kategorie: A2000/A3000, Sprzęt
[#1] Flicker-Fixer w Amidze 3000
Jako że ostatnia odpowiedź była niezadowalająca otwieram nowy temat i ponawiam pytanie:

Ostatnio, odkąd moja karta graficzna jest w naprawie zaczął mi dokuczać tryb interlace w Workbenchu. W trybie Pal Hi-Res czasami przy otwieraniu okien pojawiają się zakłócenia w obrazie, tak jakby linie poziome przesuwały się względem siebie bardzo szybko raz w lewo, a raz w prawo. W górnej części ekranu jest poziomy pasek o wysokości około 2-3 pikseli i szerokości około 1/3 ekranu, który cały czas migocze.

W trybie Euro36 drga obraz w okolicy górnej belki a poniżej znajduje się czarny pasek o wysokosci około 2-3 pikseli na całej szerokości ekranu.

Nie zauważyłem powyższych problemów w grze pt. A-Train w trybie Hi-res.

Dodano:
Wczoraj zainstalowałem PC-Task 4 i w czasie instalacji zauważyłem te same efekty co w Workbenchu.


Czy winne mogą być kondensatory, czy układ Amber. A może coś innego? Jeśli to kondensatory, to które?

Link do filmiku na YouTube (niestety nie widać tam migotania oraz drgającego paska w górnej części ekranu w trybie PAL, za to widać te zakłócenia w czasie otwierania okien i czarny pasek w trybie Euro36.

A w trybach Euro72 i Multiscan paska nie ma i obraz nie drga. Jedynie monitor (Philips 221V) wyświetla obraz przesunięty w prawo i do góry. Po wyłączeniu deinterlacera obraz drga, co jest normalne w tym przypadku, ale znika drgający pasek w górnym rogu w trybie PAL, co ewidentnie wskazuje na jakiś feler w układzie deinterlace/flicker-fixer.
Monitor jest nowy z fabrycznym kablem kablem. Drugi, stary kabel nie zmienia nic.

Wyjąłem Amber z podstawki, przeczyściłem styki, ale nic to nie zmieniło.

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 14:48:39 przez glichtanski
[#2] Re: Flicker-Fixer w Amidze 3000

@glichtanski, post #1

A ja zadam pytanie jakiego monitora używasz z tą Amigą ? Zobacz, że w czasie gdy była A3000 produkowana inne standardy wyświetlania obrazu były na rynku niż są stosowane obecnie.

Zerknij sobie trochę tu i poczytaj o standardzie obrazu dla tych trybów.
[#3] Re: Flicker-Fixer w Amidze 3000

@gilban, post #2

A ja zadam pytanie jakiego monitora używasz z tą Amigą ?

A przeczytaj dokładnie mojego posta to będziesz wiedział jakiego monitora używam ok, racja
[#4] Re: Flicker-Fixer w Amidze 3000

@glichtanski, post #3

Już wiem: Philips 221V. A teraz mam pytanie: Czy posiadasz w domu jakiś inny monitor, najlepiej kineskopowy aby móc porównać obraz. Może będzie lepiej. Ten LCD może nie spełniać parametrów wymaganych przez ten Scandubler, czyli jednym słowem może być za nowy, lub jak nie masz kineskopowego monitora, to może masz chociaż czy inny monitor czy telewizor z wejściem VGA aby obraz porównać. Choć monitor kineskopowy byłby według mnie najlepszy tutaj.
[#5] Re: Flicker-Fixer w Amidze 3000

@gilban, post #4

Mam tylko telewizor Medion z wejściem VGA ale to telewizor kolegi, jest trochę gówniany (telewizor, nie kolega) i nie łapie trybów PAL. Po przestawieniu zworki na płycie na NTSC pojawia się obraz, trochę faluje, ale nie wiem czy to wina telewizora czy Amigi. Natomiast gdy Amiga bootuje i jest czarny obraz, to widać pionowe szare paski które były też widoczne na monitorze w trybie PAL, ale mozna je było zniwelować poprzez odpowiednie rozszerzenie obrazu.

No i na telewizorze też pojawia się pasek pod górną krawędzią ekranu w trybie NTSC. Innych trybów telewizor nie łapie.
Muszę jeszcze gdzieś zdobyć (pożyczyć) monitor CRT.

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 20:55:03 przez glichtanski
[#6] Re: Flicker-Fixer w Amidze 3000

@glichtanski, post #5

A no by się przydało do CRT Amigę podłączyć. Wtedy będzie 100% pewności.
[#7] Re: Flicker-Fixer w Amidze 3000

@gilban, post #6

A jeśli w trybach interlace występuje problem, a bez interlacu wspomniane efekty nie występują? Częstotliwość odświeżania pionowego przecież się nie zmienia, przynajmniej w trybie PAL/NTSC.
[#8] Re: Flicker-Fixer w Amidze 3000

@glichtanski, post #7

Na EAB gostek miał identyczny problem z Euro36 i czarną linią, a podłączał do CRT Viewsonic. Niestety nie doczekał się porady, a było to parę lat temu.
[#9] Re: Flicker-Fixer w Amidze 3000

@cholok, post #8

Masz może linka?
[#10] Re: Flicker-Fixer w Amidze 3000

@glichtanski, post #9

Wpisz w google A3000 euro36.
[#11] Re: Flicker-Fixer w Amidze 3000

@glichtanski, post #9

Dubel.

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 13:56:23 przez cholok
[#12] Re: Flicker-Fixer w Amidze 3000

@cholok, post #11

Zakupilem monitor Eizo Flexscan M1700. Niestety tak jak przypuszczałem, nic to nie zmieniło. Monitor owszem, wyświetla nawet tryby PAL, ale wcześniejszy problem występuje nadal. Zacznę chyba od wymiany kondensatorow.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem