kategoria: CDTV
[#1] Uszkodzona CDTV
Jakiś czas temu trafiła w moje ręce CDTV w opłakanym stanie. Ale co najciekawsze działała. Przeleżała w pudełku trochę zanim znowu próbowałem ją uruchomi. Zonk. Po włączeniu przez zielony ekran przez sekundę potem ciemny szary , jasny szary, biały. I znowu ciemny jasny biały bez końca. Podmieniałem wszystkie układy Gary, Paula itd. Zasilacz ok. Co może być ? To już trup ?
[#2] Re: Uszkodzona CDTV

@Dark_luke, post #1

Sprawdź kicka, wymontuj, przeczyść, również podstawkę... Ja w swojej po włożeniu kontrolera miałem TO SAMO, z tym że bardzo długo mi się wyświetlała zielonka. Myslałem że kontr. SCSI zwarke zrobił bo dopiero co włożyłem i mi uwaliło CDTV, ale to jednak Kick był problemem, dopiero po kilkukrotnym czyszczeniu i wsadzeniu załapało...

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2013 21:08:41 przez R_J_MacReady
[#3] Re: Uszkodzona CDTV

@Dark_luke, post #1

Na początek. Może coś jest niedociśnięte odpowiednio.
[#4] Re: Uszkodzona CDTV

@R_J_MacReady, post #2

A zapomniałem podstawka KS wymieniona bo czasami wyskakiwał czerwony ekran.
Wszystko czyszczone dociskane itd.

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2013 21:12:02 przez Dark_luke
[#5] Re: Uszkodzona CDTV

@Dark_luke, post #4

U mnie był zielony i nie oznaczało to kłopotu z pamięcią.
Winą był na 100% kick. Spróbuj jeszcze raz z tą podstawką... albo jak masz inny kick to podmień na test.
[#6] Re: Uszkodzona CDTV

@Dark_luke, post #1

jaki czas temu?? :) miałem taką cdtv problemem było jakieś zwarcie, jak za mocno była dokręcona obudowa, wyglądało to jakby się resetowała cały czas, migały diody..
[#7] Re: Uszkodzona CDTV

@AdamZeku, post #6

Jest rozebrana na części podłączam samą płytę z modulatorem.
[#8] Re: Uszkodzona CDTV

@Dark_luke, post #7

A spróbuj tak. Wyjmij np Paule i uruchom komputer, zobacz czy coś sie zmieni. Ja miałem tak w A500 kiedy przez nieuziemioną lutownicę uszkodziłem procesor. Może Agnus nie łączy lub jest uszkodzony.
[#9] Re: Uszkodzona CDTV

@glichtanski, post #8

A uruchomi się bez Pauli? Jak miałem wylutowaną Paulę z A600 to się nie uruchomiła.
[#10] Re: Uszkodzona CDTV

@rafgc, post #9

Jeśli wyjmie Paulę i efekt będzie taki sam jak wcześniej, czyt. bez zmian, to uwalony jest procesor.
[#11] Re: Uszkodzona CDTV

@glichtanski, post #10

Moja CDTV też resetuje się non-stop i za jakimś czasie załapie. Miałem drugą jednostkę, którą sprzedałem, która bez problemu odpalała - ale że miała być sprawna dla kupującego to nie robiłem wiochy i poszła "as it is".
No cóż, też się wezmę za wyciąganie układów i smarowanie ;)
[#12] Re: Uszkodzona CDTV

@Tom Rain, post #11

Ja już wszystko wymieniałem podmieniałem smarowałem. A czy CDTV wystartuje bez problemu bez układu DMAC ? Znaczy bez boot romów bo coś mi nie pasuje podstawka pod ten układ jakby zaśniedziała chyba ją wymienię.
[#13] Re: Uszkodzona CDTV

@Dark_luke, post #12

Ech nie mam już pomysłów jakby ktoś chciał się nią pomęczyć to możemy się zamienić na jakiś sprzęt amigowy. Podstawkę pod Agnusa chyba jeszcze wymienię.
[#14] Re: Uszkodzona CDTV

@Dark_luke, post #13

No dobra, mi się udało doprowadzić do używalności: wyciągałem wszystkie układy, przeczyściłem kontaktem (na bazie alkoholu) ale jeszcze wziąłem drobniutki pilniczek i delikatnie potarmosiłem piny.
No i dodatkowo musiałem poprawić parę pinów w socketach agnusa i dmac bo powginane były.
[#15] Re: Uszkodzona CDTV

@Dark_luke, post #12

nie wystartuje bez dmac-a, ja walczę aktualnie z A570 z którym komputer restartuje się w kółko, podejrzewam sam napęd, ale nie mam drugiego A570, albo cdtv żeby cholerstwo sprawdzić
[#16] Re: Uszkodzona CDTV

@Kilos, post #15

Bez napędu wystartuje i CDTV i A570 sprawdziłem. Własnie ta CDTV startowała bez podpiętego napędu. Widzę że masz taki sam prawie objaw. Coś ta podstawka Dmac jest zaśnieżała i też ją chyba wymienię.
[#17] Re: Uszkodzona CDTV

@Dark_luke, post #16

a no widzisz, to cenne info, gość na amibay pisał, że bez napędu miał czarny ekran.
Podstawka jak źle wygląda to zdecydowanie wymiana, ja od razu wymieniam to na nowe, dmac i rom sprawdzony, 6525 też więc jeśli miał by wstawać bez napędu to obawiam się, że któryś z tych układów XC może być walnięty, XC2064 albo ten jego mały prom, a to by było przykre
No są jeszcze te dwa eepromy po 16K oznaczone na schemacie jako NVRAM, nie wiem co tam ma siedzieć w nich szczerze mówiąc

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2013 18:54:08 przez Kilos
[#18] Re: Uszkodzona CDTV

@Kilos, post #17

Ale jestem ślepy dopiero teraz zauważyłem że kondensator przy zasilaniu 3300uF jest pęknięty i wypłyneło trochę elektrolitu ale nic się nie stało. I teraz pytanie gdzie dostać taki kondensator 3300uF 10V i wysokość 1,5cm. Kiedyś szukałem ale nie znalazłem takiego aby się zmieścił do CDTV.
Wreszcie znalazłem ale są za 5zł za sztukę.

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2013 19:35:11 przez Dark_luke
[#19] Re: Uszkodzona CDTV

@Dark_luke, post #18

Podmieniłem kondensator i dalej to samo. No ręce opadają.
[#20] Re: Uszkodzona CDTV

@Dark_luke, post #19

oszukałem Cie z tym dmac-iem, bo amiga wstaje normalnie z a590 bez dmac-a tyle, że brak pamięci i dysku więc myśle, że analogicznie powinno być z a570 i cdtv aczkolwiek... jeśli uruchamiasz z układem, a układ na jakichś wyprowadzeniach nie kontaktuje w podstawce to mogą być zwiechy, loopy i etc.
To powiadasz, że na bank powinna wstawać z odłączonym napędem? ;)
Zanim zacznę pruć wszystko co przyspawane wolał bym mieć pewność :D
[#21] Re: Uszkodzona CDTV

@Dark_luke, post #19

Sprawdź jeszcze bardzo dokładnie pamięć...
[#22] Re: Uszkodzona CDTV

@R_J_MacReady, post #21

Co tu oglądać tylko do wymiany. Próbowałem wyłączyć 0,5MB ale dalej to samo.
[#23] Re: Uszkodzona CDTV

@Dark_luke, post #1

Widzę, że niepotrzebnie zakładałem nowy temat. Mam podobny problem. Loop. Tylko, że u mnie nie było zielonego. Dzisiaj zatargam do domu drugą PCB (rzekomo sprawną) i zacznę podmieniać.
[#24] Re: Uszkodzona CDTV

@Dark_luke, post #1

Przypominam sobie że miałem podobne różnokolorowe komunikaty z mojej amigi 500 którą niedawno chwaliłem się na forum że odkopałem ją po 15 latach:

http://www.ppa.pl/forum/amiga/29221/powrot-do-mojej-a500-po-15-latach#m408310

No i też coś mi się kojarzy że chyba dla tego musiałem potem zainwestować w pegazłomka a potem w playstation 1 bo byłem przekonany że 500tka jest trupem...
W każdym razie może wyda wam się to śmieszne ale gdy ją wyciągnąłem i podłączyłem bałem się że te różnokolorowe komunikaty...
włączyłem i coś nie szło wtedy tata który to obserwował i był ciekaw czy po tylu latach to ruszy wkroczył do akcji z tekstem że " poczekajcie, to stary sprzęt i to czasem pomaga" po czym podniósł moją 500tkę poklepał ręką w spód amigi ze 2-3 razy po czym amiga się obudziła i na ekranie ukazała się łapka z dyskietką kickstart 1.3. Ucieszony takim rozwojem zdarzeń szybko włożyłem pierwszą lepszą dyskietke z grą no i... działa jak za dawnych dobrych czasów
Dziś jej nie odpalałem ale wczoraj np. grałem w Tokiego i jedynym problemem jaki miałem jest bad sector na dyskietce... a tak sie cieszyłem że po raz pierwszy w życiu doszedłem do ostatniej planszy i wykombinowałem to bez internetów, tutoriali, longplayów czy innych solucji a na 6 planszy jest poprostu guru meditation

Dyskietki BASFu to faktycznie syf, każda gra którą miałem nagraną na BASFie jest uszkodzona w mniejszym lub większym stopniu.
[#25] Re: Uszkodzona CDTV

@Dark_luke, post #1

Wyjmij wszystkie układy które możesz. Podstawki i te układy wyczyść płynem do szyb twardą szczoteczką bez dociskania. Płyn MR muscle zielony. Z amoniakiem. Pozbędziesz się korozji. Nakładka na odkurzacz w formie szczoteczki i odkurz płytę porządnie. Sprawdź napięcia na wyjściu zasilacza. Wymień w nim elektrolity na nowe. Co do zmian elektrolitów to zasada jest taka: napięcie może być wyższe, nie niższe. Pojemność wyższa, ale nie dużo, żeby podczas ładowania elektrolitu nie uszkodzić układu, który go zasila. Elektrolity w układzie audio muszą być takie same, bo inaczej zmieni się dźwięk.
Które kondensatory wybrać? JEDYNĄ przewagą elektrolitów jest ich... rozmiar. Tantalowy, ceramiczny, czy inny przy podobnej pojemności będzie kilkukrotnie większy. Wady elektrolitów:
Wysychają (zmiana pojemności), muszą być spolaryzowane (+do+ i -do-). Wybuchają przy większym przekroczeniu napięcia.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem