kategoria: A1200
[#1] Klawiatura PS/2 w A1200 nie działa poprawnie
W sumie to naciskanie klawiszy powoduje ciągłe powtarzanie jakiś śmieci.
Klawiatura na PC działa poprawnie.
Podłączenie jest poprawne - tak sądzę - czyli CLK do pinu 14 a DATA do pinu 13 U13.
[#2] Re: Klawiatura PS/2 w A1200 nie działa poprawnie

@11111olo, post #1

Uzywasz interface klawiatury PC ? jakiego ?
[#3] Re: Klawiatura PS/2 w A1200 nie działa poprawnie

@Norbert, post #2

Żadnego.
[#4] Re: Klawiatura PS/2 w A1200 nie działa poprawnie

@11111olo, post #3

No to masz problem :)
Kup sobie odpowiedni interface. Mozesz tez zrobic samodzielnie
Kilka tematow masz na forum

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2013 20:05:45 przez Norbert
[#5] Re: Klawiatura PS/2 w A1200 nie działa poprawnie

@Norbert, post #4

Nie wiem co mam wpisać w wyszukiwarkę aby znaleźć :(
[#6] Re: Klawiatura PS/2 w A1200 nie działa poprawnie

@11111olo, post #5

Wyszukiwarka dziala tak samo jak google.
W google potrafisz szukac ?
[#7] Re: Klawiatura PS/2 w A1200 nie działa poprawnie

@11111olo, post #5

O, ta przejściówka jest bardzo dobra. Sam mam taką:

link do przejściówki klawiatury od PC
[#8] Re: Klawiatura PS/2 w A1200 nie działa poprawnie

@gilban, post #7

Z wami coś jest nie tak.
Wiem że można za jedyne 69 zł to kupić ale mi nie o to chodziło.
[#9] Re: Klawiatura PS/2 w A1200 nie działa poprawnie

@11111olo, post #8

To może napisz o co Ci chodziło, bo sorry, ale ja po przeczytaniu tego wątku dalej nie rozumiem.
[#10] Re: Klawiatura PS/2 w A1200 nie działa poprawnie

@11111olo, post #8

To jak w tym dowcipie o jednym kierowcy jadącym autostradą pod prąd:
Prowadzący audycję radiową ostrzega kierowców: "Uwaga! Na autostradzie A1 jakiś wariat jedzie pod prąd!"
Kierowca sam do siebie: "Jakiś wariat???? Tu są ich setki!!!"

A tak na serio: przecież z definicji klawiatura AT czy też PS/2 nie ma prawa działać z Amigą. Jakby to było takie proste to nikt nie robiłby interfejsów na mikrokontrolerach.
A jednak patrz robili. Jeżeli uważasz że te interfejsy powstały z nudów to jesteś w błędzie.

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2013 21:52:14 przez stachu100
[#11] Re: Klawiatura PS/2 w A1200 nie działa poprawnie

@strim, post #9

O to mi chodzi czemu mimo podłączenia linii DATA i CLK klawiatura nie działa.
[#12] Re: Klawiatura PS/2 w A1200 nie działa poprawnie

@11111olo, post #11

wszystko wiesz, ale zadajesz pytanie dlaczego nie dziala klawiatura pc z amiga
czegos nie rozumiem.
[#13] Re: Klawiatura PS/2 w A1200 nie działa poprawnie

@11111olo, post #11

Gdyż to inne systemy są. Tak jak np OFS/FFS vs FAT32 w dyskach twardych.

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2013 22:02:53 przez bogumil
[#14] Re: Klawiatura PS/2 w A1200 nie działa poprawnie

@Norbert, post #12

Jak by tak było jak piszesz to bym nie zakładał tematu i nie było by Twojej bezsensownej odpowiedzi w drugim poście ;)
[#15] Re: Klawiatura PS/2 w A1200 nie działa poprawnie

@11111olo, post #14

post numer 7
"Wiem że można za jedyne 69 zł to kupić ale mi nie o to chodziło."

Wiesz o istnieniu interface.
Jesli mozna go kupic to jest potrzebny.
Kilka zapytan wujka google i SAM znajdziesz odpowiedz.
[#16] Re: Klawiatura PS/2 w A1200 nie działa poprawnie

@11111olo, post #11

Bo klawiatura PS2 inaczej komunikuje się z kontrolerem niż klawiatura od Amigi? Proste? Resztę wyszukaj sobie na sieci.

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2013 22:34:38 przez gorzyga
[#17] Re: Klawiatura PS/2 w A1200 nie działa poprawnie

@11111olo, post #11

Fragment z dokumentacji interfejsu ATkeyboard:

The Amiga keyboard & the AT keyboard does (ofcourse) not use
the same scancodes. Therefor we need a onechip computer to convert the
AT-scancodes into Amiga-scancodes.
[#18] Re: Klawiatura PS/2 w A1200 nie działa poprawnie

@rafgc, post #17

I wszystko jasne. Sugerowałem się jakimiś schematami z aminetu ale faktycznie tak się nie da.
Przepraszam jeśli na kogoś naskoczyłem.
[#19] Re: Klawiatura PS/2 w A1200 nie działa poprawnie

@11111olo, post #18

Gdzieś kiedyś czytałem dokładniejszy opis różnic w protokole, ale nie mogę znaleźć, zapewne po wniknięciu w Amiga Hardware Reference Manual i porównaniu z protokołem klawiatury PC, wszystko stanie się bardzo jasne dla osoby siedzącej w temacie.

"Przepraszam jeśli na kogoś naskoczyłem."

Ja Ci się generalnie nie dziwię, ponieważ dość ciężko jest tutaj uzyskać odpowiedź na niektóre tematy jeśli się już kiedyś przewinęły, ale musisz to zaakceptować, bo kijem
Wisły nie zawrócisz :)

PS. Czy ty jesteś tym samym 11111olo, co umie gwoździem lutować z forum o tematyce C64? :)



Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 12:13:44 przez rafgc
[#20] Re: Klawiatura PS/2 w A1200 nie działa poprawnie

@rafgc, post #19

Gwoździem nie umiem lutować, ale zrobiłem SD-BOXa i jestem tym samym 11111olo, także na allegro i forum elektroda.
[#21] Re: Klawiatura PS/2 w A1200 nie działa poprawnie

@rafgc, post #19

Ja Ci się generalnie nie dziwię, ponieważ dość ciężko jest tutaj uzyskać odpowiedź na niektóre tematy jeśli się już kiedyś przewinęły, ale musisz to zaakceptować, bo kijem
Wisły nie zawrócisz


A ja sie dziwie ze tak piszesz.
Jesli ma sie pytanie to najpierw szuka sie odpowiedzi na forum a potem na google.
Najczesciej mozna po kilku postach znalezc to czego sie szuka.
A 11111olo idzie na skrotu. Chce odpowiedz natychmiast a dodatkowo zadaje pytanie, ktore okazuje sie nie tym o jakim myslal.
Znudzilo mu sie juz wlasnie forum (nikt juz tam nie pisze, oprocz niego ), i robi tutaj "zamieszanie" dziwnymi pytaniami oraz obrażaniem forumowiczow.
[#22] Re: Klawiatura PS/2 w A1200 nie działa poprawnie

@Norbert, post #21

Nikt w tym temacie nie podał odnośnika do tematu, który już rzekomo wcześniej był omawiany, było to wspominane tu i ówdzie, ale nigdzie nie było sprecyzowane dlaczego klawiatura PC nie działa poza stwierdzeniem protokół niezgodny Jak ktoś się spyta co jest w nim niezgodnego, to odpowiedzi już nie znajdzie.

Ja się nie dziwię 11111olo, ale to nie jest wątek na temat głównych grzechów PPA i dlaczego tak sądzę.


"Gwoździem nie umiem lutować"
A to szkoda, ja uznałem tą obelgę (zaxon?) jako komplement :) jak ktoś umie lutować gwoździem, to co dopiero potrafi robić lutownicą!
[#23] Re: Klawiatura PS/2 w A1200 nie działa poprawnie

@rafgc, post #22

A kto sie zapytal o niezgodosc protokolu transmisji ?

Odpowiedz na pierwszy post dostal w kilku odpowiedziach.
Wyszukiwarka na forum tez dziala.
Wystarczy czytac ZE ZROZUMIENIEM.

ps
"Gwoździem nie umiem lutować"
[#24] Re: Klawiatura PS/2 w A1200 nie działa poprawnie

@Norbert, post #23

Jesteś laikiem, więc Tobie na pytanie dlaczego nie jedzie autobus wystarczy odpowiedź, bo jest zepsuty, ale nie wszyscy zadając takie same pytanie oczekują takiej powierzchownej odpowiedzi, której może udzielić każdy laik. Skoro było pytanie, dlaczego klawiatura nie działa, po niewiele mówiącej odpowiedzi jak niezgodność protokołu, to znaczy, że chyba chodziło o dokładniejsze informacje. Określenie "protokół" jest stosowane zbyt ogólnikowo, generalnie można zrozumieć, że jest jakaś niezgodność, ale nie wiesz czego ona dotyczy (nie wyjaśnia różnicy kodów klawiszy pomiędzy Amigą i PC).

To że rozumiem kolegę 11111olo, nie znaczy jednocześnie, że akceptuję te wybuchy złości. Gdyby tak było, to bym sam podobnie pisał i pewnie miał jeszcze nie jednego bana.

"Gwoździem nie umiem lutować" - no i ? Pewnie zrobiła to osoba będąca w złych stosunkach z kolegą 11111olo (domyślam się kto). Korzystanie z dostępnych materiałów i łączenie ich ze sobą to coś złego? Bo wg tej strony tak.

Zgadzam się jednak z Tobą, ze kolega 11111olo, chyba buja w obłokach jak czyta posty (dot. innego wątku o klawiaturze).


Proszę nie kontynuować tego offtopu. Ja kończę.




Ostatnia aktualizacja: 18.04.2013 23:39:11 przez rafgc
[#25] Re: Klawiatura PS/2 w A1200 nie działa poprawnie

@rafgc, post #24

rafgc, wiem, że nie chcesz dalej tego ciągnąć, ale chcę napisać swoje trzy grosze. Moim zdaniem, 11111olo jako elektronik powinien niektóre tematy sam "ogarnąć" i odszukać w sieci. Forum PPA zasypuje pytaniami, które bardziej wpisują się w schemat laika, który chce coś tam "zlutować" niż elektronika. Co za problem wziąć schemat Amigi, schemat peceta, oscyloskop, multimetr i przeanalizować temat. Do tego jest sieć, w której wiele osób opisało rożne sposoby podłączenia pecetowej klawiatury do Amigi. Ale niestety to jest znak czasów - widać to np. na portalu elektroda.pl. Kiedyś było to miejsce, gdzie ludzie sobie pomagali i wspólnie analizowali problemy. Teraz większość pytań kierowanych jest od laików, którzy tanim kosztem chcą naprawić sprzęt, a nie umieją poprawienie odczytać schematu i przeanalizować działania prostego układu elektronicznego...

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 11:54:43 przez gorzyga
[#26] Re: Klawiatura PS/2 w A1200 nie działa poprawnie

@gorzyga, post #25

To ja się podczepię pod wątek z pytaniem. Mam a1200 desktop i myślałem żeby zamontować w niej interfejs klawiatury, do niego wpiąć adapter ps/2-usb i w to usb wpiąc taki mały receiver klawiatury bezprzewodowej, ktoś próbował kiedyś podobnej kombinacji? Albo w ogóle podpiąć w ami klawiaturę usb poprzez interfejs i przejściówkę? Z tego co wiem klawiatury zazwyczaj są zgodne i z ps/2 i usb mimo posiadania wtyczki tylko usb podobnie jak myszki(mogę się mylić)
[#27] Re: Klawiatura PS/2 w A1200 nie działa poprawnie

@bartekxyz, post #26

Zrobiłem w końcu :)



Co do reszty krytycznych opinii o mnie. Wiem że zadaję dużo pytań. Jak bym znał odpowiedzi na nie wszystkie to by ich po prostu nie było.

Zwrócono uwagę że jestem elektronikiem (amatorem) ale czy to oznacza że wszystko wiem?
Zawsze staram się znaleźć odpowiedz sam gdyż jest to szybciej ale nie ich na wszystkie pytania ;)

Nie wiem ile Wy macie cierpliwości (bo sam jej dość dużo mam) ale jak cały dzień kombinuję i ciągle nie działa to nie mam za bardzo z czego się cieszyć, bo każda nieudana próba to coraz większa frustracja.
[#28] Re: Klawiatura PS/2 w A1200 nie działa poprawnie

@11111olo, post #27

Olo: gratulacje!

Nie przejmuj się, wszędzie są ludzie którzy chcą pomóc ale i też tacy co maja zły dzień.
Każdy ma prawo czegoś nie dopatrzyć i zadawać dziwne pytania, a inni mogą się irytować - taka już nasza natura...

Fajnie że zainteresowałeś się Amigą pewnie znajdziesz kilka fajnych projektów do zrobienia...
Powodzenia!
[#29] Re: Klawiatura PS/2 w A1200 nie działa poprawnie

@bartekxyz, post #26

Jesli zestawik adapter ps/2-usb + reseiver USB klawiatury bezprzewodowej dziala na pececie pod dosem (bez dodatkowych sterownikow) to jest duze prawdopodobienstwo ze zadziala rowniez z Amiga.
Oczywiscie gwarancji nie ma
[#30] Re: Klawiatura PS/2 w A1200 nie działa poprawnie

@Norbert, post #29

A co ma piernik do wiatraka. Nowsze biosy i płyty główne od PC obsługują domyślnie klawiatury USB, więc i pod dosem też działać będą. Jednak, ponieważ wszystkie interfejsy Amigi do myszy i klawiatury, nie obsługują protokołu USB, tylko PS2, to żaden bezprzewodowy adapter USB, nie wspierający protokołu PS/2 z Amigą nie zadziała. Aby zadziałał, to trzeba by skonstruować adapter klawiatury obsługujący protokół USB, nie ps/2. A tego typu przejściówka, jest tylko przejściówką:

I niczym więcej.

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2013 12:18:35 przez gilban
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem