[#2]
Re: Coldfire dla A500/600
@mailman,
post #1
Eh, takich planów było już wiele, niektóre całkiem nierealne (2*CF v3), inne bardzo realne(MCF 5407 i 5475)
Przede wszystkim należy zacząć od tego, że jeżeli chce sie robić AKCELERATOR to musi on coś przyspieszać, a patrząc na te chipy z których chce skorzystać ten osobnik, to muszę stwierdzić, że zbyt wiele to nie przyspieszy.
Druga sprawa to zgodność z 68k, największą w chwili obecnej (ok 40% bezpośredniej zgodności binarnej
) mają procesory zbudowane na jądrze V4e, czyli m.in. 5407, 5475 i 5485 (najwydajniejszy z rodziny-wyciąga w tej chwili *nawet* 600MIPS-IMO sporo jak na coś co ma przyspieszyć Amige Classic)-3 sposoby emulacji: wewnętrzna-pułapka na "niedozwolone instrukcje" i system translacji na instrukcje CF, zewnetrzna-rekompilator, zewnetrzna-coldfire.libs .
W zasadzie amigowców interesować mogłyby tylko emulacja wewnętrzna i specjalna biblioteka...niestety co do rekompilacji to raczej nie ma większych szans w ten sposób coś zdziałać-ze względu na prawa autorskie i licencje na używanie narzedzi rekompilacyjnych...
Kwestia interfejsów i dodatków na PCB...owszem nie byłoby większych problemów władować kontroler IDE/SCSI...nie byłoby problemów z wbudowaniem GFX...niemniej coś tym wszystkim musi zarządzać, a niewielu jest zapaleńców którzy aż tak dobrze "znają się na rzeczy".
Juz tam ktoś mu nawet kilkakrotnie napisał, ze lepiej już zrobić turbo z 060 i SO-DIMM/SIMM niż myśleć o jakiejś zintegrowanej platformie CF dla A500/A600.
To że niezbyt można zrobić dobry akcelerator na CF nie jest prawdą, natomiast prawdą jest to, że aby coś robić to trzeba mieć po co...
Sam CF jest IMHO atrakcyjny dla tych którzy chcą używać swojego classica dokładnie w ten sam sposób co czyściutkiej amigi...natomiast MPC750 to chyba najlepszy pod względem wydajność:możliwości procesor, którego zastosowanie w karcie turbo rozważałbym, gdyby w grę wchodziła w sumie tylko wydajność.
BTW sorry za długiego posta, ale czasem trzeba się rozpisać