kategoria: A2000/A3000
[#1] Amiga 3000D can't get memory, reebot system
Witam, dopadłem amige 3000, gdy ją włączam to wyskakuje menu z wyborem kickstartu do załadowania z dyskietki i czego nie wybiore wyskakuje komunikat jak w temacie, czy to znaczy że amiga ma za mało ramu ?
[#2] Re: Amiga 3000D can't get memory, reebot system

@QUAD, post #1

http://pl.wikipedia.org/wiki/Amiga -> W niektórych starszych modelach A3000 instalowano kości ROM zawierające wewnętrzną wersję 'alfa' AmigaOS 2.0 – tzw. Kickstart 1.4, przy czym fakt pozostawał ukryty ze względu na to iż w tym modelu Kickstart można było 'remapować' (podmieniać) z obrazu zapisanego na dysku twardym lub specjalnie spreparowanej dyskietce (tzw. SuperKickstartDisk). Kickstart do Amigi 3000 można było sprzętowo rozszerzyć do wersji 3.1.

Znaczy się masz antyka i musisz sobie przygotować dyskietkę - zainteresuj się tym:

http://aminet.net/search?query=makesuperdisk
[#3] Re: Amiga 3000D can't get memory, reebot system

@XeNeS, post #2

Zassalem z netu te dyski w formacie adf i nic nie dziala, znaczy jak klikne w tym menu np. Kick 1.3 to flop nawet nie cyknie i jest ten komunika
[#4] Re: Amiga 3000D can't get memory, reebot system

@QUAD, post #3

To zrób dyskietke samodzielnie, będziesz pewien że jest dobrze.
[#5] Re: Amiga 3000D can't get memory, reebot system

@XeNeS, post #4

musisz posiadać kickstart 2x oraz musi to być od amigi 3000
[#6] Re: Amiga 3000D can't get memory, reebot system

@XeNeS, post #4

Zauważyłem na stronce big book of amiga hardware że w miejscu gdzie powinien byc chip ram mam puste podstawki a w miejscu gdzie jest fast jest osiem kostek dip, tylko pytanie czy te kostki moge przełożyć z fast do chip
[#7] Re: Amiga 3000D can't get memory, reebot system

@QUAD, post #6

Sory, pomyłka tam gdzie jest chip jest tych osiem kostek, ale czy nie jest to za mało ? Wygląda na to że amiga ma tylko 1mb chip
[#8] Re: Amiga 3000D can't get memory, reebot system

@QUAD, post #7

Wszelkie informacje są w instrukcji do A3000.
Akurat ten kickstart uważam za najlepszy - można sobie załadować z dysku wedle uznania - 1.3, 2.0 lub 3.1 albo nawet własnoręcznie spreparowany 3.5 z modułami które odpowiadają użytkownikowi.
Najważniejsza rzecz z RAMem to Amiga MUSI posiadać minimum 0,5 MB Fast RAM - ROM jest zawsze ładowany do FASTu i jeżeli nie ma FASTu to w ogóle nie wczyta ROMu.
Standardowo ten model ma 1MB CHIP + 1 MB FAST. Jakiś pseudo inteligent nie mający pojęcia o A3000 mógł przełożyć FAST jako CHIP stąd możesz mieć 2 MB CHIP i 0 FAST - może to dać taki komunikat (nie pamiętam już jaki komunikat był przy braku FAST RAM).
Także musisz mieć 2 rzeczy: minimum 0,5 MB pamięci FAST oraz dyskietkę (lub dysk) z plikim kickstartu do A3000.

PS: Odezwij się na priv jak nie masz takiej dyskietki.

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 00:52:15 przez lekarz_med
[#9] Re: Amiga 3000D can't get memory, reebot system

@QUAD, post #6

8 kostek DIP 256kB = 1MB

Wygląda na to, że masz teraz 1MB chip i 1MB fast. W tej konfiguracji Amiga powinna ruszyć, o ile poprawnie załadujesz kickstart.

Teraz tak: pamięć możesz rozszerzyć w kościach DIP, do max 4MB albo w ZIP-ach, do 16MB. Jak zdecydujesz się na ZIPy, DIPy po stronie fastu tracą swoją funkcję i wtedy możesz je przełożyć w puste podstawki po stronie chipu. Tyle się dotychczas nauczyłem.

Zanim zdobędziesz jakieś sensowne kości, możesz na szybko dołożyć dodatkowy MB chipu. W tym celu rozejrzyj się na jakimś pecetowym szrocie za starą kartą SVGA, która będzie miała taką samą konfigurację pamięci, czyli 1MB w 8 256-kilowych, 20 pinowych DIPach. Ja tak, póki co, zrobiłem. :)
[#10] Re: Amiga 3000D can't get memory, reebot system

@Daclaw, post #9

Dzięki Panowie za odpowiedzi, ale myśle że mam w amidze tylko 1Mb chip ponieważ jest zainstalowane 8 kostek dip i nic więcej, w miejscu gdzie sa sockety na fast jest pusto nie ma tam nic ani zip ani dip, więc jeżeli jest tak jak napisał lekarz_med że trzeba mieć miimum 0,5 Mb na kickstart to by wyjaśniało komunikat, który się pojawia

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 13:14:35 przez QUAD
[#11] Re: Amiga 3000D can't get memory, reebot system

@QUAD, post #10

A nie da sie tam po prostu włożyć kickstartu w kościach? Np. 3.1?
[#12] Re: Amiga 3000D can't get memory, reebot system

@QUAD, post #10

Da się włożyć dowolny inny kickstart od A3000.
Weź np. 2.04 ze swojej A3000T jeżeli jeszcze ją masz.
Tylko pamiętaj, że kości idą odwrotnie tj. ta która jest w górnym gnieździe w A3000T do desktopa idzie w dolne gniazdo. Druga kość siłą rzeczy tak samo musi być zamieniona.
ROM 1.4 możesz włożyć do A3000T.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem