kategorie: A1200, A2000/A3000, A4000, Sprzęt
[#1] Chłodzenie 68060 w obudowie Tower
Właśnie montuję Apollo 1260 w wieży. Pytanie, czy sam radiator (powierzchnia jak samo CPU, wysokość ponad 1cm, aluminium) wystarczy, czy lepiej od razu zamontować wiatraczek na tej karcie?

Procesor chodzi na 66MHz, oryginalnie taktowany na 50MHz.
[#2] Re: Chłodzenie 68060 w obudowie Tower

@mccnex, post #1

A jaką rewizję ma procek ? Im nowsza tym mniej się grzeje można bez niczego na 66 trzymać .
[#3] Re: Chłodzenie 68060 w obudowie Tower

@mccnex, post #1

jeśli to XC to od 75Mhz wypada go chłodzić, ale imho jeśli już w towerze to zawsze można dać cichy wentyl, nie przegrzewające się elementy żyją dłużej ;)
[#4] Re: Chłodzenie 68060 w obudowie Tower

@mccnex, post #1

Myślę, że taki radiator spokojnie w towerze starczy. Jak mniemam zasilacz masz u góry, więc on trochę też "rozrusza" powietrze w "budzie" :) Najlepiej odpal trochę "proceożernych" programów, np. jakieś zapętlone demo Quake 1 i sprawdź ręką temperaturę radiatora - pewnie będzie tylko lekko ciepły. Ja u siebie procesor mam podkręcony na 62MHz, mam sam radiator i jest tylko letni po dłuższej pracy.
[#5] Re: Chłodzenie 68060 w obudowie Tower

@Kilos, post #3

Tak, to wersja XC. Dałem w/w radiator i do tego wiatraczek z obniżonymi obrotami (zamiast 12V dostaje 7V), przez co praktycznie go nie słychać. Dzięki za wskazówki! OK
[#6] Re: Chłodzenie 68060 w obudowie Tower

@mccnex, post #5

ja na XC68060RC60A@75Mhz mam radiator i wiatraczek. Chodzi stabilnie, jednak przy dotknięciu obudowy na wysokości proca wyraźnie można wyczuć ciepło.
[#7] Re: Chłodzenie 68060 w obudowie Tower

@twardy, post #6

50A@75Mhz do 40 stopni max u mnie z wentylem 4500 obr/min i radiatorem 8mm
[#8] Re: Chłodzenie 68060 w obudowie Tower

@Kilos, post #7

Po testach (m. in. TBL - Starstruck, Scx - 1000 i parę innych dem) nie czułem, że cokolwiek się tam w okolicach zrobiło gorące. A do tego chodzi bardzo cicho, na czym bardzo mi zależało
[#9] Re: Chłodzenie 68060 w obudowie Tower

@mccnex, post #8

Czyli karta na RK/LE'13 gotowa ? ;)
[#10] Re: Chłodzenie 68060 w obudowie Tower

@twardy, post #9

Cały komp na RKLE gotowy OK
[#11] Re: Chłodzenie 68060 w obudowie Tower

@mccnex, post #8

chodzi bardzo cicho


"Fluid Dynamic Bearing" is the key ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem