kategoria: A1200
[#1] KOPIA DYSKU
Witam wszystkich. Jest to mój pierwszy post na forum.
Mam pewien problem odnośnie dysku twardego do mojej kochanej Amigi 1200. Niedawno kupiłem twardziela 4,3 GB 3,5 IDE cala oraz przejściówkę IDE 2,5 na 3,5 cala.Podłączyłem dysk do Amigi system wystartował, gier nie mogłem uruchomić bo nie mam rozszerzenia RAM-u, ale nie o to chodzi. Następnego dnia chciałem uruchomić Amigę z dyskiem i nie dało się. Po kilku próbach okazało się że do dysku nie dochodzi zasilanie (zasilanie do dysku jest doprowadzone poprzez zasilacz z adaptera SATA/IDE na USB). Jak poruszam wtykiem zasilającym dysk to dysk zaczyna pracować (odczuwalne są drgania dysku) i Amiga startuje z dysku.
Chciałbym zrobić sobie kopię całego dysku na inny dysk, ponieważ boje się że utracę wszystko co jest na tym dysku. I mam do Was pytanie czy jest możliwość zrobienia jakimś sposobem pod PC kopii całego mojego dysku w postaci obrazu czy jakoś inaczej? A następnie przeniesienia tej kopii z PC na drugi dysk w takiej samej postaci jak była na dysku pierwszym (z zachowaniem wszystkich danych oraz podziału na partycje)?
Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam Mariusz
[#2] Re: KOPIA DYSKU

@doktor666, post #1

W grę wchodzi chyba tylko WinUAE. Nie podpinaj dysku do blaszaka, bez wyłączenia jakichkolwiek testów na sprawdzanie, czy dysk jest sprawny pod względem logicznym (czy nie ma błędów w strukturze katalogów, systemie plików itp.) bo inaczej Windows Ci go skutecznie "naprawi". A jeżeli chcesz zachować podział na partycje, to nie wiem, czy taki numer będzie możliwy. Zresztą po co? Pod WinUAE zgrywasz sobie wszystko do odpowiednich katalogów, a potem, po podpięciu nowego dysku, dzielisz go na partycje i kopiujesz wszystko jak leci. To nie blaszak, system Ci wtedy na pewno wstanie na Amidze.
[#3] Re: KOPIA DYSKU

@OSH, post #2

Inny sposób, bez blaszaka, to kupić adapter PCMCIA-CF za około dychę i tanią kartę CF (4Gb to koszt około 30-40PLN... lub pożyczyć) i zgrać wszystko bezpośrednio pod Amigą.
[#4] Re: KOPIA DYSKU

@_arti, post #3

Dziękuje za odpowiedź. Czy potrzebny jest jeszcze jakiś specjalny program do skopiowania?A co do karty CF to w jaki sposób będę mógł tą kartę podzielić na partycje pod Amigą?
Pozdrawiam Mariusz
[#5] Re: KOPIA DYSKU

@doktor666, post #4

HDinst tool albo HDtool box.
[#6] Re: KOPIA DYSKU

@doktor666, post #4

Kartę CF w przelotce CF-PCMCIA można oczywiście podzielić na partycje ale sensu to specjalnego nie ma. Polecam przeczytać jakiś artykuł na temat przelotek CF-PCMCIA.
http://www.ppa.pl/sprzet/amiga-600-1200-i-czytnik-kart-compact-flash.html


Pozdrawiam
[#7] Re: KOPIA DYSKU

@doktor666, post #1

Ja bym to skopiował pod Linuksem montując partycje amigowe.
[#8] Re: KOPIA DYSKU

@QkiZ, post #7

A jakie rozszerzenie ma partycja amigowa by można było pod linuksem przekopiować dysk amigi?
[#9] Re: KOPIA DYSKU

@doktor666, post #8

Rozszerzenie? Pytasz o obraz dysku czy o sposób skopiowania z dysku na dysk?
Dysk w Ubuntu można zamontować poleceniem:
sudo mount -t affs <plik_dysku> <punkt_montowania>
np.
sudo mount -t affs /dev/sdc1 /media/amiga
Jeśli chcesz używać dysku w emulatorze można zrobić obraz dysku. Wtedy będziesz miał kopię bezpieczeństwa.

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 21:21:48 przez QkiZ
[#10] Re: KOPIA DYSKU

@doktor666, post #8

"rozszerzenie" to chyba określenie wywodzące się z głupiego windowsa, bo tam plik bez rozszerzenia z automatu robi się nijaki dla systemu :) Zacofany windows :)

Dane są zapisywane w różnych formatach, grafika np. w jpg, png, gif. I to nie rozszerzenie decyduje o tym ale faktyczny sposób zapisu pliku.

Pod Linuksem jest polecenie dd.
Pozwala zrobić obraz dysku do pliku, i spowrotem.
Musisz poszukać, na google znajdziesz pełno opisów polecenia dd.

edit----
Zresztą pod windowsem też jest dd czy coś innego.
Musisz podpiąć dysk przez przelotkę 2,5"-->3,5" i uważaj żeby nie skasować danych, windows albo jakiś soft może chcieć sformatować dysk.

edit----
Jest np. program WinDD tutaj.



Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 22:07:21 przez KJB

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 22:08:38 przez KJB
[#11] Re: KOPIA DYSKU

@KJB, post #10

dd pod linuxem jest idealne do robienia kopi 1:1 całego dysku
dd if=/dev/sdc of=/home/user/obraz_dysku

przy założeniu że dysk amigi jest jako urządzenie /dev/sdc .

Najłatwiej sprawdzić
sudo fdisk -l

dodatkowo obraz zrobiony dd można spokojnie podmontować sposobem podanym przez QkiZ'a:
sudo mount -t affs /home/user/obraz_dysku /media/amiga

nie jestem tylko pewien czy moduł do obslugi affs jest dostępny od ręki czy też trzeba go dodać do systemu

WinDD może i zrobi obraz i go przywróci na dysk w razie problemów, ale nie widze sposobu na podmontowanie tego obrazu choćby w WinUAE

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2013 07:44:09 przez binmoder
[#12] Re: KOPIA DYSKU

@binmoder, post #11

Nie napisałeś jakiego systemu używasz na PC. Są odpowiednie programy do wykonywania kopii posektorowej.
[#13] Re: KOPIA DYSKU

@binmoder, post #11

dokładnie tak. w Ubuntu affs jest zainstalowany domyślnie. można doinstalować pakiet amiga-fdisk dzięki czemu pod linuksem możemy partycjonować dysk dla Amigi
[#14] Re: KOPIA DYSKU

@QkiZ, post #13

Kurde, aż musze obadać swojego debka 7.1 czy ma affs i amiga-fdisk jeśli nie zainstalowane to choć dostępne w repo. przestał bym sie bawić kopiowaniem dysku i danych pod winuae
[#15] Re: KOPIA DYSKU

@binmoder, post #14

Debian powinien mieć, skoro Ubuntu ma.
[#16] Re: KOPIA DYSKU

@QkiZ, post #15

No niby powinien, ale nie zawsze pakiety sie pokrywają, tym bardziej że deb 7 to aktualny stable, a ubu bazowało zawsze na pakietach z sid'a i własnych pakietach nie występujących nawet w w gałęzi experimental debiana.

Wg. packages.debian.org:
Package affs-modules-3.2.0-4-powerpc-di

    wheezy (stable) (debian-installer): Amiga filesystem support
    3.2.46-1: powerpc


w sekcjach amd64 i i386 takowego nie widać ale ze źródeł da sie zbudować na 100%

Ale wątek nie o tym więc z mojej strony koniec OT :)
[#17] Re: KOPIA DYSKU

@11111olo, post #12

Na PC używam win XP oraz Win 7
[#18] Re: KOPIA DYSKU

@doktor666, post #17

Bez paniki z tym linuchem. Ściągnij CloneZillę (do wyboru ISO dla płyt i ZIP dla USB), odpal z niej kompa i już robisz kopię. W przypadku Amigi dostępna jest jedynie opcja "sector-to-sector copy" (czy jakoś tak), w przypadku sector-t-sector backupa dysku robi wspomniany we wczesniejszych postach dd. Najważniejszą zaletą dla userów Windy jest to, że CloneZillę obsługujesz myszką a nie wklepując kilometry parametrów w shellu (ups - konsoli miało być).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem