kategoria: A1200
[#1] Czy to nie wybuchnie mi Amigi?
W ramach moich weekendowych zabaw z lutownicą zrobiłem sobie taki oto adapter. Ryszył od razu i jak widać - działa OK Potrzebny mi on, by w A1200 podłączyć 2 wiatraczki (12V i 5V) oraz stacje dysków. I teraz, jako że na elektronice od strony teoretycznej zupełnie się nie znam, mam następujące pytania:
- czy to coś nie spali mi Amigi? ;)
- czy standardowy amigowy zasilacz jak i gniazdo zasilania na płycie wytrzyma oprócz stacji jeszcze 2 wiatraki?
- czy jakoś można taki adapter lepiej zaprojektować/zabezpieczyć/ulepszyć... nie wiem... może jakiś kondensatorek? Rezystorek? Dioda? Dobra, żartuje sobie :D

Parametry wiatraczków: 12V/0.07A, 5V/0.05A



Ostatnia aktualizacja: 18.05.2013 13:23:52 przez _arti
[#2] Re: Czy to nie wybuchnie mi Amigi?

@_arti, post #1

Nie wiedziałem że sznurowadła przewodzą prąd, ale ja też się nie znam na elektronice. ;)
Skoro potrzebujesz chłodzenia to chyba już coś tam wsadziłeś co żre prąd i to pewnie więcej niż te wiatraczki. Proponowałbym jeszcze parę diodek tak by np niebieski blask przesączał się spod spodu komputera. Będzie Bosko. :)
[#3] Re: Czy to nie wybuchnie mi Amigi?

@ZbyniuR, post #2

Jest tylko 060 ;)
[#4] Re: Czy to nie wybuchnie mi Amigi?

@_arti, post #1

Toż to zwykły rozdzielacz, ciężko to zakwalifikować pod elektronikę. Prąd znikomy, więc niczego nie spalisz. Możesz dać po kondensatorze na każdą linię po 100nF oraz dwa elektrolity, mogą być duże wartości, wspomogą wtedy kondensatory na płycie głównej.
[#5] Re: Czy to nie wybuchnie mi Amigi?

@_arti, post #3

arti swego czasu na allegro było dużo uwalonych płyt w których pracowała karta z prockiem 060. Podejrzewam że przez prądożerność któraś ścieżka (najprawdopodobniej wewnątrz płyty - to płyta wielowarstwowa) uległa uszkodzeniu. To tylko przypuszczenia i nie twierdzę ze tak było ale to dowodzi że dodatkowe zasilanie najlepiej pobierać z zewnątrz.

Każdy wentylator to 100-200mA. Niby nie dużo ale jak się spojrzy na zasilacz amigi to jednak jest dość dużo.

Jeśli masz mocny zasilacz to najrozsądniej jest przylutować przewody na gnieździe zasilania. W ten sposób nie przeciążysz ścieżek.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem