kategoria: A1200
[#1] A1200 nie widzi dysku po raz 20154 :)
Witam,

niestety nie znalazłem na tym ani innym forum pomocy, stąd moja obecność tutaj. Mój problem powstał po wymianie karty turbo z 030stka na Apollo 1240/40. Oznajmia się to tym, iż Amiga nie zawsze widzi w bootmenu dysk DH0 a co za tym idzie nie zawsze się bootuje. Nie mam pojęcia od czego jest to zależne ale czasem trzeba kilkukrotnie zrestartować Ami aby dysk "załapał". W momencie gdy dysk nie został rozpoznany Ami uruchamia się wyraźnie szybciej (ale objawia się to oczywiście fioletowym ekranem). Pracuję normalnie na dysku 3.5" ale próbowałem podłączyć CFa zamiast niego i efekt jest dokładnie taki sam więc uszkodzenie dysku odpada.
Ktoś spotkał się z takim problemem?
[#2] Re: A1200 nie widzi dysku po raz 20154 :)

@oldskull, post #1

jeżeli nie łapie na 040 a łapie na 030 to pewnie ma za mało prądu
[#3] Re: A1200 nie widzi dysku po raz 20154 :)

@PrzemasIII, post #2

Mam standardowy zasilacz 3.5A. Dysk jeśli "załapie" chodzi już cały czas. Po resecie czy "pstryknięciu" zasilaczem to już loteria i znowu trzeba resetować kilka razy. Próbowałem też zasilić dysk z osobnego zasilacza - objaw taki sam.
Chyba, że 3.5A to za mało na samą A1200+1240? (FDD już też odłączałem).
Przy poprzednim konfigu z 030stką oprócz HDD,FDD podpinałem dodatkową FDD i CD i wszystko śmigało bez problemu...
[#4] Re: A1200 nie widzi dysku po raz 20154 :)

@oldskull, post #3

Tu masz stronke na temat ile co pobiera

Na przykład:

Device Power @5V Power@12V

A1200+040 2.5A 0.077A
1.4 GB HDD 0.5A
External FDD 0.7A
Scan Doubler 0.5A
CD-ROM, 52X 1.3A 1.5A

RAZEM 5A 2.077A
[#5] Re: A1200 nie widzi dysku po raz 20154 :)

@Art, post #4

Czyli wszystko powinno grać. A1200+040 to 2.5A 0.077A.
Ja mam 3.5...
Coś kiedyś obiło mi się o uszy odnośnie zworki na płycie, która opóźnia start Amigi. Pewności co do tej informacji nie mam.

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 18:34:48 przez oldskull
[#6] Re: A1200 nie widzi dysku po raz 20154 :)

@oldskull, post #5

Powinno działać jeżeli nie masz podpiętego CD-ROMu i innych urządzeń
[#7] Re: A1200 nie widzi dysku po raz 20154 :)

@Art, post #6

20 letni zasilacz nie można traktować jak nowy czyli że odda tyle mocy do obciążenia co na tabliczce znamionowej.
[#8] Re: A1200 nie widzi dysku po raz 20154 :)

@11111olo, post #7

To jest jasne. Ale spróbujmy porzucić na chwilę temat zasilacza. Z tym i tak na prędko nic nie zrobię, ponieważ nie mam PCtowego w szufladzie:)
Poprzedni konfig z 030stką pobierał wg tych danych ok. 4.5A i wszystko chodziło dobrze (a teoretycznie zasiłka powinna wyzionąć ducha).
Jak znajdę inny kabel IDE spróbuję go zamienić, może on coś zaczął fiksować...
[#9] Re: A1200 nie widzi dysku po raz 20154 :)

@oldskull, post #8

Probowales uruchamiac komputer z przecietym kabelkiem 1 (reset) na kablu IDE ?
Jest szansa ze to pomoze.
Po kazdym resecie, dysk ponownie sie rozkreca i jest duzy pobor prądu , przeciecie kabelka to eliminuje.
Skad bierzesz zasilanie dla HDD ?
[#10] Re: A1200 nie widzi dysku po raz 20154 :)

@Norbert, post #9

Pisał że na CF jest tak samo więc to nie duży pobór prądu przez dysk!
[#11] Re: A1200 nie widzi dysku po raz 20154 :)

@oldskull, post #5

O zworce nic nie wiem.... ale na pewno z 40-tką amisia szybciej startuje i starszy dysk nie zdąży się rozkręcić - dlatego nie zawsze go widać.

Wystarczy zwiększyć kondensator od resetu, by wydłużyć jego czas, a dysk będzie zawsze widoczny.
[#12] Re: A1200 nie widzi dysku po raz 20154 :)

@jarob, post #11

Kondensator nic nie da bo CF się nie rozpędza
Chyba że wymiana kondensatorów w zasilaczu.
[#13] Re: A1200 nie widzi dysku po raz 20154 :)

@chast, post #12

Z CF może o co innego chodzić.

Jaki problem dołożyć kondensator do resetu i sprawdzić z dyskiem HDD?

Chyba lepsze to niż gdybanie.
[#14] Re: A1200 nie widzi dysku po raz 20154 :)

@Art, post #4

Dyski 3,5 na starcie pobierają 4 razy więcej.
[#15] Re: A1200 nie widzi dysku po raz 20154 :)

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #14

Znowu ta sama bzdurna odpowiedź. Pobierają ale CF już nie i dalej to nic nie zmienia.
[#16] Re: A1200 nie widzi dysku po raz 20154 :)

@11111olo, post #15

A co tu jeszcze gadać, niech podłączy osobny zasilacz do CF i dysku, ja tak miałem z BPPC ale 3 dyski i DVDRW i nic nie wybuchło.
[#17] Re: A1200 nie widzi dysku po raz 20154 :)

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #16

Pierwsze co zrobił, to podłączył zewnętrzny zasilacz do dysku i nawet czekał aż dysk całkiem się rozkręci, potem start Amigi i dalej loteria:) Z CFką oczywiście rozruch odpada.
Ale zadałem sobie trochę trudu i pokombinowałem z CFkami jako HDD. Podłączałem CFki przemysłowe 32MB i 256MB. To samo, co z dyskiem i moją starą 4GB. Dopadłem jeszcze jedną 4GB Kingstona i co? Problem jakby ustał. Dysk (CF) widziany jest prawie po każdym resecie (jak na razie:) ) nawet jak mocno znęcać się nad trzema klawiszami...
Ale...żeby nie było tak pięknie... teraz mam problem bo za cholerę mój stary HDD i CF połączone jako MA/SL nie chcą współpracować: albo widziany jest sam dysk, albo sama karta albo nic:)
A kombinacje zworkowo-taśmowe wykorzystałem chyba wszystkie.
Poza tym co któryś reset nie jest widoczne CC0: w bootmenu i oczywiście dalej niewidoczne w Workbenchu. Nie jest to może specjalnie uciążliwe bo nie zawsze korzystam z zewnętrznej pamięci ale gdyby komuś się nudziło chętnie posłucham rad:)

P.S. jarob: pomysł z kondziorem wydaje sie być całkiem sprytny. Jak będę miał nieco więcej czasu pokombinuję :)
[#18] Re: A1200 nie widzi dysku po raz 20154 :)

@oldskull, post #17

Nierozpoznawaniu dysków jest winny update kicka w OS 3.9. Zakładam nowy temat.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem