kategoria: A1200
[#1] Amiga 1200 - jaki był kolor za nowości
Jestem w trakcie wybielania obudowy Amigi 1200. I tak jak wybielenie do białości trzech obudów Amig 600 zajęło najwyżej 3 cykle na każdą o tyle obudowa A1200 przeszła już pięć cykli i o ile straciła "starczą" żółć o tyle nadal sporo brakuje jej do bieli A600. Odcień jakiego się twardo trzyma to taka biel "ecru" - leciutko wpadająca w żółć. No i zwątpiłem - wydaje mi się iż zarówno A600 jak i A1200 miały obudowy w tych samych kolorach (biała biel). Ale może się mylę?
[#2] Re: Amiga 1200 - jaki był kolor za nowości

@conrdd, post #1

Nie mylisz się, powinny mieć ten sam kolor, ja tez jestem w trakcie wybielania ale mam inny problem plastik od amigi 500 i 3000 jest ciemniejszy, dwa panele od a4000 wybielilem praktycznie bez problemów a od amigi 3000 jest problem, ciągle nie jestem zadowolony z efektu końcowego choć do doskonałości juz nie wiele brakuje, musi być ładna pogoda z czym ostatnio jest problem i lepiej posmarować grubiej byle równo i żeby nie przyschneło. Ja trzymam koło godziny jak jest słonecznie dłużej się boję :)
[#3] Re: Amiga 1200 - jaki był kolor za nowości

@QUAD, post #2

Ale A500 miały w oryginale lekko kremowy odcień.

Ja mam inną metodę wybielania: po pierwszych próbach pt. godzina na słońcu na tarasie i w efekcie zmaltretowaniu obudowy pierwszego STe oraz myszki smaruję sprzęt utleniaczem, stawiam go na stole lub na podłodze w pokoju i zostawiam na ok. 8 godzin. Potem płuczę, wycieram i ponawiam czynność w dniu następnym. Czyli stosuję w praktyce przysłowie wolniej idziesz dalej zajdziesz.
[#4] Re: Amiga 1200 - jaki był kolor za nowości

@conrdd, post #3

Tak. A500 nowiutka, z pudełka wyjęta miała kolor obudowy lekko w "ekri" wpadający, taka delikatna kremówka. Zaś A600 i A1200 były bielusieńkie idealnie.

Pozdrawiam
Des
Ps. Moja A1200 jest lekko przyżółknięta, ale nie zamierzam jej wybielać. Nadal wygląda estetycznie, to nie są jakieś plamy, miejscowe przebarwienia, cała równomiernie pożółkła. Ta "patyna lat" dodaje smaczku
[#5] Re: Amiga 1200 - jaki był kolor za nowości

@conrdd, post #1

Ja swoją wybieliłem PAPIEREM ŚCIERNYM :) no.....papierkiem ściernym 2000 a potem 2500 i jest jak z fabryki.

Możesz też użyć nadtlenek wodoru jak ten gość tylko koniecznie na zewnątrz lub przy szeroko otwartych oknach gdyż jest to substancja żrąca wobec żywych tkanek i przy kontakcie wyskakują białe plamy.
[#6] Re: Amiga 1200 - jaki był kolor za nowości

@Art, post #5

Ta metoda jest zła, bo zmienia fakturę plastiku. Wybielanie żelem na bazie H2O2 rządzi.
[#7] Re: Amiga 1200 - jaki był kolor za nowości

@C2H5OH-bis, post #6

Jak taki żel przygotować?
[#8] Re: Amiga 1200 - jaki był kolor za nowości

@QUAD, post #2

Ej, spoko, nie przejmuj się tą moją obudową tak. Nie musi być, jak uśmiech Scarlett Johansson :D
[#9] Re: Amiga 1200 - jaki był kolor za nowości

@conrdd, post #1

Ja ostatnio wybielałem swoją i różnica przed i po jest taka:

https://www.dropbox.com/s/4knr23z9qkymre4/2.jpg

https://www.dropbox.com/s/1u85g44zdt4jfgv/3.jpg

https://www.dropbox.com/s/sq8gza889q2175n/4.jpg

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2012 11:23:15 przez jubi
[#10] Re: Amiga 1200 - jaki był kolor za nowości

@Nathanel, post #7

nie musisz sie za bardzo trudzic. wystarczy wizyta w hurtowni fryzjerskiej. gotowy preparat to krem utleniajacy joanna professional 12%:

http://allegro.pl/joanna-professional-utleniacz-w-kremie-12-i2404354675.html

procedura jest banalna. potrzebna jakas miska i slonce oraz regularny monitoring. pedzelkiem nanosisz rowna warstwe na obudowe i wystawiasz na slonce. nie wolno dopuscic do wyschniecia kremu, mozna co jakis czas psiknac woda w jakims pojemniku po plynie do mycia szyb. co 2-3 godziny nowa warstwa. zaleznie od zazolcenia - 3-6 powtorzen zabiegu powinno wybielic Amige do stanu jak ze sklepu.

inaczej sprawa ma sie z klawiszami. do nich lepiej uzyc perhydrolu (unikniesz smarowania dziesiatek przyciskow kremem - kazdy osobno):

http://www.leo.com.pl/produkty-leo/wody-utlenione/perhydrol-30-procent.html

rozpuszczasz 1:1 z woda destylowana i masz 15% roztwor h2o2. klawisze wydlubujesz wrzucasz do pojemnika, zalewasz tak zeby przykrylo wszystkie i na slonce. dobrze jest przykryc, zeby nie parowalo i ewentualnie uzupelniac. spacja stanowi maly problem. ja uzylem kwadratowego pojemnika do zarcia z przykrywka i ustawilem go pod skosem tak ze jak nalalem roztworu to idealnie przykryl klawisz spacji umieszczony w rogu i bardzo malo dzieki temu zuzylem plynu.

w miejscowej hurtowni dostalem od reki oba te preparaty. joanna kosztowala 11zl a perhydrol 30% chyba 15zl, nie pamietam. w kazdym razie razem z pedzelkiem do nakladania kremu koszt operacji zamyka sie w 30 pln.

tu masz maly fotoreportaz z moich eksperymentow:

http://www.ppa.pl/graffiti/sprzet/mccnex/

(z tym, ze jak to robilem to byla jeszcze zima i nie mialem do dyspozycji slonca w ogole - mozna wiec alternatywnie uzywac lampy UV, pasujace do standardowych slotów zarowki sa do kupienia w cenie 10-15 zika za szt.)

UWAGA! Przy zabawie z H2O2 w takich stezeniach - 12-30% uzywaj jakichs rekawiczek, gdyz ten preparat jest bardzo aktywny chemicznie, pilnuj zeby ktos sie tego nie napil, albo nie oblal, absolutnie nie wystawiaj tego na kontakt z dzieciakami.... Ustaw w niedostepne miejsce, opisz odpowiednio, bo zartow nie ma. Ja po zabawie bez rekawiczek mialem naskorek na lapach tak pozarty ze az bialy, nie wyobrazam co sie dzieje jak to wpadnie np. do oka itd....


good luck


Ostatnia aktualizacja: 14.06.2012 14:35:36 przez mccnex
[#11] Re: Amiga 1200 - jaki był kolor za nowości

@mccnex, post #10

W przypadku A600 i A1200 nie trzeba bawić się w wydłubywanie klawiszy. Najwygodniej i najszybciej jest rozdzielić klawiaturę od folii przewodzącej wykręcając kilkanaście śrubek ze spodu modułu klawiatury po czym posmarować utleniaczem w kremie 12% szerokim gestem klawisze w całości i wystawić na działanie światła i czasu. Następnie pod bieżącą wodę, ręcznik i kolejnego dnia ciąg dalszy. Po 2 - 3 cyklach klawiatura jest biała.

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2012 17:18:57 przez conrdd
[#12] Re: Amiga 1200 - jaki był kolor za nowości

@conrdd, post #11

Tak ale jak troszkę kremu dostanie się na sprężynki to rdza momentalnie gwarantowana. OK
[#13] Re: Amiga 1200 - jaki był kolor za nowości

@Dark_luke, post #12

Dlatego lepiej delikatnie klawisze wyłuskać i wsadzić w roztwór
[#14] Re: Amiga 1200 - jaki był kolor za nowości

@Dark_luke, post #12

Tyle że w A600 nie ma sprężynek tylko gumki. W 1200 nie pamiętam.
[#15] Re: Amiga 1200 - jaki był kolor za nowości

@conrdd, post #14

nie każda A600 ma gumki.
[#16] Re: Amiga 1200 - jaki był kolor za nowości

@conrdd, post #14

A ty myślisz że utleniacz w kremie nic nie zrobi gumką ?
Troszkę zostawisz bo nie domyjesz i zonk.
[#17] Re: Amiga 1200 - jaki był kolor za nowości

@Dark_luke, post #16

Pierwszy typ klawiatury do A600 ma gumki które do czyszczenia trzeba wyjąć spod każdego klawisza (zresztą same wypadają). A ponieważ klawiaturę płuczę pod prysznicem doczyszczając gąbką i starą szczoteczką do zębów stąd ryzyko pozostawienia kremu jest minimalne.

Dwie klawiatury do Atari STe i jedną do Atari XE czyściłem podobnie jak przedmówca czyli pojedyncze klawisze w kąpieli. I z doświadczenia wiem że doczyszczenie później tylnych części klawiszy z kremu było znacznie bardziej upierdliwe niż po smarowaniu całej klawiatury.

Jednocześnie wydaje mi się iż skuteczność dawki utleniacza maleje w czasie: w jednej kąpieli czyściłem po kolei trzy klawiatury. O ile pierwsza wybieliła się po tygodniu to ostatnią trzymałem niemal miesiąc.
[#18] Re: Amiga 1200 - jaki był kolor za nowości

@conrdd, post #17

ma, nie ma ... kremem jest znacznie dłużej zabawy niż roztworem. usuwanie kremu jest bardziej upierdliwe niż roztworu. zwłaszcza na słońcu. amen
[#19] Re: Amiga 1200 - jaki był kolor za nowości

@mccnex, post #10

Super, dzięki za wyczerpującą instrukcję!

Może wartoby pokusić się o rozwinięcie tematu do formy krókiego artu na ppa.pl albo do papierowego PPA? : Chyba że było i przegapiłęm, to przepraszam.

Jak będę miał dłuższą chwilę to się może pobawię, obiecuję że wtedy postaram się to jakoś udokumentować słownie i obrazkowo.

Pozdr!
[#20] Re: Amiga 1200 - jaki był kolor za nowości

@mccnex, post #18

Ja do wybielania używałem dwunastoprocentowej Joanny, klawisze z C64, Atari i Amigi wyłuskiwałem, kładłem na rozłożonych kartkach papieru i smarowałem, po wybieleniu wrzuciłem na durszlak i pod wodę :) Ale patent z perhydrolem jest przedni, w następnych sprzętach go zastosuje.
[#21] Re: Amiga 1200 - jaki był kolor za nowości

@conrdd, post #1

Chciałem się pochwalić swoim zabiegiem wybielającym, użyłem wody utlenionej w żelu i tego co sprawiło że obudowa pożółkła: promieni słonecznych. Na razie tylko góra, spodnia część Amigi czeka na swoją kolej. (Klawiatura była wymieniana na nową więc stanowi dobry punkt odniesienia).
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.565421033478193.1073741825.145782908775343&type=1
Zastanawiam się jak to wpływa na trwałość plastiku...

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 20:06:18 przez QkiZ
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem