kategoria: A1200
[#1] Rekonstrukcja A1200
Jakieś 2ms temu udało mi się nabyć kompletną A1200 z akcesoriami (joy'e, dyski, etc) za muszę przyznać dobrą cenę biorąc pod uwagę ceny jakie widzę obecnie na allegro. Niestety dość zżółknięta, przykurzona chociaż bez ubytków. Trochę się pobawiłem aby upewnić się czy wszystko działa po czym narodził się plan aby amidze przywrócić dawny blask. Ciekaw jestem waszych sugestii na co zwrócić uwagę i co zrobić przy odrestaurowywaniu klasyka.

Do tej pory zrobiłem:
1) płyta główna po przeglądzie, poprawiłem parę lutów, całość wyczyszczona izopropylem. Kondensatorów żadnych nie wymieniałem, wszystkie są w dobrym stanie, a amiga pracuje stabilnie, więc myślę, że na "zaś" nie ma co.
2) w myszce wymienione mikrostyki oraz rozebrane i wyczyszczone wszystkie rolki
3) plastiki z ekranami wszystkie wymyte i wyszorowane :)
4) zasilacz sprawdzony, wszystkie napięcia ok (mam 4,5A, z tych lekkich)
5) karta turbo dokupiona i czeka na montaż OK

Co jest do zrobienia:
1) czekam na wiosnę i słoneczko żeby podziałać na obudowę wodą utlenioną 12% (retrobright)
2) klawiatura do rozbiórki i czyszczenia plus wybielanie klawiszy (odkładam to ile się da na pózniej )

Jako że mam jeszcze A500 która mogłaby posłużyć jako dawca mam do was pytania :
1) czy dało by się przełożyć klawiaturę z A500 do A1200 ? Sporo by mi to ułatwiło, ta jest w świetnym stanie i ma układ UK (ta od A1200 mam niemieckie znaczki)
2) czy FDD pasuje od A500 do A1200 ?
3) czy jest sens naklejać jakiś mały radiatorek na ALICE ?
4) takie samo pytanie co wyżej, ale o radiatorek na karcie Turbo Apollo 1230LC na procku 030/40mhz ?
[#2] Re: Rekonstrukcja A1200

@jacek09, post #1

ko że mam jeszcze A500 która mogłaby posłużyć jako dawca mam do was pytania :
1) czy dało by się przełożyć klawiaturę z A500 do A1200 ? Sporo by mi to ułatwiło, ta jest w świetnym stanie i ma układ UK (ta od A1200 mam niemieckie znaczki)
Bez przeróbek nie zpasuje
2) czy FDD pasuje od A500 do A1200 ?
tak
3) czy jest sens naklejać jakiś mały radiatorek na ALICE ?
nie ma sensu
4) takie samo pytanie co wyżej, ale o radiatorek na karcie Turbo Apollo 1230LC na procku 030/40mhz ?
nie ma sensu
:)
[#3] Re: Rekonstrukcja A1200

@jacek09, post #1

Klawiaturę od A500 da się założyć do A1200. Polega to na podpięciu zasilania i linii danych do płyty głównej A500 z pominięciem oryginalnego procesora klawiatury A1200 (jest na płycie). Szczegóły tutaj: http://aminet.net/docs/hard/a500key1.lha . To jest kilka minut roboty. Działa to u mnie.
[#4] Re: Rekonstrukcja A1200

@wali7, post #3

Tak jak napisałem - bez przeróbek nie pasuje
[#5] Re: Rekonstrukcja A1200

@biax, post #4

jak zmiescisz stacje z a500 do a1200?
[#6] Re: Rekonstrukcja A1200

@biax, post #4

Ale to są symboliczne przeróbki, wierz mi :) . Przylutowanie 4 kabelków i rozłączenie dwóch połączeń na płycie to żadna wielka przeróbka.
Klawiatura od A500 ma ten plus, że jest podpięta cienkim kabelkiem, zamiast szerokiej, małoelastycznej taśmy. Przez to robi się trochę więcej miejsca w oryginalnym desktopie A1200.
[#7] Re: Rekonstrukcja A1200

@fazior, post #5

Biax weźmie stację od A500 na szlifierkę. To nie przeróbka, tylko obróbka skrawaniem ;)

A tak na serio, to niektóre stacje od A500 zmieszczą się do A1200, inne nie. Ale od strony elektronicznej każda ruszy po podpięciu.

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 22:12:21 przez wali7
[#8] Re: Rekonstrukcja A1200

@wali7, post #7

A czy dwie stacje dyskietek w A1200 można zamontowac i używać tylko jak się ma ten adapter z efunzine?
[#9] Re: Rekonstrukcja A1200

@wali7, post #3

Dzięki za podpowiedź, będę w niedzielę u rodziców, tam jest A500 to sobie ją rozkręcę i zobaczę co i jak. Szkoda że opis przeróbki po hiszpańsku, przydałoby się coś bardziej poczytnego, np angielski. A czy później taką klawę od A1200 da się też podłączyć do A500? Bo nie chciałbym aby jedna została bez :)
[#10] Re: Rekonstrukcja A1200

@wali7, post #7

he he he, akurat miałem na myśli stację, która pasuje do A1200 :) Ale skrawanie ... czemu nie :)
[#11] Re: Rekonstrukcja A1200

@biax, post #10

Biax, podpięcie klawy od A500 do A1200 jest bardzo proste, szczególnie kiedy masz płytę A1200 w rewizji 2B - ona ma wyprowadzenia do goldpinów gotowe do ich wlutowania, a na nich sygnały klawiatury zgodne z A500 :)
[#12] Re: Rekonstrukcja A1200

@altcomputing, post #11

ale się uparliście na tą klawiaturę :) Jak zaadaptować klawiaturę A1200 do obudowy z A2000/3000/4000 ? Mam nowiutkie klawisze A1200 i piękną białą obudowę z A4000 ....
[#13] Re: Rekonstrukcja A1200

@biax, post #12

Przełóż klawisze... To chyba najprostsze co można zrobić, nawet bez rozbierania klawiatury (i bez ryzyka że lutowane w przerwie między kolejnymi odśpiewami luloka kabelki się znowu urwą )
[#14] Re: Rekonstrukcja A1200

@altcomputing, post #13

ha ha ha, jawohl oberlulok :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem