kategoria: A1200
[#1] Zewnętrzna stacja dysków od PC
Witam.

Wiem że tematów na ten temat jest sporo jednak mam problem.

Chciałem wykorzystać stację od PC. Wiem że się tak da jednak mi troszkę brakło do pełnego sukcesu.

Stację przerobiłem w taki sposób że po podłączeniu prostą taśmą do wewnętrznego złącza w A1200 działa bez najmniejszego problemu. Posiadam także oryginalną zewnętrzną stację która także działa poprawnie jako wewnętrzna oraz przerobiona z PC w obudowie zewnętrznej.

Zachciało mi się jeszcze jednej stacji. Po przeanalizowaniu schematu amigii wychodzi że ze złącza zewnętrznej stacji wystarczy podłączyć wszystkie sygnały do taśmy i powinno działać.

Wziąłem wtyczkę i taśmę do stacji dysków. Polutowałem wszystkie kabelki w następujący sposób:



Inaczej tylko podłączyłem pin nr9 - do pinu nr10 aby stacja była wykryta jako DF2:

Zasilanie także pobrałem z tego portu i z tym wszystko jest ok.

Teraz co się stało po podłączeniu.

Stacja cyklicznie klika tak samo jak i ta wewnętrzna DF0:

Po włożeniu dyskietki na której coś jest zapisane pokazuje się ikona DF2: i po kilku próbach stacji w odczytaniu dyskietki (słychać że kilkakrotnie cofa się głowica na ścieżkę 0) wyskakuje DF2:NDOS.

Dyskietka nie ulega uszkodzeniu itp. bo jak włożę ją do stacji wewnętrznej to poprawnie ją stacja odczytuje.

Detekcja dyskietki przebiega poprawnie tylko odczyt lub zapis już nie za bardzo.

Czemu to nie chce działać?
[#2] Re: Zewnętrzna stacja dysków od PC

@11111olo, post #1

A zbudowales interface?
link
[#3] Re: Zewnętrzna stacja dysków od PC

@11111olo, post #1

Brakuje Ci takiego ustrojstwa. Bez tego nie zadziala.

http://aminet.net/docs/hard/PCDrive.lha
[#4] Re: Zewnętrzna stacja dysków od PC

@Phibrizzo, post #3

Już to widziałem i to nic innego jak układ który jedynie włączy wybraną stację. Mi w tej chwili to nie robi różnicy gdyż podłączam tylko jedną stację.

Jak się mylę to napisz czym różni się bezpośrednie podłączenie sygnału MTRX do linii 16 w stacji a z tym układem.
[#5] Re: Zewnętrzna stacja dysków od PC

@11111olo, post #4

W stacji pc brakuje kilku sygnałów , a interface "naprawia" je.
[#6] Re: Zewnętrzna stacja dysków od PC

@11111olo, post #4

Na wyprowadzeniu 8 zewnetrznej stecji dyskow wystepuje sygnal MTRX - czyli zlozony sygnal wlaczajacy silnik dyskietki. W skrocie: komputer mowi "wlacz silnik w stacji dyskow". Ale nie mowi konkretnie ktorej stacji. Bo jak wiesz Amiga moze obslozyc do czterech stacji dyskow. Aby wiedziec o ktora stacje chodzi nalezy zerkanc na jeden z pozostalych sygnalow: SEL1, SEL2 lub SEL3. Uklad do ktorego link ci podalem, dekoduje to co "komputer mial na mysli". Uklad ten tez ma tez inne zadanie. W kazdym badz razie dokladnie taki sam uklad "siedzi" w kazdej Amidze na plycie glownej generujac sygnal MTR0 dla wewnetrznej stacji dyskow.
Teoretycznie Twoje rozumowanie jest poprawne i na logike powinno dzialac, ale nie dziala.

Hm.. nie wiem czy potrafie to lepiej wytlumaczyc.
[#7] Re: Zewnętrzna stacja dysków od PC

@Phibrizzo, post #6

Norbert. Wszystkie sygnały są zarówno na wewnętrzny gnieździe 34 pin jak i na DB23 tylko inaczej jest z sygnałem MRTX.

Co do działania to rozumiem wszystko i spróbuję z tym scalakiem i tranzystorem, choć wg mnie powinno zadziałać i teraz ;)
[#8] Re: Zewnętrzna stacja dysków od PC

@11111olo, post #7

Sygnaly, sygnalami, ale stacja PC niektorych sygnalow nie posiada, lub sa w innym pinach.
Gdyby to bylo takie proste, to przypuszczasz ze projektanci Amigi nie zauwazyliby tego ?
Ten schemat co podales, laczy sie z tym interface


Juz kolejny raz piszesz ze wedlug Ciebie cos powinno dzialac i wszystko wykonujesz poprawnie.
Zastanowiles sie ze mozesz nie miec racji ?
[#9] Re: Zewnętrzna stacja dysków od PC

@Norbert, post #8

Dawno temu przerobiłem pierwszą taśmę aby działała stacja PC w amidze.
Jest to słynny schemat z diodą. Tam nie ma żadnych scalaków tylko połączenie linii 2 z 34 oraz dioda z RDY na SEL0.

Tak jak próbowałem nie działa więc spróbuje z bramkami logicznymi.
[#10] Re: Zewnętrzna stacja dysków od PC

@11111olo, post #9

Przecież układ z bramkami to podstawa. Nie da się bez takowego podłączyć.
Jak by się dało to po co by dawali te interfejsy w zew. stacjach dyskietek?
I czemu stacja w CDTV Chinon 354 jest inna niż w zwykłej 500 ?
[#11] Re: Zewnętrzna stacja dysków od PC

@Phibrizzo, post #3

Dołożyłem 7474 i tranzystor. Efekt jest taki że działa tak samo jak przedtem czyli klika, detekcja włożenia dyskietki działa ale stacja nie potrafi jej odczytać.
Sama stacja jest 100% sprawna bo jak ją podepnę do wewnętrznego portu działa poprawnie.
[#12] Re: Zewnętrzna stacja dysków od PC

@11111olo, post #11

Działa! Jakiś kabelek był pomylony ;)

Dodam tylko że na schemacie z tranzystorem ktoś pomylił rezystory i ich wartości powinny być odwrotnie - 10k to trochę dużo aby w pełni otworzyć tranzystor.
[#13] Re: Zewnętrzna stacja dysków od PC
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 14:37:37 przez 11111olo
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem