kategoria: A1200
[#1] CeeFki, "Pcimcie" i inne gady
Mam kilka pytań odnośnie przelotek IDE-CF, kart sieciowych na PCMCIA i wymiany procka 040 na 060
w mojej dopałce.

No to od początku, w tej chwili mam taki sprzęt:

Chciałbym do niej dokupić przelotkę IDE-CF. Myślałem żeby kupić komplet z kartą z Amigakitu, żeby wspomóc
amigową firmę, ale cholera prawie 23 funty... Popatrzyłem trochę na PPA i w sieci i znalazłem kilka możliwości.

Wraz z wyborem pojawiły się wątpliwości...
Przede wszystkim czy wersja 3.5" wymaga podpięcia zasilania a 2.5" pociągnie z gniazda na płycie?
Pytam bo widać że w wersji "3 i pół" jest gniazdo zasilania a w "2 i pół" go nie ma.
Po drugie czy wersja 2 i pół podpięta przez fATAe będzie miała to zasilanie?

Następne pytanie dotyczy wersji płyty i dopałki i ich zgodności z przelotkami jakie podlinkowałem.
Nie pogryzą się? :D Wiem że to brzmi lamersko, ale na forsie nie śpię, i wolę się upewnić na tyle
na ile to możliwe przed wydaniem ciężko zarobionych dudków. Jeżeli macie lepsze propozycję co do
konkretnych modeli to prosiłbym o link. Wolałbym te 2.5" żeby utrzymać minimalną ilość kabli.

Przenoszenie danych Amiga - Mac
Jako że jedyny komputer, oprócz Amigi, jaki posiadam to mac, zastanawiam się czy WLAN do przenoszenia
danych po między nimi nie będzie problematyczny. Wolałbym kartę sieciową niż wachlowanie CeeFką, wtedy
dwa schabowe na jednym ogniu bym upiekł - Ami w sieci i przenoszenie danych pomiędzy AMI i Jabcokiem.
Ktoś łączył Ami i maca? Da się bez większych kłopotów niż Ami-Win?
Wiem że najprawdopodobniej podlinkowany model karty nie polubi się z Ami, z powodu braku sterowników,
ale chciałem sprowokować wasze propozycję.

Ostatnia sprawa to czyszczenie karty po wylewie i wymiana bateri i procka na "zwinniejszy".
Komputer nie był używany przez jakieś siedem, osiem lat, ale poza myszką wszystko chula,
nawet karta mimo zzielenienia nóżek scalaka i pinów zworek.

Jak i czym to wyczyścić? Szczególnie ten scalak mnie martwi, mam nadzieję że nie pójdzie się kochać
przy intensywniejszym używaniu Amigi. Jak dotąd odpaliłem ją kilka razy ale używanie kursorów i lewej "A"
nie zachęca do katowania przez kilka godzin ;p.
Co do samej baterii, można kupić coś przeznaczonego dla tej właśnie karty czy trzeba kombinować i wlutować
model zastępczy? Wszelka pomoc bardzo mile widziana, filmy, opisy, linki i tak dalej.

Na deser zostawiłem podmianę CPU.
Jako że sam tego na pewno nie zrobię to mam pytanie (wielki uśmiech do stacha100 ;D, ale nie tylko),
ile taka operacja będzie mnie kosztować? Z tego co wyczytałem mach 131 "lubi" się z 60tką, a sama
karta najwyraźniej przewidziana jest dla obu procków - zworki, napis na płytce.
Czy lepiej wlutować podstawkę pod procesor żeby w razie potrzeby móc wymienić na 40tkę, czy
może lepiej wlutować nowy procek prosto w płytkę? Ponad to czy poza procesorem (i oscylatorem
w przypadku podkręcania - kwarc jest wciskany - nie trzeba lutować) trzeba jeszcze coś wymieniać
z części elektronicznych?

Na koniec tylko dodam że przeczytałem dzisiaj cały dział A1200 - pięć stron - na tutejszym forum, i co nieco
już wiem, ale chciałem zapytać o radę doświadczonych CeeFkowiczów, Pcimciarzy i podkręcaczy kart o rady,
bo jak to mówią: kto zadaje pytania - ten nie przepłaca ;p.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
[#2] Re: CeeFki, "Pcimcie" i inne gady

@Radek_Cz, post #1

Przelotki są jak twarde dyski, taka na złącze 2,5 cala bierze zasilanie z 4 dodatkowych pinów, ta na złącze 3,5 cala ma miejsce na zasilanie, złącze przeważnie takie jak ma stacja dysków.

Legendarna karta z kwiatkiem wolna jest, wyciąga koło 1MB/s a kontroler A1200 powyżej 2MB/s, ale trafić działającą w Amidze szybciej kartę to jest totolotek.

Wybór między kartą sieciową a przelotką CF-PCMCIA jest prosty, dla niewymagających graczy wystarczy przelotka, łatwiejsza i szybsza konfiguracja. Dla bardziej wymagających polecam zawsze kartę sieciową, współpracuje to ze wszystkim z czym powinno czyli z NASem, pecetami z win i linuxem, makami z OS9.x, z OSX i z Morphosem jak i z inną Amigą, bez problemu też umożliwia ściąganie z Aminetu prosto na HD Amigi. Amigę jak i inne wymienione wynalazki mam podpięte do routera udostępniającego internet. Na upartego to można A1200 i przez WiFi podłączyć. Jedna ważna informacja, przesyłanie protokołem Samba (otoczenie sieciowe) jest trudniejsze do skonfigurowania, niepewne i w czasie pracy brak informacji o prędkości czy czasie zakończenia, polecam stosowanie protokółu FTP.


Pozdrawiam
[#3] Re: CeeFki, "Pcimcie" i inne gady

@RadoslawF, post #2

Moja sugestia:

- przejściówka IDE 2.5" - 2x CD + 2x CF 4GB - i masz maksymalnie dużo ile można mieć w A1200 "na czysto" za całe 10zł: http://www.ebay.pl/itm/160596571758
- zapomnij o Kingstonie z kwiatkiem, komu działa temu działa - ja ostatnio zakupiłem 2x Transcend'a czerwonego 133x - śmiga pięknie: http://www.ebay.pl/itm/220550716325
- aczkolwiek uwaga: szmer dysku to jest fajne uczucie więc w połączeniu z FastATA rozważyłbym dysk ATA 2.5" z końcówki produkcji (mało zużytego) o pojemności rzędu 40GB, na którym szybko, cicho i chłodno upchasz wszystkie możliwe Amigowe przyjemności,
- do przenoszenia danych myślę że jednak najszybszym rozwiązaniem będzie czytnik PCMCIA-CF + jakaś karta dodatkowa
- co do sieci do wyboru masz albo karte LAN NE2000/3Com lub WiFi na Prism2, FTP jak kolega powiedział wydaje się najbardziej uniwersalne
- co do Apollo to musisz mieć dołożony stabilizator napięcia, OIDP koszt zabawy z podmianą 040 - 060 zaczynał się od 500zł, w tym procesor XC. MC więcej.

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2012 11:52:42 przez XeNeS

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2012 11:52:58 przez XeNeS
[#4] Re: CeeFki, "Pcimcie" i inne gady

@XeNeS, post #3

Dziękuję wam obu za pomoc, szczególnie za wysiłek wklejenia linków :)

Jakieś rady odnośnie zamiennika baterii na karcie? Gdzie i co kupić, jak usunąć starą - ciąć czy lutować?
[#5] Re: CeeFki, "Pcimcie" i inne gady

@Radek_Cz, post #4

Co do wymiany 040 na 060, to całość operacji (wymiana ROM, wymiana CPU, dołożenie regulatora napięcia) włącznie z kupnem części robił dla mnie stachu (rozpatrywałem kupno 060 na własną rękę, ale nie było jakoś specjalnie taniej). Karta to był Apollo z MACHem 131 i 040 25 MHz, czyli jak Twoja. Co do cen, to pytaj stacha, bo ja to robiłem jakiś rok temu.
Aha, zdecydowałem się na wariant tańszy - czyli 060 50 MHz (bo jeszcze można założyć CPU 66 MHz podkręcalny jeszcze wyżej).


Ostatnia aktualizacja: 21.10.2012 16:20:08 przez wali7
[#6] Re: CeeFki, "Pcimcie" i inne gady

@Radek_Cz, post #1

Przenoszenie danych Amiga - Mac
Jako że jedyny komputer, oprócz Amigi, jaki posiadam to mac, zastanawiam się czy WLAN do przenoszenia
danych po między nimi nie będzie problematyczny. Wolałbym kartę sieciową niż wachlowanie CeeFką, wtedy
dwa schabowe na jednym ogniu bym upiekł - Ami w sieci i przenoszenie danych pomiędzy AMI i Jabcokiem.
Ktoś łączył Ami i maca? Da się bez większych kłopotów niż Ami-Win?
Wiem że najprawdopodobniej podlinkowany model karty nie polubi się z Ami, z powodu braku sterowników,
ale chciałem sprowokować wasze propozycję.


Tak ja używam. FTP postawione na MacBooku Pro. Amiga 1200 działa poprzez WIFI. Natomiast A4000 podłączona jest po kablu do routera. Obie pięknie działają. Przesył danych w obie strony za pomocą FTP-a działa bez problemu.
[#7] Re: CeeFki, "Pcimcie" i inne gady

@Sir_Lucas, post #6

Amiga 1200 działa poprzez WIFI... ...Przesył danych w obie strony za pomocą FTP-a działa bez problemu.

I takie rozwiązanie będzie dla mnie idealne (Jak rozumiem łączysz się bezprzewodowo A1200-Mac?).
Jakbyś mógł coś więcej napisać jakich programów używasz na Ami i Macu, będę wdzięczny - przez te
kilka lat wypadłem trochę z obiegu, a czasami znaleźć informację w sieci na dany temat nie jest łatwo.
[#8] Re: CeeFki, "Pcimcie" i inne gady

@Radek_Cz, post #7

I takie rozwiązanie będzie dla mnie idealne (Jak rozumiem łączysz się bezprzewodowo A1200-Mac?).
Jakbyś mógł coś więcej napisać jakich programów używasz na Ami i Macu, będę wdzięczny - przez te
kilka lat wypadłem trochę z obiegu, a czasami znaleźć informację w sieci na dany temat nie jest łatwo.


Tak, zarówno MacBook jak i Amiga 1200 są połączone bezprzewodowo z routerem.
Na MacBooku używam do FTP-a Cyberducka. A FTP-a stawiam na Mac-u za pomocą systemowych narzędzi.
System Preferences/Internet & Wireless/Sharing

następnie opcja: File Sharing.
Options: Share files and folders using FTP

powinna zapalić się lampka:
FTP Access ON

Na Amidze używam MiamiDX i najnowszego sterownika Prism2 (znajdziesz go na Aminecie).
Zadziała też Genesis dostępne w pakiecie z OS3.9

Do FTP-a na Ami używam: AmiFTP oraz Ami Trade Center (oba dostępne na Aminecie).

Działa to bardzo sprawnie i bezproblemowo. Co więcej, bez kabli ;)

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2012 18:42:45 przez Sir_Lucas
[#9] Re: CeeFki, "Pcimcie" i inne gady

@Sir_Lucas, post #8

@wali7
Dzięki za info, na pewno się zgłoszę do Stacha100 jak już uporam się z CFkami, kartami sieciowymi
i padniętym mikro-przełącznikiem w myszce. Nie ma sensu wymieniać procka jeśli się okaże że nie wszystko hula jak trzeba.

@Sir_Lucas
No to już prawie wszystko wiem, jeszcze tylko kwestia karty sieciowej. W sieci widziałem różne: Orinoco, Belkin,
Netgear i jeszcze pare innych. Czym się sugerować przy wyborze karty? Muszą to być jakieś konkretne modele
czy muszą "tylko" spełniać jakieś ogólne warunki? Linki do konkretnych modeli, tudzież do opisu wymagań Amigi co
do nich, będą przeze mnie wielce docenione.

Czytając o kartach wifi za każdym razem przewijał się też wątek WPA/WEP, ciężko mi będzie znaleźć
kompa z win i pcmcią żeby uaktualnić soft na karcie, a to się wydaje konieczne jeśli chcę używać bezpieczniejszej
metody. Czy jest to istotny problem, czy nie ma się czym tak naprawdę martwić?

Dzięki z góry ;)
[#10] Re: CeeFki, "Pcimcie" i inne gady

@Radek_Cz, post #9

Karta musi być przede wszystkim 16-bitowa czyli nie może to być karta CardBus. Z twoich linków odpada Belkin i Netgear. To są właśnie karty 32-bitowe, czyli CardBus. Musi to być też karta 5V.
Te oznaczenia znajdziesz na odwrocie karty.

Karty z białym złączem obsłużą tylko WEP/WPA, ale za to bez flashowania.
Karty z czarnym złączem obsłużą WEP/WPA2, ale trzeba je flashować.
Router musi być ustawiony w tryb TKIP.
Listę modeli które są obsługiwane znajdziesz w pliku ze sterownikami Prism2 na Aminecie.
Ja używam Thomson SpeedTouch 110. Karta jest z białym złączem, więc obsługuje WEP/WPA bez potrzeby flashowania.

SpeedTouch 110

Najważniejsze, żeby twój router obsługiwał tryb TKIP, albo dał się przestawiać w różne tryby pracy.

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 10:28:51 przez Sir_Lucas
[#11] Re: CeeFki, "Pcimcie" i inne gady

@Radek_Cz, post #9

Ale przecież są dostępne w sprzedaży kary na PCI do PC ze złączem PCMCIA. Koszt takiej karty około 40 zł. Więc już masz problem rozwiązany.
[#12] Re: CeeFki, "Pcimcie" i inne gady

@Sir_Lucas, post #10

Ciężko znaleźć taką kartę z białym złączem za rozsądną cenę.
Ktoś chce się pozbyć takiej karty za rozsądną cenę

Ale przecież są dostępne w sprzedaży kary na PCI do PC ze złączem PCMCIA. Koszt takiej karty około 40 zł. Więc już masz problem rozwiązany.

Problem w tym że ani nie mam peceta z windowsem, ani żadnego innego z portami PCI, ani nie chcę wydawać 40 złotych na coś co użyję
raz może dwa. ;)

PS. Czy ktoś wie jaka bateria czasu rzeczywsitego siedzi na Apollo 1240? Wyciągnąłem starą
ale nie widać co to jest...

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 17:17:51 przez Radek_Cz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem