kategoria: A1200
[#31] Re: Długo nie czekałem, żeby A1200 zdechła.

@nostrum666, post #27

Tak, tez moze byc, ze HD sie konczy. Ale tez trzeba wiedziec jak dziala walidacja partycji w FFS. Po prostu wtedy system odczytuje wszystkie pliki na tej partycji, czyli sprawdza ich integralnosc. Wszystkie pliki, ktore sa uznawane za uszkodzone sa na koncu kasowane. To jest calkiem mozliwe, ze powstaja w czasie uzywania HD bad blocki. Normalnie o nich nie wiadomo, bo raczej nikt nie odczytuje/kopiuje calej zawartosci partycji. Tylko jakas jej czesc, typu najczesciej uzywane pliki, albo pliki uzywane przez system w czasie ladowawnia.
Moja metoda na takie bad blocki, to po wykryciu, ktory plik jest na nich nagrany po prostu zmienialem mu nazwe na BADBLOCKS albo podobna. Bity protecji z RWED ustawialem FileMasterem 2.2 na ---- (zeby system go ignorowal) i kopiowalem taki sam dobry plik w to samo miejsce. To wystarczalo u mnie. Nie mialem jeszcze takiej sytuacji, zeby bad blockow przybywalo, ale zwykle pare bad blockow moze sie zdarzyc na HD.
[#32] Re: Długo nie czekałem, żeby A1200 zdechła.

@Don_Adan, post #31

To wystarczalo u mnie. Nie mialem jeszcze takiej sytuacji, zeby bad blockow przybywalo, ale zwykle pare bad blockow moze sie zdarzyc na HD.

No ja kiedyś kupiłem PCta z uszkodzonym dyskiem. Bad sectorów niestety przybywało. Nawet podczas błędu odczyty dysk potrafił wydać odgłos pękającej sprężyny. To był Quantum Fireball chyba 2.1GB. Miał jakieś 500KB bad sectorów. Dało się używać , ale to była ryzykowna gra jeśli chodzi o dane. Później kupiłem dysk Caviar chyba model 2850 o pojemności 853MB za 20zł to było jakoś w 2001. Później on też się uszkodził gdy przesuwałem towera i uderzyłem nią lekko o biurko.

No ale nie o tym temat. Minęło ponad 20 lat i zrobić kopię dysku 2GB czy 4GB czy nawet 8GB to dziaiaj żaden problem. Nie lepiej zrobić obraz dysku i nawet zacząć używać karty SD zamiast niego. Rozumiem, że nostalgia ciągnie do talerzy, bo ja też lubię dźwięk pracy tych starych HDD. Jesli jednak chodzi o dane, to lepiej je trzymać w kilku miejscach, które nie mają ruchomych części

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2024 13:24:10 przez snifferman
[#33] Re: Długo nie czekałem, żeby A1200 zdechła.

@Thorgal, post #20

Dzięki za wszystkie podpowiedzi. Odpowiem po kolei.
To raczej nie był wirus. To mało prawdopodobne ale aczkolwiek możliwe. Mam na dyskietce antywirusa ale jak próbowałem go użyć to wyskoczył błąd i nie mogłem go użyć.
Instalator nie był whdload bo to zwykły na HD. Jakiś żabojad go zrobił w latach 90tych.
Mój twardy dysk to 2,5 calowy 171,6 Mb. Podzielony na 2 partycję. Tak więc maleństwo. Na disksalv jak włączyłem opcję validating wyskakuje automatycznie FFS Intl. Ale jest też opcja FFS. Może wybrać ją czyli FFS? Zamiast FFS Intl. Bo HD jest w systemie FFS tylko. Może to coś da? Jak zmieniłem ją na FFS to mnie ostrzegło 2 razy przed zmianą z FFS Intl. na FFS. Wiem że mogę w każdej chwili sformatować partycję ale szkoda mi to zrobić.
A jak można podpiąć 2 Amigi? Wiem że tak można zrobić ale nigdy tak nie robiłem. Jaki kabel jest do tego potrzebny i jaki program? Mogę pożyczyć Amigę od kuzyna. Połączyć 2 Amigi przegrać na jego HD, sformatowac moją partycję a potem przegrać wszystko z powrotem. Przy okazji przegrał mu parę rzeczy o które jeczal mi 20 parę lat temu,
To nie jest raczej problem z zasilaczem. Mam przerobiony z peceta w 1997. Wcześniej przed 1997 miałem problem z zasilaczem amigowym bo miał za słabe zasilanie. Chyba coś w tym stylu.
Nie wiem co to jest kopia obrazu, obraz dysku. Nie spotkałem sie z tym wcześniej.
[#34] Re: Długo nie czekałem, żeby A1200 zdechła.

@Thorgal, post #33

To już szybciej będzie przygotować dyskietkę ze sterownikiem do czytnika CF/SD na pcmcia i przy pomocy tego czytnika przenieść dane z dysku na CF lub SD.
Nie wiem co to jest kopia obrazu, obraz dysku. Nie spotkałem sie z tym wcześniej.

A to mnie zaskoczyłeś?
Ale słyszałeś o obrazach płyt CD, DVD. O systemie dla RPI, który nagrywa się na kartę SD i wiele, wiele innych przykładów.
To właśnie są obrazy dysków i właśnie taki obraz dysku można przegrać/stworzyc na inny dysk lub jak w przypadku A1200, na CF czy SD przy pomocy czytnika w porcie pcmcia.

Nikt się jeszcze nie zgłosił do Ciebie z pomocą ? Ja już wcześniej wyrazilem swoją propozycje

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2024 20:04:31 przez Norbert
[#35] Re: Długo nie czekałem, żeby A1200 zdechła.

@Norbert, post #34

Ponawiam pytanie o połączenie 2 amig. W jaki sposób można to zrobić? Bo mogę pożyczyć drugą amige, połączyć, przegrać wszystko na drugą. Sformatować moją partycję a potem przegrać wszystko z powrotem. Co trzeba żeby to zrobić?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem