kategorie: A2000/A3000, Sprzęt
[#1] Chłodzenie CPU w A3000D
Hejka,
ciągle borykam się z problemem przegrzewania CPU w zamkniętej obudowie A3000D. Co prawda, po zamianie z 040 na 060 problem jest trochę mniej uciążliwy ale nadal występuje - zwłasza latem.

Radiator + wiatraczek się nijak nie mieści a nawet jeśli, to nie ma jak wywiewać gorącego powietrza, wpadłem więc na pomysł, żeby wykorzystać całą obudowę Amigi do chłodzenia CPU. Schemat można zobaczyć tutaj. Między radiatorami dałbym paste silikonową a między drugim radiatorem a obudową taśmę termoprzewodzącą.

I teraz pytanie do forumowych overclockerów - czy to ma wogóle sens?


Ostatnia aktualizacja: 05.05.2012 14:42:48 przez _arti
[#2] Re: Chłodzenie CPU w A3000D

@_arti, post #1

Ma sens ale taka ilość pasty i taśmy może skutecznie zmniejszyć skuteczność...
[#3] Re: Chłodzenie CPU w A3000D

@_arti, post #1

Ja niestety nie mogę obejrzeć schematu, dropbox krzyczy, że mam błąd 404...
[#4] Re: Chłodzenie CPU w A3000D

@gorzyga, post #3

Synchronizuje się. Za 5 min będzie OK
[#5] Re: Chłodzenie CPU w A3000D

@_arti, post #4

A jakie radiatory chcesz zastosować? Tak jak napisano powyżej - taka ilość pasty nie będzie dobrze działała i może być nawet gorzej niż było. Może zamiast tego dotnij blok miedzi/aluminium grubości odległości procesora od tej metalowej ramy i go tam wstaw? Oczywiście wypolerowany i podpastowany z obu stron.
[#6] Re: Chłodzenie CPU w A3000D

@nikodem, post #5

Mam dwa takie same, miedziane radiatory, które doskonale do siebie pasują ale pomysł z blokiem też jest niezły, tylko wymaga czasu. Muszę coś wykombinować na-teraz.
[#7] Re: Chłodzenie CPU w A3000D

@_arti, post #1

Pomysł ogólnie bardzo dobry, nieraz spotykałem takie rozwiązania. Jednak tak jak napisał nikodem, lepiej użyć jednolitego bloku z miedzi/aluminium. Do procesora można by go przykleić dobrą taśmą termoprzewodzącą (np. TAKĄ), a pomiędzy obudowę Amigi a blok radiatora założyć thermopad (np. TAKI ). Pozostaje pytanie, czy procesor aż tak bardzo się grzeje? Może wystarczy dać cienki wentylator z bocznym wydmuchem (coś w stylu TEGO czy wybrać coś STĄD ).
[#8] Re: Chłodzenie CPU w A3000D

@_arti, post #1

A może wystarczy nie przetaktowywać CPU bo w A3000D i tak jest piekarnik? pomysł
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem