kategoria: A1200
[#1] A1200 - pyt. dotyczące kupna
Witam.
Zamierzam ponownie zakupic A1200 i ją w Tower umiescic. Czy oplaca sie ponownie wkladac w zakup 1200?
[#2] Re: A1200 - pyt. dotyczące kupna

@kguranowski, post #1

Zależy czego oczekujesz od Amigi . Jeżeli planujesz kartę graficzną na zorro to lepiej dozbieraj do A4000D (ogólnie bardziej polecam ten model jest droższy ale nie bez powodów)
[#3] Re: A1200 - pyt. dotyczące kupna

@PrzemasIII, post #2

Tak jak przedmówca - zależy do czego chcesz ją użyć.
W sumie wydasz 2x więcej a możesz mieć sprzęt na "dzień dobry" gotowy do naprawdę szerokiego zastosowania i modernizowania.
Wiadomo, graty do A4000 są droższe, ale generalnie pakujesz wszystko do obudowy i zapominasz o problemach ;) A jak mało miejsca to sobie towerkę zapodasz i zapominasz kolejnych o problemach - za wyjątkiem pojemności konta bankowego ;)

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2013 20:44:22 przez Tom Rain
[#4] Re: A1200 - pyt. dotyczące kupna

@Tom Rain, post #3

Wiem. Ale nie można już dostac nigdzie płyty głownej doo A4000
[#5] Re: A1200 - pyt. dotyczące kupna

@kguranowski, post #4

Wszystko można trzeba tylko cierpliwości, czasu i odpowiednich środków :)
[#6] Re: A1200 - pyt. dotyczące kupna

@Tom Rain, post #3

W sumie wydasz 2x więcej


Na pewno tylko 2x więcej ? Ja bym powiedział że na wstępie tak 5 razy więcej.
Potem też nie będzie różowo, karta z 060, 2 tyś a nie półtora, karta sieciowa 500zł a nie 30 i brak portu zegara (to można zmienić) i portu PCMCIA (tego niestety nie).
Ja bym radził skompletowanie (powoli ale tanio) zestawu z A1200 a potem zastanowienie się czy warto przechodzić na A4000.
I żeby nie było że pisze tendencyjnie jestem też posiadaczem A4000T.


Pozdrawiam
[#7] Re: A1200 - pyt. dotyczące kupna

@kguranowski, post #4

amibay.com lub ebay - tam powinieneś szukać.
Ewentualnie u nas na allegro jest A4K - tutaj - na dzień dobry jak znalazł ;)
[#8] Re: A1200 - pyt. dotyczące kupna

@RadoslawF, post #6

Wiadomo że drożej ale A4000 jest poprostu stabilniejsza w rozbudowie (i gotowa już od razu do dalszej rozbudowy). Ma ZIII ! PCMCIA ok nie ma ale wystarczy karta sieciowa albo napęd CD (płyty są tanie jak barszczyk) także można sobie poradzić i bez tego portu .
[#9] Re: A1200 - pyt. dotyczące kupna

@kguranowski, post #4

Uważam ze zakupienie całej A1200 po to by po prostu ja rozebrać i wsadzić ja do Towera, jest trochę mijające się z celem. Lepiej kupić sama płytę i pomału rozbudowywać.
[#10] Re: A1200 - pyt. dotyczące kupna

@Drupi77, post #9

Ja zamierzam kupic osobno mobo i tower
[#11] Re: A1200 - pyt. dotyczące kupna

@RadoslawF, post #6

Mówimy o wersji podstawowej: ja liczę np. 1200 + jakiś tower + klawiry - to pewnie ze 2x więcej wyjdzie. Szkoda że nie doczytałeś mojego posta do końca, gdzie napisałem, że graty do A4K są droższe... tylko od razu pienisz się...
[#12] Re: A1200 - pyt. dotyczące kupna

@Tom Rain, post #11

Ja chce kupic sama mobo i tower osobno
[#13] Re: A1200 - pyt. dotyczące kupna

@kguranowski, post #12

A co potem do tego?
[#14] Re: A1200 - pyt. dotyczące kupna

@wuk, post #13

Karte turbo z 030, EIDE'99, scandoubler
[#15] Re: A1200 - pyt. dotyczące kupna

@kguranowski, post #14

Wszyscy zapominają że w A4000 masz to na dzień dobry 030 i 16 MB + ZIII + obudowa w cenie ! Byle turbo do A1200 (maks 8mb i blokuje pcmcia) to 300-400 zł + płyta główna 120 (150/180 z 3.1 ?) + wieża w dobrym stanie 300 . Konkluzja - lepiej dołożyć i mieć A4000D
[#16] Re: A1200 - pyt. dotyczące kupna

@PrzemasIII, post #15

Ja nie zapomniałem ;)
[#17] Re: A1200 - pyt. dotyczące kupna

@kguranowski, post #14

A1200 można kupić bardzo tanio i łatwo możesz ją rozbudować. Duże amigi to inny przedział cenowy :)
[#18] Re: A1200 - pyt. dotyczące kupna

@mikser, post #17

Możesz rozwinąć ? Tanio rozbudować ?
[#19] Re: A1200 - pyt. dotyczące kupna

@PrzemasIII, post #18

Zwykły fast 4 mb można kupić już za 200 zł, dość często jest na allegro. Po za tym amiga 1200 jest tak popularnym modelem że kupno jej za grosze nie jest trudne.

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2013 21:22:32 przez mikser
[#20] Re: A1200 - pyt. dotyczące kupna

@mikser, post #19

4 mb fast to totalne minimum do Amigowania
[#21] Re: A1200 - pyt. dotyczące kupna

@mikser, post #19

Wszystko zależy co na tym chcesz robić.
No chyba że kupujesz po to tylko aby mieć.

Taki full wypad A4000 to jakieś 15k.

Jak bym miał tyle to na pewno bym się nie zdecydował no ale nie jestem Tobą.
[#22] Re: A1200 - pyt. dotyczące kupna

@PrzemasIII, post #20

Juz za naprawdę rozsądną kwotę 150 euro możesz kupić kartę turbo do 1200 z procesorem 68030/33Mhz i 128MB ramu. Nowa na gwarancji.

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2013 21:26:24 przez Drupi77
[#23] Re: A1200 - pyt. dotyczące kupna

@PrzemasIII, post #20

Należy dodać, że 16MB Fast do A4K może kosztować ze 30-40zł ;)

Wszystko zależy od tego ile autor wątku jest w stanie wydać na dzień-dobry na klasykowanie - no ale to od niego już zależy - powinien zrobić sobie zestawienie ewentualnych wydatków:
- płyta A1200
- Fast Ram
- obudowa tower
- sloty Zorro
- turbiacz
- klawiry zewnętrzne

i zestawić to z np. A4000

A potem pytanie: co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2013 21:29:00 przez Tom Rain
[#24] Re: A1200 - pyt. dotyczące kupna

@11111olo, post #21

Dlaczego zawsze ludzi odstraszają maksymalne kwoty ? Przecież nikt nie mówi żeby wkładał tam wszystko co najlepsze i najdroższe . Jeżeli chcesz grać na whdload to A1200 + 030 + scandoubler to wystarczy na pewno .
[#25] Re: A1200 - pyt. dotyczące kupna

@PrzemasIII, post #24

Dopisał bym do tego kartę sieciową 30zł lub przelotkę PCMCIA-CF plus karta 50 do 80zł.
Dopisywanie do listy towerki i slotów Zorro ma sens kiedy uzna że potrzebuje karty graficznej, w innych przypadkach te elementy są niespecjalnie potrzebne.
Dodam że przy minimalnych konfiguracjach A1200 z kartą 030/50MHz ma prędkość porównywalną z A4000 z 040/25MHz, ceny porównywalne już nie są.


Pozdrawiam
[#26] Re: A1200 - pyt. dotyczące kupna

@RadoslawF, post #25

Tu jeszcze przez 12 godzin waza się losy A4000 30/25Mhz
link
[#27] Re: A1200 - pyt. dotyczące kupna

@PrzemasIII, post #2

Ludzie kochani, jak słyszę gadanie, że lepiej zamiast kupować a1200 na start od razu zbierać i kupić a4k bo lepiej, szybciej i w ogóle to sobie myślę że ktoś lekko przesadza.
Kto dzisiaj używa klasyka do poważnych rzeczy?!? No palce w górę ? Myślę że dla większości Amigowanie to giercowanie w whdl, demka, klikanie w workbenchu i tyle.
Dzisiaj Amiga to hobby i tyle, zatem porady, że na start od razu lepiej a4k to lekka przesada, no chyba że ktoś ma górę kapusty lub jest zapalonym zbieraczem Amig. Do zabawy w klasykowanie najbardziej przystępnym konfigiem jest a1k2 - tani zakup, dużo potencjalnych dawców części, tanie turbiny no i klasyczny feeling. Do zabawy a1200/030/64MB to naprawdę wszystko co potrzeba do szczęścia. Owszem fajnie mieć 060 + grafikę ale to później i ... też nie koniecznie. Bo taka grafika co... ładniejszy workbench i co dalej? Dzisiaj realnie ładna 1200+030 + karta sd + SD od Jensa to max 1200 zł i mamy komputerek pięknie działający z lcd, odpalający wszystkie (no prawie 99%) gry, dema i pozwala poklikać w systemie. A Wasza propozycja a4k (nie taka co jest na allegro, bo wygląda jakby przed chwilą ktoś ją wyjął ze śmietnika) w równie ładnym stanie co taka A1200 to realnie ok 2 - 2.5k, do tego turbina (bo przecież nikt nie inwestuje w ten segment z myślą o pozostaniu przy stakowym 030) 040 to ok 1.5 - 2k, ale już 060 to nie mniej niż 2.5k. Nie wspominam ppc, bo to Kosmos cenowy. Zatem warta zakupu a4000 (aby była ładna i cieszyła oko, bo w końcu to ma być przede wszystkim ozdoba kolekcji) to ok. 5 tysi. Zatem proponujecie koledze na start sprzęt za ok 5k, gdzie na zabawę w 90% Amigowania wystarczy max 1.5 lub 2.5k jeżeli zaszalejemy z 060 (a to już max dla klasyka) ... Do tego jak padnie płyta główna a1200 to mamy drugą za max. 200 - 250zł i to dostępna w zasadzie od ręki, a co z a4000?

Podsumowując dzisiaj a4000 to przepiękny sprzęt, ale dla totalnych koneserów z kasą (bo nie liczę tych co się załapali kiedy Amigi frajerzy oddawali za darmo na allegro, a inni - jak ja - płaczą że wtedy nie kupowali), gości którzy zawsze chcieli mieć a4k lub zbieraczy amigowgo sprzętu. Dla pozostałych Amigowanie w 90% zapewnia konfig oparty o tanią, dostępną i ładniutką A1200.
Moja rada - kolego kupuj ładną 1200 i jeżeli chcesz się mocno bawić od razu zainwestuj w 060 - bez problemu zamkniesz się w 2 k i będziesz miał super wypasionego klasyka (jak dobrze się uwiniesz to i SD Indy się zmieści w tej kasie). Później jak będziesz chciał to pomyślisz o czymś większym, ale mając a1200@60 w zasadzie po co więcej - fakt grafika to fajna rzecz, ale do giercowania niezbyt przydatna.
[#28] Re: A1200 - pyt. dotyczące kupna

@posylus, post #27

Zgadzam się w 100%. Święte słowa.OK
[#29] Re: A1200 - pyt. dotyczące kupna

@posylus, post #27

Ja to oparłem na własnych doświadczeniach . ZII ssie w porównaniu z ZIII koniec . Ta co jest na Allegro wystarczy trochę czasu poświecić i będzie ok .
[#30] Re: A1200 - pyt. dotyczące kupna

@PrzemasIII, post #29

ZII ssie w porównaniu z ZIII koniec

Tylko po co Ci dzisiaj w Amidze Zorro? Kiedyś tak, montaż filmów itp... ale teraz? Realności, co takiego robisz na tej A4k że ma dla Ciebie znaczenie przepustowość tej magistrali. Jeżeli nie jesteś kolekcjonerem, to taka sztuka dla sztuki. Ja również chorowałem na kartę graficzną i ppc chcąc zainwestować w bppc+bvision, ale ostatecznie została 060. I tak sobie teraz na spokojnie myślę, że taka A1200 z 060 to dzisiaj konfig do wszystkiego. Programy, gry z okresu prosperity latają jak wściekłe, brakuje mi tylko SD, więc kiedyś nabędę Indy (kiedyś bo teraz zainwestowałem w a1200 od Petra).
Tak swoją drogą, gdybym jakimś cudem wszedł w posiadanie takiej a4000 (co nie ukrywam byłoby super) to chyba bałbym się jej używać, aby ciągle była sprawna i ostatecznie i tak bawiłbym się na a1200 ...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem