kategoria: A1200
[#1] Amiga 1200 + przejściówka ... SD ?
Jako nowy (niestety nie młody już, ale nie czuje się też i stary) forumowicz PPA na wstępie chcę powitać wszystkich użytkowników i fanów komputera Amiga.

Kilka lat temu coraz bardziej zaczął mnie nudzić PC, więc zainteresowałem się i zakupiłem gołą Amigę 1200. Co jakiś czas staram się ubogacać ją nieco w dodatkowe wyposażenie. Jako, że nigdy nie byłem bystry z j. angielskiego, więc trochę ze słownikiem, trochę dzięki tematom na PPA podłączyłem dysk HDD + CD do Amigi i zainstalowałem WB3.1 oraz trochę programów oraz gier na WHDLoad.
Może to dla niektórych śmieszne, ale zaczynając praktycznie od zera przygodę z Amigą, z całym ględoleniem żony o stracie czasu i opieką nad dzieckiem, jestem naprawdę usatysfakcjonowany z moich skromnych osiągnięć w poznawaniu i rozbudowie Amigi.

Moje obecne wyposażenie Amigi to: HDD WD 40GB; AOpen CD-ROM x48, Rozszerzenie Elbox 1208 8MB, ROM 3.1, płyta gł. rev. 2B, adapter PS2/USB do podłączenia myszy optycznej, obudowa tower Infinitive + zasilacz 300W, zewnętrzna stacja DF1.

Ostatnio przeglądając aukcje na alledrogo natrafiłem na urządzenie/adapter SD 44 PIN IDE 2.5 do podłączenia kart SD do Amigi 600/1200. O podłączeniu przejściówki na karty CF znalazłem sporo informacji, ale o takowym adapterze SD już nie. Być może są jakieś obcojęzyczne publikacje, ale to dla mnie nieco spory problem z ślabizowaniem obcych wyrazów ze zrozumieniem, więc moje pytanie do Was o ten adapter: Czy ktoś już testował takie urządzonko, jak i czy to działa, a jeśli tak to jak się je montuje w A1200? Czy w ogóle warto się tym tematem zajmować, czy może zakupić sobie przejściówkę CF + kartę 4GB?

Moje plany na przyszłość to: postawienie systemu na którymś z nośników CF/SD; zakup i zainstalowanie jakiejś karty turbo (o ile budżet pozwoli to i mediatora oraz OS 3.9), zbudowanie przedłużki/przelotki gniazda PCMCIA z wyprowadzenie na tył/przód obudowy dla karty sieciowej+internet.

Przy niektórych z tych tematów będę potrzebował pomocy, więc mam nadzieję, że nie zostanę zostawiony samemu sobie i ktoś z Was wspomoże mnie swoją wiedzą w realizacji moich planów na przyszłość.

Z góry dziękuję każdemu za pomoc.

Pozdrawiam
Tomasz
[#2] Re: Amiga 1200 + przejściówka ... SD ?

@tomii81, post #1

Moje plany na przyszłość to: postawienie systemu na którymś z nośników CF/SD; zakup i zainstalowanie jakiejś karty turbo (o ile budżet pozwoli to i mediatora oraz OS 3.9), zbudowanie przedłużki/przelotki gniazda PCMCIA z wyprowadzenie na tył/przód obudowy dla karty sieciowej+internet.

Ja tylko o PCMCIA - nie używaj przedłużek - czytałem, że nienajlepiej to działa. Kup kątówkę, pasuje idealnie do Infinitiva.
[#3] Re: Amiga 1200 + przejściówka ... SD ?

@Jenot, post #2

Kątówkę ciężko trafić a jak się pokaże na allegro to od razu za stówę.

Podasz gdzie źle czytałeś o przedłużkach portu PCMCIA ? Ja wiem tylko o jednej, opisanej zresztą na forum.

Do wątkotwórcy - jeśli nie planujesz kart graficznych lub innych w slotach zorro czy pci to zamiast towerki wygodniejszy będzie desktop, HD do niego zmieścisz a zamiast CD użyjesz przelotki PCMCIA-CF lub karty sieciowej.


Pozdrawiam
[#4] Re: Amiga 1200 + przejściówka ... SD ?

@tomii81, post #1

Tutaj był wątek na ten temat:

http://www.ppa.pl/forum/amiga/25817/adapter-sd-to-2.5-ide44pin#m343470

Podobno działają całkiem nieźle. Co prawda dalej nie wiem jak się zachowuje dioda HDD z tym adapterem (działa czy nie, bo różnie to z tym bywa jeśli chodzi o przejściówki CF).
[#5] Re: Amiga 1200 + przejściówka ... SD ?

@tomii81, post #1

Ja korzystam z przejściówki SD i sobie chwalę to rozwiązanie. Poza błyskaniem kontrolki HDD można też łatwo podłączyć kartę SD w czytniku PC i zamontować ją pod WinUAE.
[#6] Re: Amiga 1200 + przejściówka ... SD ?

@mallorn, post #5

Ja myśle nad zakupem czegoś takiego:

http://www.vesalia.de/e_ide25sdcfhdd.htm

Nietstety nie znalazłem tego w Polsce.
[#7] Re: Amiga 1200 + przejściówka ... SD ?

@maliburoad, post #6

Pc co ci taki nietypowy i drogi gadżet ?
IDE-CF kosztuje 10-20zł, IDE-SD - 50zł, to kosztuje prawie stówę.

Pozdrawiam
[#8] Re: Amiga 1200 + przejściówka ... SD ?

@RadoslawF, post #7

I tak będę składał zamówienie u nich więc wezmę "przy okazji". Ma tą przewagę, że można to zamontować na sankach bo są otwory na śrubki. No i można wpakować CF lub SD.
[#9] Re: Amiga 1200 + przejściówka ... SD ?

@RadoslawF, post #7

Ja karty CF/SD mam zamiar używać głównie do przenoszenia danych z PC do Amigi i odwrotnie, ale z chęcią postawiłbym też system na niej. Obecnie nagrywam dane na PC na CD i odczytuje na Amidze.
(tutaj mam problem z długimi nazwami plików - np. niektóre ADFy)
Skoro SD się sprawdza to jest to jak dla mnie ciekawe rozwiązanie, bo mam kartę SD 4GB i by uruchamiać Amigę z tej karty potrzebowałbym adaptera na SD + taśmę podłączeniową na 44PIN. W przypadku katy CF do Adaptera CF musiałbym dokupić jeszcze też kartę CF (zapewne 4GB). Cenowo więc lepiej wygląda w moim przypadku adapter SD. Dodam jeszcze, że mam jakiś adapterek do odczytu kart SC i MD pod USB, ale nie ma obsługi kart CF, więc musiałbym dokupić jeszcze czytnik kart CF dla PC :(.
Niestety przy wyborze SD wydaje mi się, że straciłbym możliwość korzystania z CD-ROMu, gdyż znalazłem tylko taśmy mające dwa złącza żeńskie IDE 44 piny, więc gdzie w takim razie podpiąć CD ? Mam jeszcze do Amigi przejściówkę do HDD na której widnieje nazwa MicroniK 7330. Jest to adapter 2,5" (44PIN) żeński pod spodem oraz na górze 2,5" (44PIN) męski i 3,5" (40PIN) męski. Czy takie rozwiązanie zapewniłoby mi dostęp do CD przez złącze 3,5", a może dzięki temu adapterowi podepnę więcej niż 2 urządzenia do Amigi?

Mam jeszcze jeden problem z moim HDD pod Amigą (to też było przyczyną poszukiwań odpowiedniego adaptera CF lub SD). Mój dysk to WD 40GB, lecz nie wiem jak wykorzystać całkowicie jego pojemność pod WB3.1 (obecnie mam 2 partycje po 2GB i trochę, a nawet bardzo brakuje mi miejsca na nich). Trochę gubię się jeszcze z tą terminologią, systemem plików dla Amigi oraz ogólnie z przygotowaniem instalacji WB dla dysku o takiej pojemności. Możecie polecić jakiś artykuł/stronę jak mogę wykorzystać pojemnościowo mój HDD i jak to zrobić - tylko tak najlepiej krok po kroku??
[#10] Re: Amiga 1200 + przejściówka ... SD ?

@tomii81, post #9

Zgaduję że w Twoim przypadku najprostsze podłączenie CD i czytnika SD wymagałoby dodatkowego adaptera 2.5"-3.5" (sądzę że już jeden wykorzystujesz do CD i dysku)
"Rozwojowe" byłoby nabycie adaptera 4xIDE (lub kupienie droższego 4xEIDE, możesz tez sie rozejrzeć za FastATA).
Przy 4xIDE potrzebował będziesz oprogramowania IDEFix97 do "zobaczenia" dodatkowego portu IDE, ale zaletą korzystania z IDEFix jest też widoczność partycji powyżej 4GB, a o to również pytałeś...

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 19:58:02 przez mallorn
[#11] Re: Amiga 1200 + przejściówka ... SD ?

@mallorn, post #10

Znalazłem w moich gratach jeszcze jeden jakiś adapterek.
Może rozjaśnię fotkami mój poprzedni post z zapytaniem o 4 urządzenia w Amidze i wykorzystanie pojemności dysku :

1) Mój HDD 40GB (2 partycje po 2GB)
2) Obecny adapter 2,53,5 IDE przez który mam podpięty HDD i CD
3) MicroniK 7330
4-6) MicroniK AD-a 7332 (u góry scalaka jest napis 2/4 x AT-BUS ADA
7) Karta 3Com 3CXE589EC, którą może kiedyś odpalę na Amidze - o ile jest sprawna

[IMG]http://www.pl.image-share.com/upload/144/201m.jpg" alt="" /> [/img]

Nie wiem do czego mogą służyć te adaptery MicroniKa - nigdy ich nie testowałem w Amidze i nie wiem czy wymagane jest dla nich jakieś specjalne oprogramowanie? Czy na tym MicroniKu AD-a 7332 działałby jednocześnie adapter SD lub CF oraz CD-ROM i HDD ??

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 21:47:11 przez tomii81
[#12] Re: Amiga 1200 + przejściówka ... SD ?

@tomii81, post #11

W takim razie 4xIDE już masz w postaci micronica 7332.
[url=www.ppa.pl/forum/amiga/3323/4xide-micronic]forum[/url]

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2012 06:06:30 przez mallorn
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem