kategorie: A500, Karty CF
[#1] Bootowanie HDD z dyskietki (A500 z kickiem 1.3)
Cześć,

mam A500 z kickiem fabrycznym 1.3. Używając kontrolera od Zygi podłączyłem do niej kartę CF i bootuję sobie system ze zmodyfikowanej dyskietki od A570 do HDD (na którym jest postawiony system). Wygląda na to, że wszystko działa, jest fajnie, muzyka gra, ale taki boot z flopa zajmuje sporo czasu. Zacząłem więc grzebać w startup-sequence na flopie i na dysku. Przeniosłem np. assigny z SS na flopie do SS na dysku. SS na flopie wygląda w tej chwili tak:

mount dh0:
dh0:c/execute dh0:s/startup-sequence


W dh0:s/startup-sequence mam np:

dh0:c/resident dh0:c/assign pure
assign sys: dh0:
..
etc.
..


Później już wszystko powinno wykonywać się z dysku. Powinno?
Ku mojemu wkurzeniu stacja nadal szurała przy boocie i to dość długo. A spodziewałem się tylko szuruburu przy "mount dh0:" a później już cichutkie i krótkie sekundy ładowania reszty z dysku (karta CF), jak w A1200, gdzie trwa to jakieś 4 sekundy. Eksperymentalnie wywaliłem df0:c/assign no i oczywiście dostałem przy bootowaniu błąd "Unknown command assign". Więc mimo przetransferowania całego bootowania na dh0:, nadal pewne komendy z dh0:s/startup-sequence wykonują się z flopa. Nie rozumiem tego.

Czy może mi to ktoś wytłumaczyć, albo czy zna ktoś jakies poradniki/arty o tym jak dokładnie działa start Amigi? Szukałem na forum ale znalazłem tylko wątek http://www.ppa.pl/forum/amiga/5563/amiga-600-i-boot-z-dysku-kick-37.299 a nie o to mi chodziło.

PS. Jak mi ktoś napisze "zmień rom" to walę w zęby. ;D

EDIT: PS2. Jeszcze jedna dziwna rzecz, ta dyskietka której używam do bootowania dysku nie może byc zabezpieczona przed zapisem, jak jest zabezpieczona to wyskakuje błąd przy wykonywaniu execute

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2012 13:40:10 przez Nathanel
[#2] Re: Bootowanie HDD z dyskietki (A500 z kickiem 1.3)

@Nathanel, post #1

Sprawdź przypisanie do T:
[#3] Re: Bootowanie HDD z dyskietki (A500 z kickiem 1.3)

@Nathanel, post #1

Czytałeś to Ide68K ?
Z opisu kontrolera wynika jak byk Autoboot when using KS-ROM with IDE driver for A600's IDE interface.
To nie wiem czego oczekujesz. Patching Kickstart 1.3 to boot from internal IDE.
Z kickstartem 37.299 jest taki problem ze namieszane ma z scsi.device.
I żeby 600 działała z CF potrzebna jest dyskietka.
Sadze że na twojej dyskietce jest scsi.device.
Chyba od A590 nie od A570.
[#4] Re: Bootowanie HDD z dyskietki (A500 z kickiem 1.3)

@Nathanel, post #1

Spróbuj dyskietki z tego tematu: http://www.amiga.org/forums/showthread.php?t=57401&page=2
Jak nie jesteś zarejestrowany na amiga.org, to mogę podesłać na maila.

Ja jeszcze nie próbowałem, ale mam zamiar :)

A tutaj przykład startup-sequence dla Dual-Boot Kick1.3/3.1: http://www.a1k.org/forum/showthread.php?t=28396

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2012 19:21:40 przez zyga64
[#5] Re: Bootowanie HDD z dyskietki (A500 z kickiem 1.3)

@Nathanel, post #1

Na Aminecie jest program DefDisk, ktory robi przypisania systemowe dla dowolnego dysku/katalogu.
Wystarczy jedna komenda.

Jesli chcesz pozbyc sie dyskietki startowej (uzyjesz jej tylko za pierwszym razem), to mam dla ciebie inny propozycje.
W systemie Amigi jest cos takiego jak dysk RAD: (zaklada sie go w pamieci) - "przezywa" reset
Nagrywasz do RAD pliki do montowania DH0 oraz DefDisk, a po resecie system startuje z RAD, montowana jest DH0 i robione sa przypisania i od tej pory DH0 jest "systemowy"

Na dyskietce musisz miec moutliste do RAD od pliki do skopiowania do niego.
Program RESET tez by sie przydal, po co robic to recznie.

Moge Ci taka dyskietke zrobic, jak nie dasz rady
[#6] Re: Bootowanie HDD z dyskietki (A500 z kickiem 1.3)

@Dark_luke, post #3

Naturalnie masz rację, A590. Dzięki za komentarze nt. kickstartu ale nie chodziło mi o to. :) Zgrubnie rozumiem ograniczenia niższych kicków. Chce po prostu bootować system na dysku twardym za pomocą dyskietki. A600 czy CF nie mają tu nic do rzeczy, ani kick 37.299. Scsi.device mam bodajże z kicka 3.0 wyciągnięte i wrzucone na dyskietkę. (dzięki Zyga)
[#7] Re: Bootowanie HDD z dyskietki (A500 z kickiem 1.3)

@Nathanel, post #6

Uzyj DefDisk do przypisań i prawa zalatwiona.
Pomysl tez nad RAD: . Dyskietki uzyjesz tylko raz, na poczatku.
[#8] Re: Bootowanie HDD z dyskietki (A500 z kickiem 1.3)

@Norbert, post #7

Wiem, czaję RAD. Dzięki za sugestię, popróbuję.
[#9] Re: Bootowanie HDD z dyskietki (A500 z kickiem 1.3)

@Nathanel, post #8

W końcu wgrałem sobie na flopa boot_scsi.adf. Nie działa. ;D Wywala się przy montowaniu partycji błędem "unable to open scsi.device", nie wiem dlaczego, bo plik jest zawarty w obrazie dyskietki. Natomiast narzędzie rdbml w zasadzie robi to co mount dh0: + wpis w mountliście, więc generalnie cała dyskietka nawet jakby mi zadziałała, to by nie przyspieszyła rozruchu twardziela przez dyskietkę (po montowaniu urządzenia wali zwykłymi assignami).

Niemniej może mieć ono sens jako uniwersalna dyskietka do bootowania wielu różnych systemów z twardzielami i romami 1.3.

Natomiast zauważyłem że jak po wystartowaniu systemu zmieniam prefsy to nie zapisują się one, więc faktycznie coś jest chyba nie tak z przypisaniami do T:. Jak do czegoś dojdę to się pochwalę.
[#10] Re: Bootowanie HDD z dyskietki (A500 z kickiem 1.3)

@Nathanel, post #9

Wpisz sobie na początek Startup-sequence:

set echo on

Powinien się wyświetlać na monitorze postęp wykonania, czy błędy w trakcie...
[#11] Re: Bootowanie HDD z dyskietki (A500 z kickiem 1.3)

@Nathanel, post #9

Możesz podesłać tego adf?
Ciekawi mnie zawartość.
Może da się coś zaradzić na Twój problem z dyskiem.
[#12] Re: Bootowanie HDD z dyskietki (A500 z kickiem 1.3)

@Nathanel, post #9

Ja mam taką spreparowaną dyskietkę do A600 z kick 37.299.
S-S
C:LoadModule Devs:scsi.device
Workbench:C/Assign SYS: Workbench:
SYS:C/Assign C: SYS:C
Assign S: SYS:S
Assign Libs: SYS:Libs
Assign Devs: SYS:Devs
Assign Fonts: SYS:Fonts
Assign L: SYS:L
CD SYS:
Execute S:Startup-Sequence

Może pomoże

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2012 09:50:04 przez Dark_luke
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem