kategoria: A2000/A3000
[#1] Fast w A3000
Witam.

Aż wstyd się przyznawać, mając za sobą 20 lat amigowego stażu, ;) ten temat jednak mnie przerasta.

Czy ktoś mógłby łopatą: gdzie można kupić te kości ZIP i jakie muszą być konkretnie oznaczenia tych układów? Chcę uzyskać 16MB fastu.

Rozumiem, że gdybym zdecydował się na maksymalną obsadę gniazd DIP, czyli 4MB fast, to muszę mieć 20-pinowe układy 1MB? Gdzie z kolei tych szukać? Na starej karcie SVGA znalazłem DIPy 256kB, takie same, jak pamięć chip, ale z ich pomocą mogę uzyskać tylko 1MB fastu...

Pozdrawiam, z góry dzięki za wyrozumiałość. ;)
[#2] Re: Fast w A3000

@Daclaw, post #1

Pamięci ZIP możesz kupić tutaj:
link

O FAST DIP też możesz się jego zapytać.
link
Ma sporo różności.

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2012 00:07:34 przez stachu100
[#3] Re: Fast w A3000

@Daclaw, post #1

Chcę uzyskać 16MB fastu.


Powodzenia .

jakie muszą być konkretnie oznaczenia tych układów?


A3000 akceptuje kilka różnych typów pamięci ZIP, ale WSZYSTKIE muszą być identyczne. Tzn. potrzebujesz 32 kości o organizacji 1Mx4 typu static colum (np. TC514402AZ) lub page mode (TC514400AZ).

Gdzie z kolei tych szukać?


W muzeum chyba najprędzej. Nawet jak gdzieś znajdziesz ceny są absurdalne.

Nie zawracaj sobie głowy ZIPami tylko kup ZorRAMa, trochę wolniej ale znacznie mniej nerwów stracisz i można kupić nowe, z gwarancją itd.

O, stachu mnie ubiegł, ale jego link dowodzi tego co napisałem wyżej, 16MB w ZIPach u LTACa wyjdzie ok. 104 EUR, podczas gdy nowy 128MB ZorRAM obecnie kosztuje 92 EUR.


Ostatnia aktualizacja: 05.11.2012 00:26:38 przez strim
[#4] Re: Fast w A3000

@Daclaw, post #1

Z doświadczenia wiem że lepiej odłożyć do jakiegoś turbo ponieważ koszt 16 MB ZIP jest spory
[#5] Re: Fast w A3000

@strim, post #3

Nie zawracaj sobie głowy ZIPami tylko kup ZorRAMa, trochę wolniej ale znacznie mniej nerwów stracisz i można kupić nowe, z gwarancją itd.

No właśnie zastanawiam się, o ile wolniej.
W przypadku tej Amigi nie miałem zamiaru bawić się w karty turbo, bo obok mam rozbudowaną A4000 i druga taka sama maszyna nie jest mi potrzebna. Planowałem retro (choć mocne). Na razie mam A3000 w fabrycznej konfiguracji: 1MB chip, 1MB fast, HDD 50MB i kick 2.0, ładowany z dysku.

Ten ZorRAM jest normalnie dostępny? Używa tego ktoś z Was?
[#6] Re: Fast w A3000

@Daclaw, post #5

Ja mam w swojej A3000 (SuperBuster 11 iKick 3.1) ale jako że tę trzytysiączkę mam dopiero od paru dni to nic więcej Ci nie powiem. Ot, działa i tyle. :)
[#7] Re: Fast w A3000

@Daclaw, post #5

No właśnie zastanawiam się, o ile wolniej.


W porównaniu z Fastem na płycie różnica nie jest duża. W porównaniu z Fastem na kartach turbo jest spora... Przeczytaj recenzję, którą podlinkowałem.

Ten ZorRAM jest normalnie dostępny?


Tak, możesz kupić go w AmigaKit.

Używa tego ktoś z Was?


Tak, ja używam już ze 2 lata, działa wyśmienicie.

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2012 10:36:25 przez strim
[#8] Re: Fast w A3000

@Daclaw, post #1

Pewnie jeden MB fast jest w pamięciach DIP, także możesz je przenieść do podstawek od CHIP i będziesz miał 2MB. Co do pamięci ZIP to mam 6MB leżące jakbyś chciał. Podrzucam email do Ciebie.
[#9] Re: Fast w A3000

@Daclaw, post #1

Po rozważeniu różnych rozważań, nabrałem chęci na wykonanie adaptera pozwalającego użyć w A3000 SIMMów PS/2. Jest coś takiego na Aminecie.

O ile jednak bez problemu poradzę sobie z lutowaniem i pozyskaniem np. gniazd SIMM, o tyle z wykonywaniem płytek drukowanych nie miałem dotąd do czynienia. Hack z Aminetu zawiera pliki "layout.ps" i "drl01.drl", odpowiednio to wykonania ścieżek i wywiercenia otworów w płytce. Co się z tym robi? Wystarczy pójść do jakiegoś punktu usługowego z tymi plikami i tam już dadzą radę? Ktoś zna jakiś namiar w Trójmieście?

;)
[#10] Re: Fast w A3000

@Daclaw, post #9

Spróbuj zapytać tutaj: http://drukowane.pl
[#11] Re: Fast w A3000

@Daclaw, post #9

Mógłbyś załatwić większą ilość płytek dla innych użytkowników ?
[#12] Re: Fast w A3000

@Daclaw, post #9

W Vesalii są już 256MB'owe BigRamPlus'y w cenie 99 ojro.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem