kategoria: CDTV
[#1] Interface JOY do CDTV
Dzień dobry,

Pierwszy post i od razu przechodzę do rzeczy.

Zakupiłem niedawno CDTV (taką jak miałem 19 lat temu :) )

Pamiętam, że był wtedy do niej magiczny interface wpinany w gniazdo myszy pozwalający podłączyć dwa "normalne" Joysticki.

Przetrzepałem już chyba wszystkie możliwe strony i nigdzie nie mogę znaleźć schematu ani nawet zdjęcia "w środku" tego interface'u. Czy ktoś może dysponuje schematem ?

Wiem, że można podłączyć się 12 drutami bezpośrednio pod U75 i robić dziury w obudowie pod dwa gniazda DB-9, ale tego właśnie chciałbym uniknąć. Wolałbym zbudować sobie (to nie jest dla mnie wielki problem) właśnie ten zewnętrzny interface wpinany w gniazdo miniDIN myszy, ale bez schematu ani rusz :(
[#2] Re: Interface JOY do CDTV

@ExciterELB, post #1

Ktoś na allegro sprzedaje taki interfejs: http://allegro.pl/amiga-cdtv-interface-i2351905791.html
[#3] Re: Interface JOY do CDTV

@zyga64, post #2

Tak, wiem że najłatwiej jest kupić ale ja mam ambicję i niechęć do niepotrzebnie wydawanych pieniędzy.

Mam przeczucie, że koszt części użytych w tym interface'ie nie przekraczają 15 pln (o ile się nie okaże, że większość albo i wszystkie mam już w domu w kartonie z elektrozłomowiskiem)
[#4] Re: Interface JOY do CDTV

@ExciterELB, post #3

OK. Zbudowałem ten http://www.ppa.pl/sprzet/interfejs-joystickow-do-cdtv.html interface.

Pyt. nr jeden. Czy trzeba odłączać myszkę, żeby móc posługiwać się joystickami w tym układzie ?

Pyt. nr dwa. Czy układ U75 może być uszkodzony, a mimo to myszka i joy-pilot będą działać ?

Pyt. nr 130. Czy Amiga potrzebuje zwarcia do "zera", żeby joystick się ruszył ?

Zbadałem wszystko po 3x. Przejścia z gniazd do samego układu są. Masy z plusem nie pomyliłem. Zwarcia nigdzie nie wykryłem, a mimo to nie mogę grać joystickami :(. Zauważyłem jednak, że joystick przy ruchu czy fire nie daje pełnego zwarcia a waha się to w okolicach od 30-130 ohm. Zauważyłem też, że jakieś reakcje są, aczkolwiek nie takie jak bym oczekiwał. Testowane na DynaBlaster na dwa joysticki daje efekt, że jeden ludzik np. cały czas chce iść w dół, a jak się ruszy drugim joystickiem do góry to ludzik staje w miejscu. Tudzież z "własnego" joysticka udało się nim ruszyć w górę i w prawo, ale nie do końca zgodnie z ruchem joya, a bardziej ze skośnej kombinacji ruchów joya. Smutno mi bo już trzeci dzień nad tym siedzę i nie działa :(
[#5] Re: Interface JOY do CDTV

@ExciterELB, post #4

Zakładam, że nikt z Was nigdy nie robił interface'u w/g tego schematu... bo gdyby robił... to wiedziałby i dał znać, że tam jest PLUS ZAMIENIONY Z MINUSEM !
[#6] Re: Interface JOY do CDTV

@ExciterELB, post #5

Za późno na edytowanie... :/

A dokładniej, żeby nie było żadnych wątpliwości: błąd jest na podłączeniu po stronie gniazd. Standardowo na każdym uniwersalnym JOY'u Amiga, Atari, Commodore itd.. GND czyli masa jest na 8 PINie, a +5V na 7 PINie
[#7] Re: Interface JOY do CDTV

@ExciterELB, post #6

No niestety, popelnilem czeski blad przy tworzeniu schematu. Faktycznie pomylilem plus z minusem. Dopiero Ty zwrociles na to uwage. Za co dziekuje.
Mam nadzieje ze nic zlego sie nie stalo.

Bledu tego nie ma na plytkach drukowanych. Gdyz zaproponowany przeze mnie sposob wykonania interfejsu dziala idealnia.
[#8] Re: Interface JOY do CDTV

@ExciterELB, post #4

Pyt. nr dwa. Czy układ U75 może być uszkodzony, a mimo to myszka i joy-pilot będą działać ?

Nawet jesli wymontujesz ten uklad z plyty, myszka i joystick beda dzialac (te podpiete do interfejsu). Nawet klawiatura bedzie dzialac.
Uklad ten jest tylko potrzebny w celu obslugi oryginalnego pada do CDTV oraz myszki.

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2012 14:41:06 przez Phibrizzo
[#9] Re: Interface JOY do CDTV

@Phibrizzo, post #7

Spoko, U75 krzywdy nie doznał. Działa pięknie jak należy :)

Ja się tylko nerwów najadłem i zmaltretowałem taśmy od wyświetlacza. Jedna chodzi już na całkowicie nowych kabelkach (na szczęście miałem takie cieniutkie kabelki, bo dziurki po złączu są niemiłosiernie małe).

Czy na druku nie ma błędu to nie wiem, bo ja lutowałem kable bezpośrednio do MB pod układem.
[#10] Re: Interface JOY do CDTV

@ExciterELB, post #9

Coś nie do końca jest tak jak powinno być. Mianowicie JOY2 (bodajże) nie zawsze działa i zauważyłem, że to ma duży związek z przełącznikiem JOY/MOUSE na pilocie. Kiedy wcisnę ten przycisk, joystick zaczyna działać, ale co ciekawe samoistnie przerywa działanie w bliżej nieokreślonym momencie i znów trzeba przełączyć. Co więcej, na tym samym porcie równocześnie działa myszka. Zamiast joystickiem, który nie chce działać można te same ruchy wykonywać myszą. Po odłączeniu myszki nie ma żadnych zmian w zachowaniu joya. Jak nie działa to nie działa, jak się przełączy na pilocie to działa. Ktoś ma rozwiązanie na to ?
[#11] Re: Interface JOY do CDTV

@ExciterELB, post #3

Wracając do tematu przejściówek podpinanych z tyłu CDTV do portu myszki, mam takową ... nietety spaloną :(
W środku jest jakiś stary mikrokontroler firmy Phillips, pamięć eprom i 74s373 ... ale to bez znaczenia (mikrokontroler jest spalony, grzeje sie jak cholera, nigdzie sie już taki nie dostanie)
można by wykonać takowy interface wiedząc jakie dane wysyła do CDTV, niestety mój interface nie działa więc sie nie dowiem co wysyła.. w internetach też nic nie piszą o tym protokole.. jedynie co znalałem to jakie dane wysyła pilot/pad od CDTV, ale akurat to nie jest obiektem zainteresowań ;)
Co do zbudowania tego interface'u z cześci "z kartonu z elektrozłomem" to sie tak nie da, bo jest potrzebny układ (w postaci zaprogramowanego mikrokontrolera) który wykonuje specjalizowane zadanie.

Jeżeli ktoś z forumowiczów byłby na tyle życzliwy aby udostepnić taki interface do badań i wykonania jego "kopii" to by było super, może być nawet ten trackball do CDTV (a nawet wskazane) mogę się podjąć tego wyzwania ponieważ mam doświadczenie w wykonywaniu urządzeń tego typu

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 21:08:09 przez socha6
[#12] Re: Interface JOY do CDTV

@socha6, post #11

Podejrzewam, że protokół z pilota jest jeśli nie taki sam to podobny do tego jaki jest potrzebny na gnieździe myszki. Też mam taką uszkodzoną przelotkę dla joysticków do CDTV i znajdują się w niej dwa układy GAL oraz NE555. Byłoby fajnie zrobić taki układ, bo z tym interfejsem wpisanym pod U75 to jedna taka druciarnia trochę. Przy eksperymentach radzę uważać, bo jeden U75 już sfajczyłem i wtedy można zapomnieć o oryginalnej myszce i obsłudze z pilota ;) Na szczęście miałem zapasowy układ ze starej CDTV.
[#13] Re: Interface JOY do CDTV

@Maniu, post #12

protokoły w pilocie i w gnieździe myszki są niestety inne.. mam mysz do CDTV i porównywałem ją z pilotem
taki interface jest chyba najlepszym rozwiązaniem do CDTV, bo podpinajac się pod układ U75 tworzy się konflikt (układ U75 swoje a podpiety drutologią joy/mysz swoje) i tworzą się problemy o których wspomniał ExciterELB
w przypadku gdy korzytamy z dedykowanego interface'u lub z nadajnika na podczerwiem (trackball lub pad pilot) konflikt nie występuje i nie ma problemów bo układ U75 zawsze wie czy ma generować impulsy myszki czy joy'a
[#14] Re: Interface JOY do CDTV

@socha6, post #13

zatem przydałby się ktoś kto ma taki interfejs, a pewnie nie jedna osoba go ma, żeby odczytać ten protokół joysticków. Skorzystało by z tego na pewno wielu ;) Aż się dziwie, że jeszcze nikt za granicą nie podjął się zrobienia takiej przejściówki.
[#15] Re: Interface JOY do CDTV

@Maniu, post #14

ino przydał by się ktoś taki :) napewnio by wielu na tym skorzytało, nietylko my PPA-owcy ale i z zagramanicznych forów
jak już wczesniej napisałem, dałem propozycję że moge sie podjąć tego wyzwania, czekam więc na odzew
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem