kategoria: A1200
[#1] Czego "brakuje" na płycie A1200
Chodzi mi o wolne miejsce na jakiś większy scalak (wygląda to wolne miejsce na jakiś PLCC) na lewo od procesora.

Czy oprócz niego coś jeszcze "brakuje"?
[#2] Re: Czego "brakuje" na płycie A1200

@11111olo, post #1

Pewnie chodzi Ci o miejsce na koprocesor :)
[#3] Re: Czego "brakuje" na płycie A1200

@mikser, post #2

Pewnie tak ;)
Teoretycznie jak bym go tam przylutował to amiga go zobaczy?

I czy w ogóle warto coś takiego robić?
[#4] Re: Czego "brakuje" na płycie A1200

@11111olo, post #3

Oprogramowanie które z niego korzysta zobaczy go, Amiga raczej nie.
Robić tego nie warto w sensie użytkowym, lepiej kupić kartę z 030 i kooprocesorem do niej a jeszcze lepiej turbo z 040 lub 060 tam kooprocesor masz już w procesorze. Ale jako dłubanina hobbystyczna czemu nie, jak zrobisz to będziesz posiadaczem jedynej takiej płyty z kooprocesorem, kolekcjonersko prawie że bezcenne.


Pozdrawiam
[#5] Re: Czego "brakuje" na płycie A1200

@RadoslawF, post #4

Gdzieś już wcześniej było info, że ktoś wlutował koprocesor i to działa. Poszukajcie dobrze, może na PPA to było.
[#6] Re: Czego "brakuje" na płycie A1200

@glichtanski, post #5

Tylko, że według mojej wiedzy, koprocesor ten będzie działał synchronicznie, z prędkością zegara procesora znajdującego się na płycie głównej. Tylko teraz jest pytanie, czy gdy wetkniemy jakieś rozszerzenie pamięci, lub kartę turbo np ACA 12xx, to czy ten koprocesor będzie dalej w systemie widoczny, czy zacznie robić za piecyk, tak jak procesor znajdujący się na płycie A1200 ??
[#7] Re: Czego "brakuje" na płycie A1200

@gilban, post #6

To tylko domysły ale zakładam że będzie działał tak jak procesor na płycie czyli taktowanie płyty razy dwa i włożenie turbo z innym zegarem niczego nie zmieni.


Pozdrawiam
[#8] Re: Czego "brakuje" na płycie A1200

@gilban, post #6

Gdzieś czytałem na ppa , że kooprocesor będzie miał 14mhz i po podłączeniu karty z innym procem będzie wyłączony
[#9] Re: Czego "brakuje" na płycie A1200

@Banderas, post #8

Wyłączony w sensie odcięcia prądu to chyba nie.

Zresztą zawsze mnie nurtowało pytanie: a dlaczego nie skorzystać z dwóch FPU? Skoro MC68000 został zaprojektowany tak aby mógł korzystać z 8 (MMU i FPU), to czy 020 i wyższe nie odziedziczyły tego?

Wiem, że w systemie byłby problem - brak funkcji, to bardzo rzadko (jeśli wogóle) występująca konfiguracja, ale dostęp do rejestrów pozostaje i sprytnie napisane programy mogłyby coś sobie liczyć.
[#10] Re: Czego "brakuje" na płycie A1200

@gilban, post #6

FPU wlutowany na płytę A1200 będzie działał synchronicznie z CPU na płycie, ale wystarczy przeciąć ściezkę prowadzącą do nóżki CLK FPU i doprowadzić tam przebieg 28 MHz z zegara taktującego chipset, albo przylutować generator kwarcowy innej częstotliwości i będzie działać asynchronicznie. Wszystko opisane było w jednym ze starych numerów Amigowca - pisałem o tym na forum jakiś czas temu.
Zapewne podpięcie rozszerzenia z własnym CPU spowoduje wyłączenie także FPU na płycie.
[#11] Re: Czego "brakuje" na płycie A1200

@Skotos, post #9

A to jest rzeczywiście byłaby ciekawa sprawa - np. 68020 14 MHz i 5 68882 50 MHz. Taki prototypowy Cell ;)
[#12] Re: Czego "brakuje" na płycie A1200

@Skotos, post #9

Mylisz się. Zresztą temat na łamach ppa powraca co parę lat i już parę razy o tym pisałem. System Amigi jest przygotowany do obsługi 8 koprocesorów ale nie powstało nigdy żadne turbo, które by umożliwiło jednoczesna pracę więcej niż dwóch koprocesorów. Powód dosyć prozaiczny. Przy procku 020 różnica między fpu 33mhz a 50 jest na poziomie błędu statystycznego. Procesor po prostu nie jest wstanie wykorzystać szybszego taktowania fpu bo sam jest do tego za wolny. Przy 030 50 mhz efekt jest taki sam. Gdyby zamontować 2 fpu to by szybciej nie było po 030 nie da rady więcej wykorzystać.


Co do montażu fpu na płycie a1200 też to juz kilka razy opisywałem. Jest to bardzo dokładnie opisane w amigowcu. Ze zdjęciami, schematami itp. Jak wlutujesz fpu będzie on działać na 14 mhz. Po przełączeniu na clock 18mhz. Można tez dać zewnętrzny oscylator. Po zamontowaniu jakiegokolwiek turbo cała szyna adresowa jest przekazywana karcie i zarówno 020 jak i 030 się wyłącza.

Benedykt Dziubałtowski
[#13] Re: Czego "brakuje" na płycie A1200

@Benedykt Dziubałtowski, post #12

Dokładnie w Amigowcu 2 z 1994 roku

http://retroreaders.makii.pl/download/gazety/Amigowiec/1994/Amigowiec_02_1994.djvu
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem