kategoria: A1200
[#1] Amiga 1200 różowy obraz
Witam,
Zakupiłem niedawno Amigę 1200. Miała być całkiem sprawna, ale jak to często bywa coś z nią nie do końca OK. Odpala się bez problemu, napęd działa, ale obraz wyświetlany jest zdecydowanie zbyt różowy, jakby pożałowało jakiegoś koloru (pierwsze wrażenie to brak czarnego). Podłączam do monitora sprawnym kablem RGB-EURO (A600 obsługuje idealnie).
Co niepokojące dodatkowo, po podłączeniu kabelkiem CINCH-CINCH obraz jest niestabilny (ścięty nieco w poziomie. Płyta wygląda na niegrzebaną. Rev 1B.
Bardzo chciałbym przywrócić jej pełną sprawność. Nie jestem elektronikiem, ale lutownicę obsługuję dość sprawnie :) Miernik też mam, choć zazwyczaj nie potrafię go w pełni wykorzystać.
Proszę o pomoc i wszelkie rady.
z góry dziękuję :)
[#2] Re: Amiga 1200 różowy obraz

@jasiek40, post #1

Brakuje +12V na wyjściu RGB. Zobacz na pinie nr. 22.
Ew brak +5V na pinie 23.
link
Przepalony ferryt SMD zaraz przy gnieździe RGB.
[#3] Re: Amiga 1200 różowy obraz

@stachu100, post #2

Zmierzyłem napięcia:
na pinie 21: -12,18 V,
na pinie 22: +12,20 V,
na pinie 23: +5,04V

Przy gnieździe RGB nie widać przepaleń, chyba, że są bardzo dyskretne. Czy może być jakaś inna przyczyna poza brakiem któregoś z napięć?
[#4] Re: Amiga 1200 różowy obraz

@jasiek40, post #3

To sprawdź jeszcze LM385 (źródło napięcia referencyjnego 1,2V) Powinno być na nim 1,2V właśnie.
[#5] Re: Amiga 1200 różowy obraz

@stachu100, post #4

Na pierwszej od lewej górnej nóżce jest napięcie 1,27 V. Na pozostałych napięcia brak.
[#6] Re: Amiga 1200 różowy obraz

@jasiek40, post #5

Chmmmm, powinno być równo 1,2V...
A miernik na 100% dokładny?
[#7] Re: Amiga 1200 różowy obraz

@stachu100, post #6

Po zmianie zakresu odczytu mam 1,235 V.
Miernik niedawno zakupiony UNI-T UT55. Dałem ponad stówę ... :)
[#8] Re: Amiga 1200 różowy obraz

@jasiek40, post #7

Ok, to już jest lepiej.
W takim razie pomysły mi się kończą...
Należałoby wymienić wszystkie kondensatory elektrolityczne na A1200 z nadzieją że pomoże.
[#9] Re: Amiga 1200 różowy obraz

@stachu100, post #8

Wszystkie, czyli przewlekane i SMD? Jeśli tak, to chyba zlecę wykonanie usługi, bo kiedyś próbowałem wymienić te aluminiaki w A600. Skończyło się zniszczeniem ścieżek i megafurią.
Dziękuję za pomoc. Może jednak jakiś pomysł jeszcze się urodzi ... :)
[#10] Re: Amiga 1200 różowy obraz

@jasiek40, post #9

Najlepiej wszystkie. Mają już po 20 lat, co jest ponad to na co były zaprojektowane.
[#11] Re: Amiga 1200 różowy obraz

@stachu100, post #10

Witam ponownie,
Sorry za odgrzewanie tematu. W mojej A1200 kondensatory nadal czekają na wymianę (szczerze mówiąc nie bardzo wiem jak się dobrać do tych małych, aluminiowych kubełków), natomiast kolega przyniósł z prośbą o diagnozę swoją 1200. Z gniazda composite uzyskuje się prawidłowy obraz, jest też dźwięk w obu kanałach. Brak zupełnie obrazu w gnieździe RGB. Na pinie 23 tego gniazda niema zasilania, na 22 bodajże 3,5 V. Da się to w miarę szybko podreperować? Wcześniej kolega Stachu sugerował przepalenie jakiegoś elementu. Poproszę o nieco więcej informacji. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem