kategoria: A600
[#1] Dysk w Amiga 600 - początki :D
Witam
Przymierzam się do podłączenia adaptera SD pod Amigę, który będzie służył mi jako dysk. Z partycjonowaniem i instalacją systemu nie będę miał problemu, ale nie wiem gdzie mam wgrywać np: pliki ADF i program do ich nagrywania ADF2Disk.
Czy ADF jak i program należy umieszczać w katalogu C:, czy może w innym miejscu. Chciałbym po prostu wiedzieć gdzie wgrywać pliki abym później nie musiał zgadywać :D
I ostatnie pytanie - jakie polecacie narzędzia, które należało by wgrać na dysk dla polepszenia pracy z tym komputerem. Mam podstawową Amigę 600.
Pozdrawiam Kuba :)
[#2] Re: Dysk w Amiga 600 - początki :D

@Kubuts, post #1

[#3] Re: Dysk w Amiga 600 - początki :D

@rafgc, post #2

Dzięki za link, zapomniałem o FAQ, więc jeżeli chodzi o umieszczanie plików to już wszystko wiem. Pozostało moje ostatnie pytanie - co należało by wgrać (narzędzia, programy itp.) na dysk aby sobie ułatwić pracę na Amidze?
Pozdrawiam Kuba
[#4] Re: Dysk w Amiga 600 - początki :D

@Kubuts, post #3

Jakis filemanager (np. Filemaster, FileQuest ) patrz aminet.net.
Edytor tekstu. Chociaz do prostej edycji wystaczy standardowy ED.
Program do nagrywanie ADF czy DMS na dyskietki (i spowrotem) np TSGui, TransADF , DMS, DMSWB

Na pewno znajdzie jeszcze kilka innych propozycji w zaleznosci od uzytkownika.

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 21:08:12 przez Norbert
[#5] Re: Dysk w Amiga 600 - początki :D

@Kubuts, post #1

Proponuje rozwazyc instalacje gotowca np. ClassicWB Lite, tam masz wszystko w zasadzie, tylko instrukcje poczytac jak odpalac dodatkowe "ficzery" :)
[#6] Re: Dysk w Amiga 600 - początki :D

@mccnex, post #5

Nie specjalnie mi się widzi 8-kolorowy ClassicWB na 1MB CHIP. Zostanie mało pamięci do pracy.
[#7] Re: Dysk w Amiga 600 - początki :D

@rafgc, post #6

Minimum do zabawy na A600 z twardym dyskiem to niestety 2MB RAM. Na 2 MB pójdzie niemal wszystko co da się zainstalować na HD, odpalą moduły ale już WHDLoad z oporami i tylko co mniejsze gry czy dema.
[#8] Re: Dysk w Amiga 600 - początki :D

@conrdd, post #7

Wlasnie. Na 1 mega to w ogole z dyskiem bedzie nieciekawie, nawet na czystym WB. Ile Ci zostanie - 700kilo? Nic na tym nie pojdzie, a nawet jesli to co to za komfort odpalac stuff bez s-s itp. Nie wspominajac juz o predkosci dzialania WB na 68000. Akurat na Allegro jest obecnie kilka itemkow, ktore moglyby pomoc koledze w tej sytuacji: ACA030, 9.5MBFast i naslabsza opcja rozszerzenie do 2MB Chip Ramu. No ale trzeba by wybulic troche manny na te dobrodziejstwa....

Bo tak to chyba zostanie tylko wypalanie ADF-ow na dyskietkach ...

Glosno myslac: zamienilbym te szescsete na 1200 - zyskujesz AGA (duuuuzo daje chocby pod katem grania) i masz 2MB Chip, a i karty rozszerzajace sa bardziej dostepne i tansze. Z Fastem +4 lub +8 MB to juz WHDLoadem sie mozna bawic do oporu, a w przyszlosci zawsze mozna kupic jakies turbo ...


Ostatnia aktualizacja: 22.05.2012 09:02:51 przez mccnex
[#9] Re: Dysk w Amiga 600 - początki :D

@mccnex, post #8

Zdaje sobię z tego sprawę, że na 1mb nic ciekawego nie zrobię. Amigę i tak głównie będę używał do nagrywania adf na dyskietki bo i tak sobię nie odpalę ich z dysku. Na lepszą amigę mnie nie stać, ewentualnie rozejrze się za rozszerzeniem pamieci w późniejszym okresie. Chyba że ktoś chce ze mną wymienić 600 na 1200, ktoś chętny? :D
[#10] Re: Dysk w Amiga 600 - początki :D

@Kubuts, post #9

Spoko. Na te okazje z powodzeniem wystarczy Ci czysty WB oraz dodatkowo polecam:
- Filemaster 2.2 do zabawy plikami - pokazuje tez obrazki ILBM, umie odtwarzac moduly
- skonfigurowany driver CF + PCMCIA + FAT95 do wymiany danych PC-Amiga
- TSGui (TrackSaver) do zapisywania ADF na dyskietki
- pakery LHA, LZX, (UN)ZIP, DMS (DMSWB)
- jakis player do modulow, HippoPlayer na przyklad...

powinno Ci wystarczyc
[#11] Re: Dysk w Amiga 600 - początki :D

@Kubuts, post #9

A600 to bardzo fajny komputer i po uzbrojeniu w dodatkowe 1MB pod klapką (koszt +-100zł) dostajesz zupełnie nowe możliwości zabawy. A procek 68000 spokojnie się wyrabia do tego do czego został stworzony. Jak mówiłem - gry dosowe możesz trzymac i odpalać z twardego dysku gdyż 90% z nich pisana była pod 1MB (pamiętaj że system na HD zabiera ci ok 200 - 400kB RAM stąd wymagane 2MB chip). Hippoplayer do modułów jeśli je lubisz oraz ew. nieco gier niedosowych i dem pod whdload. A600 ustępuje A1200 prócz szybkości (czego w grach 2D nie zauważysz) brakiem kości AGA czyli uboższą paletą kolorów. Poza tym to świetne maleństwo.
A do poważnej pracy i tak jest pecet.
[#12] Re: Dysk w Amiga 600 - początki :D

@Kubuts, post #3

lubię ten dział bardzo dużo i mam dostać wiele informacji z tego.
po badaniu tys forum mam zmienić moje FAQ tak dzięki jeszcze raz ..
[#13] Re: Dysk w Amiga 600 - początki :D

@conrdd, post #11

No to chyba już wiem, co jest mi potrzebne do mojej "Przyjaciółki". Dziękuję za odpowiedzi. tematu proszę nie zamykać, może ktoś jeszcze coś doda, co może mi się przydać.
BTW:
A czy ktoś byłby chętny na wymianę 600 na 1200? Mam akurat dwie 600 i z jedną mógłbym się rozstać.
[#14] Re: Dysk w Amiga 600 - początki :D

@Kubuts, post #13

Przypuszczam że masz przynajmniej kick 37.350 w a600.
Bez tego dysk nie ruszy.
Alternatywą jest ladowany SCSI.device w dyskietki,lub CF na pcmcia (też start z dyskietki)
[#15] Re: Dysk w Amiga 600 - początki :D

@Norbert, post #14

Z tego co czytałem potrzebny jest kick 37.300, który posiadam. Na 37.299 trzeba się bawić. Więc jednak się mylę? Ja do swojej amigi kupiłem:
http://allegro.pl/nowa-przejsciowka-adapter-sd-44-pin-ide-2-5-amiga-i2333286616.html
Raczej powinno współpracować z tym urządzeniem moja Amiga.


Ostatnia aktualizacja: 22.05.2012 11:15:21 przez Kubuts
[#16] Re: Dysk w Amiga 600 - początki :D

@Kubuts, post #15

37.300 wystarczy. Tylko 37.299 został pozbawiony obsługi HDD

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2012 11:13:20 przez conrdd
[#17] Re: Dysk w Amiga 600 - początki :D

@Kubuts, post #15

Niekoniecznie. Ja np. nie mialem zadnych problemow z Romkiem v.300+CF/IDE, ale tu i owdzie slychac, ze moga takowe wystapic. Sprawdz na swoim configu - najwyzej bedziesz musial postarac sie o v.350.

A co do wymiany na 1200 to daj ogloszenie, moze ktos sie znajdzie, na 600tki tez jest popyt, ale bez doplaty z Twojej strony to sie raczej nie obedzie. Zakup rozszerzenia do 2MB Chip do A600 to juz jest (w zaleznosci od znalezionej oferty) kwota rowna mniej wiecej doplacie przy zamianie na 1200, moze ciutke mniej, ale wszystko zalezy od trafienia, stanu itp. itd.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem