kategorie: A1200, Sprzęt
[#1] Overclocking Apollo 1230 MK-III
Kartę zakupiłem z generatorem (nie rezonatorem jak to niektórzy piszą) 33MHz. Na tej prędkości karta uzyskiwała w SYSINFO 6418 pkt. Szału nie ma. Gra w Dooma była taka sobie.
Włożyłem generator 36MHz i prędkość troszkę wzrosła a punkty w SI lekko przekroczyły 7000.
Potem przyszła pora na generator 44MHz. Tu już jest spora różnica - 8859pkt. w SI - 138% więcej!
Podejrzewam że jeszcze trochę da się wyciągnąć z tej karty ale nie dysponuję innymi generatorami poza 66MHz - to już za dużo :(

Dołączam film z Dooma - nie jest super płynnie ale da się w miarę przyjemnie grać ;)

FILM

Ciekawą rzeczą jest to że bez koprocesora nie mogłem włączyć gry.
[#2] Re: Overclocking Apollo 1230 MK-III

@11111olo, post #1

50MHz są łatwo dostępne i myślę że w zasięgu tej karty. Sam miałem wersję 40MHz z zamontowanym prockiem... 25MHz, i spokojnie chodziła nawet po przekręceniu na 50.
[#3] Re: Overclocking Apollo 1230 MK-III

@altcomputing, post #2

Tu niestety nie wiem jaki jest procek bo ktoś przykleił radiator tak że go nie da się odkleić.
Generator 50MHz to koszt około 12 zł (z wysyłką) tylko że nie mam gwarancji że zadziała
Próbowałeś wyższe częstotliwości?
[#4] Re: Overclocking Apollo 1230 MK-III

@11111olo, post #3

Nie, wtedy akurat nie miałem nic szybszego pod ręką. 12zł to chyba nie jest jakiś wielki wydatek w razie by się miało nie powieść?
[#5] Re: Overclocking Apollo 1230 MK-III

@11111olo, post #1

Bardzo ładnie to działa. Mam ten sam model i procek 25mHZ co prawda ktoś celowo próbował zetrzeć napisy na procku ale jakoś się doczytałem karta przetaktowana na 40mHz działa bardzo stabilnie z radiatorem 25x25x6 mm i mieści się w desktopowej obudowie może kiedyś przyjdzie czas na wrzucenie oscylatora 50mHz ale zanim tego dokonam przeprowadzę pomiary temperatury przy dotychczasowym taktowaniu i obciążeniu procesora powiedzmy odtwarzaniem utworu mp3 przez 1h albo grą w Dooma. Tylko dziwi mnie że przy 4mHZ różnicy masz prawie 1mips lepszy wynik sysinfo. Jaki masz model płyty, masz timing fixa?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 16:17:58 przez miro_78
[#6] Re: Overclocking Apollo 1230 MK-III

@miro_78, post #5

Bo oprócz zegara ważny jest ram, a dokładnie czas dostępu. Mam 60ns. A Ty?
Sprawdzę z 50MHz.

Obecnie po 2h grania w dooma przy otwartej towerce radiator jest zdecydowanie ciepły - tak z 35*C - nie parzy ;)
[#7] Re: Overclocking Apollo 1230 MK-III

@11111olo, post #6

60ns także. Warto przykleić jakiś mały radiator na cepa i raczej wystarczy.
[#8] Re: Overclocking Apollo 1230 MK-III

@11111olo, post #6

Bez różnicy jakie ramy zamontuję 60 czy 70ns wynik jest bardzo zbliżony 8.21 - 8.29 mips. Sysinfo wskazuje mi obok procesora i kooprocesora taktowanie karty (40.30 mHz) u Ciebie Sysinfo takiej informacji nie pokazuje. Tak sobie myślę że może to zasługa innej częstotliwości procesora głównego Ty masz 33mHz ja 25mHz zatem śmiało poleci Tobie na 50mHz i temperatura powinna być w miarę normalna.

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 18:36:19 przez miro_78
[#9] Re: Overclocking Apollo 1230 MK-III

@miro_78, post #8

Pokazuje 48 z hakiem. Patrz na 0:42s filmu.
[#10] Re: Overclocking Apollo 1230 MK-III

@11111olo, post #9

Faktycznie jest pokazuje się tylko nieco później :) Tak czy siak coraz bardziej podoba mi się ta wersja Apollo co prawda ma czasami swoje odchyły jak to jest w przypadku wielu modeli tej firmy. Może uderzę inaczej jaki oscylator stosujesz ja mam jakiś RALTRON 93 K 45.
[#11] Re: Overclocking Apollo 1230 MK-III

@miro_78, post #10

Masz lepsze fotki.


[#12] Re: Overclocking Apollo 1230 MK-III

@11111olo, post #11

Miedziany radiator troszkę większy gabaryt niż u mnie stosowany więc na Twoim miejscu nie zastanawiałbym się dużo na 50 mHz spokojnie poleci a w towerze oprócz radiatora możesz dołożyć wentylator...Widzę nawet że dołożona druga podstawka na simma na której masz osadzone ramy. U mnie poza radiatorem narazie modyfikacji brak ale kto wie może kiedyś kwarc 50mHz polepszę system chłodzenia dorzucę simma i moduł scsi ale to tylko w przypadku jakbym Amisie pakował w towera a na to sie nie zanosi bo zdolności do robienia profesjonalnego modingu nie posiadam chyba że pójdę na łatwiznę i jakoś wyprowadzę wyjścia na tył panelu w ITX-ie.


Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 19:29:18 przez miro_78
[#13] Re: Overclocking Apollo 1230 MK-III

@miro_78, post #12

2 gniazda SIMM ale jedno proste a drugie skośne. 2 "małe" kości tylko wejdą :(
Ktoś to trochę spartaczył.
Miedziany radiator - to mnie rozbawiło. On pochodzi najprawdopodobniej z jakiegoś chipsetu z PII albo PIII i koło miedzi nawet nie leżał ;)
To aluminium.
[#14] Re: Overclocking Apollo 1230 MK-III

@11111olo, post #13

Miedziany radiator - to mnie rozbawiło. On pochodzi najprawdopodobniej z jakiegoś chipsetu z PII albo PIII i koło miedzi nawet nie leżał
To aluminium.


Nawet nie będę się kłócił bo nie jestem fachowcem w metalach kolorowych.
[#15] Re: Overclocking Apollo 1230 MK-III

@miro_78, post #14

To trochę OT ale nie trzeba być fachowcem aby stwierdzić czy to jest aluminium czy nie.
Są tylko 2 metale (pierwiastki) o innej niż srebrzysto-szarej barwie. To miedź i złoto.
Weź np. śrubokręt i zrób rysę. Takie "miedziane" radiatory mają też kolor zielony, niebieski czy czarny.
[#16] Re: Overclocking Apollo 1230 MK-III

@11111olo, post #15

To trochę OT ale nie trzeba być fachowcem aby stwierdzić czy to jest aluminium czy nie.
Są tylko 2 metale (pierwiastki) o innej niż srebrzysto-szarej barwie. To miedź i złoto.
Weź np. śrubokręt i zrób rysę. Takie "miedziane" radiatory mają też kolor zielony, niebieski czy czarny.



Aluminium jest znacznie lzejsze od miedzi i złota. Jeśli chodzi o ten radiator to moim zdaniem pomalowane aluminium.

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 10:19:16 przez tom256
[#17] Re: Overclocking Apollo 1230 MK-III

@11111olo, post #1

jak juz sie czepiasz generatora i rezonatora to to powiedz mi jakim cudem z 6418 na 8859 jest o 138% wiecej, jak 100% wiecej to byloby 12836, a tu jeszcze 38% brakuje :>

sporo radiatorow ma miedziana plytke zeby szybko odprowadzic cieplo z procka a reszte z inengo metalu, zazwyczaj aluminium. czasem tez heatpipe jest i tez raczej miedziany bo latwiej sie obrabia.
co do kolorow, to szare i srebrne maja mnostwo odcieni i wiele z nich idzie po kolorze rozpoznac, mimo ze "srebrne" "szare" czy "metalowe". tyle ze nie kazdy musi. :)

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 10:54:15 przez Valwit
[#18] Re: Overclocking Apollo 1230 MK-III

@tom256, post #16

Aluminium może być anodowane w różnych kolorach klik.
[#19] Re: Overclocking Apollo 1230 MK-III

@Valwit, post #17

Jak to pisałem byłem happy i chodziło mi że różnica prędkości to 138% tego co było wcześniej.
Tu masz rację że nie jest szybciej o 138% ;)
[#20] Re: Overclocking Apollo 1230 MK-III

@Tomski, post #18

Tak, ale miedź jest cięższa od aluminium i to zdecydowanie. Więc po ciężarze można stwierdzić, czy radiator jest aluminiowy, czy miedziany. Więc też stwierdzę, że były do PC (do procesorów) miedziane radiatory (nie Intela i AMD) i do niektórych kart graficznych z miedzi. Jednak było ich bardzo mało. Później zrobiła się moda, na to, że rdzeń w radiatorach był miedziany (część stykająca się z procesorem), a reszta aluminiowa. I tak zostało do dziś.
[#21] Re: Overclocking Apollo 1230 MK-III

@gilban, post #20

Tak zostało gdyż miedź lepiej odbiera ciepło ale gorzej odprowadza do otoczenia, natomiast aluminium ma odwrotnie. Taki tandem dobrze współpracuje dając lepszą efektywność niż samo aluminium lub miedź.
[#22] Re: Overclocking Apollo 1230 MK-III

@11111olo, post #3

to jest prawdopodobnie wersja 40Mhz, na 50 i 48 prawdopodobnie będzie się wywalał, 46 bym spróbował gdybym miał taki oscylator/generator ;)
warto też sprawdzić bez fpu
[#23] Re: Overclocking Apollo 1230 MK-III

@Kilos, post #22

Teraz jest 44,9MHz i działa ok, nawet z FPU 33MHz.
[#24] Re: Overclocking Apollo 1230 MK-III

@11111olo, post #23

nie martw się fpu ja mam 25 mhz i działa zimny jak lód na 42 mz

a sysinfo pokazuje nawet 45 mhz

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 13:12:45 przez damianx
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem