kategoria: A2000/A3000
[#1] Amiga 3000D problem
Witam, ostatnio podmieniałem kickstart z amigi 3000T ale amiga w desktopie nie uruchomiła się na nim, więc zamieniłem kostki na te co były i objaw jest taki że najpierw jest ciemno szary ekran pozniej się rozjaśnia i tak juz zostaje :/
Napiszę od razu że nic fizycznie nie uszkodziłem a kostki włożyłem dobrze
Jakieś pomysły ?
[#2] Re: Amiga 3000D problem

@QUAD, post #1

Może jakaś nóżka się podgięła lub nie ma styku dobrego. Nie pamiętam jaki był wtedy objaw ale też mi nie startował wtedy.
[#3] Re: Amiga 3000D problem

@QUAD, post #1

Jeszcze jedno. Posprawdzaj gniazdo zasilania i wszystkie wtyczki. Pewnie ściągałeś część wewnętrznej obudowy (inaczej nie dostaniesz się do kickstartu) i musiałeś wszystko porozpinać. Po ponownym złożeniu też czasem komputer nie startował. Nawet częściej chyba to było problemem niż sama wymiana kickstartu.
[#4] Re: Amiga 3000D problem

@Rafał A-3000, post #3

Podepnę się pod temat, z tym, że mam inne problemy.

1. Kupiłem niedawno Cybervision 64 (bez 3D) i nie mogę uruchomić trybów powyżej 800 x 600, przy czym 640 x 480 wyświetla ładny obraz a w 800 x 600 są pionowe pasy szerokości około 1,5 cm. Ale to może być wina monitora LCD z szerokim ekranem. Gdy ustawię 1024 x 768 (8,16,24 - bit) obraz jest czarny. To samo jest w wyższych rozdzielczościach. Karta ma 4 MB VRAM, chociaż zauważyłem że 2 kości były inne niż pozostałe (51S4260AJ7R i HM514170AJ7) i po włączeniu komputera były tak nagrzane, że aż parzyły w palca. Po ich wyjęciu dalej nie mogę uruchomić wyższych trybów. Amiga się nie wiesz, nie resetuje, po ustawieniu np. 1024 x 768 obraz jest czarny, ale gdy uda mi się trafić myszką na jakiś folder to się otwiera.

Amiga posiada procek 030/25 + FPU, 8MB Fast, Super Buster 11.
Dodatkowo mam MultiFace Card, ale nawet po wyjęciu jej ze slotów niczego to nie zmienia.
W early boot menu obie karty mają status working. A wg Sysinfo i ShowConfig karta ma 64MB, subsize "same".

2. Jaki dysk SCSI 80 PIN mogę podłączyć z przelotką do Amigi 3000? Posiadam w tej chwili dysk IBM @server xSeries 18.2 GB i _arti już kiedyś mi odpisał, że tego dysku nie uruchomię z Amigą.
Dodano "Mam już odpowiednią przelotkę i nie chcę zamawiać np. innej do dysku 68 PIN"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 18:42:39 przez glichtanski
[#5] Re: Amiga 3000D problem

@QUAD, post #1

w a3000 szczególnie na starszych rewizjach płyt występują dwa typy układów romu z różnym nie kompatybilnym pinoutem, jeśli w a3000t masz układy z serii 27c2048/27c220, a w a3000 masz 27c2100 to mogłeś uwalić DMAC-a jak i same układy rom-u

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 19:36:09 przez Kilos
[#6] Re: Amiga 3000D problem

@glichtanski, post #4

pkt 1 - na 90% uszkodzone kości Video RAM na CyberVision. Wymień je (bez problemu powinieneś znaleźć takie same na pecetowych kartach PCI z S3Trio czy S3Virge)
[#7] Re: Amiga 3000D problem

@wali7, post #6

Ok. Poszukam i spróbuję, ale mam wymienić tylko te dodatkowe 2MB?
[#8] Re: Amiga 3000D problem

@glichtanski, post #7

Tak. Zapewne poprzedni właściciel postanowił podbić wartość karty i wsadził byle jakie kości do dwumegówki.
[#9] Re: Amiga 3000D problem

@Kilos, post #5

odwrotnie... bo w a3000T na pewno masz układ pod 27c2100 lub podobny natomiast a3000D w zależności od tego które podstawki masz obsadzone i czy przez adapter (rom tower) czy bezpośrednio, jeśli masz w U180 i U181 to ok i nic nie powinno się stać, jeśli U182/U183 to słabo, bo tam jest układ pod 27c2048/220, z adapterem analogicznie acz odwrotnie ;)

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 08:28:34 przez Kilos
[#10] Re: Amiga 3000D problem

@Daclaw, post #8

Wsadził 2 szt. takie jak napisałem, pozostałe dwie mają oznaczenie 514260AJ7.

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 16:33:10 przez glichtanski
[#11] Re: Amiga 3000D problem

@glichtanski, post #10

Problem już rozwiązany. Podmieniłem jedną grzejącą się kość na pamięć z A600 i karta zadziałała w wyższych trybach.
[#12] Re: Amiga 3000D problem

@Daclaw, post #8

A jak sprawdzić ile pamięci "działa" na karcie? ShowConfig pokazuje jakieś bzdury u mnie - 64MB, to samo sysinfo. Czy poprostu jeśli będzie 2 mb to nie zostaną wyświetlone wszystkie obsługiwane tryby graficzne?
[#13] Re: Amiga 3000D problem

@glichtanski, post #12

Żadnych sugestii ???
[#14] Re: Amiga 3000D problem

@glichtanski, post #13

Sprawdź, czy jesteś w stanie wyświetlić np. 1024x768 w 24 bitach. To wymaga ponad 2MB.
[#15] Re: Amiga 3000D problem

@Daclaw, post #14

Maksymalnie mam 800x600x24bit.
[#16] Re: Amiga 3000D problem

@glichtanski, post #15

Jeszcze jest ważny pixelclock. Pobaw się programem moned i potestuj tryby graficzne. Zobaczysz co Ci się uda wyciągnąć na Twoim monitorze. Jestem aktualnie daleko od mojej amisi, ale coś mi się przypomina, że albo w pakiecie SDK dla kart Cybervision, albo w SDK dla P96 był program (pod cli) demonstrujący działanie funkcji która po skompilowaniu wyświetlała ilość pamięci na karcie graficznej.
[#17] Re: Amiga 3000D problem

@_luk, post #16

Sprawdzę jak będę miał dysk twardy, na razie mam workbencha na dyskietce 1,76MB ze sterownikami. Nic się już więcej nie zmieści i wszystko działa koszmarnie wolno. Jakbym wczytywał grę na C64 z kasety
[#18] Re: Amiga 3000D problem

@glichtanski, post #17

Ostatnio, odkąd moja karta graficzna jest w naprawie zaczął mi dokuczać tryb interlace w Workbenchu. W trybie Pal Hi-Res czasami przy otwieraniu okien pojawiają się zakłócenia w obrazie, tak jakby linie poziome przesuwały się względem siebie bardzo szybko raz w lewo, a raz w prawo. W górnej części ekranu jest poziomy pasek o wysokości około 2-3 pikseli i szerokości około 1/3 ekranu, który cały czas migocze.

W trybie Euro36 drga obraz w okolicy górnej belki a poniżej znajduje się czarny pasek o wysokosci około 2-3 pikseli na całej szerokości ekranu.

Nie zauważyłem powyższych problemów w grze pt. A-Train w trybie Hi-res.

Czy winne mogą być kondensatory, czy układ Amber. A może coś innego? Jeśli to kondensatory, to które?

Link do filmiku na YouTube (niestety nie widać tam migotania oraz drgającego paska w górnej części ekranu w trybie PAL, za to widać te zakłócenia w czasie otwierania okien i czarny pasek w trybie Euro36.
[#19] Re: Amiga 3000D problem

@glichtanski, post #18

Stawiam na brak styku na linii Amiga - monitor. Połamany kabel, brudne piny we wtyczce, rozjechane gniazdo. Coś w ten deseń generalnie...
[#20] Re: Amiga 3000D problem

@Daclaw, post #19

A w trybach Euro72 i Multiscan paska nie ma i obraz nie drga. Jedynie monitor (Philips 221V) wyświetla obraz przesunięty w prawo i do góry. Po wyłączeniu deinterlacera obraz drga, co jest normalne w tym przypadku, ale znika drgający pasek w górnym rogu w trybie PAL, co ewidentnie wskazuje na jakiś feler w układzie deinterlace/flicker-fixer.
Monitor jest nowy z fabrycznym kablem kablem. Drugi, stary kabel nie zmienia nic.



Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 21:27:19 przez glichtanski
[#21] Re: Amiga 3000D problem

@glichtanski, post #20

Wyjąłem Amber z podstawki, przeczyściłem styki, ale nic to nie zmieniło.
[#22] Re: Amiga 3000D problem

@glichtanski, post #21

Udało Ci się rozwiązać problem zakłóceń obrazu? Mi za obraz trochę faluje na ECS (tak lewo prawo jakby piksele trochę tańczyły (kiwały się). Poza tym wszytko dobrze. Żadnych innych krzaczków itp.
[#23] Re: Amiga 3000D problem

@Rafał A-3000, post #22

Problem nadal nierozwiązany. Podejrzewam albo kondensatory, albo pamięć tą, która odpowiada za deinterlace - nie pamiętam jak to się nazywało.

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 21:21:07 przez glichtanski
[#24] Re: Amiga 3000D problem

@glichtanski, post #23

1. Amiga 3000D jest już po wymianie kondensatorów na płycie - te w zasilaczu były wymienione wcześniej przez 11111olo i napięcia po podłączeniu HDD wynoszą +12.06V i 5.04V, bez dysku +11.82V +5V nie sprawdzałem - czyli są lepsze niż w mojej A3000T, gdzie bez podłączania dysku twardego i kart rozszerzeń napięcie +12V wynosi ~11.86V a po podłączeniu HDD,DVD, Karty CV64 i karty X-Surf wzrasta zaledwie do ~11.92V, czyli "cóś" nie tak. Aktualnie czekam na kondensatory do zasilacza A3000T bo na oryginalnych pojawił się zielony nalot (elektrolit? ). Poza tym gdy podłączałem kartę CS MK II to zasilacz brzęczał i po chwili odcinał zasilanie płyty głównej. Raz na jakiś czas Ami się załączyła, ale działała max 2-3 minut. To samo działo się po podłączeniu Mediatora a do niego kartę Radeon 9520 + karta sieciowa. Wtedy Ami włączała się na kilka sekund i wyłączała się. Z jedną kartą w slocie PCI Ami działała bez problemów.

2. Co do obrazu, to nic się nie zmieniło, ale zauważyłem w A3000T, będąc u sprzedawcy, że na jego monitorze LCD obraz był rozszerzony na cały ekran, nie było żadnych czarnych pasków, ani nawet tej przeklętej migającej linii, a gdy podłączyłem Ami u mnie w domu, to ujrzałem ten sam problem co w A3000D. Wychodzi na to, że to zależy od monitora. A tu znowu kolejna ciekawostka, bo po wpięciu monitora do gniazda VGA i wyłączeniu flicker-fixera obraz się rozszerza, ale nie mogę go wyregulować, bo monitor EIZo chociaż wyświetla tryb PAL, to jednak wyświetla jednak ostrzeżenie, że odchylenie jest poniżej jego zakresu (chyba 24kHz).

3. Stare kondensatory sprawdzałem omomierzem (elektronicznym) i zachowywały się tak samo jak nowe, czyli opór rósł aż do końca zakresu, po czym po zmianie polaryzacji powoli zmniejszał się do zera i ponownie rósł do końca zakresu, np. 200kOhm.
[#25] Re: Amiga 3000D problem

@glichtanski, post #24

Kurde, nie zdążyłem edytować.

Zasilacz znów spalony włożyłem kartę turbo. Chyba coś z nią nie tak, ale na oko nie widać, żeby coś zwierało

Swoją drogą, A3000T ma jakieś zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe i przeciwzwarciowe w zasilaczu, a 3000D tego nie ma. No i znów muszę zmienić tranzystory i rozgryźć, co powoduje zwarcie.

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 18:11:05 przez glichtanski
[#26] Re: Amiga 3000D problem

@glichtanski, post #24

Ciekawe. U mnie obraz na telewizorze (tryb vga) także faluje. Może na euro lub przez modulator spróbuję.
[#27] Re: Amiga 3000D problem

@glichtanski, post #24

Ostatnio doczytałem w instrukcji do A3000, że pomiędzy gniazdem vga a włącznikiem flicker-fixera jest jakiś regulator obrazu. Ktoś tego używał?
Na razie obraz mam stabilny więc tego nie ruszałem.
[#28] Re: Amiga 3000D problem

@Rafał A-3000, post #27

Sprawdziłem to pokrętełko obok włącznika Flicker Fixer gdy obraz falował. Lekko pokręciłem i falowanie zniknęło. Było to strasznie męczące (oczy) gdy np grałem w Colonization.
Dobrze czasem zajrzeć do oryginalnej instrukcji serwisowej swojego komputera. Bałem, że mi się coś poważniejszego dzieje z układem graficznym a tu taka błachostka.
Piszę, bo się może się ta informacja przyda jakiemuś szczęśliwemu posiadaczowi A3000D.
Pozdrawiam.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem