kategorie: A1200, Sprzęt
[#1] Mediator - co znowy popsułem?
Wpadłem na szatański pomysł rozkręcenia mojej "małej" Amigi celem przeczyszczenia całości... i to był mój błąd. Po złożeniu komputera mediator nie wstaje. Chyba. Właściwie mam zerowe doświadczenie, jeśli chodzi o to rozszerzenie, więc nawet nie wiem, co może być nie tak.

Objaw jest taki, że albo Amiga wywala pusty (w sensie, bez tekstu) requester z System Failure i masą opcji do wyboru, albo pojawia się czerwone/żółte guru albo też S-S ładuje się prawie do samego końca ale nic się nie pokazuje na ekranie.

Raz na 10-20 rebootów Amiga się odpali ale karty PCI (medconfig je widzi wszystkie) nie działają - nie można odpalić sieci (Cannot open fastethernet.device on unit 0), klawiatura na USB nie działa a trybów Radeona nie ma na liście. Co mogłem popsuć?

Próbowałem przeczyścić styki oraz odpalać karty pojedyńczo - bez sukcesu.

Jak widać na fotce, raczej bałaganu nie ma. Wszystko dociśniete, nic nie odstaje ani nie jest naprężone... Nie wiem, po prostu nie wiem.

PS: proszę moderatora o poprawienie tytułu wątku OK





Ostatnia aktualizacja: 24.06.2012 15:49:23 przez _arti
[#2] Re: Mediator - co znowy popsułem?

@_arti, post #1

Wyciag wszystkie karty i sprawdz w Early startup czy sa dwie pozycje dla Mediatora.
Jesli jest OK to na poczatek wstaw sama karte graficzna i sproboj odpalic system.
Jesli ruszy. dokladaj kolejne karty.

Jesli dalej jest problem, to w pierwszej kolejnosci bym sprobowal podociskac MACHy w Mediatorze.
Jesli je wyciagales z podstawek to podczas tej czynnosci mogles uszkodzic lub zagiac jakas nozke.
[#3] Re: Mediator - co znowy popsułem?

@Phibrizzo, post #2

No to tak - mam 3 urządzenia, z czego dwa z tym samym numerkiem (2), bo jeszcze Fast ATA (2), tak?
Po wyjęciu Apollo nie mam rzadnego urządzenia w Boot Menu. To normalne?

Machów nie wyciągałem.
[#4] Re: Mediator - co znowy popsułem?

@_arti, post #3

Dla Mediatora sa przypisane dwa uzadzenia. FastATA nie posiada autokonfiguracji wiec nie jest tam uwzgledniony.
Wiec jesli sa trzy i wszystkie maja status WORK. To jest OK.
Po wyjeciu karty turbo Mediator moze sie nie zgloscic bo do jego dzialania jest potrzebne chociarz jakies rozszerzenie pamieci.

Jeszcze jedna sprawa.
Dobrze ze wspomniales ze posiadasz FastATA.
Pewna przyczyna moze byc tez to ze tasma sygnalowa biegnaca pod Medkiem mogla zostac przebita wystajacymi nozkami jesli za mocno wciskales karty w sloty.
Mialem kiedys podobmy przypadek.

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2012 16:09:59 przez Phibrizzo
[#5] Re: Mediator - co znowy popsułem?

@Phibrizzo, post #4

Ok, po wyjęciu wszystkich kart Amiga chodzi normalnie i dopala się za każdym razem. Po włożeniu Radeona, wywala się guru przy (jak mniemam) próbie uruchomienia sterownika z DEVS:Monitors. Tak na oko, 1/2 sekwencji startowej.

Jeśli chodzi o taśmę do Fast ATA'y, wszystko jest OK.
Próbuje teraz z sieciówką i USB.


EDIT: wychodzi na to, że żadna karta PCI nie działa


Ostatnia aktualizacja: 24.06.2012 16:13:47 przez _arti
[#6] Re: Mediator - co znowy popsułem?

@_arti, post #1

Nie wiem jak to wygląda w dużych Amigach ale ja w swojej a1200 wyłożyłem się na małej pierdółce. Zapomniałem podłączyć zasilanie (molex) do mediatora. Objawy były dosyć podobne do Twoich.


Benedykt Dziubałtowski
[#7] Re: Mediator - co znowy popsułem?

@Benedykt Dziubałtowski, post #6

Hmm, ale ja nie mam żadnego moleksa w Medku. Tylko zwykłe złącze AT (P8 i P9).
[#8] Re: Mediator - co znowy popsułem?

@_arti, post #7

Dlatego napisałem, że nie wiem ja to wygląda w dużych Amigach :)


Spróbuj jeszcze spyrolem umył złącze radeona. Oblukaj tez środek pci czy tam nie ma jakiegoś paprocha itp.


Benedykt Dziubałtowski
[#9] Re: Mediator - co znowy popsułem?

@_arti, post #7

No tak. Teraz zajarzyłem, że piszesz o a1200 a nie 3k:)


Widzę, że Radeonka masz na samym dole. Spróbuj go włożyć na pierwszy górny slot.


Benedykt Dziubałtowski
[#10] Re: Mediator - co znowy popsułem?

@Benedykt Dziubałtowski, post #9

Wywala Amige. Niezależnie w którym slocie. Chyba, że wyrzuce sterownik z DEVS:Monitors.
[#11] Re: Mediator - co znowy popsułem?

@_arti, post #10

sprawdz styki miedzy amiga a przelotka medka. u mnie to bylo glownym powodem podobnych cyrkow. ustapilo jak sie wkurwilem z ktoryms razem i zamist doginac styki w elboxowym zlaczu przylutowalem to na stale.
[#12] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Mediator - co znowy popsułem?
[#13] Re: Mediator - co znowy popsułem?

@faza, post #12

A na cholere mi grzyb?!



Ostatnia aktualizacja: 24.06.2012 18:16:52 przez _arti
[#14] Re: Mediator - co znowy popsułem?

@_arti, post #13

Jak wyhodujesz lub kupisz dobre grzybki,wciągniesz nosem to będziesz miał fazę jak faza.
Tyle że co (poza majaczeniami ćpuna) ma wspólnego z Amigą to nie wiem.


Pozdrawiam
[#15] Re: Mediator - co znowy popsułem?

@_arti, post #10

Czy oprocz Radeona masz moze jakas inna karte na ktorej moglbys sprawdzic Medka?
Albo podpiac Radeona do PC i sprawdzic czy nie padl.
[#16] Re: Mediator - co znowy popsułem?

@Phibrizzo, post #15

Mogę podpiąc do PC. Zaraz to zrobię.
[#17] Re: Mediator - co znowy popsułem?

@_arti, post #16

Sprawdź czy podpiąłeś napięcie do płyty (ten kabel co idzie spod spodu Mediatora - mój patent). Sprawdź też czy podłączyłeś 3.3V do Radeona (ale na zdjęciu wydaje się, że tak). Radeon powinien być w pierwszym slocie - inaczej zdarzają się problemy.
[#18] Re: Mediator - co znowy popsułem?

@altcomputing, post #17

Tak, wszystko jest podpięte. Radeon działa w PC. Sieciówka też. Spidera nie sprawdzałem. Zaraz przyrze się samemu slotowi od Mediatora.
[#19] Re: Mediator - co znowy popsułem?

@_arti, post #18

Hawk! Przeczyściłem złacza i wszystko działa ale przy próbie wystartowania Genesis i połączenia się siecią, pojawia się requester z SFS - "SDH0 has checksum error in...". Dziwne ale chyba jesteśmy bliżej niż dalej ;)

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2012 20:35:57 przez _arti
[#20] Re: Mediator - co znowy popsułem?

@_arti, post #19

Ja myślałem, że kupiłem uwalonego Medka, bo dziwne rzeczy się z nim działy - pomogło wyjęcie Machów, przeczyszczenie drobnym papierem ściernym i izopropanolem. Nie jest to skomplikowana operacja.
[#21] Re: Mediator - co znowy popsułem?

@Jenot, post #20

Zadnego papieru sciernego ! Wystarczy kupic preparat do czyszczenia stykow ktory rozpuszcza caly syf ! Kontakt WL, Kontakt 60, Kontakt 61 .
[#22] Re: Mediator - co znowy popsułem?

@PrzemasIII, post #21

Może, nie miałem preparatu do czyszczenia styków, miałem papier ścierny 600, delikatnie przetarłem, potem izopropanol i pomogło.

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2012 20:56:17 przez Jenot
[#23] Re: Mediator - co znowy popsułem?

@_arti, post #19

To teraz dociśnij nakładkę od FastATA i jesteś w domu.

Do czyszczenia styków rewelacyjna jest.... gumka do mazania :)

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2012 21:09:36 przez altcomputing
[#24] Re: Mediator - co znowy popsułem?

@altcomputing, post #23

Chyba wszystko działa. Tylko sieciówka jeszcze potrafi sie powiesić.

Zastanawia mnie, skąd taka czułość w przypadku rozszerzeń Elboxu. Sloty PCI te same co w PC (złącza) i nawet na myśl by mi nie przyszło by coś w PC dociskać czy wyginać. To samo Zorro - karty mi latają w slotach we wszystkie strony a i tak działają jak należy a tu, minimetr różnicy i wszystko wylatuje w powietrze...
[#25] Re: Mediator - co znowy popsułem?

@_arti, post #24

Mówiłem Ci... Same sloty są jakieś badziewne, nie wiem skąd Elbox je bierze... Na dodatek po jakimś czasie w ogóle nie chcą łączyć więc najlepiej jak najrzadziej wkładać/wyjmować karty.
[#26] Re: Mediator - co znowy popsułem?

@altcomputing, post #25

Ja kiedyś też miałem kłopot z Medkiem, bo mi grafika nie startowała lub były jakieś artefkty na ekranie. Pomogło przeczyszczenie styków papierowym pilnikiem do paznokci i spirytusem. Wszystkie problemy jak ręką odjął. Inna sprawa, że jak działa to lepiej nie tykać, bo będą kłopoty :)
[#27] Re: Mediator - co znowy popsułem?

@ITU, post #26

Dokładnie tak jak mówisz. Poprzedni egzemplarz Mediatora jaki posiadałem całkiem był "wyeksploatowany" i co chwila miałem zwisy. Gniazda PCI zupełnie nie łączyły.
[#28] Re: Mediator - co znowy popsułem?

@altcomputing, post #25

Mam kogoś, kto może mi przelutować PCI'ki ze starej płyty od PC. Myślisz, że warto się w to bawić?
[#29] Re: Mediator - co znowy popsułem?

@_arti, post #28

Myślę że tak. Ale poczekałbym jeszcze.
[#30] Re: Mediator - co znowy popsułem?

@_arti, post #28

PCI-ki jak juz, to jest skrót a nie nazwa własna, z niemą końcówką. Przelutowanie niekoniecznie ci pomoze bo problemem jest glownie polacznie z Amiga. Same sloty PCI jak dogniesz im blaszki i po wlozeniu zostawisz w nich karty na stale beda pewnie dluzej trzymac niz reszta kanapki.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem