[#11]
Re: problem z partycjonowaniem dysku 2,5"
@Sylwester,
post #9
Po przestudiowaniu wielu forów i dokumentacji dysków mogę dodatkowo dorzucić garść informacji:
1. Zabezpieczenie to nazywa się HDD Password lub HDD Security Lock i jest opisane w standardzie dyskowego kontrolera ATA.
2. Jeśli kontroler jest zabezpieczony, uniemożliwia wszelkie operacje zapisu i odczytu poza kilkoma specyficznymi, nazwijmy to "serwisowymi".
3. Podmiana jakiejkolwiek części elektroniki dysku czy flaszowanie firmware'u nie usuwa samego hasła, gdyż jest ono fizycznie zapisanie na "system maintenance cylinder" (niektórzy podają, że o adresie 16,384), który również zawiera info o układzie ścieżek, kalibracji, nazwie, numerze seryjnym dysku itp. Informacje te siłą rzeczy nie mogą podlegać modyfikacjom.
4. Są 2 poziomy zabezpieczenia: high i max. Problemy są szczególnie z poziomem max, gdyż do odblokowania dysku potrzeba nie tylko hasła użytkownika, ale i hasła mastera.
5. Wpisywanie haseł na innym laptopie / komputerze niż macierzysty dla dysku prawie na pewno nie zadziała, ze względu na inną interpretację kodów klawiatury lub po prostu na szyfrowanie tego hasła przez bios owego "macierzystego" laptopa.
6. Nie ma szans na usunięcie haseł działając tylko i wyłącznie na programach do czyszczenia, kasowania, edycji czy formatowania dysku. Natomiast dysponując odpowiednim hardware'm możliwe jest nie tylko odczytanie hasła, ale również uratowanie danych na dysku.
7. Usługa tego typu jest kosztowna i w większości przypadków dorównuje lub przekracza cenę kupna nowego dysku. Jedyne słuszne rozwiązanie, to pozbyć się zhasłowanego dysku i kupić nowy, chyba że dane są wyjątkowo cenne, a twardziel nowoczesny i drogi.