kategorie: A2000/A3000, Sprzęt
[#1] CS PPC 604 - szybkie pytanie
Mogę podłączyć tę kartę do A3000D, jeśli:
a) nie mam modyfikacji INT2 na płycie (albo nie wiem, czy mam...);
b) nie chce używać ani PPC ani SCSI;

Nic się nie spali?
[#2] Re: CS PPC 604 - szybkie pytanie

@_arti, post #1

Mogę podłączyć tę kartę do A3000D, jeśli:
a) nie mam modyfikacji INT2 na płycie (albo nie wiem, czy mam...);
b) nie chce używać ani PPC ani SCSI;


Możesz.

Nic się nie spali?


Nie. A to czy będzie działało to inna sprawa. To przerwanie jest używane nie tylko do SCSI. Moja A3000D ma modyfikację INT2, więc nie wiem jak zachowuje się bez. Być może odpali jeśli przytrzymasz "S" przy starcie? Pewnie wersja firmware też ma jakieś znaczenie w tym wypadku.

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 23:14:53 przez strim
[#3] Re: CS PPC 604 - szybkie pytanie

@strim, post #2

A da się jakoś bez wybebeszania Amigi i podłączania karty sprawdzić, czy taką modyfikację mam?
[#4] Re: CS PPC 604 - szybkie pytanie

@_arti, post #3

Nie. Ta modyfikacja to jeden przewód z slotu karty CPU do slotów Zorro. Prawdopodobnie jeśli jest zrobiona, to od spodu płyty głównej.

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 23:20:03 przez strim
[#5] Re: CS PPC 604 - szybkie pytanie

@strim, post #4

No właśnie...
[#6] Re: CS PPC 604 - szybkie pytanie

@_arti, post #5

Nie będe już zakładał nowego tematu. Nadmienie tylko, że zarówno sama karta jak i PPC doskonale śmigają na A3000 bez doprowadzonego sygnału INT2 (chyba, że go mam i o tym nie wiem).

Jest natomiast inny problem - Frogger odtwarza mi filmy bardzo płynnie, mniej więcej do 1/3 długości, później zaczyna ciąć. AMP2 to samo. WTF?
[#7] Re: CS PPC 604 - szybkie pytanie

@_arti, post #6

Proponuję jednak przejść na SCSI tej karty. Amiga dostanie zauważalnego kopa dzięki temu rozwiązaniu.
[#8] Re: CS PPC 604 - szybkie pytanie

@gilban, post #7

Podłączyłem z ciekawości dysk do kontrolera SCSI. Partycje są widziane z BootMenu ale nie chce z niego wystartować. To znaczy, że mam ten INT2 czy nie?

EDIT: próbuje bootować ale baaaaaardzo wolno.



Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 12:13:56 przez _arti
[#9] Re: CS PPC 604 - szybkie pytanie

@_arti, post #8

To znaczy, że nie masz modyfikacji.
Na [url=www.amiga-hardware.com]TEJ[/url] stronie znajdziesz link do modyfikacji.

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 13:40:23 przez glichtanski
[#10] Re: CS PPC 604 - szybkie pytanie

@glichtanski, post #9

Dzięki za info OK
[#11] Re: CS PPC 604 - szybkie pytanie

@_arti, post #10

Wiem, że Ameryki nie odkryłem. Odpowiedziałem ot tak, z nudów. Cały dzień przeglądam forum i jak trafie na temat, o którym coś wiem, to staram się odpowiedzieć
[#12] Re: CS PPC 604 - szybkie pytanie

@glichtanski, post #11

Odświeżam temat. Podpiąłem sobie wczoraj INT2 i SCSI już działa chyba normalnie (ok. 12MB/s) ale za to PPC wogóle nie działa, choć wcześniej coś tam się uruchamiało chociaż. Postawiłem system na czysto, zainstalowałem soft z dyskietki od PPC (ppc.library, ppcdiss.library) i nic. Przy próbie odpalenia czegokolwiek dostaje requester "File is not executable - Retry, Select different tool, Cancel". SysSpeed wykrywa PPC normalnie i bezbłędnie go testuje (~270 MIPS).





Ostatnia aktualizacja: 13.11.2012 18:37:40 przez _arti
[#13] Re: CS PPC 604 - szybkie pytanie

@_arti, post #12

Wygląda na to, że zainstalowałeś jakąś starożytną wersję ppc.library. Weź se nową ściągnij stąd. Archiwum "PowerUP user".
[#14] Re: CS PPC 604 - szybkie pytanie

@strim, post #13

Podmieniłem - ten sam efekt. Z tą różnicą, że teraz nawet SysSpeed jej nie widzi.



Ostatnia aktualizacja: 13.11.2012 19:00:36 przez _arti
[#15] Re: CS PPC 604 - szybkie pytanie

@_arti, post #14

Hm, a na pewno próbujesz uruchomić program PowerUP a nie np. WarpOS? Nie wiem co tam miałeś zainstalowane we wcześniejszym systemie... W każdym razie wygląda to na problem natury czysto konfiguracyjnej...

BTW. Masz może AmigaOS 4 dla klasyka? Najłatwiej sprawdzić tą dyskietką bootującą, która jest w komplecie.

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2012 19:01:36 przez strim
[#16] Re: CS PPC 604 - szybkie pytanie

@strim, post #15

Na pewno PUP. Próbuje odpalić ADoomPPC i FroggerNG.ppc. Obok są wersje z ".wos", których narazie nie tykam. Zerknij na mój poprzedni post - teraz SysSpeed nawet nie testuje PPC.
[#17] Re: CS PPC 604 - szybkie pytanie

@_arti, post #16

OS 3.1 czy 3.9? Masz jeszcze wolne miejsce na dysku żeby postawić z boku czystego OS3.1? Ja tam nigdy nie rozumiałem co w 3.9 się dzieje i nie ufam mu (zwłaszcza w kwestii PPC, jako że w 3.9 jest Warp standardowo :P).


Ostatnia aktualizacja: 13.11.2012 19:06:20 przez strim
[#18] Re: CS PPC 604 - szybkie pytanie

@strim, post #17

A zaraz spróbuje na czystym...
[#19] Re: CS PPC 604 - szybkie pytanie

@_arti, post #18

Na czystym 3.1 to samo - "Unable to open your tool" :/

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2012 22:52:45 przez _arti
[#20] Re: CS PPC 604 - szybkie pytanie

@_arti, post #19

Jest pewien trop. Zainstalowałem WOSa i jeśli wyłączyć sterownik od Prometeusza, to programy PPC się odpalają. Co prawda, zaraz później się z reguły wieszają z powodu braku odpowiedniego trybu ekranu (albo się zamykają) ale przynajmniej się odpalają....
[#21] Re: CS PPC 604 - szybkie pytanie

@_arti, post #20

Taka sugestia, do testów użyj programów działających z linii komend, które nie otwierają nowych ekranów i nie wymagają 666 różnych bibliotek.
[#22] Re: CS PPC 604 - szybkie pytanie

@strim, post #21

Ok, a jest taki programik PPCInstall - powinien od odpalać biblioteke ppc.library tyle, że u mnie wyświetla komunikat "No ppc.library available", chociaż jest ona w LIBS:. Już nic nie rozumiem z tego...
[#23] Re: CS PPC 604 - szybkie pytanie

@_arti, post #22

Jeśli tak się dzieje na czystym systemie gdy faktycznie ta biblioteka jest w libs: to sprawa jest podejrzana. A np. WhichAmiga w ogóle widzi CPU PPC?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 03:56:51 przez strim
[#24] Re: CS PPC 604 - szybkie pytanie

@strim, post #23

Dobra, jak jutro będę miał chwilę to zmontuje Ci jakąś dyskietkę testową... bo tak to chyba do niczego nie dojdziemy.
[#25] Re: CS PPC 604 - szybkie pytanie

@strim, post #24

Tak dokładnie. PowerUp wogóle nie działa na tej karcie. Zrobiłem wczoraj tak:
- zaistalowałem WarpUp 5.x;
- dograłem najnowszą bilbiotekę powerpc.library V16_1b;
- ustawiłem w ENVARC: zmienną FORCE na 1;
- ustawilem videoaddress w WarpOS Prefs na $5C000000;

Zgrubsza wszystko zaczęło działać - Frogger, AMP, mpega.library, Doom, Quake ale poza GLQuakiem, który wywala Guru Sama Jordana. Normalny Quake za to czasami się wiesza po kilku minutach grania ale może dlatego, że ustawilem 1920x1080 ...choć na początku zdarzało mu się zawiesić i 320x240. Dołożyłem 2x 10cm wiatraki i jest stabilniej. PPC jest naprawdę taki wrażliwy na ciepło?
[#26] Re: CS PPC 604 - szybkie pytanie

@_arti, post #22

Po instalacji WOSa nie ma szansy, aby odpalić jakikolwiek kawałek softu pod ppc.library. A więc co trzeba zrobić żeby się dało:

- odpowiednio dobrać terminator do konfiguracji (tu mam tylko rozeznanie z a1k2, duże amigi miały ppc.library odpalane z pliku i tutaj trzeba sięgnąć do dokumentacji WOSa)
- zainstalować ppclibemu
- przy 3.5/3.9 da się zautomatyzować odpalanie elfów za pomocą deficons przy starszych systemach trzeba się posłużyć runelf lub podobnym
- pamiętać o stosie, programy pod ppc często nie przydzielają tegoż co czyni je niemiłosiernie niestabilnymi (za zwyczaj od razu dostaniesz software failure) dlatego proponuje dodawanie do stack 500000 minimum

Ps
Tak, PPC wymaga porządnego chłodzenia i stabilnego prądu w przeciwnym razie jest "cyrk"...

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 12:31:36 przez Lokaty
[#27] Re: CS PPC 604 - szybkie pytanie

@Lokaty, post #26

Zanim będe kombinował z PUP i Warp w jednym łóżku, chciałbym sprawdzić, dlaczego sam PUP wogóle nie chula ;)
[#28] Re: CS PPC 604 - szybkie pytanie

@_arti, post #27

Po instalacji WOSa nie ma szansy na działanie PUPa bez emulacji o czym pewnie wiesz. Jeżeli wrócisz do poprzedniej konfiguracji systemu to zainteresuj się tym, czy system ładuje ppc.library, stosem i ew. runelf. Tutaj wiele się nie da wykombinować bo prócz tych niewielkich różnic pomiędzy a1k2, a dużymi amigami z ppc, system się tak samo będzie zachowywał. Chyba, że mamy problem sprzętowy to co innego.


Edit:
Jeszce jedno - wspomniałeś o braku wyedytowanych trybów ekranu. To jest równie ważne, ale zawsze możesz spróbować odpalić tego Dooma, czy tam Quakea w oknie, a potem się zabrać za tryby ekranów.
I jeszcze drugie - jeżeli używasz BlizKick, czy czegokolwiek związanego z mapowaniem romu (w tym SetPatch z Amiga ROM Update) przeanalizuj wszystko od podstawy, najlepiej wyłączając wszystko jak leci i stopniowo dokładać. Niestety tak to już jest - klasyk z PPC ma swój urok dopiero wtedy gdy się pozna dogłębnie zasadę funkcjonowania całości, a wcześniej nawet szewska pasja nie wydaje się być skrajnośćą.

Powodzenia!



Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 12:55:23 przez Lokaty
[#29] Re: CS PPC 604 - szybkie pytanie

@Lokaty, post #28

No właśnie nie ładuje. PPCinstall wywala błąd jak powyżej i żaden pupiasty program nie chce się odpalić. O tym "runelf" to nie wiedziałem ale nie sądze by pomogło. Sprawdzę wieczorem, bo teraz trza zarobić na amigowanie OK
[#30] Re: CS PPC 604 - szybkie pytanie

@_arti, post #29

Apropo PPCInstall - czy dokumentacja wspomina coś nt. tego z którego miejsca s-s powinien być odpalony?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem