kategoria: A1200
[#1] Kalendarium kart turbo do A1200
Czy ma ktoś pojęcie o kolejności w jakiej pojawiały się kolejne karty turbo do A1200?

W którym roku, jaka karta, z jakim prockiem i ramem? A może jest gdzieś taka stronka gdzie jest to po kolei czarno na białym? Jakiś spis kart z parametrami i rokiem ukazania się? Nie musi być kompletny, chciałbym się tylko zorientować w którym roku, jakie procki i ile ramu było już dostępne. :)
A może był już tu taki temat? Any help?
[#2] Re: Kalendarium kart turbo do A1200

@ZbyniuR, post #1

Jeśli chodzi o procki to -> Wikipedia. Dla przykładu 68000 - 1979... do dnia dzisiejszego, i jest to najdłużej produkowany procesor na świecie. Resztę myślę pi-razy-drzwi da się ustalić.
[#3] Re: Kalendarium kart turbo do A1200

@_arti, post #2

Nie chodzi mi o to kiedy które procki się ukazały bo to wiem, ale kiedy pojawiły się w turboskach do A1200.
[#4] Re: Kalendarium kart turbo do A1200

@ZbyniuR, post #3

Sprawdził bym strony z opisem Amigowego sprzętu, może są jakieś daty produkcji lub bierzesz zestaw Amigowych gazet, przeglądasz i notujesz od jakiego roku i miesiąca reklamują czy wymieniają karty w ofercie handlowej.


Pozdrawiam
[#5] Re: Kalendarium kart turbo do A1200

@ZbyniuR, post #3

Daty często są wytrawione na PCB.
Obadaj w necie zdjęcia kart. Bywają bardzo wysokich rozdzielczościach.
[#6] Re: Kalendarium kart turbo do A1200

@Daclaw, post #5

Nie mam zestawu Amigowych gazet ani szybkiego neta bez limitu i założyłem temat w nadziei uniknięcia takich czasochłonnych zajęć. :( A w opisach sprzętu zwykle podają ile mają "szmocy" oraz cenę, a nie rok ukazania się, zresztą nawet jakby podali to skąd mam wiedzieć czy to pierwsza karta z czymś takim na pokładzie? Nawet nie ma pewności czy karty tego samego producenta ukazały się w kolejności od najsłabszej do najmocniejszej.
[#7] Re: Kalendarium kart turbo do A1200

@ZbyniuR, post #6

Nie masz gazet i szybkiego neta to może zmień hobby. Bo nie liczył bym że ktoś poświęci pół dnia na przeglądanie gazet aby odpowiedzieć na takie pytanie.
To ze w opisach nie podają tego co chcesz oznacza że powinieneś wykazać się inteligencją i założyć że jak z 92 opisują nowa kartę firmy xyz to rok wcześniej ona nie istniała i już masz przypuszczalny rok wejścia na rynek. Przy okazji będziesz będziesz znał kolejność wejścia na rynek kart danego producenta. Na moje oko to tylko Faza najpierw wypuściła kartę z 060 żeby potem na tej samej płytce puścić tańszy zamiennik z 040 u konkurencji kolejność była chyba normalna, ale pewny tego nie jestem więc nadwyręż tego swojego neta i sprawdź.


Pozdrawiam
[#8] Re: Kalendarium kart turbo do A1200

@RadoslawF, post #7

Dzięki. Nie oczekuję by ktokolwiek cokolwiek miał mi poświęcać. Miałem tylko nadzieję że skoro jest tu tylu speców od wszystkiego co Amigowe to znajdzie się ktoś kto to wie bo pamięta lub już sobie zadawał podobne pytanie. Powiedzmy że jestem za granicą na paroletniej delegacji z dala od cywilizacji. :p Ale mniejsza o to. Poszedłem innym tropem, poszukałem właśnie stronek z historią niemieckich firm produkujących takie karty i wprawdzie mało szczegółowo ale już mam pojęcie na tyle że zaspokoiłem swoją ciekawość. :)
[#9] Re: Kalendarium kart turbo do A1200

@ZbyniuR, post #8

Pierwsze turbo z 030 do Amisi 1200 to GVP 1230 Turbo+ lub Microbotics M1230 XA.
[#10] Re: Kalendarium kart turbo do A1200

@ZbyniuR, post #8

Na amiga.resource.cx (teraz nie działa?) są daty produkcji każdego sprzętu.
[#11] Re: Kalendarium kart turbo do A1200

@ZbyniuR, post #8

Zerknij tutaj. ;)
link
[#12] Re: Kalendarium kart turbo do A1200

@Drupi77, post #11

Dzięki. Byłem już wcześniej na BBOAH zanim ktoś mi tu podpowiedział by fotki kart w dużej rozdziałce oglądać. :) Resource faktycznie nie działa a googlowa kopia nie ma głębszych podstronek. :( Może kiedyś.

W każdym bądź razie dzięki temu że poszukałem nie po liście kart a po historii firm je produkujących i nie po angielsku a po niemiecku, wyczytałem że w 1993 roku ukazały się karty zarówno ze samym fastem jak i wszystkimi wcześniejszymi procesorami, bo procesor 060 pojawił się właśnie w `93 a karty z nim rok później. Podobnie PPC z `94 do A1200 prezentowano po roku. Oczywiście zależnie od mocy na odpowiedniej półce cenowej.

Z tego co widzę to turboski do wcześniejszych Amig pojawiały się raczej w dwa lata po premierze użytego w nich procesora. Ciekawe, bo w świecie PC już po roku, oczywiście kosmicznie drogie, a po półtorej roku taniały o połowę. Co w Amigowym światku działo się znacznie wolniej. Przez co pod strzechy trafiało z większym opóźnieniem.

Tyle chciałem wiedzieć. :) Teraz by mnie interesowały jakieś ankiety ile procent amigantów jakie procesory mają. Nie wiem czy da się jakoś hurtem obejrzeć te dane które podaliśmy tu w swoich profilach? Czy szukać gdzieś indziej, np w starych gazetach? ;)
[#13] Re: Kalendarium kart turbo do A1200

@ZbyniuR, post #12

No niestety. W świecie Amigi. I nie tylko w dniu dzisiejszym ale i za jej dni świetności, karty turbo byly i sa bardzo drogie. Fakt jest taki ze jesli nie ma rynku to i produkt jest drogi.
Karta 1230 jest droga jak na to co sobą prezentuje. A kupno PPC 603 za cenę rzędu 600€ jest totalnym absurdem. Tyle kosztuje ostatni model Mac Mini z procesorem i5.
Nie mówiąc już o typowych PC.
Ale jak widać są na świecie zapaleńcy którzy wydadzą ostatni grosz byle na ich Towerkach widniał znak Amigi.
[#14] Re: Kalendarium kart turbo do A1200

@ZbyniuR, post #12

Teraz by mnie interesowały jakieś ankiety ile procent amigantów jakie procesory mają. Nie wiem czy da się jakoś hurtem obejrzeć te dane które podaliśmy tu w swoich profilach?

link
I ręczna obróbka danych.
[#15] Re: Kalendarium kart turbo do A1200

@stachu100, post #14

Dzięki za tego linka, ciekawych rzeczy się dowiaduję. ;)
[#16] Re: Kalendarium kart turbo do A1200

@ZbyniuR, post #1

alstublieft

link

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2013 21:28:33 przez Dorian3d
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem