kategorie: A600, Karty CF
[#1] rozbudowa 600tki, co wybrać? FAST/CHIP/ACA620
Witam,

Czytam różne fora i niestety nie potrafię wyciągnąć jednoznacznej odpowiedzi, dlatego zwracam się do Was z pytaniem:

Mam gołą 600tką, planuję włożyć w nią CF i skorzystać m.in. z dobrodziejstwa WHDLoad, posiadam oczywiście 1 mb chipu fabryczny, czy w tym konteście wybrać rozszerzenie o 4 MB Fastu i powinno to wystarczyć do korzystania z WHDLoad? Czy też musiałbym się szarpnąć na zakup np ACA 620 ? w grę wchodzi też dokupienie chipu w postaci A604.

Proszę o pomoc co wybrać, nie ukrywam że są to dla mnie bardzo drogie komponenty i nie chcę wyrzucać pieniędzy bez zrozumienia jaki typ rozszerzenia będzie optymalny dla moich potrzeb.

Pozdrawiam

Piotr
[#2] Re: rozbudowa 600tki, co wybrać? FAST/CHIP/ACA620

@insert, post #1

chip kup koniecznie, ja mam do 2 mega chipu 5,5 mega fastu i jest bombastycznie:).
[wyróżniony] [#3] Re: rozbudowa 600tki, co wybrać? FAST/CHIP/ACA620

@insert, post #1

600 to był mój pierwszy komputer,, od razu rozbudowałem chip do 2 mb, to jets podstawa.
Jeśli Cię stac, dokup akcelerator, im szybszy tym lepiej. Jeśli będziesz grał w klasyczne gierki z pakietu WHDLoad, ACA620 w zupełności Ci wystarczy.
Nie zachoruj na niekończącą się rozbudowę, 600 -tka ma ograniczone możliwości, warto pomyślec o DVD z laptopa, ja taki zabudowałem....ale nie jest to koniecznośc. Na kartę CF 4gb zmieści się masę gierek..OK

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 13:03:10 przez Voyox
[#4] Re: rozbudowa 600tki, co wybrać? FAST/CHIP/ACA620

@insert, post #1

Na jednym 1MB nie pograsz w WHDLoad. Z 2MB Chip to podstawa jak już wczęśniej kolega pisał. Ale takie granie mija się z celem. Bez opcji preload granie bywa męczące.
[#5] Re: rozbudowa 600tki, co wybrać? FAST/CHIP/ACA620

@QkiZ, post #4

bardzo dziękuję za odpowiedź, niestety nadal nie wiem czy poza dodatkowym 1 mb Chipu muszę dokupić kartę ACA 620, czy wystarczy sam Fast 4 Mb?
[#6] Re: rozbudowa 600tki, co wybrać? FAST/CHIP/ACA620

@insert, post #1

ACA020 + dodatkowy CHIP + karta CF z adapterem na port IDE. Zwróć też uwagę czy masz odpowiedni ROM, który zabootuje z dysku (37.300). I to wszystko, czego ci potrzeba do bardzo wygodnej zabawy we wszystko, co śmiga na ECS. 4Mb wytarczy do uruchomienia systemu i odpalania gier przez WHDLoad ale nie będzie to ani miła ani wygodna zabawa.


Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 13:14:58 przez _arti
[#7] Re: rozbudowa 600tki, co wybrać? FAST/CHIP/ACA620

@_arti, post #6

4Mb wytarczy do uruchomienia systemu i odpalania gier przez WHDLoad ale nie będzie to ani miła ani wygodna zabawa.

Czemu nie Na tej ilości pamięci pliki danych WHDLoad zostaną wczytane do pamięci i gra będzie chodziła z RAMu.
[#8] Re: rozbudowa 600tki, co wybrać? FAST/CHIP/ACA620

@insert, post #5

Nie mam samej pamięci FAST 4MB bez szybszego procka ale bawiłem ustawieniami różnej wielkości pamięci FAST w winuae właśnie pod kątem odpalania gier spod whdload (składam sobie drugą A600) i na 4MB fastu odpalało mi wszystko co sprawdzałem - zarówno gry jak i dema. Zapewne są gry wielodyskowe które na 4MB fastu nie pójdą ale z drugiej strony takie gry mają w 90% instalki firmowe.

Co do szybkości systemu na 68000: dla mnie jest wystarczająca.

Ja bym osobiście zainwestował tylko w dodatkowe 1MB Chip pod klapkę i 4MB Fastu (4 a nie 8 by nie blokować sobie PCMCIA)

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 13:32:55 przez conrdd
[#9] Re: rozbudowa 600tki, co wybrać? FAST/CHIP/ACA620

@conrdd, post #8

no właśnie na tym polega zasadniczo pytanie - karta ACA jest okropnie droga, natomaist 4 Mb Fastu to tańsza opcja
[#10] Re: rozbudowa 600tki, co wybrać? FAST/CHIP/ACA620

@QkiZ, post #7

Kwestia wymagań i cierpliwości. Dla mnie Amiga z kickiem 2.x/3.x na 68000 jest nieużywalna. WB w 4 kolorach, bez podstawowych dodatków, znanych chociażby z pakietu ClassicWB również a ten zabiera prawie 2.5Mb pamięci.
[#11] Re: rozbudowa 600tki, co wybrać? FAST/CHIP/ACA620

@_arti, post #10

Dla mnie Amiga z kickiem 2.x/3.x na 68000 jest nieużywalna. WB w 4 kolorach, bez podstawowych dodatków

Ja mam 8, dodatki też mam i działa :)
chociażby z pakietu ClassicWB również a ten zabiera prawie 2.5Mb pamięci.

Wg zalecień 2MB starczy
http://classicwb.abime.net/classicweb/68k2.htm
karta ACA jest okropnie droga, natomaist 4 Mb Fastu to tańsza opcja

jak można dodać 4MB fastu bez ACA?
[#12] Re: rozbudowa 600tki, co wybrać? FAST/CHIP/ACA620

@QkiZ, post #11

z tego co wiem są tańsze rozwiązania niż kupno ACA za prawie 500 zł żeby mieć Fast :)
[#13] Re: rozbudowa 600tki, co wybrać? FAST/CHIP/ACA620

@QkiZ, post #11

Ja mam 8, dodatki też mam i działa

Ja nie mówię, że nie działa. 16 kolorów też działa tylko prędkość otwierania wszystkiego jest dla mnie nie do zaakceptowania ;) Na 68000 to tylko 2-kolorowy WB co najwyżej.

Wg zalecień 2MB starczy

Tak, do zabawy z systemem tak ale nie do odpalania gier przez WHDLoad. Dodaj do tych 2Mb buffory dla karty CF/Dysku i pamięć zarezerwowaną np. dla iGame + MUI.

jak można dodać 4MB fastu bez ACA?

Kupić np. rozszerzenie Kipper2k.
[#14] Re: rozbudowa 600tki, co wybrać? FAST/CHIP/ACA620

@_arti, post #10

Tak jak pisałem w innym wątku. Można mieć ładnie wyglądający Workbench w 8 kolorach z MagicWB i NewIcons na 68000 i 1.5Mb Chip i 2MB fast. Po załadowaniu systemu widzę na belce 1.5MB Chip i 1.5MB Fast. Większość rzeczy z Whdload chodzi bez problemu.

Co jest w tym ClassicWB że zabiera 2.5MB pamięci ? RAD, to tylko 880kB...
[#15] Re: rozbudowa 600tki, co wybrać? FAST/CHIP/ACA620

@_arti, post #13

pytanie trochę poboczne :)

w domu posiadam tylko macbooka (czyli nie mam maszyny z win), czy na nim mogę wrzucić pliki ADF na kartę CF, ktorą wmontuję w Amigę i na amidze zgrac plik ADF na dyskietkę w stacji? bo już się zakręciłem z tym użytkowaniem karty CF
[#16] Re: rozbudowa 600tki, co wybrać? FAST/CHIP/ACA620

@_arti, post #13

U mnie jest miło i przyjemnie /2mb chip + 5,5 fast/ - system ładnie chodzi, zdaje się że właśnie jakiś classic wb mam i niewiele to zjada, aż sprawdzę i napiszę jak zajadę do domu.
[#17] Re: rozbudowa 600tki, co wybrać? FAST/CHIP/ACA620

@zyga64, post #14

U mnie są to głównie bufory partycji - sumarycznie około 800. Odnośnie prędkości/responsywności - to bardzo subiektywna kwestia, jak widać.
[#18] Re: rozbudowa 600tki, co wybrać? FAST/CHIP/ACA620

@_arti, post #17

Amiga 600 z 68000 i systemem z classicwb rakietą nie jest ale dla mnie prędkość systemu jest wystarczająca. I to pomimo iż na biurku obok mam A600 z 68030 - jest wolniej ale - i znów dla mnie - wystarczająco szybko dla wygodnego przełączania okienek i uruchamiania programów pod wb. 15 lat temu także gra w Kolonizację była wystarczająco szybko ale faktem jest iż się rozkaprysiliśmy pod względem szybkości komputerów ;)
[#19] Re: rozbudowa 600tki, co wybrać? FAST/CHIP/ACA620

@insert, post #1

Ja bym się zastanowił. Za kase którą wydasz na samo ACA 620 kupisz A1200 z 8mb Fast i jeszcze kasa zostanie na małe dodatki (kable, adaptery, CF). Na twoim miejscu sprzedałbym A600 i kupił A1200. Chyba że jesteś sentymentalnie związany z A600.
[#20] Re: rozbudowa 600tki, co wybrać? FAST/CHIP/ACA620

@insert, post #1

U mnie niedawno instalowałem taki zastaw i chodzi pięknie workbench 2.1 i kilka gier zainstalowanych na cf a tu mssz linki
http://allegro.pl/adapter-cf-44pin-2-5-dysk-laptopa-ssd-i3249248515.html

http://allegro.pl/tasma-44pin-ide-2-5-dysk-16cm-i3263209768.html

http://allegro.pl/kingston-karta-pamieci-compact-flash-4gb-48h-fv-i3212032879.html

To rozwiązanie jest o tyle dobre bo nie blokuje Ci ewentualnego rozszerzenia o fast ram czy ACA i do tego jest tani i na mojej 600 chodzi dobrze. Pozdr.
[#21] Re: rozbudowa 600tki, co wybrać? FAST/CHIP/ACA620

@Art, post #19

Grzeszysz ;)

Poza tym A600 z 4MB Fastu wyjdzie taniej a do retrozabawy z whdload i bez spokojnie wystarczy.

Zresztą po co A1200? Za 200zł można kupić używane PS2 którego wydajność zjada wypasioną A1200 na śniadanie. Tyle że nie o to chodzi...

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 15:18:43 przez conrdd
[#22] Re: rozbudowa 600tki, co wybrać? FAST/CHIP/ACA620

@conrdd, post #21

Oczywiście. Jeżeli chce się pobawić tylko w gry ESC to 4MB Fastu wystarczy. Ale zapomnij o "upiększaniu" systemu. Taki prosty systemik do "ciupania" w gierki ECS.
[#23] Re: rozbudowa 600tki, co wybrać? FAST/CHIP/ACA620

@heniek29cr, post #20

Nie kupiłeś w końcu rzadnego FastRAMu?

PS: takie coś jest o wiele lepsze - zajmuje mniej miejsca i nie wymaga taśmy.
[#24] Re: rozbudowa 600tki, co wybrać? FAST/CHIP/ACA620

@_arti, post #23

Jest tańsze, lepsze nie. W przypadku A1200 trzeba ekran zdemontować lub podnieść a w przypadku A600 uniemożliwia założenie każdego rozszerzenia zakładanego na procesor co oznacza rezygnację z tak montowanego fastu i wszelakich kart turbo.


Pozdrawiam
[#25] Re: rozbudowa 600tki, co wybrać? FAST/CHIP/ACA620

@RadoslawF, post #24

A to nie wiedziałem. Mam A1200 bez ekranu.
[#26] Re: rozbudowa 600tki, co wybrać? FAST/CHIP/ACA620

@_arti, post #23

Mam 4mb fast ale nie mam już linka do akcji ale podam moją zakończona i proszę pytac tego sprzedawcę pewnie ma jeszcze....

http://allegro.pl/fast-ram-8-mb-4-x-kickstart-amiga-600-i3244620283.html

Znalazłem też go na tablica pl i tam jest trochę taniej......
A co kątowego adaptera to z fastem się nie mieścił także to co pisałem jest lepszym rozwiazaniem. Taśmy jest tyle że można nawet zrobić z wyjściem na zewnątrz

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 15:55:26 przez heniek29cr
[#27] Re: rozbudowa 600tki, co wybrać? FAST/CHIP/ACA620

@RadoslawF, post #24

TO jest najprostsze, najtańsze i nieblokujące rozwiązanie:
1+2
[#28] Re: rozbudowa 600tki, co wybrać? FAST/CHIP/ACA620

@seldon, post #27

E tam, ja mam dysk 2,5 cala 4gb za grosze i jest superowo:)
[#29] Re: rozbudowa 600tki, co wybrać? FAST/CHIP/ACA620

@_arti, post #17

Po odpaleniu mojej A600 mam 1 987 464 chipu i 5 270 592 fastu, system działa w hiresie i 8 kolorach /magicwb/. Fakt, pewnie czekam "chwile" dłużej niż ty na wyświetlenie zawartości dysku/katalogu ale tragedii nie ma. Do retro pykania sprzęt jest super. Jedna uwaga - część instalek whd wymaga 020, ale nie ma tego w sumie aż tak dużo żeby koniecznie szarpać się na ACA.
[wyróżniony] [#30] Re: rozbudowa 600tki, co wybrać? FAST/CHIP/ACA620

@insert, post #1

Jezeli masz problem z funduszami, a chcesz miec minimalistyczne amigowanie, czyli odpalam gre i nie obchodzi mnie jak to zrobie (system w 2-4 kolorach itp.) to kupuj 1 mb chip+4 mb fast+ cf 4 gb i baw sie...OK
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem