kategoria: A1200
[#1] Utrata partycji przy kopiowaniu danych
Witam

Mam na dysku 2,5" (40GB) jak i na obrazie dysku .img (ponad 8GB) wgrany oryginalny system operacyjny AmigaDOS 3.1. Założyłem 4 partycje DH0: (system) i DH!, DH2 i DH3 po około 2GB na dane za pomocą HDTools jak i HDInst (ustawiony typ: uaehf.device). W WinUAE (1.6.1 jak i 2.6.1) podmontowuję sobie katalogi jako dodatkowy dysk DH9: z danymi do przeniesienia. Dane kopiuję programami DirectoryOpus 4 i Filer. Po przekopiowaniu danych (około 1,5GB) na np. dysk DH2: następuje całkowita utrata tablicy partycji i nie może wystartować system z wcześniej zainstalowanego dysku DH0:. Pojawia się monit: "Not a DOS disk in device DH0:". Przy kopiowaniu z kolei na dyski DH1: i DH3: następuję utrata dostępu do tych dysków. Już DH0: nie leci i można system odpalić tylko aby uzyskać dostęp do DH1: i DH3: muszę je sformatować i utracić zapisane dane. Przygotowuję sobie dane aby potem taki dysk podpiąć już do Amigi 1200. Co jest nie tak, że po zakończeniu kopiowania lecą partycje. Sprawdzałem to i na Kickstarcie 3.0 jak i na 3.1. Czy te partycje są za duże czy też problem leży w kopiowaniu danych przez WinUAE na dysk fizyczny lub do obrazu ?

Za wszelką odpowiedź serdecznie dziękuję.

Pozdrawiam
M.K.
[#2] Re: Utrata partycji przy kopiowaniu danych

@Silos, post #1

Ja stawiam na system obsługi plików. Zainstaluj sobie chociażby SFS i wówczas spróbuj.
[#3] Re: Utrata partycji przy kopiowaniu danych

@Tom Rain, post #2

Witam

Przy formatowaniu aby był system SFS odhaczam po prostu Fast Files System ? Tylko co wtedy z długimi nazwami ?

M.K.
[#4] Re: Utrata partycji przy kopiowaniu danych

@Silos, post #3

Musisz ściągnąć z neta sobie SFS'a. Jak masz dane na PC to najlepiej tam do dysku systemowego (amigowego pod WinUAE) to wrzucić i potem postępować zgodnie z instrukcjami jak np. tu.
Ja miałem podobne problemy i tak udało mi się to rozwiązać.

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2013 22:04:59 przez Tom Rain
[#5] Re: Utrata partycji przy kopiowaniu danych

@Tom Rain, post #4

Zanim zacznie zabawę z kolejnym filesystemem niech odpowie na pytanie: co zrobił aby ominąć ograniczenie dysku do 4GB ? Sam SFS tego nie załatwi.


Pozdrawiam
[#6] Re: Utrata partycji przy kopiowaniu danych

@RadoslawF, post #5

Witam

Założyłem jedną partycję SFS (DH1 z ~4GB) zgodnie z podanym linkiem i po problemie (DH0: nadal FFS 1GB). Dane wgrałem i partycje się nie rozsypały do tej pory czyli FFS jest niepewny. W celu założenia partycji SFS ponad 4GB trzeba zgodnie z tutorialami dodatkowe sterowniki wrzucać (nowe scsi.device) i restartować za każdym razem komputer przy starcie (wpisy w Startup Sequence).

Pozdrawiam
M.K.
[#7] Re: Utrata partycji przy kopiowaniu danych

@Silos, post #6

Witam

Po podłączeniu dysku już do Amigi 1200 z kartą Elbox 1230 w ogóle nie widzi tej partycji SFS z 4GB danych. Wszystko wgrywałem i ustawiałem za pomocą WinUAE i tutaj na symulowanej Amidze 1200 z KickStartem 3.0 chodziło OK.
Czym to jest spowodowane ? Narzędzia HDToolBox oraz HDInst także nie widzą mojego dysku a system uruchamia się prawidłowo.

Pozdrawiam
M.K.
[#8] Re: Utrata partycji przy kopiowaniu danych

@Silos, post #7

masz wrzucone smartfilesystem w L: ?
Druga sprawa ściągnij i wrzuć najnowszy scsi.device - mi to pomogło.
A już najlepiej zainstaluj classicWB gdzie jest wszystko dopieszczone:

ClassicWB
[#9] Re: Utrata partycji przy kopiowaniu danych

@Silos, post #7

Bo na komputerze (czy emulatorze) masz obsługę dysku powyżej 4GB i innych filesystemów a na tej A1200 z Elboxem nie. Najprościej dla ciebie będzie podzielić dysk na partycje i sformatować je na Amidze a dopiero potem przekopiować dane z peceta.
Dal osób wiedzących co robią doradzam zrobienie na Amidze partycji systemowej i pierwszej partycji z danymi w granicach 4GB, potem przekopiować sobie dane z emulatora i zainstalować obsługę dysku powyżej 4GB. Ale trzeba wiedzieć co robisz, bo jak zrobisz źle to podczas formatowania partycji powyżej 4GB zniszczysz te z początku dysku.


Pozdrawiam
[#10] Re: Utrata partycji przy kopiowaniu danych

@BomberMAX, post #8

masz wrzucone smartfilesystem w L: ?


filesystem zapisuje się do RDB
[#11] Re: Utrata partycji przy kopiowaniu danych

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #10

wiem, ale w calssicWB na przykład musi się znajdować w L: bo inaczej giną partycje.
Ja tak u siebie miałem na drugim dysku, na pierwszym (backup) wszystko było OK a na drugim (ta sama metoda stawiania wszystkiego) już nie. Kolega z Amiga.org wysłał mi PM żebym wsadził tam sfs i scsi.device dać najnowszy i podziałało.

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2013 23:07:39 przez BomberMAX
[#12] Re: Utrata partycji przy kopiowaniu danych

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #10

A jak używasz kilku różnych ?


Pozdrawiam
[#13] Re: Utrata partycji przy kopiowaniu danych

@BomberMAX, post #11

ale w calssicWB na przykład musi się znajdować w L:


tylko przy zakładaniu partycji, ale w nowszym HDTBox plik można podać ręcznie



bo inaczej giną partycje.


nic nie ginie.
[#14] Re: Utrata partycji przy kopiowaniu danych

@RadoslawF, post #12

A jak używasz kilku różnych ?


normalnie, do RDB dodajesz te, które używasz.
[#15] Re: Utrata partycji przy kopiowaniu danych

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #14

I mieszczą się ? Ile ich zmieściłeś w RDB ?


Pozdrawiam
[#16] Re: Utrata partycji przy kopiowaniu danych

@RadoslawF, post #15

A dlaczego miałyby się nie zmieścić? Nie widać na obrazku, że mam trzy filesystemy w RDB? :)

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2013 01:54:46 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#17] Re: Utrata partycji przy kopiowaniu danych

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #16

Na tym na którym widać L:nazwa_filesystemu ?
Spore masz to RDB jeśli tam katalog "L" się mieści.


Pozdrawiam
[#18] Re: Utrata partycji przy kopiowaniu danych

@RadoslawF, post #17

Została tylko nazwa ścieżki dostępu skąd były pobierane filesystemy.


Pozdrawiam
[#19] Re: Utrata partycji przy kopiowaniu danych

@RadoslawF, post #17

Latwo to zweryfikowac.
Jesli w L brak tych filesystemow, a partycje są widoczne, to bedzie znaczylo że zapisane są w RDB
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem