kategorie: A1200, Sprzęt
[#1] Kupiłem... coś. Jak zrobić, żeby działało z Amigą? :D
Dziś rano chodząc sobie po giełdzie staroci, trafiłem na takie oto cudo, które po oględzinach postanowiłem kupić za parę złotych ;)



Uwagę moją zwróciły pady do tegoż ustrojstwa:



Wtyczka identyczna jak amigowe, uznałem więc, że spróbuję użyć tego z moją A1200 ;)
Nie spodziewałem się cudów, a jednak dwa klawisze zadziałały (nie tak jak powinny, ale zawsze to coś ;P).

Postanowiłem więc rozebrać jednego pada:



I tu pojawia się pytanie: czy jest możliwe przerobienie tych padzików tak, aby zadziałały z Ami? Domyślam się, że w grę wchodzi przelutowanie kabelków, albo jakaś grzebanina we wtyczce (nie wygląda na rozbieralną). A może uciąć oryginalną i dopasować taką uciętą z amigowego joya? ;)

Proszę o jakieś wskazówki jak to to ugryźć ;)
[#2] Re: Kupiłem... coś. Jak zrobić, żeby działało z Amigą? :D

@AceMan, post #1

Z tego co widzę, o będzie z tym trochę zabawy. Po pierwsze musiałbyś wymienić przewód wraz z wtyczką - ma on za mało przewodów, żeby obsłużyć wszystkie klawisze (4 kierunki + fire, do tego masa).

Żeby przerobić tego pada, trzeba by było poodcinać ścieżki od scalaka sterującego (ta niebieska kropa :)) i podpiąć się bezpośrednio pod klawisze.

Ogólnie chyba nie warto się bawić...
[#3] Re: Kupiłem... coś. Jak zrobić, żeby działało z Amigą? :D

@gorzyga, post #2

Na jednym padzie warto spróbować - w gębę się nie dostanie... a jak będzie śmigać - to :D
[#4] Re: Kupiłem... coś. Jak zrobić, żeby działało z Amigą? :D

@AceMan, post #1

Lepiej kup pada Segi.
Kiedyś przerabiałem ten badziew co masz. Szkoda zachodu. Kupaaa roboty.
[#5] Re: Kupiłem... coś. Jak zrobić, żeby działało z Amigą? :D

@Dark_luke, post #4

Kurde, szkoda, bo ma fajny wygodny kształt i dlatego wziąłem to to do domu ;)
[#6] Re: Kupiłem... coś. Jak zrobić, żeby działało z Amigą? :D

@AceMan, post #5

jak masz kabel odpowiedni to przerobienie tego to bułka z masłem. Trzeba tylko bezpośrednio podłączyć kabelki pod przyciski, wcześniej przecinając ścieżki biegnące od nich do scalaka. Z 10min roboty łącznie z piciem piwa

edit://
można by w sumie się mocniej pobawić i wrzucić w tą obudowę prawdziwego PC
szok ludzi widzących Quake3 latającego na "fun station" byłby na pewno bezcenny

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2012 21:53:20 przez XoR
[#7] Re: Kupiłem... coś. Jak zrobić, żeby działało z Amigą? :D

@AceMan, post #1

Zawsze mnie ciekawiło po co tam jest klawiatura? nie było przecież żadnych edytorów tekstu pod te konsolki.
[#8] Re: Kupiłem... coś. Jak zrobić, żeby działało z Amigą? :D

@mikser, post #7

Z tego co wygooglowałem wynika, że chińczyki po prostu pakują tą samą podróbkę NESa (czy czegoś podobnego) w różne obudowy udające inne sprzęty. Ten akurat miał być "Educational Computer" :D

Ja to jestem generalnie lewy jeżeli chodzi o lutowanie itp., więc chyba zabiorę to na najbliższy SACP i będę liczył na uprzejmość kogoś, kto umi :P
[#9] Re: Kupiłem... coś. Jak zrobić, żeby działało z Amigą? :D

@Dark_luke, post #4

Pad od segi działa bez żadnych przeróbek? Wtyczka też jest taka sama?
[#10] Re: Kupiłem... coś. Jak zrobić, żeby działało z Amigą? :D

@mikser, post #7

jest jakiś edytor, a nawet coś co pod menu było podpisane chyba jako basic. :D
[#11] Re: Kupiłem... coś. Jak zrobić, żeby działało z Amigą? :D

@BULI, post #9

[#12] Re: Kupiłem... coś. Jak zrobić, żeby działało z Amigą? :D

@AceMan, post #1

Ostatnio wymienialem w kilku joystickach przewody i okazalo sie, ze mozna je kupic u starej, polskiej firmy Matt. (www.matt.com.pl).

Niech ci nie przyjdzie do glowy, zeby probowac z przewodami VGA czy od myszek PC. Brakuje tam jednego pinu, a dwa inne sa zwarte bodaj. Na stronie Matta kupisz przewody z aktywnymi 9 pinami (mysz, pad CD32), oraz z aktywnymi 7 pinami (klasyczny, jednoprzyciskowy joystick). Mozna tez nabyc bezcenne przedluzacze do joystickow i myszek (te maja wszystkie 9 pinow aktywne).

Jak podlaczyc przewod znajdziesz sobie na googlach. Jest schemat z opisem kazdego pinu. Nie mam pewnosci ale chyba na Wikipedii.
[#13] Re: Kupiłem... coś. Jak zrobić, żeby działało z Amigą? :D

@TomcioPaluszek, post #11

O dzięks OK
[#14] Re: Kupiłem... coś. Jak zrobić, żeby działało z Amigą? :D

@TomcioPaluszek, post #11

Z podanego linku wynika, że pad od od mastersystem będzie działał bez problemu a pad od Megadrive?
[#15] Re: Kupiłem... coś. Jak zrobić, żeby działało z Amigą? :D

@AceMan, post #1

Jak widać na tych fotkach, punkty w na które nachodzą przyciski a jednocześnie "punkty lutownicze" są dziecinnie proste w namierzeniu.
Bierzesz więc w łapę miernik i schemat portu dżojstika w Amidze, sprawdzasz który sygnał ma wychodzić z której dziurki we wtyczce i lutujesz odpowiednio kabelek mu odpowiadający do punktu lutowniczego na samej "płytce głównej" pada.
Sam tak przerobiłem sobie dwa padziki z Pegazusa i którejś Segi.
Nie wygląda to ładnie, ale działa. ;)
Na końcu jeszcze przerywasz niepotrzebne ścieżki idące do chipków sterujących układem pada, tak jak ten niebieski układzik u Ciebie i masz gotowy pad.
Polecam takie zabawy, nabierzesz wprawy w lutowaniu a jak coś spierdzielisz to tego typu badziewko kupisz za kilka złotych na allegro.
[#16] Re: Kupiłem... coś. Jak zrobić, żeby działało z Amigą? :D

@BULI, post #14

Z powodzeniem używam pada od Megadrive'a OK
[#17] Re: Kupiłem... coś. Jak zrobić, żeby działało z Amigą? :D

@Shoonay, post #15

Takie pady to kupilem po 9 PLN w hypermarkecie... problem jest ze znalezieniem odpowiednio cienkiego kabla 9-cio żyłowego
[#18] Re: Kupiłem... coś. Jak zrobić, żeby działało z Amigą? :D

@ExciterELB, post #17

Mam dwa pady z mega drive i sa naprawde swietne do amigi, nie trzeba nic przerabiać, wkłada się do portu i gra, przycisk "B" jest naszym spustem...polecam
[#19] Re: Kupiłem... coś. Jak zrobić, żeby działało z Amigą? :D

@Mir3k, post #10

Jak najbardziej, tego typu pochodne pegazusa mają wbudowany(chociaż nie pamiętam czy w pamięci własnej czy na dołączonym kartridżu) edytor-interpreter typowego Basica :D Mało to użyteczne, ze względu na brak możliwości zapisu swoich wypocin
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem