kategorie: A1200, Mediator, Sprzęt
[#1] Mediator i Voodoo- potrzebna opinia doświadczonych urzytkowników
Panowie i Panie. Moja konfiguracja to A1200, Apollo 040@33 (nie kręcone) 32MB FASTU, Mediator 1200, Voodoo 3, SB.

Zainstalowałem Voodoo ( Picasso96 2.1c) i w 2D jest wszystko ok (tak jak wcześniej z Radeonem 9250).
Zainstalowałem Warp3D tego od Elboxu i 3D działa ale:
- w GlSkoban (dema dołaczone do W3D) niby wszystko jest OK, ale jak dam zoom'a (klawisz 'C') to pojawiają się artefakty w postaci niebieskich trójkątów (na BVision nie pamiętam tego efektu)
- w BlitzQuake ogólnie jest ok, ale jak dam NewGame pojawiają się błędnie wyświetlane tekstury (pływają sobie, przesuwają się samoistnie itp) na BVision było ok.
- w demo Enforce tektury też są źle wyświetlane (pływają, jest problem z perspektywą i pojawiają się błędnie wyświetlane niektóre kolory (efekt a'la negatyw) na BVision też tego nie miałem.
- Payback pod Warp3D zatrzymuje się na pierwszej planszy '"Loading" ale to może być skopana wersja gry (chociaż pod PPC i BVision kiedyś działało)

Czy Voodoo bardzo się grzeje (ma tylko mały radiator na GPU)? U mnie BARDZO! Może jednak coś z kartą (ale w 2d jest wszystko OK)?

Czy może to problem związany z 040 (niedługo może będzie 060)?

Stery pod Medka wszystkie najnowsze, wersja z MMU.

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 10:35:56 przez BULI
[#2] Re: Mediator i Voodoo- potrzebna opinia doświadczonych urzytkowników

@BULI, post #1

Miałem Mediatora z Voodoo i Apollo 040/40.
Karta faktycznie bardzo się grzeje - radiator parzy. Ja przyczepiłem do tego radiatora mały wentylatorek (3x3cm). 3D nie testowałem.
[#3] Re: Mediator i Voodoo- potrzebna opinia doświadczonych urzytkowników

@zyga64, post #2

Ok- to jedno już wiem- ma się grzać- dorobimy ciche aktywne chłodzenie i powinno być lepiej.

Jakieś sugestie dlaczego mogą kaszanić się tekstury?
[#4] Re: Mediator i Voodoo- potrzebna opinia doświadczonych urzytkowników

@BULI, post #1

Wyglada na to ,ze masz cos zle ustawione z Warpem 3d.
[#5] Re: Mediator i Voodoo- potrzebna opinia doświadczonych urzytkowników

@BULI, post #3

Spróbuj z oficjalną wersją Picasso 2.1b.
2.1c jest nieoficjalna. U mnie coś też było nie tak na 2.1c. Po powrocie na 2.1b wszystko było ok. Nie pamiętam już dokładnie o co chodziło.
[#6] Re: Mediator i Voodoo- potrzebna opinia doświadczonych urzytkowników

@BULI, post #1

grzanie to norma, wiatrak obowiazkowo. konfig mam podobny ale 3D tylko w 16 bitach mi dziala.
[#7] Re: Mediator i Voodoo- potrzebna opinia doświadczonych urzytkowników

@BULI, post #1

U mnie taki objaw onzaczał szybkie przeszukanie Allegro pod kątem nowej karty ;) Odnośnie chłodzenia - zrobiłem to i jest wypas teraz.
[#8] Re: Mediator i Voodoo- potrzebna opinia doświadczonych urzytkowników

@_arti, post #7

No tak, kuleczki pod układem na VooDoo mogły przestać kontaktować.
Warto włożyć do PC i przetestować.
[#9] Re: Mediator i Voodoo- potrzebna opinia doświadczonych urzytkowników

@stachu100, post #5

Po powrocie do domu sprawdzę ver 2.1b.

Z chłodzeniem na pewno jest problem bo po jakimś czasie pojawiają się artefakty typowe dla przegrzewającego się GPU/pamięci w 3D (na Permedii2 też to miałem jak przesadziłem z zegarem).


_arti
Miałeś kiedyś objaw, że czasem działało bardzo szybko a za chwilę przeraźliwie zwalniało 3D- dalej tak masz czy coś zmieniłeś?

jarecki130
Też się zastanawiam, ale specjalnie niczego nie kombinowałem z ustawieniami W3D- masz pomysł które parametry mogłyby być problemem?

Valwit
Podobno W3D obsługuje tylko 15/16 bit, a dodatkowo pod Voodoo3 nie powinno się korzystać z trybów 15bitowych, chociaż BlitzQuake68k puściłem z parametrem 15 bit i poszedł (nie sprawdziłem, czy faktycznie otworzył ekran 15 czy 16 bitowy).

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 13:31:51 przez BULI
[#10] Re: Mediator i Voodoo- potrzebna opinia doświadczonych urzytkowników

@BULI, post #9

Tak, 040 a nawet 060/100Mhz jest za wolne do tej karty. To normalne.
[#11] Re: Mediator i Voodoo- potrzebna opinia doświadczonych urzytkowników

@_arti, post #10

Hmmm.. W BlitzQuake68k grałem na Blizzardzie PPC 060@60mHz i BVision i w 512x384 działało całkiem OK. BVision (pomimo lepszego transferu do pamięci) w 3D jest wolniejszy od Voodoo3.
[#12] Re: Mediator i Voodoo- potrzebna opinia doświadczonych urzytkowników

@BULI, post #1

Zewrzyj zworkę wait,albo w glquake spróbuj parametru -lockmode smart.Na karcie nawet bardziej smaży się stabilizator napięcia i rozgrzewa dodatkowo całą kartę,ja zrobiłem tak link i jest ledwo ciepła.

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 15:08:51 przez Grisza
[#13] Re: Mediator i Voodoo- potrzebna opinia doświadczonych urzytkowników

@Valwit, post #6

"grzanie to norma, wiatrak obowiazkowo. konfig mam podobny ale 3D tylko w 16 bitach mi dziala."

Voodoo 3 nie wspierało nigdy akceleracji 3D w więcej niż 16 bitach. Takie rzeczy oferował Voodoo 4 i 5.

Pozdrawiam,

Azzorek

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 11:06:49 przez Azzorek
[#14] Re: Mediator i Voodoo- potrzebna opinia doświadczonych urzytkowników

@Grisza, post #12

A więc:

- zworka WAIT niczego nie zmienia
- zmiana Picasso na zalecane przez Elbox 2.1b niczego nie zmienia (chyba, że jakieś ustawienia ENV lub tooltype w ikonie monitora Voodoo?)
- Starsze wersje sterownika Voodoo z MMCD niczego nie zmieniają
- z startup-sequence i user-startup powyrzucałem co się dało- jakiś pomysł co może wpływać na Warpa3D
-Warp3D zainstalowany z MMCD, nic w nim nie grzebałem.

Dema Warp3D jak Gears, WarpTest działają poprawnie.

Prośba. Czy ktoś z Voodoo3 i medkiem może odpalić GlSkoban68k (demo Warp3D) i wcisnąć kilka razy klawisz 'c' czyli zoom i zobaczyć, czy przy dużym zbliżeniu pojawiają się niebieskie trójkąty?

Z BlitzQuake68k pojawiają się ciągle jakieś dziwnie oteksturzone trójkąty.
W "Enforcer" przy włączonym W3D podobnie- rozjechane tekstury i trójkąty jak wyżej.
PayBack -demo ruszyło i tu jest wszystko OK (poza tym, że na 040 jest przeraźliwie wolno).


Ktoś kojarzy czy w Warp3D ma jakieś parametry konfiguracyjne (ENV) coś też czytałem o sterownikach LE i BE i wersjach MMU i bez?
[#15] Re: Mediator i Voodoo- potrzebna opinia doświadczonych urzytkowników

@BULI, post #14

Posiadam Blizzarda 1260 ale sprobuje cos podpowiedziec.
Z tego co pamietam Elbox wydal dwa archiwa z Warp3D. Sprawdz czy dlugosci plikow maja podobna dlugosc do moich

HWdrivers:
W3D_AvengerBEM.library 535304
W3D_AvengerBEMU.library 279268
W3D_AvengerLEM.library 535300
W3D_AvengerLEMU.library 279296

GFXdrivers:
W3D_Picasso96M.library 12780
W3D_Picasso96MU.library 7936

Ktos kojarzy czy w Warp3D ma jakieś parametry konfiguracyjne (ENV) coś też czytałem o sterownikach LE i BE i wersjach MMU i bez?

Z tym jest troche dziwna sprawa. Otoz odpowiednie biblioteki sa wywolywane zaleznie od tego czy masz Mediatora w trybie MMU czy nie.
I tu jest mala uwaga: jesli NIE kozystasz z MMU to musisz usunac/zmienic nazwy bibliotek ktore maja rozszezenie konczace sie na U.
Istnieje maly blad w sterownikach ktory powoduje otwieranie bibliotek w trybie dla MMU jako pierwszych.
Jesli zmienisz im nazwy to system zaladuje te drugie. Ten blad zostal potwierdzony przez ELBOX.
Oczywiscie jesli kozystasz z MMU to nic nie zmieniaj.

Odnosnie oprogeamowania: GLSokoban mi sie nie odpala od jakiegos czasu, krzyczac na mnie ze ma "Divide by Zero". Mozliwe ze po zmianie karty turbo. Kiedys mialem Apollo 1240.
Co do pozostalego softu to nie mam zadnych problemow.

Co do chlodzenia Voodoo3 to tak jak koledzy pisali wczesniej, wiatraczek OBOWIAZKOWO.
[#16] Re: Mediator i Voodoo- potrzebna opinia doświadczonych urzytkowników

@Phibrizzo, post #15

Wychodzi na to, że biblioteki są OK (u mnie biblioteka W3D_AvengerLEM.library ma 53588 a nie 535300, ale to chyba "czeski błąd" :)

Dziś udało mi się odpalić Freespace demo i jest OK (wszystko mocno okroiłem, żeby poszło na 32MB ramu).
PayBack demo też jest OK.
ReBrith- demo pod W3D też jest OK (.

Czyli problem jest z:
- Enforcer rozjechane tekstury: perspektywa, latające trójkaty i pomylone kolory (pamiętam, że pod BVision pod Warp3D działał OK, ale może ten typ tak ma z Voodoo3, to mogę jeszcze sobie podarować)

- BlitzQuake, tu ciągle losowo latają jakieś oteksturzone trójkąty, same tekstury na ścianach są OK. tego odpuścić nie mogę, bo nawet na 040 ten Quake jest szybszy od ClickBoom'owego i wygląda świetnie, a sama gra na pewno powinna działać pod Voodoo3!

Stawiam, że problemem może być w takim razie:
Z jakąś biblioteką, samym Apollo (może RemapApollo), Medkiem (leciwa wersja A1200) lub BlitzQuake :)
[#17] Re: Mediator i Voodoo- potrzebna opinia doświadczonych urzytkowników

@BULI, post #16

Podłączyłem Radeona jako drugą kartę, tylko po to żeby uzyskać więcej pamięci na belce (dobra jako odpowiednik pamięci wirtualnej, ale zdecydowanie za wolna w porównaniu do FASTu z karty CPU) i..

i problem z grafiką zniknął- czyli prawdopodobnie było za mało pamięci (?!) chociaż po odpaleniu tego Quake zawsze zostawało mi "odrobinę" Fastu i pamięć CHIP byłą nienaruszona- chyba, że chodziło o jakiś myk z MMU (jak sugeruje Dorian) ta pamięć z Radeona wykorzystuje tablice MMU.

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 00:30:24 przez BULI
[#18] Re: Mediator i Voodoo- potrzebna opinia doświadczonych urzytkowników

@BULI, post #17

w medication mozesz suwakiem zmienic jak pamiec voodoo jest wykorzystywana. mozliwe ze w tym byl blad
[#19] Re: Mediator i Voodoo- potrzebna opinia doświadczonych urzytkowników

@BULI, post #16

Wychodzi na to, że biblioteki są OK (u mnie biblioteka W3D_AvengerLEM.library ma 53588 a nie 535300, ale to chyba "czeski błąd"

To nie blad. Z ciekawosci przyjrzalem sie temu dokladniej. Byly dwie wersje archiwum z Warp3D dla Mediatora. W jednym z apdejtow do Mediatora rozsylanych do uzytkownikow 28 maja 2001, biblioteka W3D_AvengerLEM.library ma 535300, wersja z 5-okt-01.
Pozniej wyszla poprawiona wersja archiwum gdzie znajduje sie wersja o dlugosci 585388 z 17-feb-02.
Czyli to u mnie na dysku jest starsza wersja. Co ciekawe tylko biblioteki LEM i LEMU mam w starszej wersji, pozostale sa nowsze. Dlaczego tak sie stalo, bedzie to dla mnie zagadka.
[#20] Re: Mediator i Voodoo- potrzebna opinia doświadczonych urzytkowników

@Valwit, post #18

W tym błędu na pewno nie było, bo sprawdzałem tu wszystkie możliwe kombinacje- co ciekawe w tej chwili glskoban68k też działa poprawnie, czyli jak robię ZOOM ('c') to już nie pojawiają się niebieskie trójkąty.

Phibrizzo:
To ciekawe z tymi bibliotekami- chyba miałem gdzieś inną wersję W3D_AvengerLEM.library, zaraz sprawdzę.

W ogóle teraz to zaczynam podejrzewać samego medka (stara wersja A1200, ale już z machami MM) i coś z DMA, wychodzi na to, że to działa poprawnie dzięki Radeonowi.

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 17:02:11 przez BULI
[#21] Re: Mediator i Voodoo- potrzebna opinia doświadczonych urzytkowników

@BULI, post #20

W ogóle teraz to zaczynam podejrzewać samego medka (stara wersja A1200, ale już z machami MM) i coś z DMA, wychodzi na to, że to działa poprawnie dzięki Radeonowi.

Cos sobie jeszcze przypomnialem. Moze nie bedzie to do konca wazne ani pomocne: pamietam jak mialem pierwszego Medka jeszcze bez MM to wszystko bylo ok. Pozniej zrobilem wymiane machow na MM i cos W3D sie faktycznie sknocilo. Napewno pamietam ze czesc dem z pakietu MESA zaczelo dziwnie dzialac. Na 100% pamietam jak jedno z demek z latajacymi ptakami (nazwy nie pamietam) odpalalo sie w jakiejs innej rozdzielczosci. Wiem tez ze zwarcie zworki Wait duzo pomoglo. Teraz mam Medka SX Up to TX wiec nie moge zbytnio zrobic testow tak aby potwierdzic twoje przypuszczenia.

I jeszcze ostatnia sprawa. Przewertowalem swoja korespadecje emailowa z Elboxem i znalazlem to:
(mam nadzije ze firma Elbox nie bedzie miala nic na przeciwko)

email pierwsz:

> Jak kupilem Mediatora (bez MachMM), karte Voodoo3 oraz gdy wyszly sterowniki Warp3d to
> zaraz chcialem sprawdzic jak sprawuje sie akcelerator 3D. Zainstalowalem StormMESE
> i inne takie programy. Wszystko wygladalo wspaniale w kazdej rozdzielczosci i wszystko bylo
> wporzadku.
> W chwili jak zainstolwalem SB128 to musialem wymienic odpowiednie Machy na
> inne i tu zaczal sie problem. Jezeli otworze ekran lub okno wieksze niz 320x240 to nastepuje
> przeklamywanie teksturowania, jakies trojkaty niewiadomo skad, gwaltowne
> spadki predkosci wrecz zawieszanie sie komputera z bardzo ciekawymi GURU.
> Na poczâtku myslalem ze Voodoo zostalo uszkodzone.
> Niewazne jakie sterowniki zainstalowalem nawet te wczesniejsze czy z plyty MMCD, zawsze bylo
> tak samo.


Witam,

Tego typu objawy wskazujâ na zîy kontakt nowych ukîadów MACH.
Proszë dokîadnie obejrzeę czy któraô z nóűek nowych ukîadów nie
ulegîa zabrudzeniu lub odgiëciu.

> Jednak w koncu postanowilem wstawic stare uklady Mach i wszystkie objawy
> ustapily z miejsca.
>
> Prosze Was o dokladne sprawdzenie tych opisanych przezemnie objawow.
> Do testow polecam dema z pakietu StormMESA odpalane na ekranie Workbencha
> (w nich mozna dowolnie zmieniac wymiary okna) otworzonego w 16PC gdyz w innych trybach
> efekty te nie wystepuja (na takim ekranie jest wykozystywana pelna akceleracja karty a na
> pozostalych nie).
> Innym ciekawym programem jest Warp.060 z pakietu MiniGL (to wlasnie na nim
> pierwszy raz zaobserwowalem to zjawisko co mnie bardzo zaniepokoilo).
>
> Wszystkie sterowniki zawsze instaluje z dolaczonego skryptu wiec na pewno
> wszystko z nimi jest wporzadku. Chyba ze uwazacie inaczej.
>
> Jesli to konieczne moge dostarczyc zrzuty z ekranu z opisywanymi zjawiskami.
> Prosze o kontakt ze mna w tej sprawie.
>
> Ps. Jeszcze mi sie przypomnial jeden objaw nie zwiazany z Warp3D. Dotyczy on
> programu CyberPIPView. Jesli wyswietle np: jpega o bardzo duzych rozmiarach
> np 1000x2000 to dolna czesc obrazka zostanie rozmazana, co pozniej konczy
> sie zwiecha systemu. Mam taki obrazek, moge podeslac.

Email drugi:

> Prawde mowiac z gory wiedzialem ze to nie pomoze, gdyz przed napisaniem do
> Was poprzedniego maila sprawdzilem czy opisane problemy wystepuja u mojego
> kolegi z podobna konfiguracja do mojej, ktory ma Mediatora z MACHami MM fabrycznie
> zamontowane przez Was. Niestety ale u niego tez wystepowaly takie same objawy.
> Ale sprobowalem tak jak radziliscie i prawde mowiac troche zle na tym wyszedlem
> Nie dosc ze nic nie pomoglo (objawy nie ustapily) to jeszcze doszlo cos
> takiego: do obslugi karty TV uzywalem programu MediTV, ktory pracowal bez
> zadnych problemow a teraz po jego uruchomieniu pokazuje taki komunikat:
>
> Yor Tuner seems to be not suported.
> So it's senseless, to use this program.
> Please report the name of your tv card, the vendor name and the device name
> (if possible) of the tuner.

Witam,
Proszë przesîaę jakie informacje na temat zainstalowanych karty PCI sâ
wyôwietlane przez program PCIInfo.

Jeôli chodzi o GUI do karty telewizyjnej to polacamy korzystania
z GUI SuperTV: http://www.pgordon.clara.net/supertv/

> Nie wiem wogule o co mu chodzi. Moja karta TV to PixelView Pro (z waszej
> oferty).
> Wiem ze ten program nie jest autoryzowany przez Was ale jego dzialanie jest
> nadzwyczaj dziwne. Karta TV jest bez problemow obslugiwana przez Wasze
> oprogramowanie. Wiec co moglo sie stac? Czy w tym przypadku moglo dojsc do
> faktycznego uszkodzenia ktoregos z MACHow? Poza tym wszystko inne dziala jak
> nalezy.
>
> Wracajac do klopotów z Warp3D, moj kolega tez ma Apollo1240 tyle ze 33 MHz,
> wiec moze Mediator troche sie gryzie z tymi kartami turbo?

Nie, nie gryzie sië.
Problem moűe pojawię sië w przypadku uűywania bibliotek niezgodnych
z kartami Apollo.
Czy uűywa Pan programu Remapollo?



Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 17:21:11 przez Phibrizzo
[#22] Re: Mediator i Voodoo- potrzebna opinia doświadczonych urzytkowników

@Phibrizzo, post #21

Ciekawa korespondencja.
Może i biblioteki Apollo, ale używam RemapApollo i wszystko skonfigurowane jak w opisie RemapApollo, dotąd nie było z niczym problemu a i efektywność i stabilność jest bardzo dobra.
Co nie zmienia faktu, że to właśnie apollo 040@33 mHz tak jak w przypadkach o których pisałeś.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem