kategoria: A1200
[#1] Amiga 1200 ze strychu
Czyli co zrobić aby moja amiga znowu zadziałała

Witam mam taki problem amiga nie wiem czy jest sprawna ale chciał bym ją uruchomić leżała kilka lat na strychu teraz sam się zastanawiam czemu nie w pokoju wtedy pewnie była by sprawna jest to A1200 Magic z grudnia 95.
Wygląda to nastepujaco na płycie amigi zauważyłem jakieś brązowe plamy tak jak by była czymś pokapana
zasilacz mam jest jeszcze z plombą trzeba go będzie chyba rozebrać i zobaczyć co jest w środku nie chciałem jej podpinać do prądu prze te plamy na płycie bateria jest chyba cała w ogóle to nie wiem gdzie ona jest .
Chciał byn się dowiedzieć czym można to usunąć i czy mogło to spowodować jakieś szkody.








Ostatnia aktualizacja: 18.10.2012 17:33:30 przez amizet
[#2] Re: Amiga 1200 ze strychu

@amizet, post #1

alkohol izopropylowy, wacik do ucha.. i jedziesz... byle delikatnie
[#3] Re: Amiga 1200 ze strychu

@amizet, post #1

Te plamy nie wyglądają na wycieki z elektrolitów, są zresztą w innych miejscach. Może w fabryce jeszcze coś tam skapnęło, albo podczas przechowywania? Wyczyść tak jak kolega wyżej napisał i ją włącz. Goła A1200 nie posiada baterii podtrzymującej zegar, więc o nią się nie martw. Możesz jeszcze ewentualnie pokazać na zdjęciach miejsca wokół kondensatorów elektrolitycznych (to te aluminiowe "beczułki").
[#4] Re: Amiga 1200 ze strychu

@gorzyga, post #3

dzięki za szybką odpowiedz muszę sobie kupić ten alkohol izopropylowy to będę czyścił
a tutaj foto ale tam chyba wszystko dobrze





[#5] Re: Amiga 1200 ze strychu

@amizet, post #4

Na moje oko nie widać wycieków z kondensatorów.
[#6] Re: Amiga 1200 ze strychu

@newguru, post #2

Denaturatem tez da rade .
[#7] Re: Amiga 1200 ze strychu

@rs2008, post #6

To może lepiej czystym spirytusem. Z denaturatu ten niebieski barwnik nie odparowuje. Więc chyba lepiej niech kupi setkę czystego spirytusu, albo mniej jak jest i jedziemy. Denaturatu do czyszczenia elektroniki i innych rzeczy nie lubię właśnie ze względu na ten niebieski barwnik.
[#8] Re: Amiga 1200 ze strychu

@gilban, post #7

Czystym spirytusem to lepiej uczcić już po wszystkim, jak zadziała po włączeniu ;)
[#9] Re: Amiga 1200 ze strychu

@amizet, post #1

nie no zamówiłem sobie na allegro alkohol izopropylowy wczoraj czyli gdzieś w poniedziałek wtorek przyjdzie
jak ją uruchomię to się podzielę z wami tą informacją bo ogólnie chciał bym do nie założyć kartę cf i takie tam bajery
ale o tym jeszcze nie teraz pierwsze amiga musi zacząć z powrotem funkcjonować.
[#10] Re: Amiga 1200 ze strychu

@amizet, post #9

witam
amiga nie może podnieść się po długiej rekonwalescencji trochę zmyłem te plamki lecz ciężko schodzą
coś mi się przypomina że sam na nią wylałem kiedyś herbatę słodką, zamieszczam mały filmik który przedstawia mój problem, chodzi oto że obraz cały czas miga wydaje mi się że to nie wina telewizora led sony bravia tylko chyba coś z amigom podpinałem ją jeszcze do monitora soundmaster high resolution monochrome monitor i można zauważyć tylko przelatującą od góry do dołu kreskę, dziękuje pozdrawiam.

ps: dodam jeszcze że dioda od stacji się nie pali a sam stacja też nie wydaje żadnych dźwięków wiec została odpięta razem z klawiaturą

link

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2013 15:23:10 przez amizet
[#11] Re: Amiga 1200 ze strychu

@amizet, post #10

podpiąłem normalnie pojedynczym kablem rca - rca z wyjścia amigi "comp" do telewizora do wejścia component dokładnie do gnazda Y i obraz jest taki szarawy nic już nie lata podobno amiga po przestoju potrzebuje trochę czasu, zaznacze jeszcze że najbardziej grzeje się jeden z układów csg-391010-01 vbb ten przy dole płyty pozostałe komponenty są chłodne, kości rom nie były wyciągane i styki nie były czyszczone, pozdrawiam.
[#12] Re: Amiga 1200 ze strychu

@amizet, post #10

Najlepiej do czyszczenia usyfionych plyt amigowych nadaje sie to :

http://elektronika-sklep.pl/sklep/index.php?p3650,kontakt-60-spray-100ml

Czyscilem juz 3 plyty amigowe tym i nie bylo problemow. Jedna niedzialajaca 1200 magicznie sie obudzila po dokladnym oczyszczeniu tym specyfikiem.
[#13] Re: Amiga 1200 ze strychu

@CJK3o3, post #12

spróbuje na znanym serwisie aukcyjnym jest 200 ml za 29,50 to taniej niż w tym sklepie, przedtem używałem kontakt ipa plus w ogóle sobie nie radził może ten będzie lepszy, pozdrawiam.
[#14] Re: Amiga 1200 ze strychu

@amizet, post #13

mam jeszcze jedno pytanie dotyczące podpięcia amigi po przez modulator RF, w jakim systemie należy ustawić telewizor M, L, D/K, I, B/G takie mam do wyboru w telewizorze a w instrukcji do amigi pisze tylko o 36 kanale a o systemie nie ma rozdział 1-12, a i jeszcze to mam takie coś ARC wł, Filtracja Dzwięku Wył, Pomiń Nie, LNA Wł, System kolorów Automat to opcje telewizora dzięki, pozdrawiam.
[#15] Re: Amiga 1200 ze strychu

@amizet, post #1

Drodzy użytkownicy ppa miał bym jeszcze jedno takie małe pytanko bo chyba wiem czemu moja amiga nie działa, aczkolwiek coś mi tam świta że jak kiedyś ją zniosłem ze strychu to tylko migła "obrazem z dyskietką" a później zaczęła wyświetlać ten szary, nieszczęsny obraz który wyświetla do dziś. Lecz ostatnio zmierzyłem napięcie na zasilaczy i plus był 16volt z groszami, minus 2volty i jakieś tam drobne, pięć volt było w porządku, czy to mogło spowodować jakieś małe uszkodzenie czy coś większego, mam już inny zasilacz jest to AT z pc ma tam może jakieś małe różnice ale mieści się w normie, prawie jest -9.8 i +11.4 bez obciążenia, ale amiga dalej to samo szary obraz dioda pali się jednolitym światłem i jeszcze jedno czy to może być wina kondensatorów czy coś się spaliło kondensatory nie są wylane ale jestem tego świadomy że mogą też wysychać i wtedy będą wyglądać ładnie tak jak moje...
[#16] Re: Amiga 1200 ze strychu

@amizet, post #15

Jesteś pewien że dobrze mierzysz napięcia?
[#17] Re: Amiga 1200 ze strychu

@11111olo, post #16

więc zmierzyłem teraz jeszcze raz, mam już odcięty kabel czarny to minus z czerwonym 4,82 /z brązowym 17,35 /z białym od 0,8 do 2,4 minus oczywiscie, no i zaznaczmy jeszcze że zasilacz cyka ale nie wybucha
[#18] Re: Amiga 1200 ze strychu

@amizet, post #17

To zdecydowanie za duże napięcie jest na linii +12V. Brak napięcia -12V.

Po prostu zasilacz jest uszkodzony i jest duża szansa że usmażyłeś amigę :(
[#19] Re: Amiga 1200 ze strychu

@11111olo, post #18

też myślę że coś mogło ulec przez to awarii," no ale " takim prostym tłumaczenie to od wtyczki na płycie do reszty podzespołów daleka droga i na pewno coś po drodze mogło się uszkodzić np: pierwsze od wtyczki są jakieś diody czy coś tam co np: nie jest wykonane w technologi "smd" i z wymianą poradził bym sobie spokojnie chodź jeszcze nie mam stacji lutowniczej z zabezpieczeniem "esd" opaski i rękawiczek, czyli narazie wole kupić sobie używaną płytę główną niż inwestować w lutownice, ale jeśli w tej była by jakaś błachostka... a jeśli to coś większego to też chciał bym to wiedzieć aby w przyszłości mieć już jakieś wytyczne przy próbie reanimacjiOK

ps: jest tu taki artykuł "kolorki" i tam zawarte "Wystarczy popatrzeć na ekran..." "Ciemnoszary - procesor jest sprawny..." na capslocka nie patrzyłem /odpięta klawiatura/ ale zaraz zobaczę i zmierzę jeszcze napięcie na piniach z wyjścia "Amiga rgb port"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 15:39:10 przez amizet
[#20] Re: Amiga 1200 ze strychu

@amizet, post #19

Sprawdzaj ale na sprawnym zasilaczu.
[#21] Re: Amiga 1200 ze strychu

@11111olo, post #20

zasilacz mam inny już parę postów wcześniej miałem jeszcze inny, a teraz ma at firmy optimus sa i jest to zasilacz impulsowy typ zi 200b dwieście wat posiada mocy, napięcia na pinach z wyjęcia rgb w normie, caps lock w ogóle nie reaguje nie miga i też po wciśnięciu nie zapala się, stacja dyskietek zakręca po chwili staje gdy ma włożoną dyskietkę, płyta to rev.1d4 z tego co zauważyłem to układ "ALICE" dość znacznie się grzeje w porównaniu do reszty elementów płyty...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem