kategoria: A1200
[#1] hdd problem amiga 1200
Witam,
mam problemik z dyskiem 20Gb fujitsu MHS2020AT. Zrobiłem change drive type zeby wykryl fujitsu i partycje (intern FFS) -
dh0 512mb (bootwalna)
dh1 ~1984mb
dh2 ~1953mb
dh3 ~ 1953mb
pod winuae2 i działa bootuje wszystko super ;)

Niestety po podłączeniu do Amigi 1200 2mb ram kick 3.0 rev 1.d1 nie swieci sie diodka od dysku i pojawia sie łapka i czeka na sykietki, dysk nie bootuje ale slysze ze napiecie ma i po jakims czasie kreci talerzami.
moze ktos ma doswiadczenie z tym rev lub takim dyskiem i cos poradzi ;)
dziekuje
pozdrawiam
Pyzio
[#2] Re: hdd problem amiga 1200

@pyzio2, post #1

A reset z klawiatury nie pomaga?
[#3] Re: hdd problem amiga 1200

@pyzio2, post #1

Partycje w bootmenu widać ?
HDToolBox widzi dysk ?


Pozdrawiam
[#4] Re: hdd problem amiga 1200

@pyzio2, post #1

Dysk 20 giga na samym kontrolerze to jest za dużo. I dlatego są raczej te problemy. Przydał by się jeszcze buforowany interface lub Fast-ATA lub dysk najlepiej do 4 GB. A same partycje do 2 GB to za mało.
[#5] Re: hdd problem amiga 1200

@recedent, post #2

faktycznie po resecie ctrl+A+A zbootował sie z hdd poprawnie ...hmm cos gdzies czytałem ze zbyt wczesnie czyta kiedy jeszce dysk nie wystartował czy cos podobnego ale nie pamietam czy jest na to lkekarstwo
[#6] Re: hdd problem amiga 1200

@pyzio2, post #5

Zapewne masz Kickstart 3.0. W wersji 3.1 celowo opozniono instrukcje startu systemu z dysku, poniewaz okazalo sie, ze dla niektorych dyskow byla ona wywolywana zbyt wczesnie - zanim dysk ukonczyl inicjalizacje. Skutkiem bylo to, ze Amiga probowala wczytac system z HDD, zanim HDD byl gotowy. Zamiast systemu, pojawiala sie dyskietka - dopiero restart pomagal. W takim ukladzie jest to normalne (co nieznaczy, ze zgodne z oczekiwaniem) zachowanie Amigi.


Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 00:02:19 przez F7sus4
[#7] Re: hdd problem amiga 1200

@F7sus4, post #6

jak mialem na karcie CF to startowalo wszystko ok no ale pewnie karta uruchamia sie szybciej niz dysk ;)
dzieki za info
[#8] Re: hdd problem amiga 1200

@pyzio2, post #1

Proponuje postawic ten dysk w SFS-ie. Ja mam na Amidze z 3.0 dysk 60GB na standardowym kontrolerze i zadnych problemow z nim nie ma.
[#9] Re: hdd problem amiga 1200

@mccnex, post #8

gdzies czytałem ze SFS'u nie ma co instalowac na gołej amidze 1200 ...
[#10] Re: hdd problem amiga 1200

@pyzio2, post #1

A zworka w dysku jak jest ustawiona? Na Master?
[#11] Re: hdd problem amiga 1200

@QkiZ, post #10

zworkę wyjałem bo jak byla ustawiona defaultowo na cable select to sie dioda swiecila od hdd non stop. Teraz nie ma wogole jumpera czyli jest na master.
[#12] Re: hdd problem amiga 1200

@pyzio2, post #7

Jeżeli już, to karta startowała dłużej i dlatego była widoczna. Sprawdź czy po którymś resecie znowu ci dysk nie zniknie. Jeżeli tak się stanie to przetnij czerwoną żyłę (pin 1), która odpowiada za reset dysku. Chyba nawet kiedyś miałem taki problem i to pomogło.
[#13] Re: hdd problem amiga 1200

@pyzio2, post #9

Moze to i racja, niestety ja Ci tego nie potwierdze, bo golej A1200 nigdy nie uzywalem, zawsze chocby 4MB Fastu jakies sie znalazlo pod maska. Niemniej jednak polecam sie dobrze zorientowac, bo na standardowym FFS-ie wzglednie czesto padaja partycje. Nie jest to 100% regula, ze zawsze i wszedzie, ale przy 20GB dysku i jakiejs wiekszej ilosci zgromadzonych danych takie przygody bywaja frustrujace. U mnie, odkad postawilem na swoich Amigach SFS nie bylo ani jednej sytuacji tego typu. Na FFS-ie roznie bywalo, najgorzej na dyskach powyzej 4GB.
[#14] Re: hdd problem amiga 1200

@mccnex, post #13

SFS tez moze byc na partycji bootujacej ?
[#15] Re: hdd problem amiga 1200

@pyzio2, post #14

Zaden problem. Tylko pamietaj o zaopatrzeniu sie w dyskietke bootujaca z programem do zakladania partycji (HDToolbox lub lepiej HDInsttools) oraz narzedziami z pakietu SFS (przede wszystkim SFSFormat). Jak zakladac partycje w SFS-sie znajdziesz w wielu miejscach. Jest m. in. tutorial do tego na YT, dwuczesciowy i bardzo przejrzysty.
[#16] Re: hdd problem amiga 1200

@mccnex, post #15

Ja mam w tej chwili gołą A1200, z dyskiem 230 Gb (moja, nienajnowsza, wersja scsi.device "widzi" z tego połowę). Partycja startowa (1Gb) to ffs, resztę (10/10/ok. 100) mam na sfsie.
Kiedy formatowałem / partycjonowałem dysk, miałem jeszcze Apollo 40/40 i 32 Mb RAM. Ale po wyjęciu turbiacza, wszystko działa bez najmniejszych problemów (IDEFIX) - tylko pamięci "trochę" to zżera - toteż idefixa nie mam w startup-sequence, odpalam tylko wtedy, kiedy akurat potrzebuję dostępu do danych z dowolnej partycji sfs.

Pozdrawiam,
[#17] Re: hdd problem amiga 1200

@mccnex, post #13

W FFS nie tyle partycje padają co Validator. Ami sama to sobie naprawi, ale trwa to wieczność. Wystarczy uzbroić się w narzędzie DriveDoctor i walidacja naprawia się w kilka sekund. W SFS tego problemu nie ma. Co do nie padania SFS, to mit obalony. Wywaliło mi 20GB partycję ze scenowym dobrem w kosmos. Żadna strata, do miałem to wszystko na pc/płytach, ale zgranie tego na hdd trochę trwało. Mimo zalet SFS, to jednak polecam zostawić bootowalną w FFS.
[#18] Re: hdd problem amiga 1200

@Red_Bullet, post #17

Bullet, nic nie jest wieczne, wiadomo, ale jakby ktos prowadzil jakies statystyki stabilnosci, to FFS lezy i kwiczy w porownaniu z SFS-em (lub innych customach, np. PFS)
[#19] Re: hdd problem amiga 1200

@Red_Bullet, post #17

Wystarczy uzbroić się w narzędzie DriveDoctor i walidacja naprawia się w kilka sekund


A skąd wziąć tego Drive Doctora, bo wpisuję w Google i nie ma, w Aminet i też nie ma.

Kiedyś aby przyspieszyć walidację dodawało się tylko z wiersza poleceń buforów. Zajmowało to więcej pamięci, ale i walidacja się szybciej robiła. O żadnym programie nic nie wiedziałem.

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 10:02:17 przez gilban
[#20] Re: hdd problem amiga 1200

@gilban, post #19

O ile to nie jakas literowka (moze autor mial na mysli DiskDoctora), to pomimo, ze FFS-a nie uzywam, chetnie przytule ten programik. Poprosze o linka, albo wskazowki gdzie on sie moze znajdowac.

Poszperam tez w swoich zbiorach za tym narzedziem, jak znajde to sie z Wami podziele, ale to dopiero za kilkanascie godzin (najwczesniej).

Z tego co ja pamietam z dawnych lat, to pewnego rodzaju usprawnieniem, choc czasochlonnym w przypadku padnietej walidacji byl programik WaitValidation wpisywany na poczatku s-s.



Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 05:21:14 przez mccnex
[#21] Re: hdd problem amiga 1200

@mccnex, post #20

Niestety nie mogę znaleźć tego programiku na poczcie (wysyłałem kiedyś Mordimerowi). Jedyna szansa, to taka że mam go na Ami. To nie jest literówka. Programik nazywał się DriveDoctor i był napisany w AMOSie. Pamiętam że po padnięciu walidacji, trzeba było odpalić to kuriozum, kliknąć napęd i Root. Po kilku sekundach walidacja była naprawiona. Jak tylko poskładam w całość swoją A1200 to przewertuję dysk w poszukiwaniu tego softu.

Aha, na 100% miałem ten soft zgrany na pc. Jak uda się uzdrowić mojego seagate z czarnej serii, to będzie.
[#22] Re: hdd problem amiga 1200

@Red_Bullet, post #21

Nie mogę już edytować. Znalazłem DriveDoctora. Gdzie go wrzucić, żeby nie było problemów z pobraniem?
[#23] Re: hdd problem amiga 1200

@Red_Bullet, post #22

Możesz wrzucić na serwer ppa jako obrazek png po użyciu programu dicpng (aminet)
[#24] Re: hdd problem amiga 1200

@Norbert, post #23

Już pisałem, że Amiga moja jest w proszku. Programik znalazłem na jednej z kart CF i dlatego go umieszczam. Wrzuciłem na Zippyshare. Jeżeli ktoś będzie miał problemy z pobieraniem, to proszę o PW to podeślę na maila. Aha, zapomniał bym >>link<<.
[#25] Re: hdd problem amiga 1200

@Red_Bullet, post #24

Programy Drive Doctor oraz Memory Doctor umieszczone są na dyskietce "Doctor Ami" (Free Spirit Software).
Dostepna jest np. w kompilacji TOSEC.
[#26] Re: hdd problem amiga 1200

@Norbert, post #25

No to znaczy, ze to bede mial w archiwach. Thx!
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem