partycji pod FFS, ponieważ podczas "padu" walidacji, czekałbym na jej naprawę chyba...z kilkanaście minut? :)
Na drugiej A1200 z Apollo 040 mam standardowy kontroler i HDD 40GB. Dysk przygotowałem identycznie. Tylko partycja systemowa jest pod FFS, a reszta SFS. Oczywiście standardowy scsi.device który jest w romie nie widzi partycji powyżej 4GB, więc mapuję najnowszy scsi.device z Aminetu za pomocą RemApollo. :)
[#23] Re: Największy dysk IDE lub SCSI do A1200 jaki udało się Wam podłączyć i działa ...

@Andrzej Drozd, post #22

I jeszcze małe info na temat partycji w FFS. One też potrafią szybko kasować wielkie pliki tak jak SFS, ale trzeba założyć blok conajmniej 2048. Jednak wątpię że przy takim bloku zadziałają programy naprawcze i odzyskujące pliki. Nie doczytałem jednak o tym w dokumentacji, ponieważ dla mnie FFS to już przeszłość i używam go tylko jak wspomniałem, dla partycji systemowej AOS3.1.
Blok 2048 i wyższy, to także marnotrawstwo pojemności na dysku. Małe pliki sytemowe "zjedzą" szybko całą partycję. Ma to jedynie sens gdy trzymamy na takiej partycji filmy, grafikę lub muzykę.
Natomiast SFS świetnie działa na bloku 512 i potrzebuje tylko 100 buforów. :)
[#24] Re: Największy dysk IDE lub SCSI do A1200 jaki udało się Wam podłączyć i działa ...

@mccnex, post #19

C:ATA3.driver RESIDENT QUIET


ja darowałem sobie ten resident, bo miałem więcej kłopotów niż pożytku.
[#25] Re: Największy dysk IDE lub SCSI do A1200 jaki udało się Wam podłączyć i działa ...

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #24

RESIDENT jest konieczny, gdy chcesz zastartować kompa z dysku na drugim kanale IDE.

Jakie macie transfery na FA MK1? U mnie na gołej 1200 z fast ramem jest coś koło 5,6MB/s, zarówno na partycjach FFS jak i SFS, CF i HDD. Rozumiem, że te mityczne kilkanaście MB/s to dopiero na FA MK2, w górę...?

I jeszcze ciekawostka: być może Elbox zorganizuje w przyszłości możliwość upgrade'u z MK1 do najnowszej wersji...
[#26] Re: Największy dysk IDE lub SCSI do A1200 jaki udało się Wam podłączyć i działa ...

@mccnex, post #25

RESIDENT jest konieczny, gdy chcesz zastartować kompa z dysku na drugim kanale IDE.


czytałem dokumentacje fastaty - kontroler (w wersji gold) mam nie od wczoraj.

Andrzej, dysk jest na drugim kanale i ma służyć jako storage. Nie chcę na nim mieć żadnych partycji startowych.


więc resident jest Ci niepotrzebny.
[#27] Re: Największy dysk IDE lub SCSI do A1200 jaki udało się Wam podłączyć i działa ...

@mccnex, post #25

mityczne kilkanaście MB/s to dopiero na FA MK2, w górę...?


Te kilkanaście MB/s jest bardzo trudne do osiągnięcia, jeśli weźmiemy pod uwagę ograniczoną przepustowość trapdoor slotu :P. Jeśli ktoś wierzy iż będzie miał transfer 16MB/s to jest mocno podatny na marketing. Najlepszy wynik o jakim słyszałem to około 11MB/s z Apollo 68060 (chyba Hołdys w tej kwestii mógłby coś powiedzieć). Jednak na większości konfiguracji nie ma co marzyć nawet o takim wyniku.

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2012 11:41:00 przez strim
[#28] Re: Największy dysk IDE lub SCSI do A1200 jaki udało się Wam podłączyć i działa ...

@strim, post #27

Dokładnie niecałe 10MB/s. Ja też tyle wyciągam.
[#29] Re: Największy dysk IDE lub SCSI do A1200 jaki udało się Wam podłączyć i działa ...

@mccnex, post #25

Ja mam FastATA 2 i na PIO4 też mam około 4-5MB/sek
Moja karta ma jeszcze dodatkowy tryb PIO4 NF (to chyba jakiś protoplasta PIO5 ;) ) i na tym SysSpeed pokazuje...tyle samo co na PIO4. Gdy miałem starsze HDD, to na PIO4 NF sypały błędami odczytu. Na nowym 128 GB jest OK,ale przyspieszenia nie ma.
Widocznie procek 040/40 MHz nie wyrabia w trybach wyższych od PIO4.
[#30] Re: Największy dysk IDE lub SCSI do A1200 jaki udało się Wam podłączyć i działa ...

@Andrzej Drozd, post #29

Pamiętam że na PIO4 (a może 5? nie mam pewności), na 68040/40MHz miewałem po 6-7MB/s, więc coś mało Ci wychodzi.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem