kategoria: A500
[#1] Dyskietka startowa ze scsi.device
Witam
Czy ktoś może mi powiedzieć jak zmontować taką dyskietkę, posiadam amige 500 z kickiem 1.3 pamięcią 8 Mb i ide68 od kolegi z forum, kombinowałem troszkę nad kickiem 1,3 ze scsi.dev ale nie wyszło :)
A chciałbym przetestować ten kontroler
HELP!
[#2] Re: Dyskietka startowa ze scsi.device

@QUAD, post #1

A jak to robiłeś? Montuje się, a potem są problemy z formatowaniem? Nie montuje się? Jakie wypluwa komunikaty, gdy próbujesz zamontować go w CLI?
Pamiętaj, że w systemie 1.3 jest zbiorczy plik dla wszystkich mountlist, nazywa się bodajże mountlist (w devs), a potem powinieneś taki napęd montować komendą mount <nazwa>, najlepiej w startup-sequence

PS. Tu masz fragment mountlisty pod OS1.3 dla plikopartycji pod WinUAE (z dyskusji http://www.ppa.pl/forum/winuae-uae-i-amithlon/12177/szukam-gotowego-obrazu-amigowego-hd-z-systemem-amigaos-1.3 ):
DH0:
Device = uaehf.device
Unit = 0
Flags = 0
Surfaces = 1
BlocksPerTrack = 32
Reserved = 2
Interleave = 0
LowCyl = 0 ; HighCyl = 255
Buffers = 20
DosType = 0x444F5300
BufMemType = 1

#
Na pewno musisz zmienić wpisy device i te które dotyczą geometrii dysku


Ostatnia aktualizacja: 03.01.2013 09:31:45 przez wali7
[#3] Re: Dyskietka startowa ze scsi.device

@QUAD, post #1

Tutaj jest taka dyskietka: http://www.amiga.org/forums/showthread.php?t=57401&page=2
Jeśli nie masz konta na amiga.org mogę podesłać na priv.


A tutaj bardziej rozbudowana dyskietka: http://www.a1k.org/forum/showpost.php?p=582472&postcount=267 Oprócz obsługi interfejsu IDE (nie jest to ide zgodny z tym z A600/1200 tylko zgodny z tym: http://www.students.tut.fi/~leinone3/ide/a500ide.html), podłącza on 2MB nieautokonfigurowalnego S-RAMU


Cały wątek tutaj: http://www.a1k.org/forum/showthread.php?t=33003 Niestety w pięknym języku Goethego.

Powyższa dyskietka może posłużyć jako baza do budowy swojej.
[#4] Re: Dyskietka startowa ze scsi.device

@wali7, post #2

Źle się wyraziłem, chodziło mi o to że kombinowałem żeby sobie zrobić taki custom kickstart 1.3 ze scsi.device ale za słabo znam angielski i nie daję rady
[#5] Re: Dyskietka startowa ze scsi.device

@zyga64, post #3

To jest ten kontroler co robiłeś, objaw jest taki że jak uruchamiam z dyskietki (pierwszy link) wyskakuje komunikat "unable to open scsi.device unit 0"
Probowalem zamienic scsi.device z katalogu devsna dyskietce na scsi.device od amigi 600 ale ciągle ten sam komunikat.
Testowalem na kar ie pamieci i dysku 3,5 cala
[#6] Re: Dyskietka startowa ze scsi.device

@QUAD, post #4

Ja zrobiłem. scsi.device siedzi sobie w ROM-ie, ale autobootowania nie ma jednak nie ma :(
U mnie ta dyskietka z pierwszego linku ładnie ładuje sobie ten scsi.device z romu, generuje sobie dynamicznie mountlistę i podłącza dostępne partycje.
[#7] Re: Dyskietka startowa ze scsi.device

@zyga64, post #6

Ale jaki masz rom zainstalowany ? Bo ja mam 1.3
Bo juz nic z tego nie kumam :)

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2013 18:49:15 przez QUAD
[#8] Re: Dyskietka startowa ze scsi.device

@QUAD, post #7

1.3 spatchowany wg. tego tutoriala z aminetu.

Jak masz dużo fastu to możesz załadować sobie Kick 3.1 z pliku i po kłopocie. W razie co - pisz na priv.
[#9] Re: Dyskietka startowa ze scsi.device

@zyga64, post #8

uzyles pierwszej czy drugiej metody do tworzenia tego kick ?
[#10] Re: Dyskietka startowa ze scsi.device

@Norbert, post #9

Ale jeśli i tak nie bootuje samym kickiem i trzeba korzystać z dyskietki startowej, to można też korzystać z fabrycznego ROMu 1.3 i trzymać odpowiedni scsi.device na dyskietce startowej. Oszczędza to zachodu z flashowaniem ROMu.

Ja zbudowałem taką dyskietkę na podstawie dysku instalacyjnego do A590.

Inna sprawa że fajnie byłoby, gdyby ktoś zbudował bootujący od razu do dysku twardego ROM 1.3, najlepiej od razu z instrukcją jak wrzucać i na jakie kości. ;p
[#11] Re: Dyskietka startowa ze scsi.device

@Nathanel, post #10

Dlatego popowstawały kiedyś takie dodatki jak MegaramHD Elsatu, czy podobne. One miały swój własny ROM odpowiedzialny za start dysku i wtedy mając w A500 kickstart 1.3 Amiga ładnie z dysku startowała.
[#12] Re: Dyskietka startowa ze scsi.device

@Norbert, post #9

Zarówno pierwszej jak i drugiej. Wygenerowany plik binarny był identyczny.

Testowałem też wszystkie wspomniane tam scsi.device
[#13] Re: Dyskietka startowa ze scsi.device

@zyga64, post #12

odnosnie tego kicka 1.3 z wmontowanym scsi.device ... to pisalem z zyga64 to on to testowal tylko na amidze 500 .... mozliwe jest ze na amidze 600 ten autoboot zadziala ?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2013 18:16:40 przez stryker
[#14] Re: Dyskietka startowa ze scsi.device

@stryker, post #13

Jak za pare dni mi przyjdzie A600 to włożę kicka 1,3 bo gdzies mi sie tu wala i sprawdze z tą dyskietką z linków wyżej i będzie wiadomo czy działa auto boot.
Ja mam o tyle dziwną sprawę że moja amiga 500 z tą dyskietką nie działa nie wiedzieć czemu (mam na myśli oryginalny kick 1.3, kontroler od zyga64 + pamieć również od niego).
A jak wgram z dyskietki rom 3.1 to wszystko smiga
[#15] Re: Dyskietka startowa ze scsi.device

@QUAD, post #14

Na spatchowanym kicku 1.3 powinno bootować na A600 bez tej dyskietki. Tzn. tak myślę :)

Mam podejrzenie że zgodność ide68k nie jest tak w 100% zgodna z kontrolerem IDE A600.
Albo może rewizja 4.02 którą mamy jest mniej zgodna, bo przecież autorowi patcha to zadziałało.
[#16] Re: Dyskietka startowa ze scsi.device

@zyga64, post #3

Był bym wdzięczny za przesłanie
[#17] Re: Dyskietka startowa ze scsi.device

@zyga64, post #3

Szkoda że linki nie działaja
[#18] Re: Dyskietka startowa ze scsi.device

@QUAD, post #4

Tu jest tutorial, jak się zabrać za to rozszerzenie. Co prawda po angielsku, ale można włączyć automatyczne polskie napisy, więc zawsze coś.
https://www.youtube.com/watch?v=RwpNdzTakyI&t=1577s
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem