kategoria: A1200
[#1] A1200 + Turbo - spotkanie po latach.
Witam serdecznie,
Tak jak jeden z użytkowników który niedawno pisał o odświeżeniu swojej przygody z Amigą , tak też od niedawna ja tego doświadczam. Za dzieciaka miało się A500(jako pierwszy komputer w ogóle) potem A1200 - początkowo golas ale w towerce giftu "toptower" z hdd + cdromem(później dołożona pożyczona PPC 603e od wuja który był wyczynowym amigowcem swego czasu). Obecnie wracam do świata klasycznego amigowania bo jednak WinUAE to nie to samo. Tak więc nabyłem niedawno A1200,do niej Elboxa 1204 i CF4GB. No i apetyt rośnie w miarę jedzenia. Zaświtało mi wczoraj , żeby kupić Turbo. I teraz pytanie moje jest takie - czy standardowy zasilacz ma na tyle wystarczającą obciążalność aby odpalić na nim A1200 + turbinkę z 030 albo 040 na pokładzie. Problem pewnie był wałkowany na forum , ale proszę mi wybaczyc jeśli powielam temat - pierwszy post na forum , dopiero się oswajam:)
Z góry dziekuję za odpowiedzi i proszę o wyrozumiałość.
[#2] Re: A1200 + Turbo - spotkanie po latach.

@peff, post #1

Nie ma dysku, ni ma CD-ROMu, to 030 powinien wytrzymać.
[#3] Re: A1200 + Turbo - spotkanie po latach.

@peff, post #1

Myślę że standardowy zasilacz dodawany do A1200 spokojnie wytrzyma kartę turbo z 030 i CF.
Dawno, dawno temu (w odległej galaktyce...:) moja A1200 z fabrycznym zasilatorem (chyba 3,0 lub 3,5A) wyrabiała z M-Tec 030/28MHz, dyskiem 3,5" 130MB i CD-Romem 4x. Problem zaczął się gdy kupiłem BPPC z 040...
[#4] Re: A1200 + Turbo - spotkanie po latach.

@peff, post #1

Tak jak koledzy napisali, 030 nawet na ciężkim zasilaczu (słabszym) powinna pójść bez problemu.
Z 040 może być trudniej, aczkolwiek u mnie na standardowym zasilaczu działało wszystko stabilnie (Apollo 040 + CD + HDD), a na lekkim zasilaczu to nawet PPC + BVISION śmigało.
Gdyby się okazało, że jest problem z stabilnością na standardowym zasilaczu, łatwo podłączysz zasilacz z starego PC :)
[#5] Re: A1200 + Turbo - spotkanie po latach.

@peff, post #1

Najbardziej w kość takiemu zasilaczowi dają właśnie HDD, CD gdzie oprócz zasilania typowej elektroniki zasilana jest również mechanika.
[#6] Re: A1200 + Turbo - spotkanie po latach.

@peff, post #1

Dziękuję bardzo za odzew , reasumując - póki co nie grozi mi więc wymiana zasilacza na mocniejszy , standardowy podoła. Dysponuję wersją lekką (zapewne przetwornica) w małej obudowie. To teraz pozostaje rozejrzeć się za jakimś fajnym turbo , które bezboleśnie da się upakować do standardowej obudowy , i które nie będzie się jakoś przesadnie smażyło:).
[#7] Re: A1200 + Turbo - spotkanie po latach.

@peff, post #1

Moja pierwsza Amiga miała 030/50 mhz, przystawkę TOMs w której był CD-ROM i Twardy dysk i wszystko bardzo fajnie chodziło na standardowym zasilaczu. Tylko karty 030/50 Mhz nie wolno było pod klapką trzymać, bo się nagrzewała i resetowała system :(

Pozdrawiam
[#8] Re: A1200 + Turbo - spotkanie po latach.

@neuroup, post #7

Felerna karta lub simm się przegrzewał.
Miałem blizzarda 30/50MHz, w desktopie pod klapką, po kilku godzinach pracy ciepły był spód płyty paździerzowej z blatu biurka ale nigdy nie miałem problemów ze zwiechami czy autoresetem.
Po jakimś czasie zajechałem oryginalny zasilacz, potem zajechałem mocny zastępczy, potem dorobiłem się towerki z pecetowym zasilaczem i całość działa do dzisiaj.


Pozdrawiam
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem