kategoria: A1200
[#1] Stacja dysków Amiga 1200
Witam. Mam mały problem z moim nowym dzieckiem. Posiadam Amigę 1200 (kickstart 3.0), która ma jakiś problem ze stacją dysków. Po pierwszym uruchomieniu stacja nie "tykała", tak jakby nie oczekiwała na włożenie dysku. Po wypięciu stacji i sprawdzeniu kabli i taśmy, nagle zaczęła działać. Jednak drugiego dnia po odpaleniu na świeżo problem powrócił. Przy przedmuchiwaniu stacji najpierw "ręcznie :)" (czyt. metodą usta-stacja) stacja nagle ożyła, ale po włożeniu pierwszego dysku znowu cisza.
Po resecie stacja dyski czyta, więc to nie problem, ale w niektórych grach przeszkadza, bo po zmianie dysku, ten nie bootuje.
Zauważyłem jeszcze jedną rzecz, że jak tylko lekko ruszę kablem zasilającym, a dokładnie czerwonym przewodem, amisia jakb zaczynała cosik wczytywać i stacja działa.
Proszę o pomoc :)

(stację otwierałem i czyściłem przed chwilką, ale to też nic nie dało)

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2012 21:35:08 przez zajebutek
[#2] Re: Stacja dysków Amiga 1200

@zajebutek, post #1

Czerwony przewód to 5V, o ile się nie mylę, więc sprawdź czy we wtyczce jest stabilnie umieszczony. Wtyczki tego typu, a właściwie wkładki, potrafią się luzować i nie dotykać pinu w stacji w sposób odpowiadający.
[#3] Re: Stacja dysków Amiga 1200

@dominiqr, post #2

Tzn. stacja działa po restarcie (uruchamia dyskietki podczas bootowania), ale po boocie już nie wykrywa dysku, więc z napięciem chyba wszystko ok.
[#4] Re: Stacja dysków Amiga 1200

@zajebutek, post #3

Może z czujnikiem wykrywania dysku jest coś nie tak? taki bolec po lewej(?) stronie, dawno stacji nie widziałem:)
A pod WB po zmianie dysku pokazuje się nowa ikonka? jeśli nie, to spróbuj zmienić dysk poleceniem diskchange DF0:
[#5] Re: Stacja dysków Amiga 1200

@Banderas, post #4

Dokładnie jest ta,k jak mówisz.

Jest brudny czujnik Disk_Pres i stacja myśli, że dyskietka jest włożona nawet, gdy fizycznie jej tam nie ma.
[#6] Re: Stacja dysków Amiga 1200

@jarob, post #5

Dzięki panowie. Sprawdzę dzisiaj po pracy. Mam nadzieję, że ruszy :)
[#7] Re: Stacja dysków Amiga 1200

@zajebutek, post #6

Ok, sprawdziłem stację i pomierzyłem napięcia. Patrząc na wtyk napięcia fdd na płycie głównej, kabelki skrajne lewy (biały) - 5V, prawy (czerwony) 12V. Ostatnio zostawiłem Amisię otwartą i podpiętą do prądu i siedziałem na forum, a ta się zresetowała i nagle stacja zaczęła tykać w oczekiwaniu na dysk. Po sprawdzeniu 3 dyskietek, tykanie znowu ustało. Dyskietki ruszają tylko, jak są obecne w stacji podczas bootowania. W Workbenchu nie pojawia się nowa dyskietka po umieszczeniu jej w stacji. Stacja po prostu nie rusza na sucho, tylko przy bootowaniu.
[#8] Re: Stacja dysków Amiga 1200

@zajebutek, post #7

Komenda diskchange df0: czy też df0 nie zawsze działa. Czasem upomina się o dysk Workbencha, a po włożeniu tego i ponownym wpisaniu komendy Amiga dalej domaga się dysku Workbench. Raz zadziała, raz nie...
[#9] Re: Stacja dysków Amiga 1200

@zajebutek, post #8

wewnątrz stacji dyskietek są takie mikrostyki/czujniki-nie wiem jak je nazwać- do wykrywania włożonej dyskietki lub wykrycia zabezpieczenia dyskietki. Spróbuj nimi poruszać przy włączonym komputerze. Może któryś jest uszkodzony i nie załącza się po włożeniu dyskietki
[#10] Re: Stacja dysków Amiga 1200

@glichtanski, post #9

Niestety sprawdzałem kilka razy. Nie wiem czy można je wyczyścić inaczej, jak tylko na zewnątrz. Jutro będę miał jeszcze jedną taśmę, to przetestuję. Dostałem dwie w zestawie, ale może nie działają jak trzeba.
[#11] Re: Stacja dysków Amiga 1200

@zajebutek, post #10

Można spróbować psiknąć do mikro styku wd 40 ale kropelke
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem