kategoria: A1200
[#1] Migotanie ekranu w interlace
Witam

To że ekran miga jest oczywiste z samego trybu wyświetlania ale nie rozumiem czemu tapeta w 256 kolorach, która jest raczej w jasnych kolorach z białymi elementami miga typowo dla interlace'u ale ikony i okna tak masakrycznie że nie idzie na nie patrzeć. Nie jest to wina monitora bo na LCD jest tak samo.
[#2] Re: Migotanie ekranu w interlace

@11111olo, post #1

Mam problem dokladnie odwrotny. Chcialbym usunac redukcje przeplotu w Sony Bravia, niestety TV na sztywno ma wlaczony filtr, ktory dynamicznie robi downmixing dwoch modulowanych klatek.
[#3] Re: Migotanie ekranu w interlace

@11111olo, post #1

ale ikony i okna tak masakrycznie


Może dlatego że tapeta jest jako tako stonowana jeśli chodzi o przejścia kolorów. Okna i ikony mają natomiast nagłe przejścia kolorów na obramowaniu.

Wejdź w paletę kolorów i zmień czarny na ciemno szary, a biały na jasnoszary. Zobacz czy będzie lepiej.
[#4] Re: Migotanie ekranu w interlace

@KJB, post #3

Bez tapety i na szarym tle jest identycznie.

Jak tapet po kratka czarnobiała to też nie miga tak mocna jak okna itd. które są w odcieniach szarości.
[#5] Re: Migotanie ekranu w interlace

@11111olo, post #4

Interlace to interlace, będzie migotac.
Spróbuj magictv - aminet
[#6] Re: Migotanie ekranu w interlace

@Norbert, post #5

MagicTV działa w 16 kolorach ONLY i nie o to mi chodzi, bo już to próbowałem - obraz mniej miga i jest bardziej rozmazany.
[#7] Re: Migotanie ekranu w interlace

@11111olo, post #1

Nie jest to wina monitora bo na LCD jest tak samo.


Ja bym po prostu dla WB ustawil jakiś tryb VGA.

1024x768 and/or HAM Workbench with AGA

Ale jak to są zwykłe telewizory to ustaw tryb NTSC, będzie mniej migać.
[#8] Re: Migotanie ekranu w interlace

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #7

To wygląda jak by ramki, ikony itd. były wyświetlane co drugi raz.
Ten tryb 1024x768 zadziała na monitorze LCD?
1
[#9] Re: Migotanie ekranu w interlace

@11111olo, post #8

W AmigaOS masz kilka sterownikow monitorów działających w rozdzialce vga.
Sprawdź sam który ci najbardziej będzie pasował.
Programem MonED można je trochę podrasowac
[#10] Re: Migotanie ekranu w interlace

@11111olo, post #8

Ten tryb 1024x768 zadziała na monitorze LCD?

Ten "tryb" należy traktować raczej w kategoriach ciekawostki i sztuczki a nie realnie użytecznego rozwiązania.

Wypróbuj multiscan productivity na początek.
[#11] Re: Migotanie ekranu w interlace

@Daclaw, post #10

Próbowałem i żaden tryb interlace nie działa - monitor się wyłącza.
640x256 PAL czy 640x200 - to żadna różnica poza wachlowaniem kablami ;)
[#12] Re: Migotanie ekranu w interlace

@11111olo, post #1

Wymień z nazwy jakie tryby próbowałeś, bo sa np. jeszcze jakieś Euro72 itd.
[#13] Re: Migotanie ekranu w interlace

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #7

Ale jak to są zwykłe telewizory to ustaw tryb NTSC, będzie mniej migać.


Dokładnie - NTSC ma szybsze odświeżanie więc i przeplot w tym trybie mniej męczy, dodatkowo proponuję zjechać maksymalnie z kontrastem, podrasować nasycenie kolorów i jasność w miarę aby mieć jeszcze czerń. Ewentualnie można pobawić się overscanem aby powiększyć obraz w pionie (o ile dobrze pamiętam). Takie rozwiązanie daje całkiem przyzwoite rezultaty, w każdym razie u mnie na telewizorze Stasfurt i połaczeniu RGB było naprawdę git
[#14] Re: Migotanie ekranu w interlace

@ede, post #13

To wiem ale mi nie chodzi o to jakie tryby da się włączyć tylko czemu białe linie tapety nie migają a szare ikonki tak.
[#15] Re: Migotanie ekranu w interlace

@11111olo, post #14

To nie ma sensu :)

Weź sobie zrób zrzut ekranu workbencha i ustaw go jako tapetę. Następnie porównaj jak migają ikonki z tapety i te prawdziwe...
[#16] Re: Migotanie ekranu w interlace

@11111olo, post #14

W interlejsie im bardziej kontrastowe są sąsiednie poziome linie np czarna z białą tym bardziej gryzie w oczy ich mruganie. Jeśli nie masz monitora który odświeża minimum 31kHz, mruganie cię denerwuje a MagicTV ci nie pasuje, to albo wyłączyć przeplot, albo tak zmodyfikuj paletę by biały zmienić na szary a czarny na grafitowy. Chodzi o kolory z których mamy rameczki obwódki itp. W razie konieczności zmienić odcień tapety na mniej żarówiasty. To czy coś mruga czy nie, nie zależy od tego jaki ma kolor, ale od tego jak bardzo kolor tej linii różni się od koloru linii sąsiedniej. Ale nie poddawaj się, walcz. ;)
[#17] Re: Migotanie ekranu w interlace

@ZbyniuR, post #16

Mniej więcej to samo napisałem w #3, twierdzi że to nie to.
Zrobi zrzut ekranu to się przekona :)

@11111olo:
Tak z ciekawości - kto jest w avatarze? :P
[#18] Re: Migotanie ekranu w interlace

@KJB, post #17

Pokombinuję, a ze screenem i ustawieniem jako tapeta nie pomyślałem.

To ta pani.
[#19] Re: Migotanie ekranu w interlace

@11111olo, post #18

Czy możesz wyjaśnić co złego jest w trybach Multiscan?
Mają swoje wady, nie przeczę, ale są chyba, mimo wszystko, lepszym rozwiązaniem, niż taka ekwilibrystyka.
[#20] Re: Migotanie ekranu w interlace

@Daclaw, post #19

Poza wachlowaniem kablem jest wszystko ok.
No i nie wiem czemu na moim 17" LCD żaden tryb interlace nie chce działać ale może jest jakiś wybredny.
[#21] Re: Migotanie ekranu w interlace

@11111olo, post #20

A dlaczego ty sie tak meczysz z przekladaniem kabli ?
Do RGB podpinasz monitor LCD a do composite video czy antenowego drugi odbiornik.
Przed testowaniem roznych rozdzielczosci VGA uruchamiasz dowolny program w PAL na drugim ekranie. np. Filemaster.
Przechodzisz do WB i ze screenmode wybierasz interesujacy sterownik.
Jesli monitor lcd sie wylaczy lub nie wyswietli obrazu przechodzisz do Filemastera w PAL. (LAMIGA+M)
Potem zsuwajac ekran na dol masz dostęp do WB w PAL.
Testowanie przeprowadzasz od poczatku.

Do modyfikacji sterownikow uzyj ModED.

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 11:46:31 przez Norbert
[#22] Re: Migotanie ekranu w interlace

@Norbert, post #21

Udało mi się wycisnąć 760x524 i 50Hz. Ten mój monitor ma "ciekawe" rozdzielczości, bo na 42Hz też działał ale niestety w necie nic o nim nie ma.

venturer pvs21177

Co do migania to tapeta z ikonkami miga tak samo w interlace ;)
[#23] Re: Migotanie ekranu w interlace

@11111olo, post #22

Co do migania to tapeta z ikonkami miga tak samo w interlace


Czyli nic nie zrobisz oprócz tego co już zostało zaproponowane.
[#24] Re: Migotanie ekranu w interlace

@11111olo, post #22

kup sobie indivision aga zobaczysz co to jakość po dvi
[#25] Re: Migotanie ekranu w interlace

@madwawa, post #24

Nie mam ani jednego monitora z DVI a jak bym miał wydać więcej kasy na to co proponujesz niż kosztuje monitor to by mi musiało nieźle odwalić.
[#26] Re: Migotanie ekranu w interlace

@11111olo, post #25

Znaczy się, że nie masz pieniędzy na taki zbędny wydatek a innym odwaliło bo są bogaci? ;) Amigowanie to kosztowne hobby, niestety. :D
[#27] Re: Migotanie ekranu w interlace

@amper, post #26

Nie że są bogaci tylko amigę używam raczej od święta a codziennie PC więc za te pieniądze wolał bym kupić monitor do PC niż scandoubler do Amigi.
[#28] Re: Migotanie ekranu w interlace

@11111olo, post #27

Amigi się nie używa , Amigą się delektuje używało się jej 25 lat temu pomyliłeś daty , Ty na bank nie wywodzisz się z środowiska rdzennych posiadaczy Amigi pod koniec lat 80tych , rozumiem Cię


Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 20:09:40 przez madwawa
[#29] Re: Migotanie ekranu w interlace

@madwawa, post #28

Jedni używają, drudzy się delektują...
[#30] Re: Migotanie ekranu w interlace

@madwawa, post #28

Amiga nie piwo żeby się delektować :D. Amiga to stan umysłu.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem