kategoria: A1200
[#1] Reanimacja po latach.
Witam,
Po 15 latach, odzyskalem swój stary komputer (A1200 + Blizzard1230 + HDD) i próbuję przywrócić go do życia. Sukces już jeden jest. Sprzęt działa, ale do ideału trochę brakuje. Mam więc kilka pytań, dla bywalców pewnie prostych.
1. Czy 8MB (+2MB Chipu) wystarczy do klasykowania? I gdzie tanio można kupić pasujące, większe SIMMy?
2. Czy można załadować inny ROM (3.1 z pliku zamiast 3.0 z kosci) funkcją MAPROM i czy jest to opłacalne/korzystne ?
3. Jaką wielkość kart CF obsłuży Amiga przez czytnik na PCMCIA (czy są jakieś ograniczenia)?
4. Co jest lepszym rozwiązaniem HDD czy CF przez przelotkę na standardowym kontrolerze?
5. Gdzie można tanio kupić joystick i myszę?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

PS. Tanio kupię Indivision MK2 (tzn. taniej niż 700zł).
[#2] Re: Reanimacja po latach.

@DeeL, post #1

1. 8MB wystarczy, ale możesz tam dokupić coś większego, Blizzard III obsłuży kość do 32MB a IV do 128MB, simów szukaj na allegro.
2. Można, trzeba użyć programiki BlizzKick z Aminetu, bywa to konieczne i opłacalne jak chcesz instalować WB3.5 lub 3.9.
3. Bariera jest na powyżej 4GB, da się przejść programowo ale trzeba wykazać się wiedzą. Na początek kup kartę 4GB jak miejsca zbraknie to wymienisz na większą.
4. Zależy od oczekiwań i obudowy, jak masz towerkę to wkładaj dysk, jak masz desktopa to radził bym kartę CF. Dysk jest trudniejszy do fizycznej instalacji i głośniejszy za to przeważnie dużo szybszy. CF jest ciche ale przeważnie wolniejsze i czasami trudno dobrać wersję działającą z Amigą (dotyczy kart szybkich).
5. Poluj na Allegro.


Pozdrawiam
[#3] Re: Reanimacja po latach.

@RadoslawF, post #2

Dzięki wielkie.
Amiga jest w standardowej obudowie i nie zamierzam tego zmieniać. W tej chwili działa w niej zwykły dysk 3,5. Pytanie brzmi: jeżeli założe IndiVision to czy zmieści się tam dysk 3,5, 2,5 z sankami czy tylko CF?

Słyszałem, a właściwie czytałem, że z Indivision nie wszystkie monitory działają i są problemy z grami (Slamtilt). Jak to wygląda u Was? Zanim kupię chciałbym wiedzieć. Mam monitor 15"Nec, 17" Acer i 27" Dell.
[#4] Re: Reanimacja po latach.

@DeeL, post #3

Jeśli masz wolny dysk, to sprubój dysk. Nowych wogóle nie słychać. Mówię o 2'5 cala oczywiście. Nawet przez adapter sata-ata powinien pójść bez problemu.ok, racja
[#5] Re: Reanimacja po latach.

@DeeL, post #1

Wszystko zależy od tego, co rozumiesz pod pojęciem "klasykowania"... do odpalania starych gier przez whdload 8mb jak najbardziej wystarczy. Jeśli chcesz robić coś więcej niż grać, to wypadałoby włożyć trochę więcej ramu. Rom 3.1 można jak najbardziej załadować do ram, ale tutaj znowu pytanie - co chcesz robić? Będzie to przydatne (a wręcz nieodzowne) jeśli chcesz używać systemów wyższych niż 3.1. Co do dysku - standardowy filesystem ma ograniczenie do 4GB - możesz tworzyć większe partycje, ale musisz użyć innego filesystemu (np. SFS), Nie ma tu znaczenia czy wkładasz normalny dysk, czy kartę CF + przelotka.

Co do pytań "gdzie można kupić" - przejrzyj sobie "popularny serwis aukcyjny". Joystick możesz kupić nowy w firmie -Matt (ciągle istnieje i produkuje swój sztandarowy przebój sprzed lat), a indivision aga sprzedaje z tego co widzę kolega _arti (ogłoszenie w dziale giełda na ppa) w cenie, która Cię interesuje
[#6] Re: Reanimacja po latach.

@Wojox, post #4

sprubój


Osz Ty... NMSP.

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 22:01:21 przez Jenot
[#7] Re: Reanimacja po latach.

@respector, post #5

Odpaliłem Amigę z sentymentu do tego sprzętu (pierwszy kupiony za swoje pieniądze - jeszcze jako dzieciak) poprzednią Amigę 500 skradziono mi. Teraz chcę uruchamiać na tym stare gry i dema, najlepiej na monitorze VGA (mam już 2 na biurku i nie chcę i nie mam miejsca na kolejny). Ponadto chcę aby Workbench "ładnie" wyglądał, ale też nie zamulał. Nie mam zamiaru uruchamiać internetu, instalować zewnętrzynch CD, inwestować (za darmo jak najbardzej tak) w PPC, OS4 czy MorphOsy.

Piszecie o AmigaOS 3.5 i 3.9, ale ten temat jest mi zupełnie obcy, bo teraz na topie jest OS4 i nie mam pojęcia czym różni się 3.5, 3.9 od 3.0 i po co je instalować.
[#8] Re: Reanimacja po latach.

@DeeL, post #7

nie mam pojęcia czym różni się 3.5, 3.9 od 3.0 i po co je instalować.


Generalnie to są zaimplementowane łatki, które normalnie na WB 3.x instaluje się ręcznie, aby poprawić niedoskonałości i braki systemu tak aby sprawniej i przyjemniej się po nim poruszać, przy okazji będąc przyjemniejszym wizualnie. Moim zdaniem warto abyś zainstalował na swoim konfigu przynajmniej 3.5.
[#9] Re: Reanimacja po latach.

@DeeL, post #7

Jeśli chcesz tylko uruchamiać stare gry i dema to moim zdaniem ani 3.5 ani 3.9 nie są Ci do szczęścia potrzebne. Starego Workbencha spokojnie "odpicujesz" ręcznie, choćby przy pomocy pakietu NewIcons. Jeśli ustawisz w systemie 32 kolory to na pewno nie będzie to mulić na 030. Zainteresuj się jeszcze programikami typu FBlit czy FullPalette. No i WHDLoad.
[#10] Re: Reanimacja po latach.

@recedent, post #9

Ogólnie dzięki za informacje. Już zamówiłem Indivision, mam nadzieję że zadziała poprawnie. W retroami.pl zapewnili mnie że będę mógł oddać gdyby nie zadziałało to poprawnie z monitorami które posiadam.

Mam jeszcze jedno pytanie. Czytałem że któryś z układów amigi grzeje się w trybach VGA i rozwiązaniem jest przyklejenie radiatora lub monety. Czy ten problem instnieje też z Indi i o który układ chodzi (lokalizacja na płycie)?
[#11] Re: Reanimacja po latach.

@DeeL, post #10

Zobacz tutaj Prawdopodobnie chodzi Ci o uklad "Lisa"
[#12] Re: Reanimacja po latach.

@DeeL, post #3

A czy IndiVision da się założyć na AGĘ? - Bo myślałem że to jest do starszych kości. Chyba że jest jakaś nowsza wersja, jeśli tak, to jestem ciekaw czy daje lepsze tryby niż 1024x768 w 12 bitach?
[#13] Re: Reanimacja po latach.

@ZbyniuR, post #12

Na AGA z serii MK2 są nawet dwie wersje dla A1200/A4000T i CD32/A4000. Da się uzyskać 1024x768 (ja tego jeszcze nie widziałem, czekam na dostawę) i na razie nic ponadto, bo autor nie udostępnił narzędzi konfiguracyjnych itp.
[#14] Re: Reanimacja po latach.

@DeeL, post #13

Rozdziałka jest spoko tylko by kolorków było więcej, tak z 15 czy 16 bitów to byłby miodek, zakładając że działałoby szybciej niż HAM8.
[#15] Re: Reanimacja po latach.

@ZbyniuR, post #14

Poczytałem sobie i już wiem. :) IndiVisionAGA to cud techniki który nałożony na kość Lisa sprawia że wszystkie stare tryby wyświetla bez mrugania. A dodatkowo rozdzielczości do 1024x768 zyskują 24 bitową głębię kolorów, a że rdzeń pracuje przy 135MHz zamiast 14MHz z 8bitowym kolorem z oryginalnej AGI, więc chodzi bardzo dobrze. :)

Kosztuje: 127 Funtów (w Anglii to 2-3 dni pracy) I zapowiadają że jak poprawią software to zyska też większe rozdzielczości. ;)

http://amigakit.leamancomputing.com/catalog/images/Indivision_in_1200.jpg
http://www.jschoenfeld.com/news/news130_e.htm
[#16] Re: Reanimacja po latach.

@ZbyniuR, post #15

Właśnie przymierzam się do zakupu, ale w Polsce to "ciut" więcej niż dwa - trzy dni pracy by na to zarobić ;)
[#17] Re: Reanimacja po latach.

@ZbyniuR, post #15

Pamiętam jak w czasach kiedy A1200 to była nowość, pięćsetkowcy zasypywali redakcje czasopism pytaniami czy można AGĘ do A500 dokupić. Cóż, trochę wody we Wiśle upłynęło ale teraz można. ;)
No bo IV ECS ma 12bit na piksel, czyli więcej niż AGA.
Tylko nie mogę znaleźć w necie jakiś dokładniejszych testów tego cudu. Znalazłem wzmianke że to ma na pokładzie bufor 16MB czyli że co? Czy to znaczy że używa tego bufora zamiast 2MB Chipu? Jeśli tak to może z IV bez żadnej karty turbo czy nawet Fastu, jest szybsze niż A1200 z fastem bez turbo?
I jakie wyższe rozdziałki ma, bo może to podobnie jest jak w Picasso IV 1024x768 w 24 bitach, 1280x1024 w 16 bitach, 1600x1200 w 8 bit? A skoro w 8 bit to może i HAM8 w takiej by poszedł?
Czy jeśli ten bufor pracuje o tyle szybciej to czy wszystko co na niej robi jest płynniejsze?
Pamiętam że kiedy miałem turbo 030 42MHz to JPGi 640x480 Visage wyświetlał mi w 6 sekund a turbo 040 25MHz która ma z 5 razy więcej mocy robiła to tylko 2 razy szybciej, bo wąskim gardłem był wolno działający Chip. A może z tym cudem nawet na 030 by wyświetlał szybciej niż bez cudu na 040. Ech gdyby tak jeszcze jakiś scalaczek do MP3/MPG/MP4 był to taka przyjaciółka mogłaby z powodzeniem, robić za współczesny komputer, dla tych co nie grają w nowe rzeczy. :)
Tak się podjarałem że znowu zaczynam rozważać zakup Amy. Potem CDRW wbudować.
Cała Amiga 1200 z ACA 030 42MHz 64MB + CF 4GB + IndiVision AGA to koszt ok 320 Funa. !! :D
Więcej niż mój lapek, ale opadnięte szczeny znajomych, bezcenne. ;)
[#18] Re: Reanimacja po latach.

@ZbyniuR, post #17

Tylko nie mogę znaleźć w necie


A recenzję w papierowym PPA czytałeś?
[#19] Re: Reanimacja po latach.

@ZbyniuR, post #17

Ochłoń.

-> bo IV ECS ma 12bit na piksel, czyli więcej niż AGA.
Nieprawda. AGA ma 24 bity na wyjściu, nie myl z trybami paletowymi.

-> Znalazłem wzmianke że to ma na pokładzie bufor 16MB czyli że co? Czy to znaczy że używa tego bufora zamiast 2MB Chipu?
Nie. Bufor służy do eliminacji przeplotu, a także zmiany trybów wyświetlania. Dzięki częściowej emulacji ECS Denise jest możliwe wykorzystanie tego bufora jako framebuffer, czyli swego rodzaju namiastki karty graficznej, ale program musi zostać napisany pod ten sprzęt.

-> Jeśli tak to może z IV bez żadnej karty turbo czy nawet Fastu, jest szybsze niż A1200 z fastem bez turbo?
Bufor nie służy do przechowywania programów, więc nie zastępuje ani Chipu ani Fastu.

-> I jakie wyższe rozdziałki ma, bo może to podobnie jest jak w Picasso IV 1024x768 w 24 bitach, 1280x1024 w 16 bitach, 1600x1200 w 8 bit? A skoro w 8 bit to może i HAM8 w takiej by poszedł?
Nie. HAM8 wymaga min 18 bitów, a i to już jest ze stratą. Pomyśl o emulacji Grafitti. Emuluje wyświetlanie 256 kolorów, ale z palety 12 bit podczas, gdy prawdziwy sprzęt wyświetla 256 kolorów z palety 18 bit.

-> Czy jeśli ten bufor pracuje o tyle szybciej to czy wszystko co na niej robi jest płynniejsze?
Tak naprawdę wszystko robi się na starym ECS, a Indy to tylko wyświetla z lepszymi parametrami. Dodatkowe wykorzystanie to minimalny procent. Poszukaj sobie informacji o sterowniku Picasso96.

-> Pamiętam że kiedy miałem turbo 030 42MHz to JPGi 640x480 Visage wyświetlał mi w 6 sekund a turbo 040 25MHz która ma z 5 razy więcej mocy robiła to tylko 2 razy szybciej, bo wąskim gardłem był wolno działający Chip. A może z tym cudem nawet na 030 by wyświetlał szybciej niż bez cudu na 040.
No tak, najpierw wąskim gardłem jest Chip, po teoretycznej wymianie okaże się, że CPU jest za wolny, a potem jeszcze, że HD i tak do wymiany każdego komponentu.
[#20] Re: Reanimacja po latach.

@cholok, post #19

Oki trochę nie tak to sobie wyobrażałem, gasisz mój entuzjazm. trzeba by to na żywo zobaczyć w działaniu. AGA im większą rozdziałkę albo kolorów włączysz tym bardziej się muli, jeśli ten cud tego nie poprawia to nie ma się czym jarać. Dodam że nie interesują mnie rzeczy które się nie mieszczą w standardową obudowę A1200. Ani takie co wymagają mocnych zasilaczy czy też wiatraków. Nie wydają mi się eleganckie i już. :p

PS.: Pierwszy raz słyszę że istnieje papierowe PPA.
[#21] Re: Reanimacja po latach.

@ZbyniuR, post #20

Muli się bo AGA pracuje z tą samą częstotliwością co pierwszy układ w Amidze 1000 czyli OCS.

A papierowe PPA istnieje od dawna ;)
[#22] Re: Reanimacja po latach.

@ZbyniuR, post #20

PS.: Pierwszy raz słyszę że istnieje papierowe PPA.


Ty tak na serio?

[#23] Re: Reanimacja po latach.

@recedent, post #22

Jedziemy dalej. Karta CF zamiast HD zainstalowana i działa (dioda LED na obudowie również). O dziwo zadziałała karta (Kingstone 4GB), która przez przelotkę PCMCIA nie chciała działać.

Indivision MK2 zainstalowane - działa w trybach HighGFX (1024x768 i 1280x720) w kilku innych wyświetla obraz na monitorze w złych proporcjach, nie wypełniając czasem nawet połowy ekranu (Dell U2711). Na dziś więc jest to zabawka do Workbencha i tylko tyle (nie polecam do gier)

Pojawiły się nowe problemy. Po kilku minutach pracy (czasem po 5, a czasem po 30) na ekranie pojawiają się przkłamania (migające paski). Wyczytałem, że problemem może być przegrzewająca się AGA (jedna z kości). Zastanawiam się nad założeniem radiatora z wenylatorem (proszę o sugestie w szczególności o sposobie montażu - klej, taśma sama pasta?).

Kolejnym elementem nad którym chcę popracować jest wymiana kondensatorów. I tu mam kilka pytań:
czy płyty A1200 różnią się pod tym względem?
jak objawiają się probelmy ze starymi konensatorami?
ile orientacyjnie powinna kosztować taka usługa (sam tego nie zrobię) a ile kodensatory?
czy jest gdzieś jakaś lista tych kondesatorów?
[#24] Re: Reanimacja po latach.

@DeeL, post #23

czy płyty A1200 różnią się pod tym względem?

parametry sa w sumie wszedzie takie same
jak objawiają się probelmy ze starymi konensatorami?

problemy ze stabilnością, długi start i wiele innych
ile orientacyjnie powinna kosztować taka usługa (sam tego nie zrobię) a ile kodensatory?

usługa w okolicach 10zł za sztuke wraz z kondensatorem,ja za tantale z bipolarnymi dałem 40zł
czy jest gdzieś jakaś lista tych kondesatorów?


5szt 22uF 35V HA elektr. PCE3009CT-ND SMD
2szt 47uF 16V HA elektr. PCE3006CT-ND SMD
3szt 10uF 35V HA elektr. PCE3008CT-ND SMD
4szt 100UF 6.3V HA elektr. PCE3002CT-ND SMD
2szt 1000uF 10V elektr. P5521-ND NHG rad.
2szt 470uF 16V aluminiowe P5141-ND radial


Ostatnia aktualizacja: 01.03.2013 11:32:13 przez Skiba
[#25] Re: Reanimacja po latach.

@Skiba, post #24

OK. Kondensatory wymienione. Amiga działa i mam wrażenie (pewnie to tylko wrażenie), że AGA przestała się tak grzać jak to miała w zwyczaju przed wymianą.

Dzięki wszystkim za informacje i rady - były trafne i potrzebne. Teraz pomyślę nad wymianą obudowy. Zastanawiam się nad czym w stylu Amigi 1000. Zależy mi na tym, aby obudowa nie miała więcej niż 5 cm wysokości, najpotrzebniejsze złącza i stacje muszą być wyprowadzone na front. Obudowy tower mnie nie interesują (no, może po za A4000T i A3000T).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem