kategoria: A1200
[#1] Rozszerzenie partycji na dysku
Witam

Wgrałem na dysk 40GB 2,5" ściągnięty z sieci obraz partycji z systemem AmigaDOS 3.1 (Amiga 1200) z pliku .img pod Linuxem (dd if=...). Wszystko chodzi jak należy, system z dysku startuje. Chciałem obecnie tą partycję rozszerzyć do chociaż 4GB jednak żadne programy nie wspierają systemu Amigi (GParted, parted - system plików: affs). Próbowałem przez WinUAE (profil A1200) i po podmontowaniu dysku jednak HDToolBox (z dysku INSTALL) widzi tylko partycję 1GB i na niej pozwala na operację. W jaki sposób można rozszerzyć taką partycję lub założyć dodatkową 4GB na wolnej przestrzeni dysku 40GB ATA?

Za wszelką odpowiedź serdecznie dziękuję.

Pozdrawiam
M.K.
[#2] Re: Rozszerzenie partycji na dysku

@Silos, post #1

Jesli korzystasz ze standardowej A1200 i standardowego Workbencha 3.1 to suma wszystkich partycji to 4GB, a maksymalna wielkosc partycji to 2GB.
Przygotuj jeszcze raz dysk 40gb i podziel go na partycje.
Obraz .img mozesz potem podmontowac pod winuae i przegrac na dysk na nowo utworzone partycje.
[#3] Re: Rozszerzenie partycji na dysku

@Silos, post #1

Partycji systemowej nie tykaj. Załóż kolejną w PFS/SFS. HDToolBox z AmigaOS 3.1 nie nadaje się do dysków większych niż 4GB - tak naprawdę dopiero HDToolBox z AOS 3.9 dobrze działa z dużymi dyskami. przejrzyj artki na tej stronie - szczególnie te znajdujące się na końcu (na samym dole strony):
Przygotowujemy dysk twardy dla Amigi za pomocą WinUAE, Filesystem w RDB, Amiga 1200, ROM 3.0, SFS i duży HD, Amigowy dysk twardy, Amiga i MaxTransfer .

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 16:58:44 przez APC74
[#4] Re: Rozszerzenie partycji na dysku

@APC74, post #3

ja mam a1200 kick3.0 i WB3.1 i z 5 partycji kazda po 2gb na SFS i nie ma problemu...
[#5] Re: Rozszerzenie partycji na dysku

@Norbert, post #2

Witam i dziękuję za odpowiedzi.

Moje pytanie dotyczy teraz tego, że jeżeli mam sformatowany dysk wg instrukcji to po podmontowaniu w WinUAE mojego obrazu .img w jaki sposób przegrać zainstalowany w tym pliku .img system operacyjny AmigaOS 3.1 z narzędziami lub jeszcze lepiej jak można wgrać AmigaOS 3.9 mając kartę turbo w Amidze 1200? Czy wystarczy tylko skopiować wszystkie plik i katalogi ponieważ dysk DH0: jest bootowalny ?

Pozdrawiam
M.K.
[#6] Re: Rozszerzenie partycji na dysku

@Silos, post #5

Witam

Chciałem jeszcze dopytać ponieważ skończyło się długie, pełne formatowanie dla dysku DH0: pojawił mi się na końcu monit o tym, że ten dysk nie jest prawidłowym dyskiem DOS a wszelkie operacje na tym dysku kończą się monitem: "Volume ... is not validated". System był restartowany pod WinUAE gdzie przygotowuję sobie partycję za pomocą dyskietki Install (wg tutotiala). Czy może to być wina nieprawidłowego partycjonowania dysku 40GB 2,5" czy też tego, że dysk podłączony mam poprzez przejściówkę USB<->ATA pod systemem Windows XP SP3?

Pozdrawiam
M.K.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem