kategoria: A1200
[#1] Jaka FDD z PC do zew. obudowy?
Witam.

Kupiłem zew. FDD 3.5" takie jakie kiedyś powszechnie były sprzedawane po giełdach komputerowych. Ta ma niemieckie opisy od spodu więc zakładam, że to jakiś import. Takie coś http://allegro.pl/zewnetrzna-stacja-dyskitet-do-kazdej-amigi-i3017102700.html Trochę niedomaga napęd który prawdopodobnie i tak już był wymieniony. Czyta dobrze ale ma straszne problemy z nagrywaniem plików pod WB. Chcę go wymienić na inny który będzie działał i teraz nie wiem czy wystarczy podpiąć napęd z PC czy trzeba go też przerabiać jak te do środka Ami? /tak samo czy inaczej?/ W tej blaszanej obudowie FDD jest jakaś elektronika oprócz samego napędu.

Pozdrawiam.
[#2] Re: Jaka FDD z PC do zew. obudowy?

@BaXik, post #1

Różnie może być. Jednak skoro ma już dodatkową elektronikę (zazwyczaj kilka bramek NAND i przerzutnik flip-flop najczęściej dwa scalaki - ami obsługuje napędy prawie identycznie jak PC, trzeba tylko skorygować dwa-trzy sygnały), to jest spora szansa, że stacja dysków od przeciętnego PC pójdzie od razu po założeniu. Napęd zewnętrzny jest identyfikowany jako B (czyli tak jak w PC).
[#3] Re: Jaka FDD z PC do zew. obudowy?

@BaXik, post #1

musi być tak samo przerobiona jak by miała być stacją wewnętrzną, sygnał RDY i przestawiona na DS0, przeróbki szukaj do konkretnego napędu, ale od siebie polecam Sony MPF 920, będziesz miał najmniej problemów z nią.
[#4] Re: Jaka FDD z PC do zew. obudowy?

@Kilos, post #3

Na pewno mam parę samsungów w różnych rev. i przerobioną stację PC pod amigę ale do środka. Rozumiem, że mogę ją podmienić 'na próbę' i powinna chodzić?
[#5] Re: Jaka FDD z PC do zew. obudowy?

@BaXik, post #4

powinna, zew. stacje z dodatkową elektroniką które robiłem trzeba było przezworkować na DS0, ale kto wie... jakby nie działała to spróbuj zamienić

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 10:24:48 przez Kilos
[#6] Re: Jaka FDD z PC do zew. obudowy?

@BaXik, post #4

http://eab.abime.net/showpost.php?p=346908&postcount=9

tu masz jak przerobić szajsungi. Mam ze 4 modele z tej serii, różne rev, przejrzałem na szybko ich rozplanowanie elektroniki i na wszystkich raczej da radę zrobić wedle tego guide'a

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 11:23:10 przez teh_KaiN
[#7] Re: Jaka FDD z PC do zew. obudowy?

@teh_KaiN, post #6

Podziękować. ;) OK
[#8] Re: Jaka FDD z PC do zew. obudowy?

@teh_KaiN, post #6

w zeszłym roku przećwiczyłem z 10 pecetowych fdd różnych manufaktur i modeli m.in. NEC, Mitsumi, Samsung, Teac, Sony i o ile nie było większych problemów z odczytem, to pojawiały się przy zapisie i formatowaniu, zatrzymałem się na Sony które działa idealnie co niczego oczywiście nie dowodzi, bo mogłem mieć czerstwe sztuki, ale jeśli chodzi o SFD-321B od Samsunga to wszystkie 3 sztuki, które mam grymasiły przy zapisie i formatowaniu, także może coś w tym jest jednak ;)
[#9] Re: Jaka FDD z PC do zew. obudowy?

@Kilos, post #3

To bez różnicy, że mają symbol Sony MPF 920-E? /takich jest od groma na aukcjach i pewnie też takie wykopię z kompów/
[#10] Re: Jaka FDD z PC do zew. obudowy?

@BaXik, post #9

dokładnie takie mam, 2 sztuki 920-E
http://www.pitsch.de/stuff/amiga/floppy.htm#A2
ale sprawdź sobie najpierw te samsungi, tylko poćwicz zapis/formatowanie najlepiej

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 12:24:33 przez Kilos
[#11] Re: Jaka FDD z PC do zew. obudowy?

@Kilos, post #10

Wczoraj pół dnia "ćwiczyłem" FDD. Okazało się, że to co kupiłem działało tylko dobrze przy odczycie. Nagrywanie plików na dyskietki dawało różne dziwne efekty, albo dyskietka czytała tylko stacja która ją nagrała, albo niby nagrywała ale po wyjęciu/włożeniu wywalała błąd odczytu i takie jazdy. Wykopałem zapasy FDD samsuna i przerobiłem w/g opisu, Działa :) Zrobiłem zew. FDD jak taką do środka amigi, jak DSx było oryginalne amiga widziała napęd /bez dyskietki/ jako NDOS.
[#12] Re: Jaka FDD z PC do zew. obudowy?

@BaXik, post #11

Najpierw to trzeba sprawdzić na kilku dyskietkach czy stacja bezbłędnie czyta wszystkie ścieżki a dopiero potem jej używać.

Jeśli masz stację zewnętrzną to na pewno masz w środku elektronikę i każda sprawna stacja z PC się nada. Trzeba ją oczywiście przerobić, co jest bardzo proste.
Nie prawdą jest że zawsze trzeba przestawić ją na DS0. Mam oryginalną stację zewnętrzną i tu przełącznik na stacji jest na DS1.

Z ciekawości podłączyłem napęd z PC i działał identycznie dobrze.
[#13] Re: Jaka FDD z PC do zew. obudowy?

@11111olo, post #12

Dyskietek to mam kilka setek do testów, praktycznie każda się odczytuje w A500 z oryginalną stacją. Testy robiłem na dobrych dyskietkach w sumie 5-6szt. które nagrane w oryginalnej stacji chodziły, w przerobionych już nie za bardzo. Ja musiałem zmienić DS0 bo było jak napisałem.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem