kategoria: Programy
[#1] Uczciwość kolejny raz ...
Kupiłem A1200 z kick3.0, niestety w zestawie nie było dyskietek. Pytanie, skoro do tego komputera firma C= standardowo dokładała kompletny Workbench 3.0, to czy ja skopiuję sobie tą wersję systemu i będę używał bez dyskietek oryginalnych to jestem git, czy pirat ?
[#2] Re: Uczciwość kolejny raz ...

@posylus, post #1

git raczej ;)
[#3] Re: Uczciwość kolejny raz ...

@phl22, post #2

W mac-ach kiedyś tak było, że system można było zassać ze strony www, bo producent (zanim kasa nie wypaliła mu oczu) rozsądnie podchodził do tematu, że skoro masz jego pudło to powinieneś mieć jego soft.
[#4] Re: Uczciwość kolejny raz ...

@posylus, post #3

tym bardziej ze masz rom :)
[#5] Re: Uczciwość kolejny raz ...

@phl22, post #4

Tak myślałem, więc trochę się uspokoiłem, chociaż i tak poszukam oryginalnych dyskietek z WB3.0, bo chyba nie ma sensu inwestować w WB3.1?
Dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam wszystkich
[#6] Re: Uczciwość kolejny raz ...

@posylus, post #5

Inwestować ?
WB3.1 tak samo jak WB3.0 był dołączany do Amig i zdaje się nie był sprzedawany luzem przez Commodore, ściągnij, nagraj na dyskietki i się ciesz.
Inwestycja czeka cię jak sobie zażyczysz WB3.5 lub 3.9 to zawsze trzeba było sobie kupić niezależnie od posiadanej Amigi. Przy czym bez Fastu nie ma co ładować się w te systemy a wedle mojej opinii fatalnie wyglądają w rozdzielczościach z nieproporcjonalnymi pikselami.


Pozdrawiam
[#7] Re: Uczciwość kolejny raz ...

@RadoslawF, post #6

Zaraz, a co jak ja mam a1200 od C= z kick 3.0 ? Jesteś pewien, że nie istniał produkt pt. Workbench 3.1 + ROM 3.1 na potrzeby "starych amig A1200 z 3.0"? Logiczne wydaje mi się co powiedział kolega wyżej - mam kick3.0 to i należy mi się Work 3.0, ale chyba nie za bardzo wyżej ... Zresztą można kupić same dyskietki oraz rom 3.1 (swoją drogą cenowo taniej wyjdzie kupić pakiet Amiga Forever z romami i workbenchami niż same kostki + dyskietki).
[#8] Re: Uczciwość kolejny raz ...

@posylus, post #7

Commodore nie prowadził akcji jak Apple udostępniania systemów bo się należą do pewnych komputerów ale też nie krytykował udostępniania systemów bądź ich elementów (dyskietki install) w BBSach.
Nie zabezpieczył/zablokował możliwości używania WB3.1 dla posiadaczy kikstartów 3.0, jak zrobili to np. producenci programów oferowanych w pakiecie A1200 Magic.

Różnice między 3.0 a 3.1 są kosmetyczne, jedyną którą pamiętam to wyeliminowany błąd listowania zawartości RamDysku u osób mających GFX pod CyberGraphics. Więc czy zainstalujesz sobie WB3.0 czy 3.1 różnicy to nikomu nie zrobi.


Pozdrawiam
[#9] Re: Uczciwość kolejny raz ...

@posylus, post #1

Nigdzie nie jest napisane że możesz kopiować dyskietki jeśli posiadasz ROM. Tak samo jak nigdzie nie jest napisane że jak masz stickera windows, to możesz legalnie ściągać iso.

Sam sobie problemy w głowie stwarzasz narzucając krystaliczną legalność.

Pamiętaj - jak jesteś pirat, to jesteś git clown
[#10] Re: Uczciwość kolejny raz ...

@kjb666, post #9

Może i masz rację, ale jak znajdę work 3.0 to i tak kupię. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Pozdrawiam
[#11] Re: Uczciwość kolejny raz ...

@posylus, post #10

Nowe, działające dyskietki po 20-stu latach raczej ciężko będzie znaleźć. Raczej do tej pory już sie rozmagnesowały, lub od używania błędy narobiły.
[#12] Re: Uczciwość kolejny raz ...

@posylus, post #10

na ebay-u masz dużo wyboru ;)
[#13] Re: Uczciwość kolejny raz ...

@phl22, post #12

Właśnie myślę o ebay, tylko często przesyłka jest niewiele niższa niż same dyskietki, a na razie nagrywam z adf-ów...
[#14] Re: Uczciwość kolejny raz ...

@posylus, post #13

vesalia.de sprzedawala, a co do legalnosci: pare lat temu byla akcja ze dla systemow do 3.0 pozwolono na kopiowanie w razie padu dyskietek. pisze bezosobowo bo w miedzyczasie nie dosc ze wlasciciele praw sie zmieniali, to istanieja tez powazne watpliowsci co do tego kto tak naprawde ma do tego softu prawa :)
[#15] Re: Uczciwość kolejny raz ...

@Valwit, post #14

jeżeli masz Amigę to możesz legalnie pobrać kopię Workbencha oczywiście zgodnie z modelem A500 1.x, A500+ 2.x itd.
Każda Amiga sprzedawana była z systemem
[#16] Re: Uczciwość kolejny raz ...

@sebbb, post #15

nie licząc cd32
[#17] Re: Uczciwość kolejny raz ...

@sebbb, post #15

jeżeli masz Amigę to możesz legalnie pobrać kopię Workbencha

Opieramy się teraz na zdrowym rozsądku. W zestawie z A1200 miałem: Wordworth, TurboCalc, Oscar, Dennis, DpaintIV.
Mogę teraz legalnie pobrać kopie tego softu, oczywiście z nielegalnych źródeł ? :) Wg. prawa chyba nie :) Tak samo gdy CD z windą Ci padnie, masz zabulić firmie micro$oft za kopię żeby Ci wysłali, a nie ściągać z internetu, gdzie ich własność intelektualna została umieszczona bez ich zgody :)
[#18] Re: Uczciwość kolejny raz ...

@kjb666, post #17

a masz licencje na programy które wymieniłeś jeżeli tak to możesz w innym przypadku nie.
Z windows jest podobnie mając licencję masz klucz jeżeli pada ci CD ściągasz kopię i instalujesz ją na swoim kluczu
[#19] Re: Uczciwość kolejny raz ...

@kjb666, post #17

Ale przecież samo ściąganie nie jest przestępstwem, tylko udostępnianie tego.
[#20] Re: Uczciwość kolejny raz ...

@Duracel, post #19

Nieprawda, nawet wg. dosyć liberalnego polskiego prawa, samo ściąganie pirackich programów / lub posiadanie wersji instalacyjnych jest przestępstwem. To o czym mówisz tyczy się audio / video - chociaż i tutaj lobby silnie naciska aby zmienić te przepisy.
[#21] Re: Uczciwość kolejny raz ...

@posylus, post #20

Zatem nie ma znaczenia z jakiś źródeł się ściąga dany program, trzeba mieć na niego jedynie licencję, jakąś podkładkę, numer itd. Sam program piracki od legalnego przeważnie niczym się nie różni. To ten sam ciąg informacji cyfrowej.
[#22] Re: Uczciwość kolejny raz ...

@sebbb, post #18

a masz licencje na programy które wymieniłeś

Nie wiem czym ma być taka licencja, mglistą pamięcią sięgając do roku 1994/95 przypominam sobie że dyskietki były w foliowych workach zaklejonych naklejkami z napisem coś jak "jeśli nie zgadzasz się z warunkami licencji, nie otwieraj!" :)
[#23] Re: Uczciwość kolejny raz ...

@kjb666, post #22

Dlatego moim zdaniem w takiej sytuacji przekracza się pewną granicę absurdu, gdzie dalej jest już tylko sadomasochizm ;)

Nie wiem kto ma prawa do Workbencha, ale jak ktoś w imię ideologii lubi się zadręczać sprawami, które mało pewnie interesują właściciela tych praw, to zawsze można napisać do... firmy Commodore czy Amiga i zapytać czy mają w sprzedaży dyskietki z Workbenchem, bo chcemy być uczciwi ;)
[#24] Re: Uczciwość kolejny raz ...

@Duracel, post #23

Wiesz, zgodzę się z Tobą jeżeli nie będzie dostępu do oryginałów, ale na razie bez problemu można nabyć dyskietki 3.1. Wiem ,wiem przeginam pałę, ale jakoś fajniej instaluje mi się program z oryginałów niż pomazanych dwieście razy i przekreślanych dyskietek...
[#25] Re: Uczciwość kolejny raz ...

@Duracel, post #19

W przypadku filmów i muzyki. W przypadku oprogramowania, zarówno ściąganie jak i udostępnianie jest nielegalne.
[#26] Re: Uczciwość kolejny raz ...

@Duracel, post #21

Sam program piracki od legalnego przeważnie niczym się nie różni. To ten sam ciąg informacji cyfrowej.

Nie zawsze.
[#27] Re: Uczciwość kolejny raz ...

@GumBoy, post #26

dlatego napisałem "przeważnie"
[#28] Re: Uczciwość kolejny raz ...

@Duracel, post #27

Niemniej jednak ma znaczenie skąd ściągasz program. Z tego co mi wiadomo, autor może zdefiniować w licencji w jaki sposób pliki mogą być rozpowszechniane. Dodatkowo w sieci torrent poierając plik, od razu go udostępniasz, co legalnie nie jest jeśli licencja kopiowania zabrania. Najprościej pobierać pliki z legalnego źródła.
[#29] Re: Uczciwość kolejny raz ...

@GumBoy, post #28

Ortodoksja, normalnie... a jak tego źródła po prostu nie ma, jak dzieje się w 95% przypadków dotyczących Amigi, ? Kupić nie można bo nie ma dystrybutora, ściągnąc z netu to kac moralny... co robić, co robić....
[#30] Re: Uczciwość kolejny raz ...

@sebbb, post #15

nie, nie mozesz. to ze pierwszy uzytkownik nabyl prawa do softu przy kupnie, nie znaczy ze te prawa mial prawo odsprzedac. i bradzo watpie aby mogl. mozemy dzilic wlos nawet na 4096 - nie zmieni to faktu ze nie ma w chwili obecnej komu dochodzic ewentualnych praw do tego softu, wiec de facto mozesz sobie sciagnac i tyle. na dobra sprawe jak zaczniesz sprzedawac dyskietki z workbenchem na allegro to tez nikt ci nic nie zrobi.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem