kategoria: A1200
[#1] Klawiatura USB
Witam.

Kiedyś jak miałem więcej czasu to często siedziałem przy Amidze. Teraz nadal posiadam dwie Amigi w domu, jednak A1200 ma bardzo zniszczoną obudowę oraz niemiecką klawiaturę i w związku z tym chciałem przełożyć ja od innej obudowy (domyślnie od PC). Założenie jest takie żeby koszt był maksymalnie niski. Niestety nie siedzę w temacie już tak jak kiedyś więc mam pytanie:

Jak to jest z USB na Amidze, skoro na allegro można kupić przelotki do podpięcia myszy USB to czemu nie można podpiąć klawiatury ? Nie da się rozwiązać tego problemu taniej niż przez drogie kontrolery ?

Może mi to ktoś łopatologicznie wytłumaczyć ?
[#2] Re: Klawiatura USB

@ViruS, post #1

Może mi to ktoś łopatologicznie wytłumaczyć ?

Klawiatura PS/2 od PC ma inne sygnały niż klawiatura od dowolnej Amigi.
To tak łopatologicznie.
[#3] Re: Klawiatura USB

@ViruS, post #1

link
link

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2013 17:14:12 przez Dorian3d
[#4] Re: Klawiatura USB

@Dorian3d, post #3

Tak, przelotkę taką w domu mam, o drugim rozwiązaniu też wiem i je rozważam. Jednak nie jest to odpowiedź jakiej potrzebuję.

Nie da się zrobić prostej przelotki żeby było do razu USB (coś takiego jak drugie rozwiązanie tylko USB na końcu) ?? tylko żeby podpiąć klawiaturę i mysz ?
Co jest przyczyną ? Procesor Amigi ?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2013 17:24:42 przez ViruS
[#5] Re: Klawiatura USB

@ViruS, post #4

Nie da się zrobić prostej przelotki

Nie.

Co jest przyczyną ? Procesor Amigi ?

Protokół obsługi klawiatury jest inny.

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2013 17:29:46 przez stachu100
[#6] Re: Klawiatura USB

@ViruS, post #4

[#7] Re: Klawiatura USB

@ViruS, post #4

Przepraszam, pomyłka.

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2013 18:28:25 przez RAL
[#8] Re: Klawiatura USB

@Dorian3d, post #6

No to jest dobre rozwiązanie, tylko musiało by kosztować do 100 pln
[#9] Re: Klawiatura USB

@stachu100, post #5

Czyli nawet jak zastosuję przelotkę z PS2 na USB to też nie będzie działać.

Możesz coś więcej na temat tego protokołu napisać. Wiesz nie jestem programistą ale chciałbym dokładniej zrozumieć ten problem. Konwersja z tego protokołu na Amigowy jest tak złożona ? Co jeszcze stoi na przeszkodzie ?
[#10] Re: Klawiatura USB

@ViruS, post #9

Ja mam interfejs klawiatury ps2 kupiony jakiś czas temu do a4k. Chyba nawet go kupiłem od sprzedawcy, który został w tym wątku zareklamowany. Zapiłem do tego przejściówkę ps2>usb też w tym wątku linkowaną i wszystko działa.

Benedykt Dziubałtowski
[#11] Re: Klawiatura USB

@Benedykt Dziubałtowski, post #10

Zupełnie przypadkowo Twoja klawiatura obsługuje jednocześnie protokół USB i PS/2. To zjawisko jeszcze mniej spotykane, niż myszki obsługujące PS/2 i USB jednocześnie...
[#12] Re: Klawiatura USB

@Benedykt Dziubałtowski, post #10

Jest przecież POSEIDON (jego status jest teraz chyba darmowy). Nie można pod ten soft zrobić urządzenia ? Sorki za takie pytania ale próbuję jakoś ogarnąć to wszystko ( zwłaszcza to że USB dla Amigi to drogi sprzęt, zresztą chyba jak wszystko). Niestety ceny utrudniają przeniesieni mojej A1200 do obudowy od PC.
[#13] Re: Klawiatura USB

@ViruS, post #12

Będzie działać ale tylko po załadowaniu sterów z poseidona i tylko w aplikacjach, które używają systemu do odczytu klawiatury. W praktyce w małą kto®ą grę pograsz. Nawet cześć tych system frendli nie będzie obsługiwać klawiatur wpiętych do poseidona.

W boot menu klawiatura nie będzie działać.

Benedykt Dziubałtowski
[#14] Re: Klawiatura USB

@ViruS, post #12

Ależ można, i nawet się robi - np. kontroler USB Thylacine, która można mieć już za niecałe 100 Euro jeśli zamówi się ją bezpośrednio u wykonawcy ale nie rozwiązuje to jednak problemu klawiatury i gier NODOS. Generalnie używanie USB do urządzeń hid.class to trochę poroniony pomysł. Bardzo obciąża to CPU, nawet 060, chyba że ma się kartę Deneb na Z3/DMA. Dużo lepiej kupić przelotkę/interfejs PS2.
[#15] Re: Klawiatura USB

@_arti, post #14

Hmm, ciężki to temat. Myślę jednak że twoja odpowiedź i kolegi wyżej na tą chwilę jest wyczerpująca. Szkoda że nie da się tego problemu rozwiązać w miarę tanio i wszystko do Amigi musi być drogie.

Swoją drogą klawiatury i myszy na PS2 są od początku właściwie rozpoznawane przez Ami ?
Czy ten kontroler z allegro obsługuje naciśnięcie kilku przycisków jednocześnie ?
Czy stosując Subway USB problem klawiatury i myszy na USB podawany wyżej znika ?
[#16] Re: Klawiatura USB

@ViruS, post #15

Czy stosując Subway USB problem klawiatury i myszy na USB podawany wyżej znika?

Gry NODOS? Niestety nie.
[#17] Re: Klawiatura USB

@_arti, post #16

Dzięki za udzielenie wyczerpujących informacji :):D
[#18] Re: Klawiatura USB

@ViruS, post #15

A może najtańszym rozwiązaniem jest zakupić... nową obudowę do Twojej A1200? Koszt jakby niższy, a odpada kupno kontrolerów, przelotek, kabelków i wszystko będzie działać jak powinno. No i nie zgubisz klimatu w budzie od PC.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem