kategoria: CDTV
[#1] Nagrywanie płyty dla CDTV
Bawił się ktoś z was w nagrywanie płyty dla CDTV lub robił kopie bezpieczeństwa ?
Kupiłem sobie płytki z marketu 700MB extreme i esperanza.
Minimalną prędkość jaką mogę ustawić dla tych płyt to x16 ! Nawet w Clone CD jak ustawię 1x to na końcu pisze ze srednia prędkość 11 ;/

Ale do rzeczy nagrałem owe płytki i CDTV sie nie chce z nich zabootować ;/ jęknie kilka razy i dupa.
I teraz ...
1)Szukać innych płyt "lepszych firm" ?
2) Szukać płyt 650MB produkują takie ?
2) płyt na mniejsze prędkości .... gdzie takie dostać ?
3) poszukać starej wolnej nagrywarki cdrw do pc ....bo ta dvdrw jest "za dobra" ?
4) laser w cdtv jest do dupy i czyta tylko tłoczone płyty ;]
Jakies pomysły ?
[#2] Re: Nagrywanie płyty dla CDTV

@stryker, post #1

[#3] Re: Nagrywanie płyty dla CDTV

@stryker, post #1

1) esperanzy powinny być dobre, czyta mi je bez problemu
2) nie muszą być 650 mb, 700 mb też działają (nie jestem pewien czy CDTV ogarnie 700mb danych, nagrywałem płytki max. 100 mb)
3) ostatnio w pracy nagrywałem na jakiś sony i innych mniej znanych, minimalna prędkość nagrywania mogła być ustawiona na 4x
4) być może by to pomogło, też nie mogłem kiedyś w nagrywarce dvd w laptopie ustawić mniejszej prędkości. Do cdtv używam starej nagrywarki CD-RW
5)CD-R na pewno czyta, chyba że już Ci pada laser. Sprawdzisz to odpalając jakąś nagrywaną na PC CD-audio - na pewno masz takie w domu.

Jak wypalisz obraz płyty z linka który podał kolega wyżej to powinna Ci ona działać. Tak samo jak ten obraz co Ci wysłałem. Co właściwie Ci się pokazuje na ekranie jak próbujesz odpalić płytkę? Jest czarnobiałe logo CDTV? Spróbuj odpalić workbencha z dyskietki, włożyć płytę i zobaczyć czy pokaże się jej ikonka na ekranie.
[#4] Re: Nagrywanie płyty dla CDTV

@Maniu, post #3

Problem chwilowo rozwiązany
[#5] Re: Nagrywanie płyty dla CDTV

@stryker, post #1

Problemem minimalnej prędkości nagrywania nie są obecnie sprzedawane płyty a nagrywarki. Obecnie sprzedawane nagrywarki nie pozwalają na ich wolne nagrywanie. I właśnie najnowsze nagrywarki (np w PC wymieniłem nagrywarkę DVD LG na nowszą, bo poprzednia padła i nowa SATA pozwala nagrywać płyty CD z prędkością minimum 16 x, a DVD 8 x. No chyba, że jest to CD-RW z maksimum 10x to wtedy nagra ją z prędkością 10x. Tak to wygląda. Widać w pracy masz starszą nagrywarkę, która pozwala nagrywać płytki wolniej.
[#6] Re: Nagrywanie płyty dla CDTV

@gilban, post #5

Podłączyłem nagrywarke cdrw litleon 40x12x48 no i dało sie juz wypalic z predkością x4.
Ale to nie było przyczyną. Coś się działo już z napędem... zrobiłem "przeszczepy" różnych częsci z innego uwalonego cdtv :) i pomogło :)

Fajnie działa TINYLAUNCHER i gry w WHDLOAD :) bootowane z CD.... podesłane przez Maniu :)
[#7] Re: Nagrywanie płyty dla CDTV

@gilban, post #5

CD-RW nie rusza na CDTV. Namęczyłem się jakiś czas temu z odpaleniem płyty w CDTV i dopiero po wypaleniu na CD-R w ogóle zakręciła płytą i się zabootowała. Dla CDTV nagrywam na BRD-RW x10 i generalnie płyty odpalają bez problemu, ale... mam wrażenie (na słuch), że napęd przelatuje miejsce kilka razy zanim uzna, że nie ma błędu.
[#8] Re: Nagrywanie płyty dla CDTV

@ExciterELB, post #7

A no nie rusza. Na CD32 CD-RW też nie rusza. Takie lasery wtedy były. Być może jeszcze wtedy, gdy CDTV i potem CD-32 były produkowane nie było i nagrywarek CD-RW, a tym bardziej płyt CD-RW. A jeżeli nawet były, to kosztowały fortunę. Pierwsze odtwarzacze CD-R do PC też nie potrafiły czytać płyt CD-RW jak i wiele wczesnych sprzętów Audio HI-FI.

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2013 18:16:28 przez gilban
[#9] Re: Nagrywanie płyty dla CDTV

@gilban, post #8

Ale mam wrażenie, że to była kwestia ROMu, a nie lasera. Np. taka nagrywarka Audio Philipsa - niby potrafiła wypalać tylko na CD-R Audio, a jednak udało się ją hacknąć :) Wystarczyło rozkręcić obudowę, zainicjować czystą płytę CD-R Audio, a jak się zatrzymała to bez używania przycisku open/close podmienić płytę na zwykłą CD-R. Wypalała jako audio bez szemrania i potem odtwarzała.
[#10] Re: Nagrywanie płyty dla CDTV

@gilban, post #8

Nawet jak wychodziła CD32 to nie było żadnych nagrywarek, wyszły one później. Napędy w CDTV, CD32 i także w starych odtwarzaczach audio były projektowane pod tłoczone płyty CD. Płyta taka niemal w 100% odbija światło lasera (z resztą widać że taka płyta jest jak lustro). CD-R mają już mniejszy współczynnik odbicia światła, który jest zależny od koloru powierzchni. Najlepiej odbijają światło (i z doświadczenia wiem, że są lepiej i płynnej odczytywane) płyty z jasną powierzchnią, gorzej te z niebieską, a już z tymi co mają czarną powierzchnię to nie wszystkie stare napędy sobie radzą. Płyta CD-RW ma natomiast współczynnik odbicia ok. 40% i w starszych napędach czułość lasera jest zbyt niska żeby je odczytać. Czułość głowicy laserowej spada też z wiekiem, a raczej w miarę zużywania się. Dobre płyty, dobra nagrywarka, zapisywanie z prędkością max. 16x, a co najważniejsze sprawny napęd w Amidze, to rzeczy które decydują o odczytywaniu nagrywanych płyt ;)

Nie zapominajcie, że napęd w CDTV to nie jest demon prędkości: max transfer to ok. 150KB/s
[#11] Re: Nagrywanie płyty dla CDTV

@ExciterELB, post #9

Nie wiem czemu macie problem z nagraniem płyt CD na prędkości np. 8x albo DVD na 4x?
Wiadomo ze da się szybciej niż producent napisał na nośniku i nagrywanie z prędkością 1x jest niemożliwe, ale nie dlatego żeby nagrać szybciej. To wynika z czegoś innego. Kiedyś gdy nagrywarki CD-RW miały góra 10x nagrywania dało się nagrać na każdej prędkości - także "w locie". Dziś takie rzeczy się nie robi bo wzrosła prędkość nagrywania i... jakość.
Wiem że zaraz ktoś mi zarzuci że to nie jest prawdą gdyż dzisiejsze nośniki są gorsze niż te sprzed 10 lat. To po części prawda. Jak ktoś kupuje najtańsze NO NAME to jest prawda ale dobre płyty (nie chodzi o te ze złotą warstwą) są porównywalnej jakości jak te płyty sprzed lat.

A teraz czemu nie da się nagrać z prędkością 1x? Wynika to głównie z prędkości nagrywania pod którą nagrywarki są kalibrowane (a właściwie ich laser). Przy wyższej prędkości laser musi z większą mocą świecić gdyż ma mniej czasu na wypalenie jednego "pitu". Obniżenie prędkości nagrania tylko teoretycznie polepsza jakość nagrania - wolniej to niby precyzyjniej. Też tak sądziłem i w jakiejś nagrywarce LITE-ON dodałem możliwość zapisu płyt DVD z prędkością 2,4x - wcześniej najwolniej było 4x. Po takim dłuższym nagraniu płyta miała kilka razy więcej błędów C1, tak jak by miała z 10 lat albo i więcej.

Najlepiej jest wypalić płytę na różnych prędkościach i przetestować na ilość błędów. Jeśli jest nowszy firmware do nagrywarki warto go wgrać.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem