kategoria: A1200
[#1] Dodatkowe 8MB RAM w A1200
Witam.

Posiadam "gołą" A1200. Pozwala ona na pogranie w gry które da się zainstalować (nie wszystkie) oraz gry z dyskietek. O WHDLOAD praktycznie można pomarzyć.

Wiem że można zakupić dopałkę lub sam RAM jednak cena jest dość wysoka.

Teoretycznie jeśli bym podłączył 32 bitową pamięć ram 8MB (w jednej kości - wiem że takich nie ma) to wyglądało by to tak że linie A0-A23 podłączam bezpośrednio oraz D0-D31 także bezpośrednio.

R/W także.

Zostaje ENABLE oraz /CS.

Nie wiem gdzie by je trzeba było podłączyć ale czy teoretycznie takie podłączenie spowodowało by że amiga zobaczy te dodatkowe 8MB? Chodzi mi o pamięć SRAM.
[#2] Re: Dodatkowe 8MB RAM w A1200

@11111olo, post #1

Nie. Nie będzie to tak działać. Jak by się tak dało to by wszyscy tak robili. Poza samym ramem potrzebujesz logiki, która go będzie odświeżać oraz ram adresować. Weź dozbieraj i kup sobie aca 020. raz, ze procek szybszy dwa 128 ramu. Cena jest niewiele wyższa od ramu 8mb. A tutaj masz produkt na gwarancji, nowy i daje większego kopa niż 8 mb fastu.

Benedykt Dziubałtowski
[#3] Re: Dodatkowe 8MB RAM w A1200

@Benedykt Dziubałtowski, post #2

Pisałem o statycznych kościach więc żadnego odświeżania nie trzeba. Wiem że można kupić ale mnie interesuje co innego.

Była już na forum dyskusja o podobnym pomyśle do A600 i to samo tam było. A to logikę trzeba a to wychodzi drogo.

Co z tego że drogo jak w tej cenie nie ma nic innego, a 800 zł na kartę z turbo.

Ktoś wie jak teoretycznie to rozwiązać?

Przypominam że mam teoretyczną kość 8MB 32bit.
[#4] Re: Dodatkowe 8MB RAM w A1200

@11111olo, post #3

Sorry nie doczytałem. Ja już kiedyś ten problem poruszałem na łamach ppa.Tak czy siak logike muszisz sobie zrobić. bez tego to nie zadziała.

800 Pln? Nowe proste turbacze pcimcia frendly są poniżej 400 pln do kupienia.

Benedykt Dziubałtowski
[#5] Re: Dodatkowe 8MB RAM w A1200

@Benedykt Dziubałtowski, post #4

Ogólnie to i tak kosmiczna cena.

Jak by w ten sposób liczyli producenci PC to karta graficzna kosztowała by z 10.000 zł a procesor połowę tego.

Możesz podać namiary gdzie ją można kupić albo chociaż nazwę?
[#6] Re: Dodatkowe 8MB RAM w A1200

@11111olo, post #5

Głupio rozumujesz. Idąc Twoim tokiem rozumowania Warawsza z 1955 powinna kosztować 50 pln bo nowe auta sa po 40 tyś a waza z dynastii ming powinna być za darmo bo nowe z porcelany są po 300 pln.

Amiga to hobby i zabawa starym złomem. Jak coś jest odpowiednio stare to odpowiednio kosztuje. pecety trzaska się w milionach egzemplarzy dlatego są tanie jak barszcz. Karty do Amigi produkuje się w seriach po 50-150 sztuk. Tak krótkie serie są bardzo drogie. Jak by się tego produkowało po sto tyś sztuk to taki medediator by pewnie kosztował z 120 pln.

Polski sklep z akcesoriami do Amigi masz TUTAJ.

Benedykt Dziubałtowski

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2013 13:23:34 przez Benedykt Dziubałtowski
[#7] Re: Dodatkowe 8MB RAM w A1200

@11111olo, post #5

Jak by w ten sposób liczyli producenci PC to karta graficzna kosztowała by z 10.000 zł a procesor połowę tego.


To kupuj PC, śmiało.

Możesz podać namiary gdzie ją można kupić albo chociaż nazwę?


link
[#8] Re: Dodatkowe 8MB RAM w A1200

@11111olo, post #5

Ogólnie to i tak kosmiczna cena.

poniżej 400zł to cena kosmiczna ?!? To ile uważasz powinno kosztować nowe turbo, 50zł ?!? Niezłe, naprawdę niezłe...
[#9] Re: Dodatkowe 8MB RAM w A1200

@strim, post #7

Widzę co jest na takiej karcie (procesor używany) i w cenie 399 zł 100 zł to podatek, 100-150zł to sama karta a reszta to zysk sprzedawcy.

Wiem że amigowe poletko jest małe ale niektóre ceny zbijają z nóg.
Droższe karty poza podobnymi kosztami produkcji dają tylko większy zysk dla sprzedawcy. Chiński producent zarabia tyle samo niezależnie czy produkuje tą czy inną kartę.
[#10] Re: Dodatkowe 8MB RAM w A1200

@11111olo, post #9

Znowu źle liczysz. Jakim cudem cena karty minus cena podzespołów to według Ciebie zysk? Ty chyba nie masz pojęcia o tym a pocieczesz bzdury.

gdzieś tak niecała połowa to podatki a nie 100 pln. Wat, dochodowy, koszt prowadzenia firmy. Do tego sobie dolicz kilka tysięcy godzin potrzebnych na zaprojektowanie taj karty i przetestowanie jej.

Teraz sobie policz, ze sprzeda się tego z 400-500 sztuk i już masz cenę finalną.

Benedykt Dziubałtowski



Ostatnia aktualizacja: 19.02.2013 13:56:10 przez Benedykt Dziubałtowski
[#11] Re: Dodatkowe 8MB RAM w A1200

@11111olo, post #9

Dobrze Ci to Benek wytłumaczył. Jeśli jesteś pasjonatem chałupniczej roboty to przejrzyj sobie temat o budowie rozszerzenia o 1MB Chip do A600. Tam jest wszystko prosto wyjaśnione dlaczego i jak + odzysk podzespołów. Nie wspominam o jakimś zbiorowym zamówieniu pcb do tego ustrojstwa bo jak się z 10 osób zgłosi chętnych do zakupu samego pcb to będzie dobrze. A gdzie pamięci? A gdzie złącza? Masowe cięcie płyt pc i zabawy w domowe lutowanie? Ceny niestety takie a nie inne, choć jak widzę ceny z allegro to faktycznie załamuję ręce.
[#12] Re: Dodatkowe 8MB RAM w A1200

@11111olo, post #9

Policz sobie cenę samych sensownych pamięci (8MB, pewnie 50ms lub lepiej) statycznych, które chciałbyś użyć do konstrukcji rozszerzenia. Może się okazać, że będzie to także "kosmiczna cena".
[#13] Re: Dodatkowe 8MB RAM w A1200

@gorzyga, post #12

To inaczej. 16 bitowa pamięć 256Mb (32MB) kosztuje 17 zł. Trzeba by 2 takie kości i było by 64MB. Do tego dochodzą konwertery napięć - trzeba by ich 8szt. (40 zł). Do tego logika na jakimś CPLD (ceny nie znam ale załóżmy że drogo by kosztował czyli 30 zł). Daje to tak licząc pobieżnie lekko ponad 100 zł. Brakuje jeszcze PCB i złącza. PCB kosztowało by do 200 zł. Nie wiem skąd wziąć takie złącze krawędziowe, ale pewnie wystarczy mocniej poszukać ;)

Na jedną sztukę wyszło by szacunkowo 300zł. To tyle samo co gotowiec z podanego linku.
Ma 2x mniej pamięci, choć 64MB to i tak sporo. Cena jest wysoka bo to tylko 1 sztuka!


Przelicz tera koszt produkcji na powiedzmy 100 sztuk to cena spadnie co najmniej o 1/3 - chodzi o produkcję w Polsce! W Chinach spadła by pewnie o 2/3 ;)

Nie piszę tego aby produkować takie rozszerzenia bo trzeba by wyłożyć nie małą kasę a jedynie o proste pytanie z pierwszego postu - czy tak to zadziała?
Jeśli nie to dlaczego.
[#14] Re: Dodatkowe 8MB RAM w A1200

@11111olo, post #13

Możesz podać model tej statycznej pamięci 256Mb za 17zł? Kiedyś dawno szukałem podobnych i ceny nie były zachęcające...
[#15] Re: Dodatkowe 8MB RAM w A1200

@11111olo, post #13

Kolejny temat ot tak sobie dla rozważania problemu "dlaczego?". Zamknij się w pokoju, wydaj nieco kasy, zaangażuj szare komórki, powertuj nieco literatury (na internecie jest tego mnóstwo, lepiej niż 10, 14 lat temu) znajdź też kupę czasu i działaj. Stwórz działający prototyp i projekt z cpld+wsad (ew. zaczątki logiki rozszerzenia). Będę Ci kibicować :), serio. A tak to będzie kolejny brudnoserial, którego dzieje sięgają połowy lat 90-tych :).
[#16] Re: Dodatkowe 8MB RAM w A1200

@11111olo, post #13

Pleciesz, plecziesz, plecziesz. Nie chce Cie tutaj obrażać ale gadasz głupoty. Wyliczyłeś ceny Podsokołów no i ok. Według tego co napisałeś to karta zaprojektuje się i poskłada się sama. Dolicz do Twoich wyliczeń z 1000-1500 roboczo godzin. Ktos tę kartę musi zaprojektować, oprogramować, i przetestować na Amigach we wszystkich rewizjach z kombinacjami cf, hdd 2,5 cala 3,5 cala. Z grami ndos, whdload toną oprogramowania. Nie jest na zasadzie włączyłem i działa tylko włączyłem i używałem. Te 1500h to chyba i tak za mało na to wszystko. Za ten czas ktoś musi zapłacić. Jest to wliczane w koszt karty. Przy rzucie 200-300 sztuk cena jest wysoka bo raz wliczane jest to czas na zaprojektowanie a dwa detaliczny zakup elementów. gdyby tych kart było z 1000 tys to możesz zamówić towar z ogromnym rabatem oraz koszt zaprojektowania i przetestowania rozbija się o dużą większą ilość wyprodukowanych egzemplarzy.

Benedykt Dziubałtowski
[#17] Re: Dodatkowe 8MB RAM w A1200

@11111olo, post #13

Lepiej zmień hobby na jakieś inne. Takie które będziesz rozumiał.
[#18] Re: Dodatkowe 8MB RAM w A1200

@Pinto, post #17

Czuję wrogość dlatego to moja ostatnia wypowiedź w tym wątku.
[#19] Re: Dodatkowe 8MB RAM w A1200

@11111olo, post #1

Potrzebujesz dekodera adresu, bo pamięć fast nie zaczyna się od $0 tylko od $200000 w ZII albo od $1000000 w ZIII, a poza tym jak nie będzie dekodera, to będzie kolizja z innymi obszarami w mapie pamięci, potrzebujesz także logiki do dekodowania sygnałów siz1, siz0, A1, A0 aby dekodować dostęp do odpowiednich operandów, jeśli będziesz aktywować całą 32-bitową magistralę, to przy zapisie przez procesor wartości 8-bitowej, do pozostałych 3 komórek trafią jakieś śmieci, więc może dojść do napisania ważnych danych i zwis programu.


Piszesz trochę bzdury na temat kosztów produkcji a ceny finalnej , nie wiem czy jesteś tym olo111111 z forum C64, bo jeśli jesteś to powinieneś wiedzieć o co chodzi. Ceny rabatowe w przypadku wielu układów zaczynają się od zamówienia 1000 lub nawet 10000 sztuk i nie zawsze są takie atrakcyjne (spójrz sobie na cenę 10tys procesorów 68060). Wyliczyłeś 300zł za części, a reguła rynku mówi (i to już nie od jednego słyszałem), że cena finalna to 4 x koszty produkcji, więc jeśli karta kosztuje 400zł, to koszt wykonania wyniósł 100zł, pozostałe rzeczy to podatki, pieniądze wydane na prototypu, spędzone godziny, opakowania i inne pierdoły, które muszą być koniecznie zgodne z jakimś ISO, ROHS, no i ktoś jeszcze musi wydać certyfikat, to zupełnie inna liga niż składane w domu płytki i puszczane w ogłoszeniach bądź na allegro.


Ostatnia aktualizacja: 19.02.2013 15:35:34 przez rafgc
[#20] Re: Dodatkowe 8MB RAM w A1200

@11111olo, post #18

To nie kwestia wrogości a trzeźwego myślenia. Przeanalizuj wszystkie za i przeciw, zweryfikuj swoje umiejętności, stan konta i bierz się do pracy :).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem