kategoria: A1200
[#1] HD 3.5 cala w Amidze 1200
Witam, mam kolejny problem. Amiga 1200 nie wykrywa mi dysku 3.5. System instalowałem zgodnie z poradnikami różnego rodzaju. Dysk formatowany FFS i SFS, system instalowany z ADF, potem z WBLite i tak kilka razy. Raz na chwilkę wykryło wszystkie partycje w Boot Menu, ale po restarcie już nie ruszyło. Dysk podpinałem pod napięcie z zewnętrznej kieszeni jak i podpinałem pod stację dysków, ale dalej nic. WinUAE startuje z dysku normalnie, ale Amiga ani drgnie. Kombinowałem też ze zworką na dysku - Master, Slave, Cable Select i nic. Czy problemem może być jakiś uszkodzony element na płycie?

Edit: W jednym z poradników dysk podpinany był do WinUAE z opcją 'uae' a w innym z 'ide0' - nie wiem czy ma to znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2012 00:26:25 przez zajebutek
[#2] Re: HD 3.5 cala w Amidze 1200

@zajebutek, post #1

Jeszcze może być słynny problem nieprzerwania czerwonej żyłki w taśmie do dysku. Ale nie gwarantuję, że po przerwaniu będzie działać.
[#3] Re: HD 3.5 cala w Amidze 1200

@zajebutek, post #1

Powiem CI tak. Szklana kula mi się zepsuła. Podejrzewam, że innym forumowiczom również.


Mimo wszystko bardzo bym chciał zajrzeć w nią i zobaczyć co następuje:

Jaką masz Amigę.
Jaki HDD
Jaki Kickstart
Jakie są wielkości partycji
Jakimi poradnikami jakiego typu i gdzie są owe poradniki?

Benedykt Dziubałtowski

EDIT. Z fusów wróżyć nie umiem szklana kula rulez!

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2012 01:19:37 przez Benedykt Dziubałtowski

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2012 01:36:13 przez Benedykt Dziubałtowski
[#4] Re: HD 3.5 cala w Amidze 1200

@Benedykt Dziubałtowski, post #3

Jaka Amiga - podałem w temacie
HDD - ośmioletni Maxtor 80GB
Kickstart 3.0 (39.106)
2 partycje po ok. 600MB

poradników kilka, m.in.
link
link
link


i kilka innych.

Ze stacją też mam problem, bo generalnie nie "tyka", dysk raz się pojawił i znikł, dlatego się zastanawiam czy to może jakiś układ się ... chociaż kumpel niby dbał o sprzęt.

+czerwona linia w taśmie przecięta





Ostatnia aktualizacja: 15.12.2012 01:59:53 przez zajebutek
[#5] Re: HD 3.5 cala w Amidze 1200

@zajebutek, post #4

"Ze stacją też mam problem, bo generalnie nie "tyka", dysk raz się pojawił i znikł, dlatego się zastanawiam czy to może jakiś układ się"

Skoro się pojawia to nie "układ się" tylko inny problem. Taki dysk potrzebuje sporo prądu, zwłaszcza na rozruch, nie zasilasz go przypadkiem z Amigi zasilanej zwykłym zasilaczem ?


Pozdrawiam
[#6] Re: HD 3.5 cala w Amidze 1200

@RadoslawF, post #5

Popieram kolegę, ewidentnie wygląda to jak problem z prądem.

Rozwiązaniem jest nie rzeżbić w g.... tylko przesiąść się na dysk 2.5" lub kartę CF.

Ceny jednego i drugiego śmieszne na dzień dzisiejszy...
[#7] Re: HD 3.5 cala w Amidze 1200

@XeNeS, post #6

Z kartami CF to żadne odkrycie, tylko czekam aż przyjdzie mi czytnik, a dysk chciałem podpiąć na próbę. Poza tym jak napisałem DYSK ZASILANY Z ZEWNĘTRZNEJ KIESZENI (taka na USB pod PC, biorę z niej zasilanie, a taśma podpięta pod Amigę), więc nie sądzę, żeby to była kwestia napięcia. A z tym tykaniem, to chodziło mi o stację dyskietek (założony osobny post, ale żadna z sugestii nie pomaga), dlatego też zastanawiam się, czy skoro stacja dyskietek nie "tyka" w oczekiwaniu na dyskietkę, a HD nie pokazuje się w boot menu, to może wina leży po stronie Amigi (ale osobiście nie miałem Amigi w rękach od 17 lat, więc sam niewiele jestem w stanie "przebadać"))

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2012 18:59:21 przez zajebutek
[#8] Re: HD 3.5 cala w Amidze 1200

@zajebutek, post #7

Jeśli czujnik disk change jest uwalony, to stacja zgrzytnie tylko przy starcie amigi - potem już niekoniecznie.

Dysk pojawi się w bootmenu tylko i wyłącznie, jeśli będzie już miał założoną boot'owalną partycję - i tylko taka się tam pojawi.
[#9] Re: HD 3.5 cala w Amidze 1200

@zajebutek, post #7

"DYSK ZASILANY Z ZEWNĘTRZNEJ KIESZENI"

Mnie taka informacja niewiele mówi. Zacznij od początku, jaki zasilacz zasila Amigę?, jeśli HD zasila inny zasilacz to nie podłączaj bo ryzykujesz że coś uwalisz?
Za tykanie flopa nie odpowiada kontroler HD więc nie łączył bym tych problemów, no chyba że znika ci jedno napięcie, sprawdź jak masz miernik.


Pozdrawiam
[#10] Re: HD 3.5 cala w Amidze 1200

@RadoslawF, post #9

Ok. Skoczę jutro odebrać miernik i postaram się sprawdzić. Zasilacz dostałem oryginalny od Amisi, ale nic więcej nie jestem w stanie chyba powiedzieć. A co do kieszeni, to jest zewnętrzna, zamknięta kieszeń USB pod PC (taka w alu obudowie). Dzięki, odezwę się jak wszystko pomierzę, ale proszę nie zamykać jeszcze tematu.
[#11] Re: HD 3.5 cala w Amidze 1200

@zajebutek, post #10

Znajdż pecetowy zasilacz przerobiony do Amigi mający wyprowadzone jakieś linie do zasilania napędów i na tym sprawdź całość. Nie zasilaj zestawu z dwu różnych zasilaczy bo możesz sobie coś uszkodzić.


Pozdrawiam
[#12] Re: HD 3.5 cala w Amidze 1200

@zajebutek, post #7

Czy po wykonaniu dwoch resetow widac dysk w bootmenu?
Czy po uruchomieniu z dyskietki hdtoolbox widzi dysk?
Probowales z tasmami ide 80 ?
[#13] Re: HD 3.5 cala w Amidze 1200

@XeNeS, post #8

Dysk pojawi się w bootmenu tylko i wyłącznie, jeśli będzie już miał założoną boot'owalną partycję - i tylko taka się tam pojawi.


Partycje nie muszą być bootowalne, żeby się pojawiły w bootmenu, tylko amigowe RDB z partycjami.
[#14] Re: HD 3.5 cala w Amidze 1200

@zajebutek, post #10

1. Sprawdź zachowanie dysku poza kieszenią
2. Zmień taśmę sygnałową
3. Najlepiej podepnij do przerobionego zasilacza z pc, który zasili jednocześnie Amigę i HD/CD
[#15] Re: HD 3.5 cala w Amidze 1200

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #13

No i o ile się orientuję, to dysk 80 GB w gołej Amidze to trochę za dużo. Max może być 4 Gb, no może 6 podejdzie.

Z drugiej strony co do zasilacza, ja sobie kupiłem używany microATX, przerobiłem i hula aż miło. Dla tych co nie wiedzą. Wystarczy w zasilaczu ATX zewrzeć zielony kabelek z czarnym (np. sąsiednim) i już zasilacz działa jak trzeba.

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2012 00:47:37 przez gilban
[#16] Re: HD 3.5 cala w Amidze 1200

@gilban, post #15

Temat do zamknięcia. Wesołych Świąt :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem