kategoria: A2000/A3000
[#1] A3000 nie wstaje
Witam
Zacząłem przekładać dysk SCSI ze starego Mac'a (LC475) do mojej A3000 i ....
Amiga przestała wstawać...
dysk był w sumie taki sam (50 pin) tyle że większą pojemność miał - więc chciałem go użyć.

Po nieudanej próbie wróciłęm do mojego poprzedniego dysku z którym Amiga działała OK, ale jedtne co mam to czarny ekran, słyszę jak dysk się rozkręca i nawet brzęknie po chwili, ale nic się nie dzieje.
bez dysku też zero efektu - ekran cały czas czarny.
co to może być? gdzie pogrzebać aby zadziałało... jeszcze nie panikuję ;)

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2012 13:25:46 przez carrion
[#2] Re: A3000 nie wstaje

@carrion, post #1

Nie wiem czy tobie to pomoże ale jak mnie się stało dokładnie coś takiego, to odłączyłem wszystko (ale to wszystko - zasilanie też), powyjmowałem karty i podłączyłem ponownie... i zadziałało ;)
[#3] Re: A3000 nie wstaje

@_arti, post #2

@arti pewnie tak zrobię w ostatecznej chwili rozpaczy ;)
ale staram się zrozumieć co mogło pójśc nie tak?

czy to może mieć coś do czynienia z SCSI i jakimś terminowanie tego typu urządzeń?
[#4] Re: A3000 nie wstaje

@carrion, post #3

Ja bym zakładał, że albo coś nie kontaktuje, albo się krótkie spięcie zrobiło - czyli np byłeś w swetrze i prąd z Ciebie do Amigi poszedł. Samo ustawienie zworek w dysku nie powinno dać takich rezultatów. Faktycznie wyjmij wszystko. Wyjmij sloty zorro z płyty głównej i przeczyść styki, tylko wpierw się od elektryzuj, jeżeli to możliwe.
[#5] Re: A3000 nie wstaje

@gilban, post #4

ale wszystko? pamięci zip też?
mam dwie stacje 3'5 cala i całość jest dobrze opakowana, ale widzę że nie ma innego wyjścia jak tylko porozkręcać.
czy uszkodzony kabel SCSI (50pin) może być jakimś problemem?

nie che bardzo chce mi się wierzyć aby wyjęcie wszystkiego pomogło, ale zaraz pójdę i sprawdzę...
[#6] Re: A3000 nie wstaje

@carrion, post #5

Może, wyciągnij ten kabel. Jeśli to jego wina, Amiga wstanie do Kickstartu.
[#7] Re: A3000 nie wstaje

@carrion, post #5

Pamięci ZIP to nie. Najwięcej zamieszania mogą robić pyty wkładane w różne sloty, które mogą zwyczajnie nie kontaktować. Kabel SCSI, jak mu coś dolega to faktycznie też wyciągnij. Taki kabel też nie pomaga, choć nie powinien spowodować czarnego ekranu. No i ważne. Tego typu operacje wykonujemy przy wyłączonym komputerze z prądu. Znam już takich, co wyciągali / wkładali pamięci z płyt głównych od PC, które były pod napięciem (na czuwaniu) i niestety taka płyta nie przeżyła takiej operacji.
[#8] Re: A3000 nie wstaje

@gilban, post #7

ufff... poszło
faktycznie pomogło wyciągnięcie karty graficznej (cybervision 64) z ZIII. i tylko albo aż tyle....
dysk z Maca dalej nie działa tzn Amiga go nie widzi, ale przynajmniej widzi poprzedni dysk i bootuje normalnie...
dziwne że mieszając SCSI i dyskami popsuło się coś z grafiką :), ale tak widocznie już jest z 20'kilku letnim sprzętem...

więc teraz pytanie... jak taki dysk, który wpina się i słychać jak bootuje zaprząc do pracy na A3000?
[#9] Re: A3000 nie wstaje

@carrion, post #8

Zapewne trzeba ustawić odpowiednie terminowanie, kolejny numer nie kolidujący z innymi urządzeniami scsi, kupić nową dobrej jakości taśmę SCSI, a tę rozwaloną wyrzucić do kosza, zrobić formatowanie niskopoziomowe dysku też by się przydało.
[#10] Re: A3000 nie wstaje

@carrion, post #8

Jeśli masz możliwość to podepnij inny dysk w miejsce tego z maca. Może być tak, że firmware dysku nie pozwala na uruchomienie na innym komputerze jak mac. Ja miałem odwrotną sytuację ze starym mackiem, próbowałem włożyć dysk z PC do maca i komputer go nie widział. Może tu jest podobnie.

PS. Ciekawa lokalizacja ;)

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 13:57:16 przez glichtanski
[#11] Re: A3000 nie wstaje

@glichtanski, post #10

dysk poszedł.... i ponownie nic chyba nie było przyczyną poprzedniego niedziałania.
tzn wyjąłem dysk z Maca odkręciłem ekran/sanki szukjąc jakiś zworek itp... nic nie znalazłem i w ostatniej nadzieju podłączyłem go do A3000 - zadziałał :)
ale
zrobiłem pod HDToolBoxem low-level-format dla pewności a potem postawiłem goły WB3.1...
i lipa. gdzieś na dysku są bad sectory bo podczas bootowania mam read error zawsze w tym samym momencie...
walczę dalej.... tzn zformatuję low level jeszcze, ale pytani jak zwykle:
- czy low level oznaczy podczas formatowania błędne sektory czy mam to zrobić jakoś ręcznie?

ps.
lokalizacja jal lokalizacja.... tam się urodziłem
[#12] Re: A3000 nie wstaje

@carrion, post #11

i lipa. gdzieś na dysku są bad sectory bo podczas bootowania mam read error zawsze w tym samym momencie...

nie koniecznie - bady bys mial przy kopiowaniu (nie zgadzala by sie CRC przy zapisie)
wymien kabel transferowy jak koledzy podpowiadali.
mozesz rowniez sformatowac WorstFormatem ten dysk dla swietego spokoju (opcja QUICK bez preformatu)
[#13] Re: A3000 nie wstaje

@HOŁDYS, post #12

@hołdys
W sumie to ma sens bo jak instalowałem wb3.1 to pare razy się pojawiły errory, ale zwaliłem to na stare dyskietki z wb 3.1... Dawałem retry i szło dalej, ale po instalacji wb nie wstaje... Pobawie sie jutro i dam znać
[#14] Re: A3000 nie wstaje

@carrion, post #13

Ja masz możliwość, to sprawdź ten dysk na macu - upewnisz się, czy dysk posiada bad blocki, czy po prostu występują błędy wynikające z problemów zewnętrznych (np. taśma, zła terminacja, brak kompatybilności z Twoją Amigą). Niestety, lowlevel format z HDToolbox nie zaznaczy Ci bad blocków, trzeba to robić ręcznie. Ja kiedyś z dyskiem IDE poradziłem sobie tak, że formatowałem go na pececie i spisywałem dane uszkodzonych sektorów, a że były one w jednym miejscu, zrobiłem tam pustą partycję.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem